Ze względu na swoją dużą skuteczność czyszczenie parą coraz bardziej zyskuje na popularności. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń, które można wykorzystać w tym celu, a wśród nich niewielkie parownice, nazywane także czyścikami parowymi.
Niektórzy producenci stosują także takie określenia jak pistolety parowe lub czyściki ręczne. Wynika to z faktu, że korpus podczas czyszczenia trzymamy w ręku (w mopach czy parownicach używamy głównie uchwytu). Czyściki parowe, choć mają mniej dostęp nych końcówek niż klasyczne parownice, i tak można zaliczyć do grona najbardziej uniwersalnych i praktycznych urządzeń AGD na rynku. Mają kompaktową formę, są są lekkie i poręczne. To świetne rozwiązanie do niewielkich mieszkań, gdzie ilość miejsca do przechowywania sprzętu jest ograniczona.
Wybierając taką kompaktową parownicę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej parametry. Nie są one tak wyśrubowane jak w większych urządzeniach, lecz wystarczają do skutecznego czyszczenia w domu czy mieszkaniu, zwłaszcza gdy powierzchnia nie jest duża. Jako że urządzenie ma wytwarzać parę, niezbędne jest podgrzanie wody, co wymaga odpowiedniej mocy. W wypadku kompaktowych czyścików zazwyczaj jest to od 900 do 1300 W. Jak nietrudno się domyślić, parametr ten wpływa na szybkość nagrzewania się, a co za tym idzie, gotowość do pracy, która jest kolejnym istotnym elementem specyfikacji. W większości kompaktowych modeli trwa to ok. 3–4 min. Ciśnienie wytwarzanej pary to zazwyczaj ok. 3 bar. To mniejsza wartość niż w największych domowych parownicach, lecz w zupełności wystarcza ona do czyszczenia większości niewymagających powierzchni, tj. armatury, płytek ceramicznych czy szkła.
Wydajność urządzenia jest określana w różny sposób. To, jak dużą powierzchnię sprzątniemy, zależy od pojemności zbiornika na wodę, która wynosi zazwyczaj do 400 ml. Siłą rzeczy musi być ona mniejsza niż w dużych parownicach ze względu na gabarytu sprzętu, który przecież trzymamy w ręku, powinien być więc relatywnie kompaktowy. Niektórzy producenci informują także, jak długo urządzenie może pracować na pełnym zbiorniku, a inni mówią o wydajności powierzchniowej. Oznacza ona, jaki maksymalny obszar sprzątniemy podczas jednego cyklu pracy sprzętu.
Nie powinniśmy pominąć także parametrów użytkowych, czyli długości przewodu zasilającego oraz masy urządzenia. Długość kabla przede wszystkim wyznacza nam obszar pracy. O ile przy czyszczeniu np. płytek w łazience może to nie być szczególnie istotne, to już przy sprzątaniu podłóg na pewno duży zasięg znacznie ułatwi nam pracę. Zazwyczaj przewód ma długość do ok. 5 m. Masa typowego czyścika parowego to ok. 1,5 kg bez wody oraz podłączonych akcesoriów.
Camry CR 7021
Czyściki to dość proste technicznie urządzenia. Jak wspomnieliśmy, składają się ze zbiornika, dyszy oraz ergonomicznej rączki, zwykle z włącznikiem i regulacją pary. Umożliwia ona dostosowanie ilości pary do czyszczonej powierzchni. Istotnym wyposażeniem urządzenia jest zabezpieczenie przed dziećmi, które blokuje możliwość użycia sprzętu przez osoby niepowołane. Zazwyczaj blokada uaktywnia się przez zastosowanie specjalnego przełącznika. Dużym atutem części czyścików parowych (należy to dokładnie sprawdzać) są załączone akcesoria, np. dysza punktowa, standardowa ze szczotką czy do szyb i luster. Mogą mieć także końcówkę przypominającą dużą rękawicę do pieczenia, która po założeniu na rękę staje się końcówką do czyszczenia, np. okapu czy blatu. Szerzej akcesoria opisujemy w dalszej części artykułu.
Urządzenia te z natury wykorzystują dość małe zbiorniki z wodą i powinny mieć wskaźnik jej poziomu. Mała ilość wody w zbiorniku łączy się także z krótszym dystrybuowaniem pary, dlatego warto kontrolować jej stan i w miarę możliwości uzupełniać go. Wskaźnik może mieć np. postać światła o różnych kolorach, może być zwykłą miarką z podziałką lub też po prostu pojedynczą diodą. Innym ważnym wskaźnikiem jest dioda informująca o gotowości do pracy. W zależności od modelu może się ona świecić, np. podczas nagrzewania parownicy lub kiedy urządzenie jest już gotowe do pracy.
Kärcher SC 1 EasyFix
To właśnie dołączone do zestawu akcesoria w największym stopniu wpływają na funkcjonalność czyścików parowych. Duża liczba końcówek pozwala na czyszczenie różnych powierzchni. Warto wybierać sprzęt renomowanych marek, ponieważ akcesoria do niego są łatwo dostępne. Jeśli więc w przyszłości stwierdzimy, że jakaś końcówka jest dla nas niezbędna, bez problemu ją dokupimy. Popularne akcesoria to:
Wykorzystując odpowiednią końcówkę, nawet przy pomocy kompaktowej parownicy możemy wyczyścić podłogi.
Zaletą czyścików parowych są małe rozmiary – nie zajmują dużo miejsca w trakcie przechowywania i można je mieć zawsze pod ręką.
W parownicach czy mopach parowych stosuje się wodę z kranu – o ile nie jest ona zbyt twarda, gdyż to skutkuje powstawaniem szkodliwego dla urządzenia kamienia kotłowego (patrz: instrukcja obsługi). Dlatego też bardzo często producenci zalecają stosowanie mieszanki składającej się w 50 proc. z wody z kranu i w 50 proc. z wody destylowanej. Zbiornik na wodę składa się z kilku elementów, które wymagają właściwego montażu. Jednym z głównych jest filtr wody, dbający o jej właściwe parametry. Nad zbiornikiem umieszczony jest uchwyt – jego podniesienie oraz przekręcenie pozwala na wyjęcie pojemnika z filtrem.
Concept CP1010 Perfect Clean
Para wodna ma bardzo zróżnicowane i skuteczne zastosowanie. Od lat wykorzystywana jest nie tylko do prasowania i gotowania, ale też do czyszczenia przeróżnych powierzchni. Nie bez powodu na rynku pojawia się wiele urządzeń łączących np. odkurzanie z użyciem pary, która dodatkowo czyści podłogę na mokro. Spektrum właściwości pary jest naprawdę szerokie, jednak największą zaletą czyszczenia parowego jest to, że w wypadku większości pospolitych zabrudzeń nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów. To para usuwa najtrudniejsze zabrudzenia, a przy tym zapewnia sterylną czystość – podczas parowania powierzchni eliminowanych jest blisko 99,9 proc. bakterii, wirusów i grzybów, a niektóre z nich zabijane są już w temperaturze 85 °C. Para wodna, jako naturalny „rozpuszczalnik brudu”, nie uczula oraz nie wpływa w żaden sposób na organizm ludzki – śmiało więc możemy czyścić pomieszczenia, w których przebywają dzieci, bez obaw o intensywne zapachy, z jakimi można spotkać się podczas użycia standardowych środków chemicznych. To także znakomite rozwiązanie dla alergików.
Ravanson CP-7020
Do czyścików można używać odkamieniaczy w płynie albo specjalnych pałeczek, które rozpuszczają się w zbiorniku. Obie formy mają swoje zalety, ale ogólną ich właściwością jest przede wszystkim łatwe dozowanie. Zasada stosowania takich środków jest wszędzie podobna. Odkamieniacz wlewa się (lub w wypadku pałeczek wrzuca się) do zbiornika i zalewa 0,5 l wody (lub mniej, w zależności od wielkości zbiornika). Tak przygotowaną mieszankę zostawia się na co najmniej 8 godzin. Następnie wylewa się ją i kilkukrotnie przepłukuje zbiornik czystą wodą. W razie konieczności i większej ilości kamienia czynność należy powtórzyć.
Jeśli producent rekomenduje odkamieniacz z jego własnej oferty, lepiej użyć go i mieć pewność, że urządzenie jest konserwowane profesjonalnym środkiem (niestety, wiele preparatów tego typu będących na rynku jest bardzo złej jakości). Używanie markowych środków producenta daje także jasny przekaz samemu sprzedawcy podczas ew. usług serwisowych – klient kupował markowe środki i dbał o sprzęt, stosując się do wytycznych producenta. Jeśli natomiast producent rekomenduje środek uniwersalny lub mieszankę wodno-octową – śmiało można z nich korzystać. Takiej informacji powinniśmy szukać w instrukcji obsługi.
Kärcher SC 1
Niewielki rozmiar urządzenia pozwala je schować nawet w małej szafce. Możemy je też postawić lub powiesić – wiele czyścików ma bowiem płasko zakończony korpus i oczko (uchwyt), umożliwiające zawieszenie na ścianie.
Z nim nie rozlejemy... Chodzi oczywiście o lejek. Wiele osób nie wyobraża sobie wlewania wody do małych otworów wlotowych w czyścikach, zwłaszcza że wlot może być umiejscowiony z boku urządzenia lub umieszczony pod kątem.
Pamiętajmy, aby mądrze „gospodarować” parę wodną w czyściku. Po kilkunastu minutach ciągłego wyrzutu zbiornik może być pusty. Wtedy trzeba dolać wody i poczekać kolejnych kilka minut na jej podgrzanie. Technika mycia ma więc tutaj duże znaczenie.
Ilość emitowanej pary można łatwo regulować, żeby dopasować ją do czyszczonej powierzchni i zabrudzeń.
Dostępny w konfiguracji Premium Home Line czyścik parowy Kärcher SC 1 EasyFix ma w zestawie wszystko, co niezbędne do kompleksowego czyszczenia w domu. Urządzenie wyposażono w bezpieczny zawór ciśnieniowy, zapobiegający otwarciu bojlera, gdy panuje w nim duże ciśnienie. Dysza power, będąca jednym z elementów wyposażenia standardowego, zwiększa skuteczność odspajania brudu. Ułatwia także strumieniowi pary dotarcie do czyszczonych kątów, szczelin i narożników. Zestaw do czyszczenia EasyFix z systemem mocowania pada za pomocą rzepa przeznaczony jest do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg twardych. Oprócz niego dołączone są dysza ręczna, dysza do detali i mała okrągła szczotka.
Kärcher SC 1 EasyFix
© 2024 InfoMarket