Możliwości mikrofal

Możliwości

Kuchenki mikrofalowe są urządzeniami, które przede wszystkim zostały stworzone, by podgrzewać potrawy. Jednak wielofunkcyjność modeli sprawia, że podgrzewanie to tylko jedna z wielu ich funkcji.

Użytkownik może w kuchence mikrofalowej gotować, podgotowywać, rozmrażać, grillować, a nawet piec potrawę czy gotować na parze przy użyciu mikrofal. To przybliżone zastosowania kuchenek mikrofalowych, które, co trzeba przyznać, z każdym rokiem są coraz bardziej zaawansowane techniczne i funkcjonalnie. Przybliżmy jednak najczęściej spotykane możliwości mikrofalówek.

Regulacja mocy mikrofal i czasu grzania

Regulacja mocy mikrofal

Każde urządzenie wyposażone jest w regulację mocy mikrofal, która jest jednym z najważniejszych parametrów kuchenki mikrofalowej. Nieodłączną opcją jest także ustawienie czasu grzania. Z tym rozwiązaniem łączy się także opcja minutnika lub timera. Wszystko jednak zależy od oprogramowania i interfejsu urządzenia. Modele ze sterowaniem mechanicznym są często mniej zaawansowane, a wybór funkcji nie jest tak różnorodny. Modele z większym zapleczem technicznym i bardziej rozbudowanym panelem sterowania pozwalają regulować te parametry często w różnoraki sposób. Moc mikrofal można wybrać wielorako: przez wprowadzenie wartości czy chociażby przez wybór stopnia natężenia fal (słabo, mocno, bardzo mocno).

Automatyka wagowa i programy automatyczne

Automatyka wagowa

Kuchenki mikrofalowe, wyposażone nierzadko w zaawansowane wyświetlacze, pozwalają także wybrać odpowiednią potrawę za pomocą graficznej ikony lub emitowanego napisu na wyświetlaczu. Mowa o automatyce urządzenia, która pomaga przede wszystkim w idealnym doborze parametrów i mocy do przygotowanej potrawy. Po wyborze konkretnego rodzaju mięsa czy ryby, mrożonki czy gotowego dania kuchenka często pyta o wagę dania, tak aby dobrać wszelkie opcje w optymalny dla produktu sposób. Do automatyki wagowej dołączana jest także regulacja czasu, przez co użytkownik ma pewną kontrolę nad procesem przygotowywania potraw. W kuchence mikrofalowej nie brakuje także tradycyjnych programów automatycznych i do rozmrażania, które z pewnością trafią w gusta klientów, którzy nie lubią określać parametrów dania. O wszystkich ustawieniach z pewnością będzie pamiętała funkcja memory. Przykładami rozwiązania mogą być: cookControl marki Siemens, AutoPilot marki Bosch, Smart Oven i Auto Menu marki Samsung. Programy automatyczne z pewnością znajdziemy także w modelach np. marek Electrolux, Gaggenau, Miele, AEG, Amica, Teka, Candy, Franke, Gorenje, Beko, Zelmer, Sencor.

Aktywacja urządzenia i funkcja szybkiego startu

Oprócz wyboru parametrów urządzenie musi być wyposażone w opcje stop/start, które pozwolą rozpocząć i zakończyć proces podgrzewania. W modelach bardziej zaawansowanych, urządzenie wyposażone jest także w przycisk zerowania ustawień i funkcję typu Quick Start.

Systemy rozprowadzania fal

Systemy rozprowadzania fal

Producenci oferują także wyspecjalizowane funkcje, które m.in. pozwalają na lepsze i bardziej równomierne rozprowadzanie mikrofal we wnętrzu urządzenia, czy chociażby funkcje gotowania wieloetapowego. Wtedy urządzenie informuje o wszystkich czynnościach, które użytkownik powinien wykonać (do makaronu dolać wodę i przyprawić, wymieszać produkt, dodać sos do ryżu, ryż zalać 0,5 l wody itp.). Gotowanie wieloetapowe pozwala na zaprogramowania procesu składającego się z co najmniej czterech etapów pracy kuchenki (mikrofale, grill, combi i termoobieg). W tym rozwiązaniu przygotowywana potrawa może być kolejno (nie w tym samym czasie, jak w wypadku combi) poddawana mikrofalom, następnie grillowana, a potem jednocześnie grillowana. Na uwagę zasługują wiec takie modele jak: TopControl marki Miele, Multi Wave System marki Amica, Stirrer marki Gorenje czy TDS marki Samsung.

Funkcje, które się łączą

Funkcje, które się łączą

Nie może zabraknąć dziś popularnego tematu łączenia funkcji piekarnika z mikrofalami czy funkcji mikrofali z parowarem. To trend, który coraz chętniej wpisuje się w preferencje zakupowe. Jest to praktyczne wyjście z sytuacji, kiedy w kuchni nie ma miejsca na dwa urządzenia, a konsument chce dysponować podwójną funkcjonalnością. To także dobre rozwiązanie, kiedy koszt dwóch urządzeń jest zbyt duży. W obu wypadkach urządzenia wielofunkcyjne, czyli piekarnik z funkcją mikrofali, piekarnik z funkcją pary czy parowar z mikrofalą, sprawdzą się znakomicie. I to nie tylko prestiż wyboru, ale także komfort obsługi typu „wczoraj piekliśmy kurczaka w piekarniku, dziś go odgrzewamy w mikrofali”. Możliwości takich urządzeń są podobne, a niekiedy wręcz takie same jak w danym urządzeniu tradycyjnym.

Podświetlenie komory

W kuchenkach mikrofalowych praktycznym rozwiązaniem jest podświetlenie wnętrza urządzenia podczas pracy. W funkcjonalne oświetlenie wyposażone są modele większości producentów.

Podświetlenie komory

Ustawienie poziomu mocy

W zależności od producenta użytkownik ma do wyboru kilka poziomów mocy mikrofal. Modele ze sterowaniem elektronicznym mają ich zwykle więcej niż te ze sterowaniem mechanicznym.

Ustawienie poziomu mocy

Łatwe czyszczenie wnętrza

Wnętrze kuchenki mikrofalowej może być pokryte emalią ceramiczną, co dla użytkownika oznacza przede wszystkim łatwość czyszczenia. Emalia ta nie wchłania także nieprzyjemnych zapachów.

Łatwe czyszczenie wnętrza

Funkcja combi/dual

W kuchenkach z grillem czy termoobiegiem bardzo ważną funkcją jest możliwość wyboru opcji pracy kuchenki, np. grill+mikrofale, mikrofale+termoobieg i grill+termoobieg. Takie możliwości przede wszystkim skracają czas gotowania.

Funkcja combi/dual

Gotowanie od podstaw

Praktycznym rozwiązaniem jest przygotowanie potrawy od podstaw przez ustawienie następujących po sobie sekwencji. Wystarczy włożyć surowe produkty to mikrofali i postępować zgodnie z instrukcjami na wyświetlaczu.

Gotowanie od podstaw

Timer i wyświetlacz

Niemal w każdym modelu ze sterowaniem elektronicznym spotkamy się z opcją timera. Może on służyć do kontroli czasu, ale również pokazuje, ile zostało czasu do końca pracy mikrofalówki.

Timer i wyświetlacz
2018-01-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket