GAMING

Obraz i dźwięk w grach wideo

Gry wideo cieszą się coraz większą popularnością. W naszych salonach obok telewizorów goszczą konsole, a laptopy czy komputery gamingowe oferują niespotykane dotąd możliwości. Jednak żeby czerpać pełnię radości z zabawy, niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Podstawę stanowi, oczywiście, wyświetlacz – telewizor lub monitor do gier.

Muszą one zapewniać jak najlepszą jakość obrazu. Znaczenie mają przede wszystkim jego płynność, rozdzielczość oraz jakość efektu HDR. Do tego, jeśli myślimy o jakichś sukcesach w rywalizacji sieciowej, ważny jest dźwięk. Koniecznie więc należy dobrać odpowiednie słuchawki.

Obraz i dźwięk w

Odświeżanie obrazu w monitorach

Gamingowe monitory to segment, który przechodzi ostatnio prawdziwy rozkwit. Wynika to z rosnącej popularności e-sportu oraz coraz wydajniejszych komponentów. Główny wymóg stojący przed monitorami gamingowymi to konieczność zapewnienia płynnego i szybkiego obrazu wyświetlanego bez opóźnień. W tym celu stosowane są matryce o krótkim czasie reakcji, nawet 1 ms, oraz zwiększona jest częstotliwość odświeżania. W standardowych monitorach wynosi ona 60 Hz, w tych dla graczy zazwyczaj jest to 144, 165 czy 240 Hz. Dzięki temu obraz jest znacznie płynniejszy. Najbardziej zaawansowane monitory pozwalają na osiągnięcie częstotliwości odświeżania na poziomie nawet 360 Hz. Częstotliwość odświeżania powinna być dopasowana do liczby klatek animacji na sekundę (FPS – frames per second). Dlatego wybierając monitor, musimy także dysponować odpowiednio wydajnym komputerem. Dzięki większej częstotliwości odświeżania obraz jest płynniejszy oraz szybciej dostrzegamy przeciwników na ekranie. Jest to przydatne przede wszystkim w grach sieciowych, gdzie czas reakcji ma kluczowe znaczenie.

Odświeżanie obrazu

Monitory gamingowe wyróżniają się nie tylko wzornictwem. Przede wszystkim są wyposażone w matryce o odświeżaniu kilkuset Hz. To gwarantuje idealną płynność ruchu.

Synchronizacja obrazu – G-Sync oraz FreeSync

Aby nie występowały artefakty w wyświetlanym obrazie, np. rozerwane klatki obrazu czy jego chwilowe zamrożenie, niezbędne są rozwiązania pozwalające na synchronizację obrazu wyświetlanego na ekranie monitora z materiałem przesyłanym z karty graficznej. Odpowiada za to funkcja V- -Sync, czyli synchronizacja pionowa, może ona jednak powodować niewielkie opóźnienia w wyświetlanym obrazie, tzw. input lag. Określa on czas, który upływa od momentu podania informacji do chwili, gdy jej rezultat wyświetli się na ekranie. Zwiększenie opóźnienia może być dotkliwe zwłaszcza w grze on-line, gdzie rozgrywka jest bardzo dynamiczna i każda milisekunda daje przewagę nad przeciwnikiem. Dlatego też opóźnienia powinny być jak najmniejsze. Jednak zrezygnowanie z V-Sync spowoduje najczęściej artefakty obrazu, jego rozrywanie, wynikające z nakładania się klatek. W celu osiągnięcia odpowiedniej jakości bez zwiększania opóźnień producenci kart graficznych opracowali takie rozwiązania jak G-Sync i FreeSync.

G-Sync to zamknięty standard opracowany przez firmę Nvidia. Do skorzystania z niego niezbędne są kompatybilna karta graficzna GeForce GTX lub RTX oraz odpowiedni monitor. Rozwiązanie jest sprzętowe, monitor jest wyposażony w specjalny moduł, którego zadaniem jest synchronizowanie częstotliwości odświeżania ekranu z obrazem renderowanym przez kartę graficzną. Dzięki niemu nie występuje efekt rwania (tearing) czy zamrażania (stuttering) obrazu oraz zlikwidowane są opóźnienia. Analogicznym rozwiązaniem stosowanym w kartach graficznych AMD jest FreeSync. Do komunikacji wykorzystuje złącze DisplayPort lub HDMI. FreeSync jest standardem otwartym i od producenta monitora nie wymaga ponoszenia opłat licencyjnych. Likwiduje opóźnienia i nie wpływa na wydajność, a przy tym zapewnia stałą synchronizację obrazu. Wybrane monitory z FreeSync przetestowano pod względem zgodności z G-Sync – zostały oznaczone jako G-Sync Compatible lub po prostu zgodne z G-Sync. Wybierając monitor, powinniśmy także zwrócić uwagę, w jakim zakresie częstotliwości odświeżania są dostępne funkcje synchronizacji obra- zu. W niektórych wyświetlaczach będzie to np. od 48 do 144 Hz, z kolei w tych bardziej zaawansowanych nawet od 1 do 240 Hz. Im większy zakres, tym lepiej, ponieważ nawet przy małej liczbie FPS możliwa będzie synchronizacja obrazu, a co za tym idzie – uzyskanie lepszej płynności.

Synchronizacja obrazu

Tryb gry w nowoczesnych telewizorach minimalizuje opóźnienia. Jego użycie jest szczególnie istotne w dynamicznych grach i rozgrywce sieciowej.

HDR w monitorach

Nowoczesne monitory gamingowe pozwalają także cieszyć się obrazem w standardzie HDR. Jedną z najpowszechniej przyjętych norm jest VESA DisplayHDR. Występują trzy rodzaje certyfikatu, które pozwalają łatwo określić możliwości monitora. DisplayHDR 400 oznacza, że szczytowa jasność monitora wynosi 400 cd/m2, a gama barwy ekranu to sRGB, poziom luminancji czerni powinien wynosić 0,4 cd/m2. Bardzo dobre efekty osiągniemy przy certyfikacie DisplayHDR 600. Maksymalna jasność to 600 cd/m2, a poziom luminancji czerni to jedynie 0,1 cd/m2. Dzięki funkcji WCG (Wide Colour Gamut) wyświetlacze z tym certyfikatem oferują poszerzoną paletę barw, co oznacza bardziej realistyczny obraz. Dzięki lokalnym strefom wygaszania różne części monitora mogą świecić z odmiennym natężeniem. Najlepszą jakość obrazu zapewnia certyfikat DisplayHDR 1000. Wartość szczytowej luminancji to 1000 cd/m2, a natężenie czerni wynosi 0,05 cd/m2. Oprócz tego oferuje on WCG oraz większą liczbę stref o zmiennym natężeniu podświetlenia.

HDR

Funkcje synchronizacji obrazu w monitorach, takie jak G-Sync czy FreeSync, eliminują rozrywanie klatek czy zamrażanie obrazu, nie powodują przy tym dodatkowych opóźnień.

Rozdzielczość i matryca monitora

Wybór na rynku monitorów gamingowych jest ogromny. Podstawowe modele mają przekątną 22 cali oraz rozdzielczość Full HD, podczas gdy te największe nawet 65 cali oraz rozdzielczość 4K. Jak wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim dopasujmy go do swoich wymagań. Bardzo popularne są monitory o przekątnej od 24 do 27 cali i rozdzielczości Full HD. Wynika to z faktu, że relatywnie tani pecet do gier pozwoli na nich osiągnąć płynność np. 144 FPS, która jest niezbędna do odczucia korzyści wynikających z częstego odświeżania obrazu. Wymagający gracze z odpowiednio wydajnymi komputerami często wybierają modele o przekątnej 25 lub 27 cali i rozdzielczości QHD. Zapewniają one bardzo ostry, płynny oraz pełen detali obraz. Modele 4K dostępne są od przekątnej 27 do nawet 65 cali. Panele w rozmiarze 27 czy 32 cali polecamy, jeśli poszukujemy uniwersalnego monitora do gier oraz rozgrywek sieciowych i e-sportu. Większe wyświetlacze, w rozmiarze 43, 55, a nawet 65 cali, to w zasadzie niemal zamienniki dla telewizorów. Warto na nie postawić, jeśli przede wszystkim zależy nam na rozmiarze ekranu oraz dużej przestrzeni roboczej i gdy monitor będzie współpracował także z konsolą. Dla osób, które tylko grają, wybór monitora zamiast telewizora ma jeszcze jedną zaletę: nie trzeba za niego opłacać abonamentu telewizyjnego.

Oprócz rozmiaru ważny jest także typ matrycy: TN, VA lub IPS. Każdy z nich ma swoje indywidualne cechy. Matryce TN są najtańsze, a więc i monitory najbardziej przystępne. Oferują również najlepszy czas reakcji, jednak cechują je mniejsze kąty widzenia oraz słabsze odwzorowanie barw. Polecamy je wtedy, gdy nasz budżet na monitor jest ograniczony i znaczenie mają przede wszystkim płynność oraz szybkość rozgrywki. Matryce VA mają nieco dłuższy czas reakcji, jednak oferują wierne odwzorowanie barw oraz znakomity kontrast. To dobry wybór, jeśli lubimy grać w zaciemnionym pomieszczeniu. Matryce IPS, podobnie jak VA, są stosowane w najbardziej zaawansowanych monitorach dla graczy. Oferują one najlepsze kolory, a przy tym bardzo dobry czas reakcji. Mają jednak mniejszy kontrast niż panele VA.

Zwłaszcza w wypadku dużych monitorów gamingowych warto rozważyć wybór modelu z zakrzywioną matrycą. Przy dużych i ultrapanoramicznych panelach zakrzywienie sprawia, że nasze oczy są dokładnie w tej samej odległości od każdego miejsca na wyświetlaczu. Pozwala to na uzyskanie większej immersji, czyli wczucia się w świat gry.

Rozdzielczość i

Dobry zestaw słuchawkowy to podstawowy sprzęt każdego gracza. Podczas gry w sieci odpowiednie pozycjonowanie dźwięku pozwoli łatwiej odnaleźć przeciwników.

Tryby gier

Większość monitorów dla graczy jest wyposażona w kilka predefiniowanych trybów gier, np. FPS do „strzelanek”, RTS do gier strategicznych i inne. Producent dobiera w nich parametry pod kątem tego, co jest najważniejsze w danych tytułach, np. czasu reakcji, rozświetlenia obrazu w cieniach i innych. Oprócz tego przy pomocy menu ekranowego możemy ustalić samodzielnie parametry obrazu i dopasować je do ulubionych tytułów. Większość monitorów oferuje kilka profili do zdefiniowania, dzięki czemu można je wcześniej skonfigurować i łatwo przełączać między grami.

Jaki telewizor do gier wybrać?

Telewizor to jeden z najlepszych towarzyszy konsoli, jednak nie zapominajmy, że możemy na nim grać także na komputerze, chociażby podłączając laptop lub pecet złączem HDMI, które ma praktycznie każda karta graficzna. Dostępne są również aplikacje w systemach smart TV, np. Steam Link, które obraz z komputera przesyłają na telewizor przy pomocy sieci lokalnej.

Wybór telewizora dla gracza z pewnością jest prosty w kwestii rozdzielczości. Telewizory z ekranami Full HD polecamy tylko, jeśli mają one współpracować z konsolami PlayStation 4 lub Xbox One S. Obecnie jednak znacznie większa jest oferta telewizorów 4K Ultra HD, które mogą pokazać pełnię możliwości konsol PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X czy nowego Xboxa Series S. Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, można wybrać telewizor 8K. To jedne z najlepszych wyświetlaczy na rynku i także przy konsolach pokażą znakomitą jakość obrazu. Dodatkową zaletą jest fakt, że najnowsze konsole do gier Xbox Series X oraz PlayStation 5 mają możliwość wyświetlania obrazu w 8K oraz płynności 60 kl./s dzięki złączu HDMI 2.1.

Oczywiście, wybierając telewizor do gier, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz warunków w pomieszczeniu. Zwracamy jednak uwagę, aby nie obawiać się dużych telewizorów, zwłaszcza jeśli mamy na nie miejsce i siedzimy w znacznej odległości. Ekrany 55-calowe obecnie uchodzą za rynkowy standard. Jednak coraz przystępniejsze cenowo stają się wyświetlacze 65-calowe i większe. Na dużym, dobrej jakości telewizorze łatwiej dostrzeżemy wszelkie detale obrazu. Większe wrażenie zrobią na nas również gry, zwłaszcza dynamiczne tytuły o ładnej oprawie.

Jaki telewizor do gier

Dyski SSD znacznie zwiększą komfort korzystania z komputera. W grach skracają czas ładowania, co jest istotne zwłaszcza dla graczy lubiących modyfikować swoje gry. Tak zwane mody mogą znacząco wydłużyć czas ładowania na zwykłym dysku.

HDR w telewizorach i konsolach

Telewizory przyzwyczaiły nas do trzech najpopularniejszych standardów HDR – Dolby Vision, HDR10 oraz HDR10+. Dolby Vision i HDR10 są dostępne w wybranych grach na konsole Xbox One S, Xbox One X, Xbox Series S oraz Xbox Series X. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro są kompatybilne ze standardem HDR10. W Play- Station 5 znajdzie się napęd Ultra HD Blu-ray, można więc podejrzewać, że ta konsola obok HDR10 zaoferuje również standard Dolby Vison, jednak nie jest to potwierdzone. Niezależnie jednak od tego na każdym telewizorze Ultra HD będziemy mogli wyświetlać obraz HDR z dowolnej wspomnianej konsoli.

Standard HDMI

Dobry telewizor do gier powinien być wyposażony przynajmniej w złącza HDMI 2.0. Obsługują ono standard HDR i są w stanie przesłać obraz w rozdzielczości 4K i częstotliwości 60 Hz. To w zupełności wystarczy do wykorzystania możliwości PS4 Pro czy Xboxa One X. Na rynku zaczynają się jednak pojawiać telewizory z HDMI 2.1. Są z nim kompatybilne również konsole PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S. Jakie z punktu widzenia graczy istotne zmiany wprowadza nowy standard? Przede wszystkim oferuje on większą przepustowość – transmisję obrazu w rozdzielczości 4K przy częstotliwości 120 Hz oraz 8K o częstotliwości 60 Hz. Dzięki temu możliwe jest granie nawet z płynnością 120 kl./s na nowych konsolach, jeśli tylko producenci gier zdecydują się na udostępnienie takiego trybu. W obecnych konsolach standardem jest 30 lub 60 kl./s w bardziej dynamicznych grach, np. wyścigach lub tytułach sieciowych. HDMI 2.1 zapewnia także wsparcie dla funkcji dynamicznego HDR. Nowością jest również tryb ALLM (Auto Low Latency Mode), który po wykryciu konsoli automatycznie przełącza telewizor w tryb obrazu gwarantujący najmniejsze opóźnienia. Standard HDMI 2.1 dodaje także funkcję synchronizacji obrazu VRR (Variable Refresh Rate).

Synchronizacja obrazu VRR

Jest to nic innego jak technika dostosowywania częstotliwości odświeżania obrazu do liczby renderowanych przez konsolę lub komputer klatek animacji w ciągu sekundy. Jest to więc rozwiązanie tożsame ze znanymi z monitorów gamingowych FreeSync oraz G-Sync. Likwiduje rozerwane klatki obrazu, zapewnia mały input lag oraz płynniejszą animację obrazu. Co istotne, na rynku znajdziemy telewizory wykorzystujące funkcję G-Sync lub FreeSync. Z ich możliwości możemy cieszyć się, podłączając komputer z kompatybilną kartą graficzną lub konsole Xbox One S/X oraz Xbox Series S/X. Z VRR prawdopodobnie skorzysta także PS5. Tryb gry w telewizorze Większość nowoczesnych telewizorów oferuje tryb gry. Niektóre z nich po wykryciu podłączenia konsoli do danego wejścia HDMI i włączeniu jej aktywują go automatycznie. Czym różni się od pozostałych trybów obrazowych? Przede wszystkim ma zapewnić jak najmniejszy input lag, czyli opóźnienie. W tym celu wyłączane są wszelkie funkcje poprawiające obraz, które mogłyby je zwiększyć. Dostępne na rynku telewizory są w stanie osiągnąć input lag mniejszy niż 20 ms. Jest to bardzo dobrym wynikiem i pozwala na bardzo płynną grę. W najbardziej zaawansowanych telewizorach stosuje się wydajne procesory obrazu, które kosztem niewielkiego zwiększenia opóźnienia pozwalają na uruchomienie algorytmów poprawiających np. płynność obrazu. Warto z nich skorzystać, jeśli nie gramy w sieci i niewielki wzrost opóźnienia nie będzie nam przeszkadzał.

QLED czy OLED

Dostępne obecnie na rynku telewizory QLED i OLED znakomicie nadają się do gier. Jednak obie te techniki wyświetlania obrazu mają swoje cechy, które mogą zaważyć na wyborze jednej z nich. Z pewnością zaletą telewizorów OLED jest praktycznie nieskończony kontrast, co pomimo mniejszej jasności niż w topowych telewizorach LCD i QLED gwarantuje bardzo dobry efekt HDR. Kontrast docenią także osoby, które lubią grać w zaciemnionych pomieszczeniach. Zwłaszcza w takich warunkach technika OLED pokazuje pazur. Oczywiście, wielu użytkowników tych telewizorów obawia się wypaleń. W grach, gdzie często występują stałe elementy interfejsu wyświetlane przez długi czas mogą, być one bardziej na nie narażone. W praktyce większość producentów stosuje nowoczesne mechanizmy mające chronić matryce przed powstawaniem wypaleń.

Telewizory QLED oferują szeroką paletę kolorów oraz w podstawowych wersjach są znacznie bardziej przystępne cenowo. Ma to niebagatelne znaczenie, bo dzięki temu w tej samej cenie możemy często kupić większy ekran. Modele wyposażone w kontrolę lokalnego wygaszania są w stanie zaoferować dobry poziom kontrastu, zwłaszcza jeśli telewizor wyposażono w wielostrefowe podświetlenie LED. Najbardziej zaawansowane telewizory QLED, wykonane w technice mini-LED czy mające kilkaset stref podświetlenia, pod względem kontrastu mogą stawać w szranki w wyświetlaczami OLED. Dużą zaletą najbardziej zaawansowanych ekranów QLED jest możliwość osiągnięcia ogromnej jasności – na poziomie nawet ponad 1000 nt. Dlatego oferują one wyjątkowe efekty HDR. Świetnie się sprawdzą także w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach.

Dźwięk w grach

Obok obrazu w grach ważny jest także dźwięk. W tym celu znakomicie sprawdzą się systemy kina domowego czy soundbary. Po informacje o nich odsyłamy do naszych poprzednich artykułów. Zarówno na pecetach, jak i konsolach Xbox One S/X oraz Series S/X jest możliwość odtwarzania dźwięku w systemie Dolby Atmos w wybranych grach. Gracze, którzy mają mniej miejsca lub wolą skupić się na zabawie, bardzo często korzystają ze słuchawek.

Słuchawki dla gracza

W praktyce dobre słuchawki dla gracza to sprzęt praktycznie niezbędny i podstawowy, zwłaszcza jeśli myślimy o dobrych wynikach w potyczkach sieciowych. Największe znaczenie mają dwa czynniki: jakość mikrofonu oraz pozycjonowanie dźwięku. Oczywiście, możemy wykorzystać dodatkowy mikrofon zewnętrzny, ale znacznie wygodniejszy będzie zestaw słuchawkowy. Mikrofon powinien zapewniać jak najlepszą jakość dźwięku, co ma znaczenie podczas komunikacji z innymi graczami w zespole. Przydatne będą rozwiązania redukujące szum powstały od odgłosów ulicy czy otoczenia stanowiska komputerowego, np. pracującego w upalne dni wentylatora. Pozycjonowanie dźwięku to nic innego jak możliwość ustalenia źródła odgłosu. Wbrew pozorom nie tylko sprzęt wielokanałowy, ale i dobre stereofoniczne słuchawki dla graczy pozwalają uzyskać efekt przestrzenny. Skuteczne pozycjonowanie dźwięku jest niezbędne przede wszystkim w sieciowych strzelaninach. Dzięki niemu usłyszymy np. kroki przeciwnika, skąd dobiegają strzały czy źródła wybuchu. Nic nas więc nie zaskoczy podczas gry.

Ważnym czynnikiem jest także komfort użytkowania. Większość słuchawek dla graczy to modele wokółuszne. Nauszniki powinny być więc wygodne i wykonane z dobrej jakości materiałów, bardzo dobrze, jeśli możliwa jest ich wymiana na nowe, gdy się zużyją. Słuchawki gamingowe mają zazwyczaj konstrukcję zamkniętą. Dlatego zapewniają bardzo dobrą izolację od dźwięków otoczenia. Oczywiście, podczas długich sesji z grami dokuczliwy może być brak wentylacji. Jednak z drugiej strony, nawet od najlepszych gier warto zrobić raz na jakiś czas krótką przerwę.

W kwestii wizualnej słuchawki dla graczy wyróżniają się raczej krzykliwą i nowoczesną stylistyką. Często są także wyposażone w podświetlenie LED ze sterowaniem kolorami, które jeśli nam nie odpowiada, można także wyłączyć.

Słuchawki bezprzewodowe czy z kablem?

Opóźnienia to wróg każdego gracza, dlatego w obawie przed nimi wielu rezygnuje z zakupu słuchawek bezprzewodowych, jak się jednak okazuje – niesłusznie. W wypadku sprzętu bezprzewodowego przede wszystkim powinniśmy stawiać na produkty uznanych marek i jak najlepszej jakości. W zestawie zazwyczaj dołączony jest adapter do portu USB, który komunikuje się ze słuchawkami. Nierzadko jest on kompatybilny nie tylko z pecetami, ale i konsolami. Do gier możemy także wykorzystać słuchawki Bluetooth, jednak pamiętajmy, że większość modeli była projektowana przede wszystkim z myślą o słuchaniu muzyki, a w tym nie przeszkadzają niewielkie opóźnienia.

Przewodowe słuchawki dla graczy to świetny wybór zarówno dla osób wymagających, jak i tych z ograniczonym budżetem. Już w kwocie do 200 zł znajdziemy modele, które zapewnią bardzo dobry dźwięk i izolację. Z kolei najdroższe modele spełnią oczekiwania użytkowników wyposażonych w zaawansowane karty dźwiękowe oraz zapewnią bardzo dobre efekty przestrzenne nie tylko w grach, ale i filmach oraz świetną jakość muzyki.

Pecet do grania

Obok konsol pecety są wciąż popularnym wyborem wielu graczy. Możliwości konfiguracji podzespołów są tak olbrzymie, że jest to temat na oddzielny artykuł. Jednak warto mieć chociaż podstawowy ogląd, na co zwrócić uwagę. Procesor jest jednym z głównych elementów komputera. Graczom polecamy procesory przynajmniej czterordzeniowe i ośmiowątkowe, np. Ryzen 3 3100 lub Intel Core i3- 10100. Warto je parować z kartami graficznymi, których wydajność nie jest większa niż Nvidia GeForce RTX 2060 czy AMD Radeon RX 5600 XT. Bardziej wymagający gracze, np. z monitorami o rozdzielczości 1440p, powinni wybrać procesory sześciordzeniowe i dwunastowątkowe, np. Ryzen 5 3600 czy Intel Core i5- -10400F. Będą one dobrze współpracować z kartami graficznymi takimi jak RTX 2070 Super czy Radeon RX 5700 XT. Do procesorów ośmiordzeniowych i szesnastowątkowych lub z ich większą liczbą (np. Ryzen 7 3700X oraz Intel Core i7-10700) polecamy najwydajniejsze karty graficzne, jak RTX 2080Ti czy najnowsze modele RTX 3080. Takie konfiguracje poradzą sobie nawet w rozdzielczości 4K. Niezależnie od wybranego procesora i karty graficznej komputer gamingowy warto wyposażyć w przynajmniej 16 GB szybkiej pamięci DDR4 pracującej w trybie dwukanałowym.

Choć pamięć masowa nie wpływa bezpośrednio na płynność działania gier, to również ona ma znaczenie w komputerze dla gracza. Wydajny dysk SSD znacznie skróci czas ładowania i szybkość uruchamiania. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wybrać dysk ze złączem typu m.2, wykorzystujący magistralę PCIe 4x4 NVMe, oferującą przepustowość do 8 GB/s. Nieco wolniejsze, lecz wciąż bardzo wydajne, jest złącze PCIe 3x4 z transferami rzędu 4 GB/s. Jeśli nasza płyta główna nie ma takich złączy, warto wybrać dysk SSD obsługujący standard SATA3 (do 750 MB/s). Pod względem pojemności minimum dla graczy stanowią dyski 500 GB. Obecnie nierzadko gry zajmują nawet 100 GB.

Monitor wielkoformatowy zamiast telewizora – Philips Momentum 558M1RY/00

Monitor wielkoformatowy zamiast telewizora

55-calowy Philips Momentum 558M1RY/00 to idealny zamiennik telewizora dla osób, które potrzebują dużego ekranu, lecz tuner telewizyjny jest im zbędny. Ten wielkoformatowy monitor ma rozdzielczość 4K, a w trybie HDR oferuje jasność do 1200 cd/m2. Oprócz tego jest wyposażony w matrycę VA, która gwarantuje kontrast na poziomie 4000:1. Jedno z trzech złączy HDMI 2.0 idealnie nada się do współpracy z konsolami Xbox One X i PlayStation 4 Pro. Dla graczy pecetowych istotna jest obecność portu Display Port 1.4. Dzięki niemu możemy wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Dlatego Philips Momentum 558M1RY/00 idealnie nada się do dynamicznych gier akcji. Dodatkowo AMD FreeSync Premium Pro gwarantuje bardzo płynny obraz i niewielkie opóźnienia. Całość uzupełniają wyjątkowy system Ambiglow, emitujący świetlną poświatę na ścianę, oraz zapewniające kinowe wrażenia głośniki True Sound firmy Bowers & Wilkins.

Monitor wielkoformatowy zamiast telewizora

QLED dla gracza – TCL 65C815

QLED dla gracza

Telewizory QLED to znakomity wybór nie tylko dla miłośników kina, ale i fanów gier, czego potwierdzeniem jest TCL 65C815. Zastosowanie techniki kropek kwantowych pozwala na uzyskanie wiernych i realistycznych kolorów. W modelach o przekątnej 65 i 75 cali producent zastosował matrycę 100 Hz, która zapewnia idealną płynność obrazu w grach. W wersji o przekątnej 55 cali wykorzystano zaś opatentowany przez TCL system upłynniacza Motion Clarity Pro. Rozdzielczość 4K, obsługa HDR10+, Dolby Vison i dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos pozwala cieszyć się w pełni oprawą gier najnowszej generacji. Telewizor uzupełnia znakomity wbudowany soundbar Onkyo, który wypełni salon realistycznym i bogatym w detale dźwiękiem. TCL 65C815 wykorzystuje platformę Android TV.

QLED dla gracza

Rozgrywka bez opóźnień z dyskami Silicon Power UD70

Rozgrywka bez opóźnień z dyskami

Przeznaczony dla złącza M.2 PCIe 3x4 dysk Silicon Power UD70 to znakomita propozycja nie tylko dla profesjonalistów, ale i graczy. Duże szybkości zapisu i odczytu na poziomie odpowiednio 3000 i 3400 MB/s umożliwiają błyskawiczne instalowanie aplikacji czy bardzo szybkie uruchamianie programów i gier. Niezawodność i trwałość dysku zapewniają podwójny system automatycznego chłodzenia oraz wbudowane ograniczenie termiczne, które stale monitoruje temperaturę. Dysk jest dostępny w wersjach o pojemności 500 GB oraz 1 i 2 TB, a okres gwarancji to 5 lat.

Rozgrywka bez opóźnień z dyskami

Spersonalizowany dźwięk w słuchawkach Creative SXFI Gamer

Spersonalizowany dźwięk w słuchawkach

Opracowana przez inżynierów Creative technika Super X-fi pozwala zwiększyć przestrzenność, głębię, szczegółowość i realizm odtwarzanego dźwięku. Dzięki indywidualnym profilom, powstającym w wyniku zaawansowanego procesu mapowania głowy i uszu, użytkownik może poczuć, że jest praktycznie w centrum gry. Z Super X-fimogą korzystać użytkownicy platform PC/Mac, Sony PlayStation 4 i Nintendo Switch. Słuchawki SXfiGamer zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o zapalonych i wymagających graczach. Unikatowy tryb Battle Mode ma oferować najlepszą projekcję i pozycjonowanie dźwięku w słuchawkach dla graczy. Procesor odpowiedzialny za audio dostarcza graczom dźwięk o tak dobrej jakości, by mogli oni bardzo szybko i perfekcyjnie namierzyć lokalizację swoich przeciwników. Dodatkowo technika Super X-fiwspomaga wirtualizację dźwięku dla systemów 5.1 i 7.1. Podczas gry ważna jest komunikacja, dlatego wysokiej klasy mikrofon pojemnościowy ze zintegrowanym pop filtrem został tak zaprojektowany, by dorównać profesjonalnym mikrofonom stołowym. Mikrofon został wzbogacony o nową opatentowaną technikę inPerson Mic, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowane algorytmy do wykrywania, wzmocnienia głosu ludzkiego i jednocześnie eliminuje zakłócenia z otoczenia. Oprogramowanie SXfiControl dla PC i Mac pozwala na konfigurację słuchawek i dopasowanie ich charakterystyki do słuchu i gustu użytkownika, a także ustawienie oświetlenia czy aktualizację oprogramowania.

Spersonalizowany dźwięk w słuchawkach
Spersonalizowany dźwięk w słuchawkach

Idealna płynność w 240 Hz z monitorami AOC G2

Idealna płynność w 240 Hz z monitorami

Linia G2 marki AOC oferuje pięć monitorów. Modele 24G2ZE oraz 24G2ZU wyposażono w płaską matrycę TN, a C27G2ZE, C27G2ZU oraz C32G2ZE zostały oparte na zakrzywionych matrycach VA. Każdy monitor odświeża obraz z częstotliwością 240 Hz przy rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Wyświetlacze otrzymały certyfikację AMD FreeSync Premium. Jednym z elementów tego standardu jest wsparcie dla techniki LFC (Low Framerate Compensation). Jej zadaniem jest zwiększenie wrażenia płynności, gdy karta graficzna generuje małą liczbę k latek na s ekundę. Ponadto L FC pozwala, by technika FreeSync była zawsze aktywna. Jeśli wartość FPS zacznie spadać poniżej zakresu obsługiwanego przez FreeSync, LFC powiela klatki wyświetlanego obrazu. Modele z literami ZU w s ymbolu zostały wyposażone w s topę z możliwością regulacji wysokości, obrotu do trybu pivot oraz mają głośniki i czteroportowy koncentrator USB 3.0.

Idealna płynność w 240 Hz z monitorami
Idealna płynność w 240 Hz z monitorami
2020-10-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket