Wiertła i otwornice do glazury

Wiertła i otwornice do glazury

Przycięcie płytki na odpowiednią długość czy szerokość to nie wszystko.

Niekiedy konieczne jest wykonanie otworu w płytce, np. pod puszkę elektryczną czy baterię łazienkową lub kuchenną. Tradycyjnie otwory te robiono za pomocą rysika, który wkładano na cyrkiel i obrysowywano pożądaną średnicę. Następnie, używając specjalnego młoteczka z zaostrzonym końcem, przebijano płytkę w środku tego okręgu. Powoli łamano płytkę szczypcami, aż do osiągnięcia pożądanego rozmiaru. Do tego typu prac używano specjalnych cęgów, zwanych potocznie „papużkami”. Ich nazwa wywodzi się od charakterystycznego kształtu, przypominającego dziób papugi.

Obecnie znacznie częściej stosowane są różnego typu otwornice. Popularne na rynku modele umożliwiają wiercenie otworów o średnicy od 6 do nawet 102 mm. Charakterystycznym elementem tego typu narzędzi jest nasyp diamentowy, który z łatwością potrafiprzeciąć nawet najtwardszy gres. Bardzo ważne jest, aby podczas robienia takich otworów używać chłodziwa. Dzięki temu nie doprowadzimy do przegrzania otwornicy. Zalecane jest częste polewanie ciętej powierzchni wodą.

Do wiercenia mniejszych otworów nie musimy jednak stosować otwornicy. Dostępne są specjalne wiertła z ostrzami stożkowymi. Mogą one być szlifowane diamentowo, co pozwala na punktowe nawiercanie otworów nie tylko w płytkach ceramicznych, ale także w niehartowanym szkle i innych materiałach o zbliżonej strukturze. Można też wykorzystać wiertła z nasypem diamentowym, które również powinny być na bieżąco chłodzone wodą.

Najlepiej do tego nadaje się woda w spryskiwaczu. Strumień wody kierujemy w miejsce, w którym będziemy wiercić.

Wiertła i otwornice do glazury2
2019-01-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket