Pod pojęciem kuchni w segmencie urządzeń grzewczych należy rozumieć zarówno urządzenia wolnostojące, jak i do zabudowy. Podział, choć nie jest zbyt skomplikowany, to jednak obejmuje szerokie spektrum modeli.
Zdostępnymi na rynku rodzajami urządzeń należy się bardzo dokładnie zapoznać, bowiem konstrukcja danej kuchni, płyty czy piekarnika oraz sposób ich zasilania to elementy kluczowe przy wyborze i montażu. Wyjaśnić w tym miejscu należy pewną nieścisłość w odniesieniu do słowa „kuchnia”. Otóż poza modelami kuchni wolnostojących, czasem producenci oferują piekarnik i płytę grzewczą, które są sprzedawane w komplecie (jedna cena, jeden symbol). Zestaw taki nazywają także kuchnią, tyle że do zabudowy. Bardzo często wynika to z faktu, że piekarnik ma sterowanie do dołączonej w zestawie płyty. Siłą rzeczy urządzenia te stanowią więc nierozłączny komplet. Z drugiej zaś strony pod pojęciem owej kuchni do zabudowy mogą występować także samodzielne piekarniki i niezależne płyty zestawiane w komplet (oddzielne symbole, odrębna cena). Bardzo często w skład kuchni do zabudowy wchodzą także inne produkty, np. okap, mikrofala czy zlew. I choć kuchnia ta jest z nazwy „do zabudowy”, to występować w niej mogą także urządzenia wolnostojące (np. kuchenka mikrofalowa). O wszystkich tych aspektach pamiętajmy. Weźmy także pod uwagę fakt, że zaprezentowane poniżej defi nicje mogą w praktyce, w zależności od producenta, nieco się różnić (m.in. za sprawą subtelnych różnic konstrukcyjnych).
Piekarniki wolnostojące i do zabudowy Choć może to zaskakiwać, na rynku występują nie tylko modele do zabudowy. Funkcjonuje także całkiem pokaźna i ciekawa grupa modeli wolnostojących. Piekarniki, podobnie jak kuchnie tradycyjne zasilane mogą być gazem, za pomocą energii elektrycznej lub w sposób mieszany. Podział piekarników wygląda następująco:
To największa grupa produktów z klasycznymi opcjami grzania o szerokości, wysokości i głębokości ok. 60 cm. Należy pamiętać o tym, że na rynku funkcjonują modele szersze i niższe, a także z opcją mikrofal, pary itd.
Ma pokrętła i/lub przyciski, dzięki którym z jego panelu odbywa się sterowanie płytą. W zależności od opcji do piekarnika przyporządkowany jest jeden model płyty bądź wiele do wyboru.
Tego typu konstrukcja jest pomniejszona względem standardowej, 60–centymetrowej wersji. Wysokość modeli kompaktowych osiąga zazwyczaj ok. 45 cm, szerokość i głębokość są zaś zbliżone do modeli standardowych (60 cm).
Model ten ma zazwyczaj wysokość 60 cm, a więc tyle samo co standardowe piekarniki. Różni się jednak szerokością, która osiąga 90 i więcej cm. Modele poszerzone mogą być także w wersji kompaktowej i wówczas ich wysokość wynosi ok. 45–50 cm.
Poza konstrukcjami klasycznymi, w których możliwe jest (w zależności od modelu) otwieranie drzwi np. na bok, na rynku spotkać się możemy z zaawansowanymi konstrukcjami, takimi jak piekarniki-windy, czy piekarniki wysuwane z blatu. Otwarcie komory odbywa się (w przypadku piekarnika- -windy) przez wysunięcie dołu piekarnika, lub (w przypadku zabudowanego w blacie) poprzez wysunięcie się mechanizmu ponad powierzchnię blatu.
Inną, równie ciekawą konstrukcją jest piekarnik typu wózek. W odróżnieniu od standardowej konstrukcji, jego komora jest wysuwana jak szufl ada. Ma to wpłynąć na komfort pieczenia np. dużych tortów.
Urządzenie wykorzystuje zjawisko indukcji, która pozwala redukować czas gotowania i pieczenia, a także pobór energii nawet do 50 proc. W komorze znajduje się specjalna taca indukcyjna, która jak w wypadku płyt, wymaga odpowiednich naczyń. Konstrukcyjnie model przystosowany jest także do pieczenia standardowego po wyciągnięciu tacy. Rozwiązanie takie proponuje obecnie Whirlpool.
To urządzenie, które poza klasycznymi formami obróbki termicznej wykorzystuje przy pieczeniu także parę wodną. Piekarniki tego typu mają wbudowany generator pary i specjalny wlew wody (zbiornik). Występują także piekarniki do zabudowy z programem parowym. Są to modele tego typu nie mają generatora pary. Wykorzystują fi zyczne procesy odparowania pary w wysokiej temperaturze przy pomocy zbiorników lub ustawionych wewnątrz pojemników.
Tego typu piekarniki wykorzystują standardowe opcje obróbki termicznej, znane z klasycznych piekarników, ale ich funkcjonalność wzbogacona jest o opcje mikrofal. Dostępne są w standardowych i niestandardowych (kompaktowych) wymiarach.
W klasyfikacji warto zaznaczyć, że na rynku są jeszcze dostępne pojedyncze modele z zasilaniem gazowym. Jest to jednak dziś produkt bardzo niszowy. Należy zwrócić uwagę, aby miał on zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu.
Modele tego typu bardzo często nazywane są minipiekarnikami bądź piekarnikami przenośnymi, głównie z racji małych, wręcz kompaktowych gabarytów. Ich pojemność waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów.
© 2024 InfoMarket