Komfortowa praca z komputerami przenośnymi

Komfortowa praca z

Miniaturyzacja komputerów przenośnych i obecność takich kategorii sprzętu jak ultrabooki przyniosły szereg korzyści użytkownikom. Komputery są lżejsze i cieńsze oraz działają dłużej na baterii, a ich transport jest wygodniejszy. Jednak miniaturyzacja ma swoje konsekwencje.

Większy komfort pracy w terenie jest zazwyczaj okupiony wygodą pracy stacjonarnej. Zmniejszając rozmiary komputerów, producenci musieli zdecydować się na kilka kompromisów, takich jak stosowanie ekranów o mniejszej przekątnej czy redukcja liczby złączy bądź zastępowanie ich wielofunkcyjnymi portami jak USB-C. Większość ultralekkich komputerów nie ma również możliwości wymiany podzespołów, np. dysku twardego lub pamięci RAM.

Stacje dokujące

Remedium na problem ograniczonej liczby portów to stacje dokujące. Stosuje się je od kilku lat, głównie w biznesowych seriach komputerów przenośnych. Na rynku znajdziemy dużą ofertę stacji przeznaczonych do konkretnych modeli lub linii notebooków ze stosownym złączem. Stacja dokująca jest wyposażona w dużą liczbę portów USB, wyjść wideo i innych, dzięki czemu w biurze mogą być do niej podłączone na stałe wszystkie akcesoria, takie jak drukarka, klawiatura i mysz czy monitor. Następnie wystarczy umieścić w niej laptop, aby zacząć pracę z wykorzystaniem wszystkich peryferii, praktycznie tak samo wygodnie jak na komputerze stacjonarnym. Stacja dokująca, oczywiście, także zasila laptop.

Coraz większa dostępność złącza USB-C sprawiła, że standard ten zaczął być wykorzystywany do tworzenia uniwersalnych stacji dokujących. Zaletą USB-C jest możliwość jednoczesnej transmisji danych, zasilania sprzętu oraz przesyłania obrazu w dużej rozdzielczości. Na rynku jest coraz bogatsza oferta ultrabooków, które wyposażono w port USB-C. W zależności od standardu obsługiwanego przez stację dokującą i sprzęt dostępna moc to nawet 100 W. Co ciekawe, tego typu stacje coraz częściej są elementem wyposażenia monitora. Oprócz USB-C mają one dodatkowe porty USB, które można wykorzystać np. do podłączenia peryferii. Następnie komputer wystarczy podłączyć do monitora. Zapewni on zasilanie i znacznie większą przestrzeń roboczą na dużym wyświetlaczu.

Stacje dokujące2

Funkcjonalna stacja dokująca dla portu USB-C pozwala na podłączenie urządzeń peryferyjnych, wyświetlaczy oraz ładowanie komputera przenośnego.

Monitor do laptopa

Okazuje się, że monitor do laptopa to niezwykle przydatny dodatek. Nawet 24-calowy ekran będzie znacznie wygodniejszy od np. 13-calowego wyświetlacza laptopa. Poza tym praca na dwóch wyświetlaczach jednocześnie jest znacznie wygodniejsza. Dla każdego użytkownika, który przed monitorem spędza dużo czasu, ergonomia powinna być jednym z podstawowych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę, wybierając monitor. Składa się na nią kilka czynników. Przede wszystkim jest to odpowiednia podstawa, wyposażona nie tylko w możliwość regulacji kąta nachylenia ekranu, ale także wysokości jego położenia. Do tego dochodzi funkcja pivot, pozwalająca przestawić wyświetlacz w tryb portretowy. Naturalnie, nie występuje ona w zakrzywionych ekranach. Jeśli stopa ma skromne możliwości regulacji, to do większości monitorów można zamontować uchwyty biurkowe lub ścienne standardu VESA. Są szczególnie przydatne, jeśli korzystamy z kilku wyświetlaczy.

Sama obudowa powinna być również wykonana z matowych elementów, które podczas korzystania z urządzenia nie odwracają uwagi użytkownika i są łatwe w czyszczeniu. Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, są funkcje ochrony wzroku. Obecnie coraz częściej stosuje się takie rozwiązania jak Flicker Free, czyli redukcja migotania, czy eliminacja światła niebieskiego, które szybciej męczy wzrok. Dzięki temu przed wyświetlaczem można spędzić więcej czasu w bardziej komfortowych warunkach. Niektóre ekrany są wyposażone również w czujnik oświetlenia. Dostosowuje on jasność wyświetlacza do warunków otoczenia. Pozytywnie wpływa to nie tylko na wzrok, ponieważ pozwala też zredukować zużycie energii.

Wśród przydatnych udogodnień należy także pamiętać o obecności koncentratora USB, można do niego podłączyć peryferia, które na co dzień wykorzystujemy w biurze. W dobie pracy zdalnej warto także rozważyć wybór modelu, który wyposażony jest we wbudowaną kamerę internetową. Jeśli jest kompatybilna z funkcją Windows Hello, to pozwoli także na odblokowanie komputera funkcją rozpoznawania twarzy. Coraz więcej monitorów ma również funkcję Picture-by-Picture. Możemy podłączyć do nich kilka źródeł sygnału, np. laptop i komputer stacjonarny, i wyświetlać na podzielonym ekranie obraz z obu z nich.

Monitor do laptopa2

Stacja dokująca wbudowana w monitor to wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują do pracy biurowej dodatkowego wyświetlacza.

Ochrona wzorku

Jednym ze zjawisk, k tóre znacząco wpływa na zmęczenie wzroku, jest światło niebieskie. Należy ono do najbardziej szkodliwych dla wzroku fal światła widzialnego. W celu redukcji jego emisji producenci muszą stosować specjalne rozwiązania, które obniżają temperaturę barwową światła emitowanego przez monitor. Dzięki temu dokumenty, które są oglądane na ekranie, mają cieplejsze tło, bardziej zbliżone do naturalnego, np. kartki papieru. Intensywność redukcji światła niebieskiego może być kontrolowana.

Migotanie to jedna z największych bolączek monitorów LCD podświetlanych diodami LED. Wynika ono z tego, że zmiana jasności podświetlenia ekranu polega na naprzemiennym włączaniu i wyłączaniu diod z częstotliwością ok. 200 Hz, a nie po prostu wygaszeniu czy zwiększeniu intensywności świecenia diody. Migotanie jest praktycznie niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem, lecz bardzo odczuwalne w skutkach. Powoduje ono zmęczenie wzroku użytkownika i zmniejszenie koncentracji. Dlatego też producenci w monitorach stosują rozwiązania zapobiegające migotaniu niezależnie od poziomu jasności ekranu. Najczęściej ekran w nie wyposażony będzie oznaczony logiem Flicker-Free.

To, jaką powłokę ma ekran monitora, również wpływa na komfort użytkowania. Rodzaje powłok są dwa. Pierwszy z nich to powłoka błyszcząca. Zwiększą ona wyrazistość barw, jednak na ekranie o takiej powierzchni będą bardziej widoczne odbicia światła i otoczenia. Wyświetlany obraz może być mniej czytelny oraz wymagać ustawienia większego poziomu jasności. Dlatego do pracy biurowej polecamy bardziej monitory z matrycą matową lub półmatową, gdzie odbicia nie występują, a obraz jest czytelny nawet przy małej jasności. Wspomnieć należy również o ramce monitora, która także może być błyszcząca lub matowa. Podobnie jak ekran błyszcząca ramka odbija światło, a zabrudzenia są na niej bardziej widoczne.

Większość dostępnych monitorów komputerowych jest wyposażona w predefiniowane tryby ustawień obrazu. To umożliwia ich szybkie dopasowanie do akurat wykonywanych zadań, np. pracy biurowej, czytania dokumentów, oglądania filmów czy gier.

Ochrona wzorku2

Kompaktowe zewnętrzne dyski SSD to dobry sposób na powiększenie pamięci ultrabooka, w którym nie ma możliwości wymiany wbudowanego dysku.

Proporcje ekranu

Wybierając monitor do laptopa, powinniśmy także zwrócić uwagę na proporcje ekranu. Najpopularniejsze są monitory panoramiczne o proporcji 16:9. To dobry wybór, jeśli poszukujemy uniwersalnego ekranu do przeglądania multimediów czy pracy biurowej. Ze względu na kształt dobrze sprawdzą się także, współpracując z konsolami, czy do oglądania seriali telewizyjnych.

Jeśli poszukujemy dużego monitora, warto rozważyć proporcje 21:9. Takie ekrany są powszechnie dostępne w rozmiarze 29 lub 34 cali oraz rzadziej w 38 calach. Ich większa szerokość znacznie ułatwia pracę na wielu oknach. Część ekranu można przeznaczyć np. na klienta poczty e-mail, kolejną na edytor tekstu i następną np. na przeglądarkę. To świetny wybór, jeśli nie mamy miejsca na dwa monitory, a chcielibyśmy uzyskać nieco większą przestrzeń roboczą. Proporcja ta odpowiada również filmom kinowym, które będą wyświetlać się na całym ekranie.

Naprawdę dużą przestrzeń roboczą zapewni nam monitor o proporcji 32:9 i przekątnej 49 cali, jak testowany w tym wydaniu Philips 499P9H/00. W praktyce odpowiada on dwóm 27-calowym monitorom 16:9, jednak zajmie mniej miejsca oraz zapewni ciągłość obrazu z uwagi na brak ramki. Pamiętajmy jednak, że zarówno seriale, jak i filmy kinowe wyświetlają się jedynie na części takiego ekranu.

Rozbudowa pamięci

Prawdopodobnie już bezpowrotnie minęły czasy, gdy większość elementów komputerów przenośnych, jak dyski twarde czy pamięć RAM, była wymienna – to cena za miniaturyzację. Choć na zbyt małą ilość pamięci RAM, jeśli nie mamy do dyspozycji wolnego slotu, nic nie poradzimy, to pamięć na dane można odczuwalnie zwiększyć przy pomocy zewnętrznych dysków. Niektórzy użytkownicy często decydują się na komputery z wlutowanymi dyskami SSD o pojemności 128 czy 256 GB. Przy kreatywnej pracy często nawet 500 GB szybko okazuje się zbyt małą pojemnością.

Dlatego warto wspomóc się zewnętrznym dyskiem SSD. Zaleta tego rozwiązania to przede wszystkim duża wydajność, odpowiadająca nawet dyskom wbudowanym w komputer. Przekrój produktów na rynku jest bardzo szeroki, dostępne są dyski ze złączem USB-C, jak i te wykorzystujące port USB typu A. Szybkość transferu zależy od standardu obsługiwanego przez dysk i komputer. Dla USB 3.2 gen 1 wynosi do 5 Gbit/s, a dla USB 3.2 gen 2 to aż 10 Gbit/s. Największą wydajność oferuje standard USB 3.2 gen 2x2, bo aż 20 Gbit/s. Dyski SSD warto wybierać nie tylko ze względu na wydajność, ale i odporność oraz gabaryty. Są lżejsze niż tradycyjne dyski twarde oraz odporne na wstrząsy, a nawet uderzenia. Dlatego znacznie lepiej sprawdzą się w mobilnym użytkowaniu.

Łatwe połączenie z AOC U32U1

Łatwe połączenie z

Stylowy monitor AOC U32U1 jest wynikiem partnerstwa marki ze Studio F. A. Porsche. Korzysta z 10-bitowej matrycy IPS, która jest w stanie wyświetlić 1,07 mld kolorów przy rozdzielczości 3840 × 2160 px. Monitor otrzymał certyfikację VESA DisplayHDR 600. Konstrukcja podstawy pozwala na regulację panelu w szerokim zakresie. Istnieje możliwość zmiany jego nachylenia, obrotu (w tym pivot), wysokości położenia oraz obrotu względem podstawy. Użytkownicy nowszych ultrabooków i MacBooków mają możliwość wygodnego podłączania monitora za pomocą funkcjonalnego złącza USB-C/Thunderbolt 3 bez korzystania z przejściówek.

Dane pod ręką z Silicon Power PC60

Dane pod ręką z

W niewielkiej obudowie Silicon Power PC60 jest w stanie przechować wiele danych. Ten kompaktowy dysk SSD jest dostępny w wersjach o pojemności 240 GB, 480 GB, 960 GB i 1,92 TB. Wyposażono go w port USB typu C, który jest zarówno wygodny, jak i kompatybilny z większością nowych urządzeń. Błyskawiczne prędkości odczytu i zapisu (odpowiednio do 540 MB/s i 500 MB/s) pozwalają na sprawny transfer danych i pracę na plikach. Odporna na wstrząsy konstrukcja Silicon Power PC60 jest w stanie wytrzymać niewielkie upadki i uderzenia. Wygodny otwór pozwala łatwo przymocować go do pęku kluczy lub torebki.

2020-12-07
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket