PRALKOSUSZARKI

Pranie i suszenie za jednym zamachem

Pralkosuszarki, a więc modele „2 w 1”, są szczególnie polecane w tych gospodarstwach domowych, w których nie ma miejsca na instalację dwóch urządzeń jednocześnie, a domownicy chcą połączyć wygodny proces prania z suszeniem. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni model pralkosuszarki warto przyjrzeć się bliżej rozmaitym konstrukcjom, funkcjom i parametrom technicznym, jakimi charakteryzują się te urządzenia.

Przed wyborem urządzenia warto dokonać obmiarów przestrzeni, jaka jest dostępna do ustawienia pralkosuszarki. Należy przy tym uwzględnić dodatkowe centymetry na przewody i przyłącza. Wybierając sprzęt zwróćmy uwagę na rodzaj (budowę) wykorzystywanego bębna, jak i jego pojemność, np. dla singla w zupełności wystarczający będzie model nawet z 5-kilogramowym wsadem (dla prania), a dla dużej rodziny najlepiej sprawdzą się modele, które pomieszczą nawet 9 czy 10 kg tkanin. Duża pojemność pralkosuszarki nie oznacza jednak, że mamy do czynienia z lepszym modelem. Parametr ten powinien być dopasowany m.in. do częstości prania i ilości pranej i suszonej odzieży.

Nie bez znaczenia jest dobór optymalnej prędkości obrotowej bębna pralkosuszarki. Ma to wpływ na skuteczność prania i odwirowania. Kolejną ważną cechą pralkosuszarki jest zużycie wody. Pamiętajmy jednak, że małe zużycie nie świadczy o jakości urządzenia. Czasem nawet nie jest ono wskazane, ponieważ wsad musi być dobrze i wielokrotnie wypłukany, aby był świeży, pachnący i wolny od alergenów.

Obecnie produkowane urządzenia mogą mieć wbudowany moduł pozwalający na bezprzewodową współpracę z urządzeniami mobilnymi, dzięki któremu możliwe będzie zdalne sterowanie sprzętem, a także szybka diagnostyka usterek.

Warto zwrócić uwagę także na sposób dozowania detergentów przez urządzenie. Jeśli preferujemy tradycyjne rozwiązania, a po drugie eksperymentujemy z doborem najlepszego środka (np. raz używamy kapsułek piorących, raz proszku, a raz żelu piorącego), lepiej wybrać model z tradycyjną szufladą. Systemy dozowania mogą też przybrać formę szczelnie zamkniętych kapsułek, zintegrowanych w obudowie pralkosuszarki butli, a także pojemników z płynnymi detergentami do uzupełniania.

Pranie i suszenie za jednym zamachem

Modele wolnostojące i do zabudowy

Na rynku dostępne są modele wolnostojące, a także rzadziej spotykane, ale polecane przez nas modele do zabudowy. Wyróżniamy zatem:

 • Pralkosuszarki wolnostojące ładowane od frontu normalnogabarytowe – wymiarami zbliżone do pralek standardowych. Ich wysokość to ok. 85–87 cm, szerokość i głębokość z kolei to ok. 60 cm (głębokość wynosi od 51 do 60 cm). Pojemność prania jest zwykle inna od pojemności suszenia. Może wynieść odpowiednio ok. 5–10 kg w wypadku prania i ok. 3–7 kg przy suszeniu.
 • Pralkosuszarki wolnostojące ładowane od frontu typu „slim” – to modele, których głębokość wynosi od 42 do 50 cm, co czyni je węższymi. Dzięki temu pralkosuszarka może się zmieścić w nieco mniejszych pomieszczeniach lub wnękach.
 • Pralkosuszarki do zabudowy ładowane od frontu – modele te konstrukcyjnie przeznaczone są do zabudowania we wnękę lub ciąg mebli. Ta grupa pralkosuszarek jest niższa od tych wolnostojących, m.in. po to, aby zmieściły się pod blatem. Wymiary to średnio: 82– 85 cm wysokości, 60 cm szerokości oraz ok. 55 cm głębokości. Pojemność wynosi ok. 5–6 kg w wypadku prania i 3–4 kg przy suszeniu.

Modele wolnostojące i do zabudowy

Wymiary pralkosuszarki w wersji do zabudowy na przykładzie modelu HITV 8733 B0 marki Beko.

Jaką wybrać pojemność pralkosuszarki?

Często odpowiedź na to pytanie brzmi: „jak największą”. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, wynikające zwykle z chęci promowania czy sprzedaży modeli o dużej pojemności. Praktyczny jest wybór pralkosuszarki, której pojemność jest dopasowana do częstości prania i ilości pranej i suszonej odzieży. Jeśli ktoś ma bardzo dużą rodzinę lub ogromny dom i wiele koców czy zasłon do prania – pralka o dużej pojemności ma rację bytu. Dla małych rodzin, singli czy osób piorących niewielkie rzeczy nie ma sensu zwiększania pojemności, a co za tym idzie także gabarytów i ceny urządzenia. Pamiętać należy, że pralkosuszarka zwykle suszy znacznie mniej tego, co można w niej uprać. Suszenie dużej ilości wypranych tkanin wymaga osobnej suszarki do ubrań.

Różnorodne konstrukcje bębna

Bardzo istotny wpływ na efekty prania, a także suszenia ubrań ma bęben, a mówiąc precyzyjniej: materiał, z jakiego został on wykonany, jego perforacja oraz rozmiar i kształt. W najbardziej zaawansowanych formach upodobania się on do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują wzajemnie na praną odzież. Odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczność dopierania plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Jest więc na co zwracać uwagę i czemu bliżej się przyglądać. Nie zawsze jednak trendy rynkowe podążają za zasadami fizyki czy czystej pragmatyki. Dlatego np. pojemność bębna nie powinna być głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Różnorodne konstrukcje bębna

W wybranych pralkosuszarkach, podobnie zresztą jak w pralkach marki Samsung, stosowane jest rozwiązanie AddWash. Są to dodatkowe drzwi, które pozwalają na wygodne dodawanie ubrań do bębna już po rozpoczęciu cyklu pracy sprzętu.

Dodatkowy załadunek w trakcie prania

W pralkosuszarkach, podobnie zresztą jak w pralkach, możliwe jest dokładanie odzieży już po rozpoczęciu cyklu prania. Wygodne korzystanie z tego typu rozwiązania mają m.in. modele firmy Samsung z opatentowanymi dodatkowymi drzwiczkami AddWash. Po raz pierwszy pojawiły się one w pralkach, ale podążając za sukcesem tej funkcji, została ona wprowadzona przez producenta także w pralkosuszarkach. Wystarczy trakcie prania włączyć funkcję pauzy, a drzwi AddWash otworzą się.

W pralkosuszarkach Samsunga nie zabrakło też innych, równie praktycznych rozwiązań, odpowiedzialnych za idealne rezultaty prania – funkcji intensywnego usuwania plam oraz systemu EcoBubble. Z kolei funkcja Air Wash pozwala na odświeżenie ubrań wyłącznie przy wykorzystaniu podgrzanego powietrza. Producent wyposażył urządzenia w aplikację Smart Check do diagnozowania usterek. Gwarancją wytrzymałości jest zastosowanie silnika Digital Inverter, na który producent daje 10-letnią gwarancję. Pranie i suszenie tkanin są skuteczne i delikatne za sprawą opływowego kształtu bębna Diamond.

Dodatkowy załadunek w trakcie prania

Ze względu na dwuzadaniowość urządzenia, odpowiednia konstrukcja bębna pralkosuszarki jest szczególnie istotna.

Dodatkowy załadunek w trakcie prania

Różnorodność programów automatycznych

Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, aby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i jej zabrudzenia.

W pralkach reguluje się takie parametry jak: prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Z kolei w pralkosuszarkach i suszarkach ważne są: temperatura i czas suszenia, liczba obrotów i kierunek ruchu bębna.

Programy automatyczne stosowane w pralkach, pralkosuszarkach czy suszarkach dostosowywane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiedni program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnego programu prania. 

Różnorodność programów automatycznych

Wygodny w obsłudze panel sterujący to ważny element każdej pralkosuszarki. Ergonomiczne przyciski i precyzyjne nazwy programów prania i suszenia sprawiają, że wybór tego najodpowiedniejszego jest bardzo prosty.

Różnorodność programów automatycznych
Różnorodność programów automatycznych

Efektywność energetyczna

Zgodnie z przepisami każda pralkosuszarka powinna być opatrzona etykietą, która w sposób widoczny poinformuje o jej podstawowych parametrach technicznych. Dzięki temu szybko i skutecznie można porównać dany model z innym. Etykiety poza sferą informacyjną mają także z założenia dbać o aspekty ekologiczne. To szczególnie ważne w dobie obostrzeń ekologicznych i racjonalnego wykorzystania energii.

Na etykiecie pralkosuszarki mamy, podobnie jak w wypadku wielu innych produktów, także nazwę lub znak handlowy dostawcy oraz identyfikator modelu i, oczywiście, klasę efektywności energetycznej (litera wskazująca klasę umieszczona jest na tym samym poziomie, co odpowiedni element ją reprezentujący). Pralkosuszarki mają również oznakowanie ekologiczne, które przyznano modelowi w zastosowaniu rozporządzenia Rady (EWG) nr 880/92 (znak ekologiczności może być dodany lub nie). Oprócz tego na etykiecie widnieje zużycie energii wyrażone w kWh w pełnym cyklu pracy (pranie, wirowanie, suszenie) oraz zużycie energii wyrażone w kWh podczas prania (tylko pranie i wirowanie). Etykieta pralkosuszarki mówi nam również o pojemności urządzenia i klasie wydajności prania danego modelu, a także o maksymalnej szybkości wirowania (dla standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 °C). Podawana jest również pojemność urządzenia (w kilogramach) podczas cyklu suszenia i zużycie wody (w litrach) podczas pełnego cyklu (pranie, wirowanie, suszenie) przy wykorzystaniu standardowego cyklu prania. Z etykiety możemy odczytać też poziom emitowanego hałasu – oddzielnie dla cyklu prania, wirowania i suszenia.

Efektywność energetyczna

W sprzęcie marki Samsung stosowane jest opatentowane rozwiązanie w grzałkach. Zapewnia ono, że na powierzchni tego elementu pralkosuszarki gromadzi się mniej osadu z wapnia, a tym samym żywotność grzałki jest większa.

Modele dla alergików

W ofercie producentów pralkosuszarek dostępne są modele, które są przyjazne alergikom, dla których skuteczne pranie, odwirowanie i suszenie odzieży jest szczególnie istotne. Tego typu sprzęt oferuje marka Sharp. Przykładem może być model ES-HDB8147W0-PL. Dzięki temu wszechstronnemu urządzeniu usuniemy nie tylko uporczywe plamy i zabrudzenia, ale też szkodliwe dla zdrowia detergenty. Pralkosuszarka została wyposażona w program Allergy Smart, który dba nie tylko o usuwanie alergenów z odzieży, ale także o dokładne płukanie, eliminujące pozostałości środka piorącego. Zastosowano tutaj elementy z aktywną substancją antybakteryjną z jonami srebra, kluczowymi dla procesu likwidacji szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Dzięki temu wnętrze urządzenia pozostaje zawsze czyste i świeże. Nie zabrakło również systemu EcoLogic, kontrolującego ilość wody, temperaturę i obroty silnika, aby dostosować je do wielkości załadunku. Dostępna jest też funkcja opóźnionego startu. Model ES-HDB8147W0-PL może uprać 8 kg, a wysuszyć 6 kg odzieży. Wyboru odpowiedniego programu prania lub suszenia dokonujemy za pomocą wygodnego pokrętła, a postępy pracy możemy śledzić na czytelnym wyświetlaczu LCD. Załadunek ułatwiają duże drzwi.

Urządzenie pracuje w klasie efektywności energetycznej A. Maksymalna prędkość obrotowa bębna to 1400 obr./min. Poziom hałasu generowanego podczas prania wynosi 58 dB(A), a podczas suszenia 64 dB(A).

Modele dla alergików

Programy prania i suszenia

Przykłady programów automatycznych stosowanych w pralkosuszarkach:

 • Pranie ręczne – ten program z kolei jest przeznaczony wszystkim do bardzo delikatnych tkanin lub takich, które na metce mają oznaczenie, że nie nadają się do prania mechanicznego.
 • Pranie codzienne – tego programu można używać do szybkiego wyprania średnio zabrudzonej odzieży codziennej, np. bawełny, odzieży sportowej czy ubrań, które należy tylko odświeżyć.
 • Pranie wstępne – to program prania, ale także funkcja, która stosowana jest do tkanin bardzo zabrudzonych.
 • Ubrania ciemne – parametry tego programu są ustawione tak, aby nie zniszczyć intensywnych kolorów tkanin.
 • Antyalergiczny lub dziecięcy – idealny program do odzieży dziecięcej lub osób ze skłonnościami alergicznymi.
 • Bawełna – standardowy program przeznaczony do tkanin trwałych, w tym z bawełny. Polecany m.in. do prania prześcieradeł, pościeli, poszewek, a także trwałej bielizny, koszulek czy piżam.
 • Syntetyki – program rekomendowany do włókien sztucznych z naszytymi ozdobami lub nadrukowanymi aplikacjami. „ Wełna – przeznaczony do odzieży wełnianej. Najlepiej używać do tego celu specjalnego kosza montowanego w bębnie.
 • Odzież sportowa – przeznaczony do lekkiej i cienkiej odzieży, często materiałów wodoodpornych, laminatowych, m.in. wykonanych z mikrofibry, poliestru, wiatroszczelnej membrany lub siatki.
 • Delikatne – program sugerowany do odzieży delikatnej, takiej jak jedwab, satyna, kaszmir lub koronka. Często producenci dołączają specjalny kosz, który podczas procesu suszenia nie obraca się. Dzięki temu tkaniny są optymalnie suszone bez narażenia ich na uszkodzenie.
 • Jeans – program przede wszystkim do sztywnych i grubych tkanin. Często porównywany z programem do odzieży ciemnej lub czarnej. Jednak materiał, jakim jest jeans, wymaga wyższej temperatury i większej liczby obrotów.
 • Koszule/bluzki – jak sama nazwa wskazuje, program jest rekomendowany do koszul i bluzek koszulowych z kołnierzykiem (np. koszulek polo). Zaprogramowany przede wszystkim z dostępnymi funkcjami łatwego prasowania, najczęściej z wolnymi obrotami bębna.
 • Koce – producenci w takim programie zalecają pranie/ suszenie zazwyczaj jednego lub dwóch mniejszych koców. Można również prać/suszyć w nim poduszki lub kołdry z pierzem, puchem lub włóknami syntetycznymi.
 • Mix – program przeznaczony do różnego rodzaju tkanin, zarówno bawełnianych, jak i syntetycznych, bez konieczności sortowania ich (należy dokładnie zapoznać się z jego opisem i parametrami).

Programy prania i suszenia

Pranie i suszenie w wersji „slim”

Posiadanie zarówno pralki, jak i suszarki to duże udogodnienie, jednak czasami ogranicza nas przestrzeń. Na szczęście na rynku dostępne są pralkosuszarki, zapewniające skuteczne pranie i suszenie ubrań przez jedno urządzenie. Firma Samsung stworzyła innowacyjne pralkosuszarki w wersji „slim”, które dzięki swoim niewielkim gabarytom doskonale wpasują się w aranżację każdego wnętrza.

Urządzenia, w których można jednocześnie prać i suszyć ubrania, nie muszą zajmować wiele miejsca w łazience. Inżynierowie marki Samsung opracowali kompaktowe rozwiązanie w postaci pralkosuszarki o głębokości 46 cm. Dużym atutem tego urządzenia jest jego ładowność – podczas jednego cyklu może wyprać aż do 8 kg i wysuszyć nawet do 5 kg wsadu. Wyjątkowość nowego urządzenia marki Samsung nie kończy się na gabarytach. Producent wyposażył je w programy z funkcją pary, dzięki której usuwanych jest aż do 99,9 proc. szkodliwych bakterii i alergenów. Funkcja ta najlepiej sprawdzi się podczas prania pościeli lub bielizny. Dla tych, którzy szybko potrzebują wyprać i wysuszyć koszule, dobrym rozwiązaniem będzie program Pranie i Suszenie 59ˈ, który po zaledwie 59 minutach pozwala wyjąć z bębna czyste, świeże i suche ubrania. Pralkosuszarka wyposażona jest w doceniane przez użytkowników rozwiązania techniczne. Dodatkowe drzwi AddWash pozwalają dorzucić spodnie, koszulkę czy skarpetki już po rozpoczętym cyklu prania, na każdym jego etapie, bez ryzyka wylania się wody (pod warunkiem, że temperatura wody w bębnie nie przekracza 50 °C). Technika EcoBubble zapewnia zaś skuteczne pranie nawet w niskiej temperaturze, co gwarantuje znaczną oszczędność energii elektrycznej. Aktywna piana, która powstaje w wyniku połączenia powietrza, wody i detergentów, wnika w głąb tkanin, dokładnie usuwając zabrudzenia bez naruszania struktury nawet bardzo delikatnych ubrań. Oszczędność energii zapewnia także silnik inwerterowy. Jego efektywność energetyczną, minimalny poziom generowanego hałasu i długotrwały okres eksploatacji potwierdza aż 10-letnia gwarancja.

Nowa pralkosuszarka marki Samsung to połączenie innowacyjnych rozwiązań technicznych z kompaktowym rozmiarem, dzięki czemu doskonale wpasuje się w aranżacje nie tylko małej łazienki. Model WD80K52E- 0AW ma kolor biały. W ofercie marki Samsung dostępna jest również srebrna odmiana tej pralkosuszarki (WD80K52E0ZX).

Pranie i suszenie w wersji „slim”
2020-02-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket