Typy urządzeń do prasowania

Typy urządzeń do

Urządzeń do prasowania jest bardzo wiele. Każde z nich przeznaczone jest do określonych prac i warunków, w jakich będą pracowały. Dlatego przemyślany wybór jest połową sukcesu.

Znając typy i konstrukcje, łatwiej wybrać to, które jest dla nas najbardziej wskazane. Żelazka można podzielić rozmaitymi kryteriami, ale najprostszym i najtrafniejszym podziałem jest ten dzielący urządzenia do prasowania na żelazka turystyczne, tradycyjne, parowe, z wbudowanym generatorem pary, stacje pary, systemowe i bezprzewodowe. Być może niedługo do osobnej grupy klasyfikować trzeba będzie tzw. „żelazka inteligentne”, które pojawiły się na rynku i z pewnością rynek ten zrewolucjonizują. Niezależnie od grupy i konstrukcji żelazek zawsze należy dokładnie zapoznać się z ich możliwościami technicznymi i funkcjonalnymi. To one bowiem zdecydują w dużej mierze, czy nasz wybór będzie trafny.

SYSTEMY DO PRASOWANIA

Są to stacje pary zintegrowane z deskami do prasowania. Różnią się budową i zastosowanymi rozwiązaniami. Do grupy tej należą także stanowiska do prasowania składające się z deski oraz parownicy z żelazkiem. W wypadku systemów możemy mówić o dużych kosztach. Są jednak doskonałą propozycją dla tych osób, które dużo i często prasują i oczekują najlepszych efektów. Potrzebują sporo wolnego miejsca, ale można je składać, dzięki czemu łatwiej jest je przechowywać. W porównaniu z klasycznymi żelazkami mają zdecydowanie bardziej rozbudowaną konstrukcję.

SYSTEMY DO PRASOWANIA

ŻELAZKA TRADYCYJNE

Chodzi o modele, które pracują tylko i wyłącznie na sucho, a więc bez użycia systemu rozprowadzania pary. Mają idealnie gładkie, najczęściej stalowe stopy (oczywiście, bez otworów), regulację temperatury, a niektóre modele nawet przyciski z oznaczeniami dla niewidomych (wyczuwalne pod palcami), sygnalizację świetlną pracy oraz temperatury.

ŻELAZKA TRADYCYJNE

GENERATORY PARY

Urządzenia te pracują pod stałym, wysokim ciśnieniem pary, co ułatwia rozprasowywanie trudnych do usunięcia zagnieceń. Zwykle składają się właśnie ze stacji, w której wytwarzana jest para, połączonej przewodem z żelazkiem, do którego jest przekazywana. W tym wypadku pojemnik na wodę i ilość wytwarzanej pary są zdecydowanie większe niż w żelazku parowym. Trzeba pamiętać, że urządzenia te potrzebują nieco więcej miejsca, ale zapewniają niezrównany komfort pracy i znakomite rezultaty prasowania.

GENERATORY PARY

STEAMERY RĘCZNE

Mniejsza i poręczniejsza wersja parownicy stojącej. Świetnie nadaje się do wygładzania zagnieceń i może być dobrym uzupełnieniem tradycyjnego żelazka, nie zawsze bowiem ma się ochotę na tradycyjne prasowanie. Steamery ręczne szybko się nagrzewają, dlatego przydadzą się w sytuacjach wymagających szybkiego działania. Para powoduje, że nie ma ryzyka przypalenia, czy nieestetycznego wyświecenia tkaniny. Dobrze sprawdzi się przy prasowaniu rzeczy, które ciężko prasować tradycyjnym żelazkiem, czyli baskinek, falban, naszywek, etc. Ponadto nadaje się do odświeżania ubrań, takich jak marynarki, których nie trzeba prać po jednym, czy dwóch założeniach. Plusem jest to, że usunięte zostają nieprzyjemne zapachy, a bakterie zabite.

STEAMERY RĘCZNE

PAROWNICE SYSTEMOWE

Są najwyższymi modelami parownic. Cechują się wyjątkową skutecznością i niezawodnością i przeznaczone są do czyszczenia różnorakich wodoodpornych powierzchni w domu, ponieważ ich wyposażenie definiuje ich wielofunkcyjność. Mają dodatkowy zbiornik na wodę, który łatwo się wyjmuje. Mają także gniazdo, do którego można podłączyć żelazko parowe. Za sprawą wysokiego ciśnienia pary żelazko może prasować o wiele szybciej, bez względu na tkaninę.

PAROWNICE SYSTEMOWE

STEAMERY STACJONARNE

Steamery stojące są urządzeniami pomagającymi w codziennym prasowaniu bez konieczności wyjmowania deski, co dla wielu bywa uciążliwe. Urządzenie to dobrze sprawdza się przy prasowaniu np. garniturów, czy zasłon, czyli rzeczy, które ciężko wyprasować na desce, lub jest to wręcz niemożliwe. Steamery powinny rozważyć osoby, które nie zawsze mają czas, by oddawać kłopotliwe części garderoby do pralni. Nadają się do wszystkich rodzajów tkanin. Ich atutem jest wieszak, na którym umieszcza się prasowaną tkaninę.

STEAMERY STACJONARNE

ŻELAZKA PAROWE

To najpopularniejsza obecnie kategoria urządzeń. Urządzenia z tej grupy różnią się mocą, ilością wytwarzanej pary oraz tym, z jakich materiałów wykonana jest stopa. W tej grupie żelazek parowych są takie, które mają wbudowany pojemnik na wodę (wlewa się ją do niego), mogą zatem pracować z parą, a także zraszać tkaniny.

ŻELAZKA PAROWE

ŻELAZKA BEZPRZEWODOWE

Wyposażone są w specjalną bazę albo stojak, które służą do ładowania urządzenia i podgrzewania stopy żelazka, choć różni producenci stosują własne rozwiązania. Zaletą modeli bezprzewodowych jest pełna swoboda prasowania, ponieważ nie ogranicza nas kabel elektryczny, wiąże się z tym również wygoda manewrowania urządzeniem. Utrudnieniem jest konieczność odkładania urządzenia na bazę co kilkadziesiąt sekund.

ŻELAZKA BEZPRZEWODOWE

ŻELAZKA TURYSTYCZNE

Niegdyś były to tylko modele klasyczne, dziś można także spotkać konstrukcje parowe. Cechą szczególną jest fakt, że oba typy występują w wersji kompaktowej. Z reguły mają zdecydowanie mniejsze rozmiary, jak również mniejsze zbiorniki na wodę. Ważnym elementem jest składana rączka, dzięki której zajmują mniej miejsca w bagażu. Istotny może być także przełącznik napięcia w zależności od strefy, do której się wybieramy.

ŻELAZKA TURYSTYCZNE

ŻELAZKA Z WBUDOWANYM GENERATOREM PARY

Są bardziej zaawansowaną wersją klasycznych modeli parowych, gdyż para produkowana jest stale w dużej ilości, co przekłada się na skuteczność prasowania. Modele z generatorem osiągają lepsze parametry, jeśli chodzi o jednorazowy wyrzut pary. Ich najważniejszą cechą jest to, że produkcja pary nie zależy od temperatury stopy żelazka. Generator jest zintegrowany ze specjalnym silniczkiem. Poza tym do żelazka dociera sama para.

ŻELAZKA Z WBUDOWANYM
2020-01-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket