Różnorodność konstrukcji

Różnorodność konstrukcji

Wśród dostępnych modeli odtwarzaczy osobistych możemy znaleźć najróżniejsze konstrukcje, i to nie tylko jeśli chodzi o design czy kolorystykę. Różnią się one m.in. wykorzystywanym wyświetlaczem, zarówno jeśli chodzi o jego wymiary, jak i rodzaj.

Najpopularniejsze w odtwarzaczach osobistych są wyświetlacze LCD TFT. Niestety, ich wadą jest nie najlepsza widoczność w słoneczny dzień. Duży ekran przydatny jest przede wszystkim w modelach pozwalających na odtwarzanie filmów. Niektóre modele osobistych odtwarzaczy audio mogą w ogóle nie mieć wyświetlacza. Z kolei odtwarzacze audio-wideo mogą być wyposażone w ekran dotykowy, który zapewnia im nie tylko elegancki wygląd, ale też wygodną obsługę.

W odtwarzaczach osobistych wykorzystywana jest pamięć flash. Jej pojemność to zwykle nie mniej niż 2 GB. Dodatkowo może być dostępny slot na karty pamięci (najczęściej mikro-SD). Pozwala to na zwiększenie pojemności pamięci o dodatkowe gigabajty. Podobnie jak duży wyświetlacz, również czytnik kart przydatny będzie przede wszystkim w odtwarzaczach audio-wideo.

Oprócz złącza na karty pamięci odtwarzacz jest najczęściej wyposażany w złącze USB, dzięki któremu możliwe będzie ładowanie zintegrowanej baterii oraz, po podłączeniu do komputera, przesyłanie danych do pamięci odtwarzacza. Urządzenia te mogą mieć złącze USB w postaci gniazda (np. mini-USB) lub popularnego wtyku typu A. Oczywiście, w odtwarzaczach dostępne jest również gniazdo jack, służące jako wyście słuchawkowe. Zwykle ma ono rozmiar 3,5 mm, ale w droższych, hi-endowych modelach może być dostępne gniazdo 6,3-milimetrowe.

W odtwarzaczach osobistych, a więc mobilnych urządzeniach, niezwykle istotnym elementem jest czas pracy na baterii. Wybierając odtwarzacz, zwróćmy więc uwagę na to, w jaki sposób jest on zasilany. Najczęściej urządzenia te mają wbudowany akumulator (np. litowo-jonowy), choć niektóre odtwarzacze mogą być zasilane z wykorzystaniem baterii typu AAA. Oczywiście, im większa pojemność akumulatora, tym dłuższy czas pracy bez konieczności ponownego naładowania. Producenci, zależnie od modelu urządzenia, podają często maksymalny czas pracy dla odtwarzania muzyki i oddzielnie dla odtwarzania plików wideo. Do ładowania baterii odtwarzacza osobistego można wykorzystać przenośne akumulatory, czyli popularne power banki, a podczas podróży samochodem specjalną ładowarkę z gniazdem zapalniczki samochodowej.

2016-09-08
konstrukcje odtwarzaczy
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket