Jak to działa?

Jak to

Wybrane rozwiązania stosowane w robotach sprzątających

1. Asystent głosowy

Integracja robotów sprzątających z asystentami głosowymi, np. Asystent Google czy Amazon Alexa, to jeden z najnowszych trendów. Współpraca z asystentem głosowym pozwala zainicjować, wstrzymać lub zakończyć cykl pracy urządzenia. W tym celu wystarczy wypowiedzieć odpowiednią komendę. Obecnie większość asystentów głosowych komunikuje się w języku angielskim. Rozwiązanie to czyni komunikację z robotem jeszcze łatwiejszą.

2. Aplikacja mobilna

Współczesne roboty odkurzające są niezwykle zaawansowane, a ich samodzielność objawia się m.in. w tym, że można łatwo programować ich pracę. Większość urządzeń wyposażona jest w panel sterowania umieszczony na wierzchu obudowy. Jednak znacznie wygodniejszym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest obsługa sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej. Aplikacje dostępne są na smartfony i tablety z systemami iOS lub Android. Z robotem sprzęt komunikuje się za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub Bluetooth. Duży wyświetlacz pozwala łatwo programować harmonogram tygodniowej pracy urządzenia. Użytkownik może również zdalnie rozpocząć cykl sprzątania lub otrzymać powiadomienie, gdy się on zakończy. Inne funkcje to podgląd mapy sprzątanej przestrzeni czy dostęp do statystyk pracy.

3. Mapowanie pomieszczenia

Sprawny system nawigacji jest niezbędnym elementem każdego robota sprzątającego. Modele najbardziej zaawansowane wyposażone są w możliwość mapowania pomieszczeń, funkcja ta ma różne stopnie zaawansowania. Jej działanie opiera się na laserowych czujnikach odległości oraz w niektórych modelach także na wbudowanych kamerach. Poruszając się po pomieszczeniu, robot tworzy jego mapę, na której uwzględnia także przeszkody. Rozwiązanie to przynosi szereg korzyści. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej można obejrzeć wygląd mapy, a tym samym miejsca, które zostały posprzątane. Nawigacja taka jest również po prostu bardziej precyzyjna, co wpływa na większą skuteczność sprzątania. Co więcej, robot może na mapie zaznaczyć miejsca, w których zlokalizował najwięcej zabrudzeń. Jeśli w trakcie pracy akumulator robota będzie bliski wyczerpania, to wróci on do stacji dokującej, doładuje się, a następnie proces sprzątania zacznie od miejsca, w którym go przerwał. Na koniec, jeśli sprzęt jest wyposażony w kamerę, to oprócz wizualizacji do mapowania pomieszczenia może ona także pozwalać na podgląd rejestrowanego obrazu.

5. Funkcja IFTTT w robotach Roomba

W ramach aktualizacji aplikacja iRobot Home uzyskała funkcję IFTTT (If This Then That), a użytkownik otrzymał jeszcze więcej możliwości w sferze automatyzacji pracy robotów odkurzających Roomba z modułem Wi-Fi. IFTTT jest darmową platformą online, która pomaga użytkownikom w większym stopniu wykorzystywać możliwości aplikacji i kompatybilnych z nią urządzeń. W wypadku iRobota pomaga użytkownikowi na jeszcze dalej idącą automatyzację pracy robota Roomba. W gronie ponad 30 apletów IFTTT dla robotów Roomba znalazły się m.in. automatyczne zakończenie cyklu, gdy wrócimy do domu, lub jego rozpoczęcie, gdy wychodzimy, czy wstrzymanie pracy robota, gdy odbieramy połączenia telefoniczne. Pełna lista komend dostępna jest w tym miejscu na https:// ifttt.com/irobot. Komendy serwisu dostępne są w języku angielskim.

5.
2019-02-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket