Płyty wyposażone są w wiele ciekawych funkcji i rozwiązań. Wszechstronna automatyka poprawia znacznie komfort obsługi, zaleca optymalne ustawienia, informuje o błędach czy konieczności mycia i konserwacji. Elastyczne pola zwiększają powierzchnię roboczą, a liczne blokady dbają o bezpieczeństwo najmłodszych.
Płyty, niezależnie czy gazowe czy elektryczne, wyposażone są w liczne udogodnienia. Warto zapoznać się z nimi przed zakupem jednego z najważniejszych urządzeń grzewczych w domu.
Funkcje „eko” spotykane są już dziś w niemal wszystkich urządzeniach AGD. Bez problemu znajdziemy je także w segmencie grzewczym.
Najnowszym rozwiązaniem jest zastosowanie programów automatycznych (np. smażenia czy gotowania) dla zwiększenia komfortu pracy z urządzeniem. Taka płyta w praktyce wyposażona jest w specjalne sensory, które dbają o bezpieczeństwo i optymalną temperaturę każdej ze stref. Ciekawym rozwiązaniem jest m.in. iQcook marki Gorenje czy cook control Plus marki Siemens
Równie funkcjonalne są płyty grzewcze, nazywane przez wielu producentów kuchenkami przenośnymi. Można je zabrać ze sobą w podróż, a nawet spakować do biwakowego plecaka. Co ważne, można je także położyć na blacie kuchennym, szczególnie w mniejszych kuchniach. Małe wymiary pozwalające na przyrządzenia dań na jedynym lub dwóch polach grzewczych z chęcią kupowane są do domów letniskowych gdzie nie gotuje się często, do akademików, a także jako przejściowy sprzęt przed zakupem standardowej płyty. Nie brakuje także płyt z trzema lub czterema palnikami, jednak sprzęt ten jest nieco cięższy, zatem trudniejszy w przestawianiu.
Obok tradycyjnych i wyspecjalizowanych piekarników, kuchenek mikrofalowych, kuchni wolnostojących i urządzeń hybrydowych (piekarnik czy parowar z funkcjami mikrofali) bardzo ważne są płyty, a raczej ich zaplecze funkcjonalne.
Elastyczne pola typu flexi pozwalają na pełną swobodę w stosowaniu różnych rozmiarów i kształtów garnków. Dzięki połączeniu dwóch, a nawet trzech pól w jedno, użytkownik może stosować niewymiarowe naczynia, np. brytfanny.
Producenci coraz częściej mają w swoich ofertach takie urządzenia indukcyjne, które automatycznie wykrywają rozmiar i kształt postawionego naczynia. Polega to na zastosowaniu pełnopowierzchniowego pola indukcyjnego lub połączeniu kilku cewek magnetycznych tworzących jeden duży obszar. Dzięki temu naczynia nietypowych rozmiarów, takie jak podłużne brytfanny czy kwadratowe patelnie, nie są problemem. Dotyczy to również nietypowych średnic garnków. Istotnym udogodnieniem jest także to, że w wypadku płyt z pełnopowierzchniowym polem grzejnym można umieścić więcej garnków, małych lub większych. Użytkownik bowiem nie jest zmuszony do korzystania ze standardowej liczby pól grzewczych. Zważać należy w tym przypadku na moc całkowitą płyty. Innym udogodnieniem jest detektor, który zainstalowany jest w polu indukcyjnym. On odpowiada za rozpoczęcie lub zatrzymanie pracy pola grzewczego, kiedy użytkownik postawi na płycie garnek lub go zdejmie. Oprócz dużego komfortu użytkowania można również mówić w tym miejscu o oszczędności, nie tracimy bowiem czasu ani energii elektrycznej. Kiedy stawiamy garnek na takiej płycie, detektor wykrywa to i samoczynnie dostosowując rozmiar i kształt, włącza określony obszar. Warto dodać, że kiedy na płycie zostanie położona np. deska do krojenia bądź sztućce, płyta ich nie wykryje, więc obszar się nie włączy.
© 2024 InfoMarket