Funkcje i złącza

Funkcje i złącza

Te niewielkie urządzenia kryją często w sobie mnóstwo ciekawych i praktycznych funkcji i rozwiązań technicznych. Bogaty asortyment radioodtwarzaczy i radioodbiorników dostępnych na rynku sprawia, że w zależności od potrzeb użytkownik może dobrać dokładnie taki model, który będzie spełniał jego oczekiwania.

Oprócz podstawowych funkcji, takich jak pamięć stacji radiowych, obsługa systemu RDS czy korekcja brzmienia radioodtwarzacze, urządzenia te można wykorzystać np. do zgrywania nagrań analogowych do postaci cyfrowej. Coraz częściej umożliwiają one współpracę ze sprzętem mobilnym (smartfonami i tabletami) – czy to przez złącze USB, czy złącze dokujące.

 

Pamięć stacji radiowych

Radioodbiornik czy radioodtwarzacz wyposażony w tuner cyfrowy może pozwalać na zapisanie znalezionych w eterze stacji do pamięci. Dzięki temu po kolejnym uruchomieniu urządzenia nie ma potrzeby ponownego ich wyszukiwania. W zależności od modelu w ustawieniach można zapisać częstotliwości kilku, a nawet kilkudziesięciu stacji. W niektórych modelach po odłączeniu zasilania zapisane stacje mogą zostać usunięte z pamięci urządzenia. Aby temu zapobiec, można oprócz zasilania sieciowego korzystać jednocześnie z zasilania bateryjnego.

 

Radio Data System, czyli RDS

W modelach wykorzystujących modulację FM i odpowiedni wyświetlacz obsługiwany jest często system RDS, w sygnale którego znajdują się różnorodne dodatkowe informacje, np. nazwa aktualnie odtwarzanej stacji radiowej, tytuł odtwarzanego utworu i nazwa jego wykonawcy. Sposób wykorzystania systemu RDS nie zależy jednak wyłącznie od samego urządzenia, ale też od nadawcy. W Polsce nie jest on w pełni wykorzystywany. Zazwyczaj wyświetlane są jedynie podstawowe informacje, takie jak wspomniane przed chwilą.

W standardzie DAB+ system RDS został zastąpiony w pełni cyfrowym przekazywaniem informacji. Pełnią one bardzo podobną funkcję, lecz są znacznie bardziej rozbudowane.

 

Korekcja brzmienia

W radioodtwarzaczach, a także niektórych radioodbiornikach bardzo często stosuje się różnorodne zabiegi mające na celu poprawę przetwarzania dźwięków, zwłaszcza jeśli chodzi o niskie tony, ponieważ w tych niewielkich urządzeniach trudno jest o ich dobre brzmienie. Poprawy brzmienia basów można dokonać na drodze cyfrowej – za pomocą specjalnych systemów uwydatnienia niskich częstotliwości. Producenci radioodtwarzaczy stosują własne systemy, różne jest więc także ich nazewnictwo. Bardzo popularnym określeniem jest np. system DBB (Dynamic Bass Boost), stosowany w radioodtwarzaczach Philipsa.

Ingerować możemy jednak nie tylko w brzmienie najniższych częstotliwości pasma akustycznego, ale niemal w cały jego zakres. Wszystko to dzięki zastosowanym korektorom dźwięku. Zwykle są to już zdefiniowane przez producenta ustawienia, przystosowane np. do odtwarzania różnorodnych gatunków muzyki (np. Rock, Classic, Jazz, Pop). W bardziej zaawansowanych technicznie modelach może być wbudowany korektor graficzny, inaczej equalizer. W najprostszym ujęciu są to częstotliwości niskie (zwykle nazywane Bass) oraz wysokie (Treble). W wypadku trzech zakresów dochodzi pasmo środkowe (Middle). Oczywistą rzeczą jest, iż korzystanie z gotowych ustawień nie zapewni tak dokładnego ukształtowania charakteru brzmienia jak wielopasmowa korekcja. Ponadto w radioodtwarzaczach, zwłaszcza w najtańszych modelach, nawet najdoskonalsza korekcja nie spełni swojego zadania z uwagi na zastosowanie niewielkich, słabo rozbudowanych systemów głośnikowych.

 

Zgrywanie do postaci cyfrowej

Radiomagnetofony można wykorzystać do przetworzenia zawartości kaset magnetofonowych na postać cyfrową. Niezbędny do tego będzie taki model radiomagnetofonu, który wyposażony jest w wyjście audio, np. wyjście liniowe 2 × RCA lub jack stereo 3,5 mm. Za pomocą odpowiedniego kabla należy połączyć wyjście audio radiomagnetofonu z wejściem audio karty dźwiękowej w komputerze, którym jest najczęściej złącze jack 3,5 mm. Wykorzystując odpowiednie oprogramowanie, można w prosty sposób nagrać odtwarzaną muzykę, a nawet usunąć pojawiające się podczas odtwarzania szumy i trzaski w nagraniu. Cała operacja odbywa się oczywiście w skali czasu 1:1, a więc przegrywanie jednego utworu trwa tyle co jego odtwarzanie. W systemie operacyjnym komputera, a także w samym programie komputerowym należy, oczywiście, odpowiednio skonfigurować źródło dźwięku oraz poziom jego głośności, aby zarejestrowany sygnał nie był zbyt cichy ani też zbyt głośny. W drugim wypadku mogą pojawić się dodatkowe zniekształcenia dźwięku, wynikające z tzw. przesterowania sygnału.

 

Współpraca z urządzeniami mobilnymi

Niektóre modele radioodtwarzaczy mogą być wyposażone w moduł Bluetooth. Jest to komunikacja bezprzewodowa krótkiego zasięgu. Zwykle zasięg wynosi około 10 m w otwartej przestrzeni, a więc bez dodatkowych przeszkód (tzw. druga klasa mocy nadawczej). Dzięki łączności Bluetooth w radioodtwarzaczach można z ich wykorzystaniem bezprzewodowo odtwarzać muzykę ze smartfonów i odtwarzaczy osobistych obsługujących ten standard.

 

Dostępne złącza

Radioodtwarzacze wyposażone są w różnorodne złącza. Ich obecność znacznie zwiększa funkcjonalność urządzenia. Dzięki nim możliwe jest m.in. odtwarzanie muzyki z wielu różnorodnych źródeł, a także wysyłanie sygnału audio do innych urządzeń, np. wzmacniaczy czy amplitunerów. Wśród złączy występujących w radioodtwarzaczach możemy spotkać:

 

  • wejście liniowe audio – pozwala na podłączenie do radioodtwarzacza zewnętrznych źródeł dźwięku, np. odtwarzaczy osobistych lub telefonów komórkowych, i odtwarzanie z nich materiałów audio. Najczęściej wejściem tym jest stereofoniczne złącze jack 3,5 mm;

 

  • wejście mikrofonowe – jak sama nazwa wskazuje, umożliwia podłączenie mikrofonu do radioodtwarzacza. Występuje zwykle w bardziej rozbudowanych systemach audio. Wejściem mikrofonowym w radioodtwarzaczach jest, podobnie jak w wypadku wejścia liniowego, złącze jack 3,5 mm. Złącze to bywa użyteczne wówczas, gdy radioodtwarzacz wykorzystujemy jako niewielkie nagłośnienie. Przydaje się także podczas imprez karaoke. Po podłączeniu do niego mikrofonu dynamicznego nie będziemy potrzebowali dodatkowego przedwzmacniacza;

 

  • wyjście słuchawkowe – niemal obowiązkowy element każdego radioodtwarzacza. Pozwala na podłączenie słuchawek. Dzięki temu możemy słuchać muzyki z wykorzystaniem radioodtwarzacza tak, aby nie przeszkadzać pozostałym domownikom. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza późnym wieczorem lub nocą. Wyjściem słuchawkowym jest najczęściej stereofoniczne złącze jack 3,5 mm;

 

  • złącze USB – pozwala na podłączenie do radioodtwarzacza przenośnych pamięci flash, a więc popularnych pendrive’ów. Dzięki temu można odtwarzać pliki audio zapisane na tych nośnikach. Rodzaj odtwarzanych formatów audio zależy od modelu radioodtwarzacza. Zwykle wśród tych obsługiwanych przez urządzenie znajdują się pliki MP3 i WMA. Niektóre modele radioodtwarzaczy CD, wyposażone w złącze USB, umożliwiają tzw. ripowanie, czyli zgrywanie zawartości płyt CD do formatu MP3 na przenośne pamięci flash. Urządzenia tego typu mogą umożliwiać również nagrywanie audycji radiowych w tym cyfrowym formacie zapisu. W niektórych modelach można precyzyjnie zaprogramować czas rozpoczęcia i zakończenia nagrywania;

 

  • czytnik kart pamięci – nieco rzadziej występujący w radioodtwarzaczach niż złącze USB. Spełnia podobną do niego funkcję. Zwykle jest to czytnik kart SD. W zależności od modelu radioodtwarzacza może być różna maksymalna pojemność karty pamięci, jaką jest w stanie odczytać urządzenie. Ma to związek z istniejącymi standardami kart SD, takimi jak SDHC czy SDXC. To, jakie standardy kart pamięci są obsługiwane, najlepiej sprawdzić w instrukcji obsługi radioodtwarzacza;

 

  • złącze dokujące – pozwala na współpracę radioodtwarzacza z urządzeniami mobilnymi – najczęściej iPodami i iPhone’ami. Dzięki temu możemy do radioodtwarzacza podłączyć je bez wykorzystywania dodatkowych kabli. Wystarczy jedynie umieścić urządzenie mobilne w złączu dokującym. Wyróżniamy dwa rodzaje złączy dokujących: 30- i 8-pinowe (tzw. złącze Lightning). Złącze 8-pinowe przeznaczone jest do nowszych modeli iPhone’ów i iPodów. W razie potrzeby można nabyć odpowiednią przejściówkę.

 

Odtwarzane formaty plików

Radioodbiorniki, radioodtwarzacze i radiobudziki – zależnie od modelu – mogą obsługiwać różnorodne cyfrowe formaty plików audio. Do najczęściej obsługiwanych należą MP3 i WMA. Pliki MP3 mogą być skompresowane ze stałą (CBR) lub zmienną (VBR) przepływnością bitową. Przeciętny plik MP3 charakteryzuje się przepływnością 128 kbit/s. Oczywiście, przepływność może być również większa i wynosić 160, a nawet 320 kbit/s, co sprawi, że jakość sygnału audio polepszy się, ale zwiększy się także rozmiar pliku. Format WMA (Windows Media Audio) został opracowany przez programistów firmy Microsoft). Jest w swoich założeniach bliski formatowi MP3, charakteryzuje się jednak nieco lepszą jakością kompresji przy zachowaniu porównywalnej jakości dźwięku.

2016-10-23
funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket