Norwegia rozpoczęła wyłączanie analogowego sygnału radiowego

Norwegia rozpoczęła wyłączanie analogowego sygnału radiowego

Stało się! 11 stycznia 2017 r. Norwegia, jako pierwszy kraj na świecie, rozpoczęła wyłączanie radiofonii analogowej.

Objęcie zasięgiem DAB+ powierzchni Norwegii było szczególnie trudnym zadaniem ze względu na rozległe i specyficznie ukształtowane tereny (m.in. fiordy, lasy). Mimo tych problemów Norwegia stała się pierwszym krajem na świecie, którego rząd podjął wyzwanie cyfryzacji radiofonii i wyznaczył definitywną datę przejścia na cyfrowe nadawanie sygnału radiowego w standardzie DAB+.

Przejście na DAB+ w Norwegii nie odbywa się jednak w sposób gwałtowny i natychmiastowy. Na początku sygnał FM został wyłączony jedynie w okręgu Nordland, położonego na północy kraju. Następnie cały proces ma być rozszerzany na kolejne norweskie regiony. W Oslo, czyli stolicy Norwegii, sygnał FM ma zostać wyłączony we wrześniu tego roku. Do 13 grudnia 2017 r. analogowy sygnał radiowy ma przestać funkcjonować już w całym kraju. Wyłączenie nie obejmie jednak wszystkich programów radiowych. Niektóre rozgłośnie lokalne będą mogły nadawać analogowo (z modulacją FM) nawet do 2022 r.

Nadawanie cyfrowe w DAB+ jest znacznie tańsze niż analogowe (FM). Szacuje się, że przejście na cyfrowe nadawanie w standardzie DAB+ pozwoli zaoszczędzić w Norwegii ok. 20 mln funtów rocznie.

2017-01-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket