Parametry obrazu - ochrona wzroku i ergonomia pracy

Parametry obrazu

Monitory to dla użytkowników narzędzia pracy lub rozrywki. Niezależnie od zastosowań zawsze należy jednak zwracać uwagę na takie aspekty jak ochrona zdrowia podczas użytkowania. Wpływają na nią również parametry wyświetlanego obrazu.

W związku z powyższym producenci stosują rozmaite rozwiązania, które odpowiadają za ochronę wzroku i redukcję jego zmęczenia, a także za prawidłową postawę użytkownika siedzącego przed monitorem.

Rozdzielczość ekranu i przekątna

Większa rozdzielczość ekranu oznacza obraz składający się z większej liczby pikseli, czyli bardziej szczegółowy oraz zapewniający większą przestrzeń roboczą. W praktyce można uznać, że jeśli tylko pozwala nam na to specyfikacja komputera i dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, warto wybrać monitor o dużej rozdzielczości i przekątnej. Większa rozdzielczość to jednak również większe wymagania stojące przed sprzętem, co ma znaczenie zwłaszcza dla graczy. Gracze, którzy chcą grać w najnowsze tytuły i dostrzegać najdrobniejsze detale obrazu w takiej rozdzielczości jak 4K, muszą często korzystać nawet z kilku kart graficznych. Obecnie jako rozdzielczość standardową w monitorach komputerowych możemy przyjąć Full HD, która stosowana jest w ekranach o przekątnej od 22 do 28 cali. Większa rozdzielczość to również większa przestrzeń robocza, a więc więcej danych mieszczących się na ekranie. Docenią to zwłaszcza profesjonaliści, np. architekci i graficy, ale także osoby korzystające z rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych. W tabeli prezentujemy najczęściej spotykane rozdzielczości wraz z proporcją obrazu.

Przekątna jest jednym z pierwszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Należy ją dobrać odpowiednio do miejsca pracy z wyświetlaczem. Naturalne jest, że korzystanie z 30-calowego monitora nie będzie wygodne na niewielkim biurku, w bliskiej odległości od ekranu. Dlatego też, mimo że warto wybierać duże oraz wyraźne monitory, to nie warto robić tego za wszelką cenę. Obecnie w ofercie producentów można wybierać spośród wyświetlaczy o rozdzielczości od 19 do nawet 40 cali. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Parametry obrazu
2016-08-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket