Czym kierować się przy zakupie mikrofali?

Czym kierować się

PYTANIE 1. Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca czy jednak do zabudowy?

Przed odpowiedzią na to pytanie należy zastanowić się, jakie urządzenia w kuchni preferujemy oraz ile miejsca przeznaczymy na ten sprzęt. Jeśli kuchnia lub pomieszczenie, w którym ma znaleźć się kuchenka mikrofalowa, nie jest największych rozmiarów lub nie ma w nim miejsca na zabudowę – idealnym rozwiązaniem okaże się mikrofalówka wolnostojąca, którą można postawić swobodnie na blacie. W tym miejscu warto rozpatrzyć gabaryty urządzenia i jego pojemność, a także bliskość gniazda sieciowego.

PYTANIE 2. Jak ważna jest pojemność urządzenia?

Podczas wyboru tego typu urządzeń parametr pojemności jest wyjątkowo istotny, zwłaszcza w rodzinach kilkuosobowych, w których gotuje się bądź odgrzewa większe ilości pożywienia. Warto wiedzieć, że pojemność determinuje liczbę oraz wielkość naczyń, których używamy. Z pojemnością kuchenki związana jest też średnica talerza obrotowego, na którym umieszcza się potrawy i produkty. W najpopularniejszych mikrofalówkach wolnostojących, w których pojemność to ok. 17–20 l i zazwyczaj można w nich użyć zaledwie jednego pojemnika, średnica talerza wynosi ok. 25 cm.

PYTANIE 3. Kuchenka mikrofalowa z talerzem obrotowym czy bez niego?

Mikrofalówki z talerzem nadal są większością tego rynku. Droższą, ale za to nieco bardziej funkcjonalną konstrukcją jest mikrofala bez talerza. Płaska konstrukcja dna w pewnym sensie rewolucjonizuje użytkowanie takich sprzętów, po pierwsze: zwiększając powierzchnię użytkową, po drugie: oferując większy komfort wkładania i wyjmowania potraw z komory, a po trzecie: ułatwiając czyszczenie. Z reguły takie urządzenia (zamiast otworu z napędem) mają na górze komory wbudowany wentylator, który dystrybuuje gorące powietrze po komorze.

PYTANIE 4. Na jakie funkcje dodatkowe warto się zdecydować?

Kuchenki mikrofalowe mogą mieć grzałki działające jak grill tradycyjny w piekarniku, mogą także przygotowywać potrawy na parze, rozprowadzać gorące powietrze przy pomocy termoobiegu lub grillować czy smażyć na specjalnym talerzu. Ważne są także programy predefiniowane, pozwalające na wybór odpowiedniego typu produktu i przygotowanie go według ściśle określonych parametrów grzania. Rozbudowany wachlarz rozwiązań zazwyczaj dostępny jest w modelach pojemniejszych, w których możemy praktycznie przygotować cały obiad od podstaw.

PYTANIE 5. Jaki wpływ ma rodzaj sterowania na szybkość obsługi i programowanie?

Wybór kuchenki mikrofalowej pod kątem sposobu sterowania wpływa głównie na wygodę użytkowania.Nieco innymi kryteriami wyboru kierują się więc osoby chcące szybko wybrać odpowiednią funkcję. Wtedy elektroniczny programator z całym zapleczem dodatkowych trybów i opcji nie będzie dobrą propozycją dla osoby, która z pewnością z nich nie skorzysta – podgrzewa jedynie potrawy w opcji regulowanej czasem. Osoby szukające nieskomplikowanych rozwiązań lub modeli niskobudżetowych mogą zwrócić uwagę na mikrofalówkę ze sterowaniem mechanicznym.

PYTANIE 6. Jak ważny jest parametr mocy w kuchenkach mikrofalowych?

Im większa jest moc grzałki grilla (najlepiej kwarcowego), tym szybciej się ona nagrzeje się i krótszy będzie czas przygotowania potrawy. Sama moc potrzebna jest w tym segmencie nie tylko do sprawnego działania, ale też dostosowania jej stopnia do potrawy i charakteru obróbki. Wybór samego urządzenia pod kątem mocy powinniśmy przeanalizować podobnie jak pod kątem pojemności – jeśli chcemy mieć wymagający sprzęt do smażenia, pieczenia czy grillowania, wybierzmy kuchenkę o dużej mocy całkowitej, jeśli jednak używamy jej do tylko podgrzewania czy rozmrażania niewielkich porcji, moc nie musi być duża.

PYTANIE 7. Czy używanie kuchenki mikrofalowej jest zdrowe?

Powszechne obawy społeczeństwa dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego stały się jednym z problemów badawczych Światowej Organizacji Zdrowia. Jednak o negatywnych skutkach działania pola elektromagnetycznego urządzeń takich jak telefon, kuchenka mikrofalowa czy piekarnik teoretyczne mowy nie ma. Oczywiście, mogą one w rzadkich wypadkach powodować bóle głowy, niepokój czy zmęczenie, ale ogólna szkodliwość tych urządzeń jest znikoma. Podgrzewanie w mikrofalówce jest wg badań o wiele zdrowsze od standardowego odgrzewania na patelni.

PYTANIE 8. Piekarnik z funkcją mikrofali czy mikrofalówka z funkcjami piekarnika?

Piekarniki z funkcją mikrofali to głównie urządzenia do zabudowy i wykorzystują przede wszystkim zaawansowaną technikę grzania opartą na grzałkach dolnych, górnych, grillu czy termoobiegu. Ich cena jest zdecydowanie wyższa niż mikrofalówek, choć trzeba przyznać, że sam sprzęt jest wysoce efektywny i skuteczny w działaniu – wykorzystanie mikrofal potrafi skracać czas pieczenia nawet o połowę. Jeśli zaś chodzi o wolnostojące kuchenki mikrofalowe – ich cena jest zdecydowanie niższa niż piekarników z funkcją mikrofali, choć z reguły nie będą tak funkcjonalne jak piekarnik do zabudowy.

PYTANIE 9. Jak działa funkcja rozmrażania?

Magnetron mikrofalówki pracuje pulsacyjnie – włącza i wyłącza się cyklicznie, ale zawsze z taką samą mocą. Zmieniając częstość impulsów, można uzyskiwać zmianę efektywnej mocy urządzenia. Przy rozmrażaniu częstość impulsów (również efektywna moc) jest niewielka. Dzięki temu rozmrażane są stopniowo różne obszary produktu, a w przerwach między kolejnymi impulsami zachodzi wymiana ciepła między fragmentami już rozmrożonymi a tymi zimnymi.

PYTANIE 10. Na czym polega automatyka wagowa?

Jej działanie polega na tym, że urządzenie automatycznie ustawia optymalny poziom mocy do podanych przez nas parametrów: wagi czy programu lub typu produktu. My nie musimy martwić się, czy rozmrażany schab będzie wysuszony na krawędziach, a pierogi zimne w środku. Należy jednak pamiętać o dokładności w ustawieniu danych, aby osiągnąć pożądany cel.

2020-07-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket