Niezbędne nie tylko o poranku

Niezbędne nie tylko o poranku

Jak wynika z raportu firmy Grand View Research, Inc., światowy rynek czajników elektrycznych ma osiągnąć do 2025 r. wartość 21,0 mld USD. Przyczyną tak dużego wzrostu są między innymi rynki rozwijające się. Z kolei konsumenci na rynkach rozwiniętych, takich jak chociażby polski, poszukują urządzeń funkcjonalnych, które będą stanowić prawdziwą ozdobę kuchni.

Oczywiście, oprócz rynku konsumenckiego duże wzrosty powoduje np. rozwijająca się branża hotelarska, zwłaszcza w skali globalnej. Czajnik jest w końcu niezbędnym elementem wyposażenia pokoju. W kuchniach popularność zdobywają również serie wzornicze. W ich skład wchodzą czajniki, tostery oraz ekspresy do kawy, których spójnym mianownikiem jest jedna stylistyka.

Parametry czajników

Do takich ważnych przymiotów czajnika można zaliczyć choćby jego wielkość (szerokość, wysokość), długość kabla czy z pozoru błahy, ale jakże ważny kolor czy kształt. Dodajmy, że przedstawione poniżej parametry są w pewnym sensie także wyznacznikami jakości czajnika i na pewno pozwalają na porównanie modeli i wybranie tego najlepszego.

Pojemność czajnika

Określa, ile zmieści się wody w zbiorniku. Jednostką są oczywiście litry [l], które z kolei przekładają się na średnią liczbę filiżanek (1 filiżanka to ok. 200 ml, większa – 250 ml). Małe czajniki, klasyfikowane również jako modele turystyczne, mają pojemność ok. 0,3–0,5 l, co pozwala zagotować maksymalnie dwie szklanki wody. Na rynku dostępne są także czajniki o pojemności 1 l (pozwalające zagotować 4 szklanki), a także modele o pojemności 1,7 l i większe (6–8 szklanek). Największe modele mieszczą nawet 2,3 l i pozwalają na zagotowanie wody na ponad 9–10 szklanek. Obok samej pojemności ważna jest także minimalna ilość wody podana przez producenta. Określa, ile minimalnie należy wlać do czajnika, aby grzanie wody odbywało się prawidłowo, bezpiecznie i nie zakłócało pracy urządzenia. Zazwyczaj jest to około 100–150 ml w wypadku czajników z płaskim dnem i około połowa zbiornika w wypadku modeli z grzałką spiralną.

Rodzaj grzałki

Określa m.in. sposób i funkcjonalność podgrzewania wody. Na przykład tradycyjne grzałki spiralne wymagają gotowania takiej ilości wody, aby zakryła ona całkowicie grzałkę. W czajnikach z taką grzałką gromadzi się zdecydowanie częściej i szybciej kamień. Dlatego grzałki spiralne są już niezwykle rzadko stosowane i producenci proponują czajniki z grzałką płytową/zakrytą, umieszczoną na dnie czajnika. Zastosowanie takiego komponentu zdecydowanie zmniejsza ilość osadzającego się kamienia oraz pozwala na użycie mniejszej ilości wody potrzebnej do jednorazowego zagotowania.

Moc czajnika

Parametr ten określa, jak szybko i skutecznie czajnik podgrzeje wodę i ile pobierze energii. Warto pamiętać, że kluczowa jest tu jednostka czasu. Czajnik, który ma dużą moc, ale błyskawicznie zagotuje wodę jest oszczędniejszy od modelu o malej mocy, który będzie gotował wodę długo. Czajniki z grzałką spiralną pobierają od 200 do nawet 2200 W, natomiast czajniki z grzałką zakrytą w podstawie pracują ze zdecydowanie większą mocą – nawet do 3000 W i więcej, są jednak sprawniejsze i efektywniejsze, a więc de facto oszczędniejsze w użyciu.

Będąc przy aspektach oszczędności, warto dobierać moc czajnika i jego pojemność do naszych potrzeb. Zbędne stałe gotowanie wody jest nieekonomiczne ani czasowo, ani ekonomicznie.

Moc czajnika

Masa czajnika

Dla osób starszych lub niepełnosprawnych pewne znaczenie może mieć masa czajnika. Wpływ na nią ma oczywiście ilość nalanej wody, ale warto zwracać uwagę na masę netto czajnika, czyli samego urządzenia. Uzależniona jest ona także od materiału, z jakiego został wykonany czajnik. Czajniki z tworzywa i szklane są najlżejsze, a ceramiczne i stalowe – zdecydowanie cięższe.

Typy materiałów

Różne materiały cechują się odmiennymi właściwościami, dlatego też wpływają na funkcjonalność sprzętu. Najpopularniejsze ze stosowanych to tworzywa sztuczne, stal nierdzewna, szkło oraz ceramika. Czajniki z tworzywa sztucznego są przede wszystkim lekkie oraz zaskakują funkcjonalnością. Materiał ten jest łatwy w obróbcie, która w zasadzie polega jedynie na zastosowaniu odpowiedniej formy.

Nie ma więc niemal żadnych ograniczeń dotyczących kształtów, poza tymi rozsądkowymi i ergonomicznymi. Warto zwrócić uwagę na jakość tworzywa – nie powinno ono aromatyzować wody. Kolejnym popularnym materiałem jest stal nierdzewna. Spotkamy ją najczęściej w nowoczesnych aranżacjach, choć zdarzają się także produkty stylizowane na retro. Może być lakierowana, szczotkowana albo pokryta jeszcze innymi materiałami. Czajniki ze stali nierdzewnej są odporne na rdzę oraz szkodliwe działanie kwasów i roztworów alkalicznych. Dodatkowo stal jest łatwa w czyszczeniu i nie pozostają na niej odciski palców. Coraz większą popularnością cieszy się również szkło hartowane. Szklane czajniki charakteryzuje minimalistyczne wzornictwo, często są wyposażone w kolorowe podświetlenie. Czajniki ceramiczne swoim wzornictwem nawiązują do tradycyjnych imbryków. Nie nagrzewają się tak jak szkło i łatwo je utrzymać w czystości – wystarczy roztwór ciepłej wody i płynu do naczyń. Niektórzy producenci oferują urządzenia, które są sprzedawane w zestawie z zastawą stołową.

Typy materiałów

Funkcja regulacji temperatury wody jest niezwykle przydatna. Docenią ją rodzice małych dzieci, a także miłośnicy herbaty różnego typu.

Funkcjonalna podstawa

To właśnie w niej znajduje się element grzejny, ale nie tylko. Modele z funkcją regulacji temperatury mają często bardziej rozbudowaną podstawę, w której znajduje się panel sterowania. To jaki ma ona kształt zależy już od wizji samych projektantów. Ważną kwestią dotyczącą czajników z płaskim elementem grzejnym jest to, że mają one obrotową podstawę 360°. Dzbanek mocuje się na cokole znajdującym się pośrodku podstawy. Umożliwia to odstawianie go w dowolnej pozycji i ułatwia obsługę urządzenia. Często stosowanym rozwiązaniem jest wyposażenie podstawy w miejsce do przechowywania przewodu. Albo wyposaża się urządzenie w system automatycznego zwijania przewodu (wtedy podstawa jest większa gdyż musi zmieścić przewód), albo w specjalne wypustki umożliwiające jego nawinięcie.

Funkcjonalna podstawa

Pojemność czajnika powinna być dobrana do liczby użytkowników. Popularne są modele o objętości 1,7 l.

Pokrywa czajnika

Po pierwsze przyspiesza gotowanie się wody, po drugie: chroni użytkownika przed wydobywaniem się gorącej wody, po trzecie: zapobiega odkładaniu się kurzu wewnątrz urządzenia. Typ pokrywki wpływa na sposób i łatwość obsługi. Generalnie można wyróżnić trzy rodzaje. Pierwszy i najprostszy to ten, który polega na jej mechanicznym podniesieniu. Pokrywka jest otwierana/podnoszona ręcznie przez samego użytkownika. Bardziej popularne i coraz częściej spotykane są modele mające funkcję automatycznego podniesienia. Pokrywka jest automatycznie podnoszona po naciśnięciu przycisku, który najczęściej znajduje się w rączce urządzenia. Ostatnim typem (rzadko spotykanym) są pokrywki, które się przekręca. W niektórych czajnikach pokrywka jest na stałe zintegrowana z urządzeniem, a wodę nalewa się za pomocą odpowiednio szerokiego dziobka.

Wskaźnik poziomu wody

Może być on jedno- lub dwustronny. Pokazuje dopuszczalną minimalną i maksymalną ilość wody, którą jednorazowo można zagotować. Standardowo poziom wody był podawany w mililitrach lub litrach. Teraz producenci wprowadzili dodatkowe oznaczenia, np. liczby filiżanek. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest podświetlany wskaźnik, który może mieć jeden kolor lub którego bar wa zmienia się w zależności od rosnącej temperatury wody.

Wskaźnik poziomu wody

Jeśli chcemy utrzymać kuchnię w jednolitej linii stylistycznej, warto sięgnąć po drobne AGD ze spójnej linii wzorniczej.

Dziobek i filtr

Dziobek służy do rozlewania wody. Musi być on odpowiednio wyprofilowany tak by gwarantował bezpieczne nalewanie gorącej wody. Niektórzy producenci stosują specjalne końcówki zapobiegające rozlewaniu wody i uniemożliwiające jej cieknięcie.

Filtr znajduje się w dziobku i ma postać siateczki, która ma za zadnie zatrzymywać drobne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, np. drobinki kamienia kotłowego. Wykonany jest z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej.

Dziobek i filtr

Właściwa jakość wody ma kluczowe znaczenie dla smaku kawy czy herbaty. Dlatego warto zakupić dzbanek filtrujący, który o nią zadba.

Przykładowe rozwiązania w czajnikach tradycyjnych

Wśród nich warto wymienić:

  • funkcja cichego gotowania – czyli tzw. tłumik. Jego zadanie polega na zmniejszeniu hałasu wytwarzanego przez gotującą się wodę. Co ważne, głośność urządzenia zwiększa osad przeszkadzający działaniu czajnika. Specjalna powłoka na podstawie czajnika współpracuje z unikalnym pierścieniem rozpraszającym, aby rozbić bąble i ograniczyć hałas do nawet 75 proc.;
  • timer – to rozwiązanie stosowane w większości urządzeń AGD, w wypadku czajników elektrycznych jest dużą innowacją. Pozwala na takie zaprogramowanie go, by sam uruchamiał się o ustalonej godzinie;
  • lampka kontrolna – informuje o uruchomieniu urządzenia. Lampka włącza się w momencie rozpoczęcia gotowania wody i wyłącza się po zagotowaniu. Niektórzy producenci wyposażają czajniki we włącznik zintegrowany z lampka kontrolną, który określa się również jako podświetlany włącznik;
  • sygnał dźwiękowy – informuje użytkownika o zakończeniu gotowania wody;
  • otwarta rączka – czyli rączka niepołączona z korpusem. Uchwyt czajnika elektrycznego musi być przede wszystkim dobrze wyprofilowany i nie może się nagrzewać. Dzięki temu użytkownik będzie mógł bez trudu przenosić urządzenie nawet przy maksymalnym poziomie wody, nie bojąc się przypadkowego wyśliźnięcia się go z dłoni;
  • sterowanie dotykowe – to wygoda i nowoczesne rozwiązanie w jednym. Podświetlane przyciski pozwalają na intuicyjną obsługę urządzenia i ułatwiają jego czyszczenie. Co więcej, dzięki podświetleniu dają również ciekawy efekt wizualny;
  • wyświetlacz – zazwyczaj występuje w czajnikach, w których dostępna jest funkcja regulacji temperatury. Wyświetlacz pokazuje wtedy m.in. jej poziom;
  • automatycznie wyłączany panel sterowania – jest jeszcze rzadkością na naszym rynku. Podświetlany panel sterowania wyłącza się automatycznie po upływie np. 5 minut;
  • miejsce na nawinięcie przewodu – dotyczy głównie modeli z płaską grzałką. Na dnie podstawy umieszczone są specjalne wypustki, pozwalające na nawinięcie i schowanie przewodu;
  • wygodny uchwyt – zwykły uchwyt, a tyle znaczy. Szczególną rolę odgrywa wśród osób starszych lub chorych, którzy mają problem z podniesieniem urządzenia kiedy jest pełny. Uchwyt nie powinien wyślizgiwać się z rąk, a także powinien być dopasowany do dłoni. Dobrze, aby był zabezpieczony miękkim materiałem;
  • prosty w obsłudze włącznik – włączanie czajnika powinno być jak najbardziej intuicyjne, nawet po ciemku. Proste włączniki aktywuje się poprzez naciśnięcie w dół wystającego przycisku – w zaawansowanych modelach, podświetla się on na różne kolory;
  • regulacja temperatury – na panelu czajnika, umieszczonym w rączce lub podstawie, wystarczy określić wymaganą temperaturę. Po jej osiągnięciu urządzenie wyłączy się i może przez określony czas utrzymywać temperaturę na wybranym poziomie;
  • strefy szybkiego gotowania – wskaźnik umieszczony we wnętrzu czajnika lub na podziałce informujący, ile wody należy zagotować, aby otrzymać 1, 2 lub 3 filiżanki wrzątku.

Przykładowe rozwiązania

Już na etapie projektowania kuchni warto pomyśleć o montażu podzlewozmywakowego systemu filtrującego wodę. Zajmuje niewiele miejsca i daje gwarancję dobrej jakości oczyszczonej wody przy niewielkich nakładach finansowych poniesionych na podłączenie i eksploatację.

Bezpieczeństwo użytkowania

Rozwiązania funkcjonalno-techniczne dotyczą nie tylko komfortu użytkowania czy łatwości obsługi. Mają również zapewnić mak symalne bezpieczeństwo i zapobiegać przypadkowym awariom sprzętu. Najważniejsze rozwiązania to:

  • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody – jest już we wszystkich modelach dostępnych na rynku. To absolutny standard, bez którego czajnik elektryczny nie jest prawdziwym czajnikiem. Po zagotowaniu wody urządzenie automatycznie wyłącza się;
  • automatyczny wyłącznik w wypadku braku wody – włączenie czajnika, w którym nie ma wody, to jedno z najczęstszych przewinień użytkowników. Dzięki tej funkcji urządzenie zostanie automatycznie wyłączone w wypadku zbyt małej ilości wody lub jej całkowitego braku;
  • automatyczne wyłączenie po zdjęciu z podstawy – to rozwiązanie, które ma większość modeli dostępnych na polskim rynku;
  • pokrywka z dodatkową blokadą – jest to zdejmowana pokrywka ze specjalną blokadą, która ułatwia napełnianie urządzenia wodą i zabezpiecza przed jej rozlaniem w wypadku przewrócenia się czajnika;
  • automatyczne zatrzymanie pary – lub inaczej funkcja automatycznego wyłączenia urządzenia w wypadku otwarcia pokrywy. W razie przypadkowego otwarcia pokrywy w trakcie gotowania wody czajnik zostanie automatycznie wyłączony;
  • nienagrzewająca się obudowa – chroni użytkownika przed bolesnymi skutkami dotknięcia czajnika w trakcie jego pracy. Specjalna warstwa izolacyjna sprawia, że mimo nagrzewania się wody do wysokich temperatur obudowa urządzenia nadal pozostaje chłodna;
  • gumowe elementy – najczęściej są umieszczane na rączce i w podstawie. Gwarantują jej stabilność i zapobiegają ześlizgnięciu się czajnika z blatu lub wyślizgnięciu z ręki użytkownika;
  • Bezpiecznik termiczny – do zapewnienia bezpiecznej pracy czajnika elektrycznego niezbędne jest zastosowanie odpowiednich komponentów. Istotna jest zwłaszcza jakość bezpiecznika termicznego odpowiedzialnego za wyłączenie czajnika po zagotowaniu wody. Dlatego też aby zagwarantować bezpieczeństwo firmy stosują bezpieczniki renomowanych producentów np. Strix albo Otter.

Filtracja wody

Wodę można filtrować na kilka sposobów. Dobór właściwego filtra powinien być dobrze przemyślany i zależeć od rzeczywistych potrzeb konsumenta, czyli jakości dostępnej wody.

W praktyce nie w każdym regionie mieszkanie potrzebuje instalacji zaawansowanego systemu filtracji, ponieważ inwestycja będzie w takim przypadku „wyrzuceniem pieniędzy w błoto”. Często produkty do doraźnego użytku, takie jak filtry dzbankowe czy kubki filtrujące, okazują się najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Przed zakupem danego urządzenia warto dowiedzieć się o jakości wody (stacje sanitarno-epidemiologiczne, laboratoria kontroli środowiska) i oferowanych na rynku rozwiązaniach. Porównanie właściwości produktów dostosowanych do potrzeb mieszkania będzie najlepszym rozwiązaniem. Poniżej prezentujemy urządzenia i systemy dostępne na naszym rynku.

Filtracja wody

Dużą popularnością cieszą się czajniki z tworzywa sztucznego. Są lekkie, a przy tym można im łatwo nadawać rozmaite kształty.

Dzbanki filtrujące

To najprostszy sposób na filtrowanie wody, ponieważ nie wymagają montażu ani specjalistycznych akcesoriów, a co więcej, nie są drogie. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na parametry. Do najważniejszych należy zaliczyć pojemność oraz rodzaj wkładu filtrującego. Dzbanki wykonane są z dobrej jakości tworzywa sztucznego (rzadziej szkła), które nie wpływa na jakość wody ani jej właściwości. Użytkowanie powinno ograniczyć się do konserwacji takiego produktu i systematycznej wymiany wkładu filtrującego.

Butelki filtrujące

Są to niewielkie butelki pozwalające na szybkie przefiltrowanie niewielkiej ilości wody. W przeciwieństwie do dzbanków tutaj woda oczyszczana jest w trakcie picia, po przechyleniu butelki. To doskonałe rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia, które czystą wodę chcą mieć zawsze pod ręką.

Filtry podzlewowe (podzlewozmywakowe)

Są produktami nieco bardziej wymagającymi, ale ich dużą zaletą jest to, że zapewniają stały dopływ filtrowanej wody po odkręceniu wody. Woda jest oczyszczana już w momencie uruchomienia kranu, dzięki czemu nie wymaga już kolejnej filtracji, np. w dzbanku. Filtry tego typu podłącza się do rury doprowadzającej zimną wodę i montuje w szafce pod zlewem.

Filtry nakranowe

Montuje się je bezpośrednio na baterii kuchennej za pomocą specjalnego łącznika, który sprawia, że woda oczyszczana jest na bieżąco. Modele nakranowe są jednymi z najprostszych w instalacji. Filtry tego typu mają za zadanie zmniejszać ilość tych związków, które powstały podczas jej przepływu przez stare rury, a nie redukować ilość zanieczyszczeń, które są skutkiem małej wydajności techniki uzdatniania wody.

Filtracja a twardość wody

Filtrowanie zmniejsza twardość wody, co wpływa na zmniejszenie ilości kamienia kotłowego, który z czasem osadza się m.in. w czajnikach, ekspresach, żelazkach czy pralkach. To także najprostszy i najskuteczniejszy sposób na przedłużenie trwałości urządzeń AGD, k tóre są narażone na szkodliwe działanie zbyt dużego stężenia m.in. magnezu i wapnia. W wypadku „kranówki” zanieczyszczenia nie są spowodowane tym, że woda jest brudna i niezdrowa. Tak naprawdę są to pozostałości transportu rurami wodociągowymi. Zanim dotrze ona do naszych domów, ma kontakt z rurami, które często wpływają na jej właściwości.

Wydajność filtrów

Najważniejszymi kwestiami dotyczącymi wkładów są skład mieszanki filtrującej a także wydajność. Najczęściej jeden wkład wystarcza do przefiltrowania od 100 do 200 l wody, co przekłada się na ok. 1 miesiąc użytkowania. Na wydajność duży wpływ mają jakość wody oraz stopień jej twardości (przy stosunkowo miękkiej wodzie zwiększa się wydajność filtra). Dużym udogodnieniem dla użytkowników są wskaźniki konieczności wymiany filtra, które przypominają o potrzebie założenia nowego. Jednym z sygnałów pokazujących zmniejszenie w ydajności mieszanki jest oleisty nalot pojawiający się na powierzchni herbaty oraz na ścinkach filiżanek, jak również kamień na dnie czajnika.

Warto pamiętać:

  • im dłużej woda ma kontakt z mieszanką filtrującą, tym lepiej;
  • dzbanka z wodą nie można trzymać blisko źródła ciepła lub na słońcu. To one odpowiadają za szybszy rozwój bakterii;
  • ze względów higienicznych wkład należy wymieniać raz w miesiącu;
  • należy filtrować tylko zimną wodę kranową. Ciepła woda kranowa jest bardziej narażona na rozwój bakterii i dlatego nie jest zalecane jej spożywanie i filtrowanie;
  • należy pamiętać, że woda filtrowana jest również ar tykułem spożywczym. Przefiltrowaną wodę należy spożyć w ciągu jednego do dwóch dni;
  • jeśli po wyjęciu z opakowania wkład będzie wilgotny, oznacza to, że jest nowy. Wilgoć wynika ze sterylizacji wkładów parą wodną w końcowym etapie ich pakowania.

Regulacja temperatury na kilka sposóbów

Regulacja temperatury

Modele RK4120 i RK4130 marki Concept to atrakcyjne wzorniczo szklane czajniki, które świetnie pasują do każdego typu wnętrza. Ich moc to 2200 W, a pojemność 1,7 l. Wyróżniają się zastosowaniem regulacji temperatury – w RK4120 jest ona umieszczona w rączce, z kolei RK4130 w podstawie. Całość uzupełnia stylowe podświetlenie, które informuje o wybranej temperaturze.

Gwiezdny styl serii Eldom Star Collection

Gwiezdny styl serii

Linia Star Collection to nowa propozycja polskiej marki. Znajdziemy w niej dwa czajniki: C260 Nelo i C265 Nele. Oba wykonano z tworzywa sztucznego i mają moc 2000 W oraz pojemność 1,7 l. Różnią się jednak kształtem. Model C265, nawiązuje do klasycznych czajników, jest więc propozycją dla wielbicieli tradycji. Wzorniczo doskonale uzupełnia je toster TO265 z charakterystyczną fakturą.

2020-01-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket