Funkcje odtwarzaczy

Funkcje odtwarzaczy

Podstawowym zadaniem „empetrójki” czy „empeczwórki” jest oczywiście odtwarzanie plików multimedialnych zmagazynowanych w pamięci wewnętrznej urządzenia lub na karcie pamięci (o ile odtwarzacz został wyposażony w czytnik kart), ale to tylko jedna z wielu dostępnych funkcji w tego typu urządzeniach.

Zgromadzone dane nie muszą być jednak plikami audio czy wideo, lecz np. plikami tekstowymi. Odtwarzacz osobisty może nie pozwoli na ich odczyt, ale umożliwi magazynowanie i przenoszenie danych.
Zaawansowane technicznie modele odtwarzaczy mogą obsługiwać standard Bluetooth i łączność Wi-Fi. Obsługa tych standardów komunikacji bezprzewodowej pozwoli na współpracę z wieloma innymi urządzeniami. Transmisja Bluetooth jest często wykorzystywana do połączenia odtwarzacza z głośnikami mobilnymi lub słuchawkami bezprzewodowymi zgodnymi z tym standardem. Komunikacja przez Wi-Fi pozwala np. połączyć się z komputerem w sieci lokalnej i przesyłać pliki multimedialne z i do odtwarzacza.
Odtwarzacze osobiste mają zwykle wbudowany tuner radiowy FM, co umożliwia odtwarzanie stacji radiowych. Słuchawki podłączone do takiego odtwarzacza pełnią najczęściej funkcję anteny. Najczęściej możliwe jest również nagrywanie odtwarzanych audycji.
Osobiste odtwarzacze multimedialne mogą mieć również wbudowany mikrofon oraz głośnik. Mikrofon pozwala zastosować odtwarzacz jako dyktafon. I chociaż jakość zarejestrowanego dźwięku będzie gorsza niż w wypadku tradycyjnego dyktafonu, to w zupełności wystarczy ona do zapisywania krótkich notatek głosowych. Z kolei wbudowany głośnik umożliwia odtwarzanie dźwięku bez konieczności zakładania słuchawek. Pozwoli to na zaprezentowanie pliku audio lub wideo większej grupie osób jednocześnie. Jeżeli moc wbudowanych głośników jest niewystarczająca, wówczas można podłączyć opcjonalny, przenośny głośnik zewnętrzny lub podłączyć odtwarzacz do zewnętrznego nagłośnienia przez wzmacniacz.
Jedną z podstawowych opcji w każdym odtwarzaczu osobistym jest korekcja brzmienia odtwarzanego dźwięku. Mają ją nawet najtańsze modele. Mogą to być już zdefiniowane przez producenta ustawienia, przystosowane np. do odtwarzania różnorodnych gatunków muzyki (np. Rock, Classic, Jazz, Pop). W bardziej zaawansowanych technicznie modelach może być wbudowany tzw. korektor graficzny, inaczej equalizer. Wówczas można wzmacniać lub tłumić poszczególne pasma częstotliwości. Liczba pasm, jak również ich częstotliwości środkowe zależą od modelu odtwarzacza. Najprostszy equalizer składa się z dwóch pasm (po jednym dla niskich i wysokich częstotliwości). Korektory graficzne w odtwarzaczach osobistych, o ile występują, są wyposażone w ok. 5 do 10 potencjometrów dla wydzielonych pasm częstotliwości.

2016-09-08
funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket