FIBARO

Inteligentne rozwiązania na sezon grzewczy

Inteligentne rozwiązania na

Polski system smart home, wzbogacił się o dwa nowe rozwiązania na obecny sezon grzewczy. The Heat Controller (głowica termostatyczna) pozwala na zdalne zarządzanie ogrzewaniem w domu i znaczną oszczędność rachunków, a CO Sensor (czujnik czadu) zadba o bezpieczeństwo i komfort domowników. Oba produkty zaprezentowano dziś w warszawskim salonie FIBARO Experience Center.

Ceny ogrzewania w Polsce są bardzo zróżnicowane. Badanie wykonane na zlecenie FIBARO przez Kantar TNS pokazało, że średnio najwięcej płacą za nie mieszkańcy województwa Podkarpackiego (1590 zł) oraz Łódzkiego (1502 zł). Średnia cena ogrzania domu dla wszystkich województw wyniosła 1074 zł miesięcznie. Najmniejsze rachunki w sezonie zimowym płacą natomiast mieszkańcy województw Podlaskiego i Pomorskiego – odpowiednio 796 zł i 736 zł. Zaskakiwać może jednak fakt, że to nie mieszkańcy najdroższych województw są najbardziej niezadowoleni z opłat, prym wiodą w tym mieszkańcy Małopolski, Wielkopolski, Śląska oraz województwa Opolskiego. Mieszkańcy tych dwóch ostatnich województw podejrzewają również, że opłaty za ogrzewanie wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy – jest o tym przekonanych 59% Ślązaków i 52% mieszkańców Opolszczyzny. Zdecydowana większość posiadaczy domów i szeregowców do ogrzania wykorzystuje klasyczne kaloryfery, trend ten jest najmocniejszy w województwach Mazowieckim i Podlaskim, gdzie używanie grzejników zadeklarowało aż 96% ankietowanych. Nawet w tych województwach, gdzie korzystanie z kaloryferów zadeklarowało najmniej osób, tj. Dolnośląskim i Pomorskim ich udział wynosi odpowiednio 80 i 78 procent. Polacy są również przychylni rozwiązaniom smart home w dziedzinie ogrzewania. Aż 74% badanych za atrakcyjną uznało możliwość zdalnego sterowania temperaturą w domu, a 81% ankietowanych chciałoby móc ustawiać harmonogramy ogrzewania w zależności od pory dnia. Dziś FIBARO zaprezentowało rozwiązania, odpowiadające na te potrzeby.

The Heat Controller

Głowica termostatyczna FIBARO to urządzenie montowane bezpośrednio na zawór kaloryfera, które pozwala w inteligentny sposób zarządzać ogrzewaniem w domu lub mieszkaniu. W połączeniu z systemem smart home FIBARO, głowica pozwala na zdalne sterowanie temperaturą z poziomu aplikacji w smartfonie lub tablecie. Dzięki zastosowaniu kilku urządzeń można ustawić inną temperaturę w każdym z pomieszczeń, a nawet zaplanować jaka temperatura ma panować w danym pomieszczeniu np. po wykryciu w nim ruchu. Możliwe jest również zaplanowanie harmonogramów ogrzewania - kiedy wracamy z pracy, system automatycznie nakaże głowicom zwiększyć temperaturę w wybranych pomieszczeniach i ogrzać dom na nasz powrót. The Heat Controller współpracuje zarówno z czujnikami temperatury FIBARO jak i innych producentów, by mierzyć poziom nagrzania pomieszczenia nie tuż obok źródła ciepła, ale w miejscu, w którym faktycznie przebywamy, np. na kanapie, zapewniając nam komfort cieplny. Urządzenie świetnie radzi sobie z zapewnieniem stałego poziomu ciepła w pomieszczeniu, zareaguje także na takie zdarzenia jak otwarcie okna, odłączając wówczas dopływ ciepła. Wewnętrzne badania FIBARO pokazały, że system wyposażony w głowice termostatyczne może zredukować koszty ogrzewania nawet o 42%. Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej komunikacji oraz wewnętrznego zasilania, montaż The Heat Controller jest bardzo prosty i nie wymaga dodatkowych podłączeń, a po zainstalowaniu dokonuje automatycznej kalibracji dostosowując się do zaworu grzejnika. Urządzenie dostępne jest w wersji Z-Wave, a wkrótce również w wersji współpracującej ze standardem Apple HomeKit.

CO Sensor

Drugie z zaprezentowanych dzisiaj urządzeń to CO Sensor - , które chroni zdrowie i życie ludzi. Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny w sezonie grzewczym. Jest to gaz niewidoczny i nie posiadający zapachu, przez co ludziom trudno zorientować się, że mają do czynienia z zagrożeniem. Powstaje w wyniku niepełnego spalania się

materiałów palnych, do czego może dochodzić w takich urządzeniach jak piece gazowe, kominki opalane drewnem, piece kaflowe czy gazowe ogrzewacze pomieszczeń. Tylko w ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r. straż pożarna odnotowała aż 2229 poszkodowanych i 50 ofiar w wypadkach związanych z czadem.

CO Sensor to certyfikowany czujnik czadu o wyjątkowej precyzji pomiaru. Wykryje nawet nieznacznie podwyższone ilości tlenku węgla, które w dłuższej perspektywie mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Przy wyższych stężeniach urządzenie natychmiast powiadomi o zagrożeniu głośnym sygnałem alarmowym oraz migającą diodą LED. Czujnik zadziała nawet bez łączności z systemem smart home, a jego praca jest stale monitorowana. Po podłączeniu do systemu smart home FIBARO, pełni także rolę czujnika temperatury, a w razie wykrycia tlenku węgla może wymusić otwarcie okien czy uruchomienie wentylacji. Urządzenie jest dostępne w standardach Z-Wave oraz Apple HomeKit.

2017-11-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket