10 PYTAŃ

Czym się kierować przy zakupie odpowiedniego sprzętu?

Czym się kierować

Pytanie 1. Jak ważna jest moc suszarki, prostownicy czy lokówki?

W przekazie i na etykietach cenowych moc uwidacznia się jako główny parametr urządzenia. Jeśli mamy włosy długie, powinniśmy szukać urządzenia, które ma największą moc, średnio 2000 W. Jeśli zaś mamy włosy krótkie bądź średnio-krótkie, wybór urządzenia o mocy 1200–1600 W okaże się wystarczający. Ważna jest też siła nadmuchu. Jeśli suszymy włosy szybciej (np. z większym nadmuchem i temperaturą), to przewrotnie jest to dla nich zdrowsze (im krócej narażamy włosy na wysoką temperaturę, tym lepiej). W wypadku m.in. prostownic albo lokówek moc urządzenia ma wpływ na jakość stylizacji. Zwykle w urządzeniach amatorskich waha się w wypadku lokówek od 10 nawet do 150 W (moc lokówkosuszarek jest dużo większa – od 300 do 1200 W), prostownic od 25 do 150 W

Pytanie 2. Po co stosuje się regulację temperatury w suszarkach i sprzęcie do stylizacji?

Funkcja regulacji temperatury pozwala wybrać odpowiednią temperaturę suszenia, prostowania czy układania loków, dostosowaną do rodzaju i jakości włosów. Wiele użytkowniczek ma bardzo delikatną ich strukturę, więc włosy takie nie potrzebują wysokiej temperatury do ich stylizacji. To samo dotyczy cienkich, rozjaśnionych lub bardzo zniszczonych. Do włosów grubszych lub trudnych do modelowania należy używać temperatury wyższej, wtedy proces suszenia jest skuteczniejszy i łatwiejszy. Ponieważ włosy bywają różne i różnie reagują na ciepło, podmuch czy stopień wilgotności, stąd zawsze przed rozpoczęciem stylizacji, np. lokówką czy prostownicą, warto wybrać niższą temperaturę, by później – w razie konieczności – podwyższyć ją o kilkadziesiąt stopni.

Pytanie 3. Jaki rodzaj płytek w prostownicy jest najlepszy?

Płytki ceramiczne (z różnymi domieszkami, np. masy perłowej czy tytanu) równomiernie nagrzewają się i są na tyle śliskie, że włosy nie przywierają do niej i łatwo poddają się wygładzaniu. Są to najpopularniejsze płytki na rynku. Płytki tytanowe z kolei są jednymi z najtrwalszych i najodporniejszych na wszelkie zarysowania. Prostownice z płytkami tytanowymi są idealne do włosów grubych i kręconych, ponieważ bardzo dobrze je wygładzają. Płytki tefl onowe znakomicie chronią przed wysoką temperaturą i zapobiegają przywieraniu włosów do powierzchni, jednak nie nagrzewają się równomiernie, co może spowodować przypalenie włosów w niektórych punktach. Na rynku dostępne są także płytki lustrzane, które uważane są za powierzchnie dodające włosom blasku, ponieważ są gładsze niż ceramiczne. Stosuje się także bardzo twarde płytki diamentowe, polecane do włosów grubych i trudnych do ułożenia, a płytki z turmalinami wytwarzają jony ujemne i dzięki temu zapobiegają elektryzowaniu się włosów (efektywnie zamykają łuski i wygładzają włosy).

Pytanie 4. Po co stosuje się jonizację w urządzeniach do stylizacji włosów?

Jonizację stosuje się w suszarkach, prostownicach, lokówkach, suszarkolokówkach, a także specjalnych szczotkach. To jedna z technik ochronnych, które zapobiegają zniszczeniu i przesuszeniu włosów pod wpływem stylizacji. Wykorzystuje ona działanie jonów z ładunkiem ujemnym. Dzięki niej włosy zachowują swoją naturalną wilgotność, są gładkie i wyglądają zdrowo. Ponadto jonizacja zapobiega elektryzowaniu się włosów i można ją porównać do działania odżywki, która nawilża włosy i wyrównuje je. Dużą zaletą tego rozwiązania jest przyspieszenie układania fryzury.

Pytanie 5. Co wybrać: lokówkę, lokówkosuszarkę tradycyjną czy urządzenie automatyczne?

Cechą tych wszystkich urządzeń jest to, że sprawnie i szybko tworzą wyjątkowe fale i loki. Pozwalają zupełnie zmienić fryzurę i dodać jej szyku oraz elegancji. Jednak w kwestii loków pozostaje jedno pytanie: jakie urządzenie wybrać? Na rynku dostępne są tradycyjne lokówki, lokówki z wykorzystaniem gorącego powietrza do tworzenia fal i unoszenia ich u nasady, a także urządzenia automatyczne. Tradycyjne lokówki zrobią szybko loczki o różnym skręcie, ale zaletą jest to, że fryzura utrzymuje się na włosach bardzo długo – lokówkosuszarki pozwalają uzyskać naturalny efekt pofalowania, a przy tym, można fryzurę robić od podstaw – na mokrych włosach. Urządzenia automatyczne z kolei są najszybsze i z pewnością najporęczniejsze w użytkowaniu, a do tego jakże sprawne i trendy! Urządzenie „zwija” samoczynnie kosmyk włosa i nagrzewa go w korpusie urządzenia. Są przy tym niezwykle efektowne, innowacyjne i bezpieczne.

Pytanie 6. Czy warto wybrać szczotkę prostującą?

Alternatywę dla prostownicy może stanowić szczotka prostująca. Podobnie jak ona jest wyposażona w regulację temperatury. Przy zastosowaniu szczotki prostującej temperatura w mniejszym stopniu wpływa na włosy, dzięki czemu mniej je wysusza. Oprócz tego szczotka jest bezpieczna, ponieważ nie ma ryzyka poparzenia. W wypadku mocno kręconych włosów trudno jednak uzyskać taki efekt jak przy prostownicy lub wymaga on długiego czesania.

Pytanie 7. Suszarkę z jakim silnikiem wybrać?

W suszarkach producenci stosują kilka typów silników: na prąd stały (DC), zmienny (AC) oraz bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC). Lekkie i niewielkie silniki DC stosowane są w podstawowym segmencie sprzętu. Wyposażone są w szczotki węglowe, które zużywają się, co może doprowadzić do awarii urządzenia. Ich trwałość jest wystarczająca dla urządzeń segmentu konsumenckiego. Silniki AC mają większe rozmiary, co oznacza też większe szczotki węglowe, a co za tym idzie zwiększoną trwałość i moc. Najbardziej zaawansowane technicznie są silniki BLDC. Są pozbawione szczotek węglowych, co oznacza dużą trwałość, mniejsze gabaryty oraz lepszą efektywność energetyczną.

Pytanie 8. O jakich akcesoriach do suszarki należy pamiętać?

Podstawowe akcesoria, w które mogą być wyposażone suszarki, to dyfuzor i koncentrator. Koncentrator to specjalna dysza do stylizacji, dostępna w prawie każdym urządzeniu. Najczęściej możemy mówić o dwóch rodzajach końcówek, które różnią się przede wszystkim wielkością – mniejsza ma szerokość np. 7 mm, większa (standardowa) np. 11 mm (przyspiesza suszenie włosów). Umożliwia precyzyjne modelowanie i wykańczanie fryzury. Zadaniem dyfuzora jest podnoszenie włosów, nadawanie im objętości oraz podkreślenie loków.

Pytanie 9. Jak utrwalić mocno fryzurę? Czy istnieją specjalne funkcje do tego?

Aby mocniej utrwalić fryzurę, warto po stylizacji spryskać włosy lakierem lub mgiełką do stylizacji i nabłyszczania. Taka forma utrwalania fryzur występuje w salonach, taką też możemy spokojnie zastosować w domu. Jednak jeśli chodzi o sam sprzęt, producenci wyposażają go np. w funkcję utrwalania fryzury, czyli zimnego/chłodnego nadmuchu powietrza. Zimne powietrze, które ochładza nagrzany kosmyk włosa, sprawia, że włosy nie oklapną i zostaną w takiej formie, jak je wystylizowałyśmy, podczas zmiany temperatur (np. po wyjściu na świeże, zimniejsze powietrze).

Pytanie 10. Czy jeśli suszarka wyłączyła się podczas pracy, to znaczy, że się popsuła?

Nie w każdym wypadku. Suszarki zazwyczaj wyłączają się, gdy nie mogą się prawidłowo odpowietrzać albo kiedy mają specjalny system zabezpieczenia silnika przed przegrzaniem (bardziej zaawansowane modele). W tym pierwszym wypadku oznacza to, że albo użytkownik zakrył tylny filtr wlotowy, albo filtr jest zapełniony lub brudny (należy go regularnie czyścić przy użyciu miękkiej, suchej ściereczki). Po odczekaniu kilkunastu (maksymalnie kilkudziesięciu) minut suszarka powinna działać.

2018-12-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket