Funkcje, innowacje, rozwiązania

Funkcje, innowacje,

Zarówno kuchnie wolnostojące, jak i do zabudowy wyposażone są w wiele ciekawych funkcji i rozwiązań. Wszechstronna automatyka poprawia znacznie komfort obsługi, zaleca optymalne ustawienia, informuje o błędach czy konieczności mycia i konserwacji.

Bez wątpienia najbardziej innowacyjnymi urządzeniami w segmencie urządzeń grzewczych są piekarniki. Nie oznacza to jednak, że płyta czy jedynie z pozoru prosta kuchnia FS (wolnostojąca) nie może nas zaskoczyć.

Piekarniki i kuchnie wolnostojące

Zarówno w piekarniku tradycyjnym, jak i piekarniku kuchni wolnostojącej, jedną z podstawowych funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzałek oraz rodzajów grzania. Standardowo każdy piekarnik wyposażony jest w kilka nastawów, tj.: grzałka górna, dolna, grzałki górna i dolna, grill czy termoobieg. Obok podstawowych opcji grzania znaleźć można także funkcje rozbudowane, takie jak mały lub duży grill, grill podwójny (korzystający z dwóch grzałek górnych), turbogrill, termoobieg z grzałkami górną i dolną, a także obieg powietrza z grillem. Modyfikacji jest wiele, a ich zastosowanie zależy wyłącznie od kreatywności producenta i zaawansowania urządzenia. Inną podstawową funkcją jest rożen. To rozwiązanie daje możliwość konsumentom nakłucia drobiu na szpikulec i opiekania go z różnych stron. Szpikulec umieszczony w obracającym się napędzie nadaje mięsu równomiernie opieczoną skórkę i pozwala osiągnąć efekt porównywalny do profesjonalnych rożnów dostępnych w restauracjach czy budkach z kurczakiem. W standardowych modelach nie brakuje także funkcji oświetlenia, zapamiętywania ustawień (memory) czy minutnika, zapewniających funkcjonalne przygotowanie potraw. Coraz częściej naszą uwagę zwracają jednak modele bardziej zaawansowane, które oprócz tradycyjnych funkcji grzania zachwycają interaktywnością, automatyką, komfortem pracy, a nierzadko funkcjami minimalizowania czasu i poboru energii elektrycznej. Mówiąc o automatyce mamy na myśli gotowe, zaprogramowane w pamięci programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych potraw czy dań – tak, by wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danego produktu najlepsze. Użytkownik nie musi więc szukać w przepisach czy instrukcji obsługi, jak długo należy piec np. drób i jaką grzałkę do tego celu aktywować. Jak ogromne możliwości i potencjał tkwi w tego typu piekarnikach niech świadczy krótka lista, do tego wybranych tylko możliwości piekarników z wyższej półki (jakie szczególnie zalecamy). Możemy dzięki nim piec ryby, mięso, rozmrażać, utrzymać potrawy w cieple, piec pizzę, chleb, podgrzewać talerze, suszyć, pasteryzować, wspomagać proces wyrastania ciasta, piec samo ciasto, fondue czy zapiekanki. W przypadku najbardziej wysublimowanych rozwiązań piekarniki dają użytkownikom możliwość wyboru precyzyjnego programu z listy ponad 200 pozycji! Co więcej, listę te możemy podwoić, a nawet potroić, zapisując w menu własne ustawienia i preferencje.

Funkcje, innowacje,

W kuchniach gazowych znaleźć można ciekawe systemy zmniejszające zużycia gazu nawet o kilkanaście procent. Do najbardziej oszczędnych należy system Opti Gas (Amica). Dzięki dopasowaniu wielkości garnków wchodzących w skład typowych zestawów do wielkości płomienia, płomień palnika ogrzewa jedynie dno garnka, a ciepło nie ucieka na boki.

Rozwiązania w płytach grzewczych kuchni wolnostojących

Obok tradycyjnych i wyspecjalizowanych piekarników, kuchenek mikrofalowych, kuchni wolnostojących i urządzeń hybrydowych (piekarnik czy parowar z funkcjami mikrofali) bardzo ważne są płyty, a raczej ich zaplecze funkcjonalne.

  • Regulacja i zwiększenie mocy grzania – każda płyta (niezależnie od tego, czy gazowa czy elektryczna) wyposażona jest w regulację mocy grzania. Zwiększenie płomienia lub mocy danego obszaru łączy się z szybkością przygotowania potrawy. Modele elektroniczne jednak zazwyczaj mają funkcję zwiększenie mocy, np. booster lub hi-light. Dla porównania typowy booster w płytach indukcyjnych potrafi podgrzać naczynie nawet o 40–50 proc. szybciej niż standardowe obszary. W płytach gazowych za przyśpieszenie przygotowywania potraw i zwiększenie mocy palnika odpowiada trójwieńcowy płomień, nazywany wokiem.
  • Funkcje czasowe, podtrzymywania ciepła i Stop & Go – w płytach grzewczych, zwłaszcza elektrycznych znajdziemy funkcje czasowe, czyli minutnik albo timer. W wielu modelach znajdziemy też takie rozwiązania jak Stop & Go, które zatrzymuje grzanie lub zmniejsza moc, kiedy użytkownik odejdzie na chwilę od płyty.
  • Informowanie o błędach, wykipieniu płynu, przegrzaniu – płyty indukcyjne dzięki sensorom pozwalają także na kontrolę temperatury płyty (funkcja wyłącza urządzenie w razie przegrzania się płyty), a także na informowanie dźwiękowe lub świetlne o nieprawidłowości, np. zalaniu obszaru grzewczego.
  • Elastyczne łączenie pól grzewczych – podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie pól typu fl exi bridge, czyli wszelkiego typu pól łączonych. Wówczas, kiedy mamy duże naczynie typu brytfanna, które nie zmieściłoby się na standardowym polu, warto połączyć dwa sąsiadujące pola w jedno.

Funkcje, innowacje,

Praktycznymi elementami kuchni wolnostojącej są uchwyty drzwi piekarnika, pokrywa płyty (głównie w modelach gazowych), a także wygodna szufl ada na naczynia i akcesoria.

Ekologiczne gotowanie

Funkcje „eko” spotykane są już dziś w niemal wszystkich urządzeniach AGD. Bez problemu znajdziemy je także w segmencie grzewczym. W płycie gazowej (lub w niektórych kuchniach gazowych) palniki mogą być wyposażone np. w systemy redukujące nadmierne spalanie gazu, a w płytach elektrycznych czy indukcyjnych takie rozwiązania jak wykorzystanie ciepła resztkowego czy funkcje automatyczne, kontrolujące potrawę i dostosowujące do potrzeb moc urządzenia. Ciekawymi rozwiązaniami są OptiGas marki Amica, palnik A+ marki Gorenje, Eco- Timer marki Electrolux, OptiHeat Control i Öko Timer marki AEG czy Ecook Function marki Akpo.

Funkcje, innowacje,

W najbardziej zaawansowanych modelach można znaleźć do kilkunastu funkcji grzewczych. Powszechnie stosowanymi są m.in. grzanie górne i dolne, funkcja pizza czy grill z termoobiegiem (np. Termoobieg 3D Plus, Bosch). Dodatkowo stosuje się także m.in. opcję rozmrażania czy grzałki górnej i dolnej z nawiewem gorącego powietrza.

Funkcjonalna czystość

Jak dowodzimy w rozdziale o konserwacji i czyszczeniu sprzętu, czystość urządzenia jest jedną z najważniejszych przesłanek do sprawnego działania urządzeń.

  • Rozwiązania sprzyjające czystości w sprzęcie grzewczym – stosuje się więc wiele rozwiązań, które ułatwiają czyszczenie (głównie piekarników, kuchni wolnostojących, urządzeń parowych oraz kuchenek mikrofalowych). Mowa przede wszystkim o zastosowaniu na urządzeniu powłok minimalizujących odciski palców. W komorze natomiast pokrywa się wnętrza specjalnymi emaliami lub powłokami, które powodują, że resztki jedzenia nie przyklejają się tak łatwo do ścianek urządzenia. Nie można zapomnieć także o funkcji czyszczenia pirolitycznego, katalitycznego i parowego w wypadku piekarników i kuchni. Po przeanalizowaniu wszelkich rozwiązań producenckich przedstawiamy te najciekawsze: Isofront Plus marki AEG, Perfect Clean czy Pyrofi t marki Miele, Crystal Clean marki Teka, EcoClean marki Bosch, powłoka Nano oraz Steam Shine marki Beko, I-Touch Free oraz Aqualytic z emalią AquaRealEase marki Amica, Silver Ice marki Whirlpool, Pyrolyse Supreme marki Gorenje, Ever Clean marki Smeg, Antifi ngerprint marki Electrolux, AquaActiva marki Candy, ecoClean marki Siemens.

Funkcje, innowacje,

W najnowszych piekarnikach kuchni wolnostojących znaleźć można wkłady katalityczne. Umożliwiają one łatwiejsze czyszczenie tłuszczów i zabrudzeń.

2016-11-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket