Ciekawe funkcje robotów sprzątających

Ciekawe funkcje

Fot. iRobot

Funkcja IFTTT w robotach Roomba

Funkcja IFTTT

Fot. iRobot

W ramach aktualizacji aplikacja iRobot Home uzyskała funkcję IFTTT (If This Then That), a użytkownik otrzymał jeszcze więcej możliwości w sferze automatyzacji pracy robotów odkurzających Roomba z modułem Wi-Fi. IFTTT jest darmową platformą online, która pomaga użytkownikom w większym stopniu wykorzystywać możliwości aplikacji i kompatybilnych z nią urządzeń. W wypadku iRobota pozwala użytkownikowi na jeszcze dalej idącą automatyzację pracy robota Roomba. W gronie kilkudziesięciu apletów IFTTT dla robotów Roomba znalazły się m.in. automatyczne zakończenie cyklu, gdy wrócimy do domu, lub jego rozpoczęcie, gdy wychodzimy, czy wstrzymanie pracy robota, gdy odbieramy połączenia telefoniczne. Pełna lista komend dostępna jest w tym miejscu na https://ifttt.com/irobot. Komendy serwisu dostępne są w języku angielskim.

Aplikacja na smartfon

Aplikacja

Fot. Kärcher

Współczesne roboty odkurzające są niezwykle zaawansowane, a ich samodzielność objawia się m.in. w tym, że można łatwo programować ich pracę. Większość urządzeń wyposażona jest w panel sterowania umieszczony na wierzchu obudowy. Jednak znacznie wygodniejszym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest obsługa sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej. Aplikacje dostępne są na smartfony i tablety z systemami iOS lub Android. Z robotem sprzęt komunikuje się za pośrednictwem sieci Wi-filub Bluetooth. Duży wyświetlacz pozwala łatwo programować harmonogram tygodniowej pracy urządzenia. Użytkownik może również zdalnie rozpocząć cykl sprzątania lub otrzymać powiadomienie, gdy się on zakończy. Inne funkcje to podgląd mapy sprzątanej przestrzeni czy dostęp do statystyk pracy.

Asystent głosowy

Asystent

Fot. iRobot

Integracja robotów sprzątających z asystentami głosowymi, np. Asystent Google czy Amazon Alexa, to jeden z najnowszych trendów. Współpraca z asystentem głosowym pozwala zainicjować, wstrzymać lub zakończyć cykl pracy urządzenia. W tym celu wystarczy wypowiedzieć odpowiednią komendę. Asystent Google działa w języku polskim, z Alexą można komunikować się m.in. po angielsku niemiecku, hiszpańsku czy francusku. Rozwiązanie to czyni komunikację z robotem jeszcze łatwiejszą.

Mapowanie i nawigacja

Mapowanie

Fot. iRobot

Sprawny system nawigacji jest niezbędnym elementem każdego robota sprzątającego. Modele najbardziej zaawansowane wyposażone są w możliwość mapowania pomieszczeń, funkcja ta ma różne stopnie zaawansowania. Jej działanie opiera się na laserowych czujnikach odległości oraz w niektórych modelach także na wbudowanych kamerach. Poruszając się po pomieszczeniu, robot tworzy jego mapę, na której uwzględnia także przeszkody. Najbardziej zaawansowane roboty jak Roomba s9 z nawigacją vSLAM gromadzą ponad 230 400 punktów danych na sekundę, które czterordzeniowy procesor 1,3 GHz wykorzystuje do tworzenia dokładnej mapy domu. Rozwiązanie to przynosi szereg korzyści. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej można obejrzeć wygląd mapy, a tym samym miejsca, które zostały posprzątane czy zlecić pracę w konkretnym pomieszczeniu. Nawigacja taka jest również po prostu bardziej precyzyjna, co wpływa na większą skuteczność sprzątania. Co więcej, robot może na mapie zaznaczyć miejsca, w których zlokalizował najwięcej zabrudzeń. Jeśli w trakcie pracy akumulator robota będzie bliski wyczerpania, to wróci on do stacji dokującej, doładuje się, a następnie proces sprzątania zacznie od miejsca, w którym go przerwał. Przy pomocy aplikacji możliwe jest wyznaczenie na mapie tzw. stref bez dostępu, czyli obszarów, które robot ma omijać. To idealna funkcja, do odcięcia dostępu robota od misek z jedzeniem dla zwierząt, bałaganu lub innych miejsc mogących utrudniać mu nawigację. Zaawansowany system map w robotach Roomba i7 oraz s9 zapamiętuje rozkład nawet 10 pięter.

Stacja dokująca

Stacja

Fot. iRobot

Podstawowa funkcja stacji dokującej to ładowanie robota. Gdy kończy się energia w akumulatorze urządzenia, powinno ono samodzielnie wrócić do stacji i tam automatycznie się naładować. Zdarza się jednak, że w niektórych modelach stacja pozwala jedynie na przechowywanie urządzenia, a ładowanie wymaga ręcznego podłączenia zasilania przez użytkownika. Na stacji mogą się znajdować kontrolki informujące o ładowaniu lub zasilaniu. Oprócz tego znajdują się tam styk służący do ładowania robota i rampa najazdowa, która ułatwia jego ładowanie. Stacja powinna być ustawiona w odpowiednim miejscu. Musi to być twarde podłoże, a robot musi mieć do niego łatwy dostęp. Robot powinien dotrzeć do stacji z a pierwszym razem, inaczej będzie próbował do skutku. W zależności od tego, jak bardzo rozbudowany jest model robota, stacja może informować też o takich czynnikach jak czas czyszczenia, stan zapełnienia filtra i inne, choć informacje te można znaleźć również w aplikacji na urządzenia mobilne. Stacja powinna być cały czas podłączona do zasilania. Jak wspomnieliśmy, może być również dostępna funkcja opróżniania zbiornika z zanieczyszczeniami przy pomocy stacji dokującej do znajdującego się w niej pojemnika. Jest ona wtedy wyposażona w specjalny otwór ssący. Zanieczyszczenia gromadzone są w specjalnym worku. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w dużych mieszkaniach i domach. Dzięki niemu pojemnik robota nie jest już ograniczeniem, nie wymaga tak regularnego opróżniania.

2020-05-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket