SMARTFONY

Nowości i trendy na rynku smartfonów

Nowości i trendy

Segment smartfonów rozwija się niezwykle dynamicznie. Choć urządzenia flagowe są coraz wydajniejsze i oferują bezkompromisowe parametry, to największy postęp dokonuje się w średniej i niskiej półce cenowej.

To dobra informacja dla klientów, którzy już za kilkaset złotych mogą nabyć wydajny telefon z przyzwoitym aparatem i gwarancją przynajmniej kilku aktualizacji systemu. To zresztą właśnie aparaty cyfrowe dla wielu producentów pozostają oczkiem w głowie pod względem rozwoju. Bo o ile nie każdy użytkownik zauważy wzrost wydajności płynący z zastosowania nowego procesora, tak gołym okiem dostrzeżemy różnicę w jakości rejestrowanych zdjęć.

Nowości i trendy

Aparaty w smartfonach wciąż są intensywnie rozwijane przez producentów. Przede wszystkim zwiększona została liczba modułów, o np. makro, teleobiektyw czy obiektyw ultraszerokokątny.

Ile aparatów w smartfonie?

Telefony z dwoma aparatami już zupełnie przestały nas dziwić. Powoli standardem są przynajmniej 3 obiektywy, a czasem nawet i cztery. Różnice między nimi to przede wszystkim inne matryce oraz kąt widzenia. Dzięki temu możliwe jest np. wykonywanie efektownych zbliżeń czy przeciwnie – panoramicznych zdjęć krajobrazów. Pamiętajmy o tym, że – w przeciwieństwie do aparatów fotograficznych – w smartfonach zastosowanie kilku obiektywów wiąże się również z umieszczeniem kilku matryc światłoczułych. To oznacza, że każdy z nich może znacznie różnić się jakością uzyskiwanych zdjęć.

Obiektyw szerokokątny

Podstawowy obiektyw szerokokątny oferuje, oczywiście, najlepszą jakość zdjęć oraz rozdzielczość. Jego ogniskowa to zazwyczaj ok. 28 mm. Dobrze się sprawdzi w codziennej fotografii oraz w trudnych warunkach oświetleniowych ze względu na stosowaną zazwyczaj stabilizację obrazu oraz duży otwór przesłony, nawet F1.4 w najlepszych smartfonach. Zauważalnym trendem jest także wzrost rozdzielczości. Bardzo dużą popularnością cieszą się matryce oferujące rozdzielczość 48, 64 lub nawet 108 Mpx we flagowych smartfonach. Czy potrzebujemy tak dużej rozdzielczości zdjęć? I tak, i nie. Przede wszystkim rejestrowany przez matrycę obraz jest zazwyczaj sprowadzany do mniejszej rozdzielczości, np. 12 Mpx. Przy matrycy o rozdzielczości 48 Mpx oznacza to, że informacje z czterech pikseli służą do uzyskania jednego piksela obrazu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie lepszej jakości zdjęć, np. rozpiętości tonalnej c zy mniejszych szumów przy fotografii nocnej. Oczywiście, niektórzy producenci dają również możliwość rejestrowania obrazu w pełnej rozdzielczości matrycy, warto jednak z niej korzystać przy dobrych warunkach oświetleniowych lub z dodatkową stabilizacją, np. małym statywem.

Obiektyw

Ekrany w smartfonach są coraz większe, a ich proporcje bardziej panoramiczne. Dzięki temu, że wypełniają niemal w całości front urządzenia, możliwa jest wygodna obsługa nawet jedną ręką.

Teleobiektyw i funkcje zoom

Kolejnym z coraz powszechniejszych dodatków jest teleobiektyw, czyli obiektyw o ogniskowej powyżej 50 mm. W porównaniu do obiektywu standardowego – szerokokątnego oferuje on zazwyczaj przynajmniej dwukrotne zbliżenie optyczne. W praktyce, oczywiście, zależy to od konkretnego modelu telefonu, ponieważ zastosowanie obiektywów peryskopowych pozwala na osiągnięcie nawet 5-krotnego zbliżenia. Do czego jest przydatny taki obiektyw?

Przede wszystkim spisze się dobrze przy fotografowaniu detali. Oprócz tego może być pożądany przez miłośników mediów społecznościowych. Obiektywy o ogniskowej 70–100 mm dobrze spiszą się w fotografii portretowej. Coraz większą popularność zdobywa także tzw. zoom hybrydowy. Stanowi on połączenie optycznego i cyfrowego zbliżenia obrazu. Pozwala na osiągnięcie nawet 100-krotnego powiększenia. Oczywiście, przy tak dużym zbliżeniu należy liczyć się ze znacznym pogorszeniem jakości obrazu, ale jeszcze kilka lat temu takie efekty w telefonie były w ogóle nieosiągalne.

Obiektyw ultraszerokokątny

Obok obiektywu szerokokątnego największą popularnością cieszy się ultraszerokokątny. Jest to spowodowane jego dużą uniwersalnością. Ogniskowa wynosi np. 18 mm, co daje kąt widzenia nawet 100°. Obiektywy ultraszerokokątne dobrze sprawdzą się zwłaszcza przy wykonywaniu panoramicznych fotografii krajobrazów. Świetnie spiszą się również w ciasnych wnętrzach. Przy ich pomocy z łatwością uchwycimy szerokie kadry, stojąc nawet relatywnie blisko fotografowanego obiektu.

Obiektyw

Rozwijają się także metody ładowania smartfonów. Szybkość ładowania bezprzewodowego zaczyna dorównywać tradycyjnemu. Być może niedługo na rynku zobaczymy smartfony pozbawione jakichkolwiek złączy, które wykorzystują jedynie łączność bezprzewodową.

Makro dla fanów zbliżeń

Obiektywy przeznaczone do fotografii makro charakteryzują się tym, że są w stanie złapać ostrość z nawet bardzo bliskiej odległości, np. 2 cm. Dlatego znakomicie sprawdzą się np. przy wykonywaniu efektownych zbliżeń roślin czy owadów. Obecnie jednak sensory do fotografii makro dysponują relatywnie niedużą rozdzielczością obrazu, np. 2 czy 5 Mpx.

Głębia ostrości

Sensory do rejestrowania danych o głębi ostrości są już stosowane na rynku od kilku lat. To najczęściej dodatkowy aparat o mniejszej rozdzielczości niż główny, lecz tej samej ogniskowej. Przy pomocy pozyskanych przez niego informacji oprogramowanie telefonu może tworzyć realistyczny efekt rozmycia tła, tzw. bokeh, szczególnie pożądany przy ujęciach portretowych. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sensor ToF, stosowany w droższych smartfonach. Pozwala on na jeszcze dokładniejsze rozpoznawanie planów na fotografiach.

Rejestrowanie wideo

W dziedzinie rejestracji wideo przez smartfony możemy wyodrębnić kilka punktów rozwojowych, są to wzrost rozdzielczości, zwiększenie liczby rejestrowanych klatek w celu uzyskania efektu zwolnionego tempa oraz poprawa stabilizacji obrazu. Nagrywanie w 4K jest już niejako standardem. Dlatego we flagowych smartfonach jest możliwość rejestrowania obrazu w rozdzielczości 8K. Jest on niezwykle szczegółowy, a pojedyncza klatka oferuje rozdzielczość 33 Mpx, może więc posłużyć także za fotografię. Dodatkowo połączenie stabilizacji optycznej, cyfrowej oraz matryc o dużej rozdzielczości pozwala na uzyskanie bardzo płynnego wideo bez konieczności używania statywu czy gimbala, także w wypadku kręceni z ręki.

Nagrywanie wideo w zwolnionym tempie jest już obecnie standardem. Duża część telefonów pozwala na rejestrowanie obrazu z prędkością przynajmniej 120 kl./s. Flagowe smartfony oferują jednak znacznie większą prędkość nagrywania, nawet do 960 kl./s, w dużej rozdzielczości. To daje możliwość uchwycenia np. ruchu skrzydeł owadów. Ciekawostką może być specjalny aparat do nagrywania wideo w nocnej scenerii. Stanowi to pewne rozwiniecie koncepcji aparatów w smartfonie ze specjalnym trybem nocnym.

Rejestrowanie

Wzmocnione smartfony wciąż zyskują na popularności. Doceniają je przede wszystkim użytkownicy, którzy pracują w trudnych warunkach, oraz osoby aktywne.

Transmisja 5G

Choć już standard LTE zapewniał dużą wydajność Internetu, wystarczającą dla większości konsumentów, to jego kolejnym rozwinięciem jest łączność 5G, która będzie także stanowić platformę do rozwoju tzw. inteligentnych miast. Zapewni wystarczającą wydajność dostępu do sieci dla coraz większej liczby urządzeń. Praktycznie każdy główny operator telefonii komórkowej (Orange, T-Mobile, Plus, Play) udostępnia już nowy standard, obecnie głównie w większych aglomeracjach. Standard ten przewiduje maksymalną prędkość transmisji do nawet 20 Gbit/s przy pobieraniu i do 10 Gbit/s w wypadku wysyłania danych. Oczywiście, dotyczy to jego potencjału i kolejnych wersji rozwojowych. Obecnie np. Plus deklaruje, że jego sieć 5G osiąga szybkość do 600 Mbit/s. Oferta telefonów obsługujących sieć 5G jest jeszcze skromna i dotyczy przede wszystkim najbardziej zaawansowanych modeli, gdzie takie innowacje trafiają jako pierwsze. Ich upowszechnienia możemy jednak spodziewać się już wkrótce, gdy na rynku pojawią się pierwsze tanie układy scalone z modemami obsługującymi nowy standard.

Ekrany w smartfonach

Wyświetlacz to, oczywiście, jeden z najważniejszych elementów smartfona. Obecnie w większości telefonów ze średniej półki znajdziemy ekrany IPS lub AMOLED dobrej klasy, oferujące bardzo dobrą jakość obrazu w rozdzielczości HD+ lub FHD+ bądź QHD+ w najbardziej zaawansowanych. Na rynku dużą popularnością cieszą się telefony w rozmiarze ok. 6,5 cala, a największe mają nawet niemal 7 cali.

Ekrany zyskały również bardziej panoramiczne proporcje, np. 20:9, dzięki czemu można je wygodniej obsługiwać przy tak dużych rozmiarach. Oprócz tego niemal w całości wypełniają front urządzenia, pokrywając nierzadko ponad 90 proc. jego powierzchni. Dzięki temu za kompaktowe możemy uznać telefony z 6-calowymi ekranami, które można wygodnie obsłużyć nawet jedną ręką. Jeśli na telefonie lubimy oglądać filmy i seriale, warto postawić na model z ekranem obsługującym format HDR.

Ekrany

Odporne smartfony mogą być wyposażone we wbudowaną kamerę termowizyjną. Jej obecność docenią np. profesjonaliści z branży budowlanej.

Nowości w Androidzie

Obecnie, wybierając smartfon, warto zdecydować się na urządzenie, które działa na systemie Android 10 (to jego najnowsza powszechna wersja) lub otrzymało stosowną aktualizację. Android 11 na rynku pojawi się już za chwilę. Na początku będzie dostępny na smartfony Google Pixel, producenci prawdopodobnie zaczną aktualizację od flagowych modeli telefonów. Obecnie wiadomo o kilku nowościach w Androidzie 11. Ma lepiej działać z wyświetlaczami, które zamiast wcięcia mają otwór na frontowy aparat. Dotyczy to przede wszystkim interfejsu aplikacji. W kwestii bezpieczeństwa aplikacjom będzie można przydzielać jednorazowe uprawniania do wykorzystania np. lokalizacji czy aparatu. System ma także domyślnie obsługiwać format animowanych grafik HEIF. Jest on alternatywą dla popularnych plików GIF, które zajmują więcej miejsca. To, oczywiście, tylko niektóre nowości, na które trzeba poczekać do premiery nowego systemu.

Szybkie ładowanie

Tegoroczne smartfony poczyniły znaczny postęp w dziedzinie szybkiego ładowania. Ze względu na dużą pojemność baterii, nierzadko nawet 5000 mAh, jest ono coraz bardziej powszechne. Najnowsze telefony mogą być ładowane mocą nawet 60 W, dzięki niej trzeba mniej niż godziny, aby uzupełnić akumulator. Jednak zdecydowana większość urządzeń korzysta z mniejszej mocy, np. 18 W czy 30 W. Swoją efektywnością do ładowania przewodowego zbliżyło się także ładowanie bezprzewodowe. Znajdziemy je we flagowych smartfonach i w zależności od modelu może osiągać moc nawet 30 W.

Przystępny i wydajny Alcatel 3L(2020)

Przystępny i wydajny

Rozwój smartfonów sprawił, że nawet w segmencie do 600 zł możemy znaleźć modele, które spełnią oczekiwania większości użytkowników. Alcatel 3L(2020) jest wyposażony w główny aparat o rozdzielczości 48 Mpx, a także dwa dodatkowe aparaty – 5 Mpx z ultraszerokokątnym obiektywem 115°, który świetnie sprawdza się w fotografii krajobrazowej, oraz 2 Mpx (makro). Ekran IPS o rozdzielczości HD+ ma przekątną 6,22 cala. Smartfon wyposażono także w ośmiordzeniowy procesor, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej.

Przystępny i wydajny

Wzmocniony Cat S62 Pro

Wzmocniony

Marka Cat jest znana ze wzmocnionych smartfonów, a model S62 Pro to jej najnowsza propozycja. Zastosowany procesor Snapdragon 660 oraz 6 GB pamięci RAM zapewniają wydajność wystarczającą większości użytkowników. Smartfon spełnia wymagania normy IP68, co oznacza odporność na wodę i kurz. Był testowany pod kątem zanurzenia na głębokość 1,5 m przez 35 minut. Odporność na upadki potwierdzają certyfikat MIL SPEC 810H i testy upadków na stal z wysokości 1,8 m. Ekran FHD+ o przekątnej 5,7 cala może być obsługiwany w rękawiczkach i mokrymi palcami. Oferuje także dużą jasność, więc pozostaje czytelny nawet przy dużym nasłonecznieniu. Bateria ma pojemność 4000 mAh. Oprócz podwójnego tylnego aparatu o rozdzielczości 12 Mpx z tyłu umieszczono kamerę termowizyjną FLIR o rozdzielczość 1440 × 1080 pikseli. Zakres pomiaru temperatury to od -20 °C do 400 °C. Wykrywanie ciepła i pomiar temperatury powierzchni są możliwe z odległości do 30 m. Dostępne są skalowalne i przesuwalne obszary zainteresowania ze wskaźnikami miejsca najcieplejszego i najzimniejszego. Poziome pole widzenia poszerzone do 57° pozwala uchwycić szerszy obraz. Do dyspozycji jest 9 palet kolorów termicznych do wyboru zależnie od sytuacji.

Wzmocniony
Wzmocniony

Wyświetlacz bez ograniczeń w TCL 10 Plus

Wyświetlacz bez ograniczeń w

Marka TCL nie jest w Polsce najlepiej znana ze smartfonów, jednak dzięki interesującej ofercie produktowej ma to szansę szybko się zmienić. Przykładem jest model TCL 10 Plus. Wyposażono go w niemal bezramkowy ekran AMOLED NXTVISON z zakrzywionym bokami. Jego przekątna to 6,47 cala, a rozdzielczość FHD+. W obsługującym standard HDR10 wyświetlaczu ukryto czytnik linii papilarnych.

Smartfon TCL 10 Plus ma procesor Snapdragon 665 i 6 GB pamięci RAM. Bateria o pojemności 4500 mAh została wyposażona w szybkie ładowanie. Bogate możliwości fotograficzne gwarantuje zestaw czterech tylnych aparatów: główny (48 Mpx), ultraszerokokątny (8 Mpx), makro (2 Mpx) i rejestrujący głębię ostrości (2 Mpx). Z przodu umieszczono sensor o rozdzielczości 16 Mpx.

Wyświetlacz bez ograniczeń w
Wyświetlacz bez ograniczeń w

2020-10-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket