Pilarki stołowe i ukośnice

Pilarki stołowe

Wśród podstawowych elektronarzędzi do obróbki drewna z pewnością nie można pominąć pilarek tarczowych a skomplikowane cięcia można wykonywać za pomocą ukośnic.

Ich oferta na rynku jest bardzo duża, dostępne modele różnią się nie tylko sposobem zasilania, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Tradycyjnie rozróżnia się pilarki tarczowe poprzeczne, wzdłużne i poprzeczno-wzdłużne. Tarczówki poprzeczne przeznaczone są do przecinania na krótkie odcinki drewna i materiałów drewnopochodnych prostopadle do przebiegu włókien. Maszyny te mogą mieć narzędzie zamocowane na wrzecionie na stałe – w takim wypadku wykonuje ono tylko ruch obrotowy, a materiał jest posuwany ręcznie. Dostępne są również urządzenia, w których tarcza wykonuje zarówno ruch obrotowy, jak i posuwny, a obrabiany element może pozostawać nieruchomy. Pilarki tarczowe wzdłużne stosuje się do dzielenia szerokich kawałków materiału wzdłuż włókien. Tu również posuw obrabianego elementu może być ręczny lub mechaniczny. Maszyny wzdłużno-poprzeczne stosuje się do cięcia wzdłużnego, poprzecznego i skośnego. Najczęściej spotykane są następujące typy pilarek tarczowych:

  • stołowa – to najpopularniejszy typ pilarki. Przeznaczona jest do wzdłużnego, skośnego, a po przystosowaniu również poprzecznego piłowania piłą tarczową elementów z drewna litego, płyt wiórowych i pilśniowych oraz sklejki i innych materiałów o podobnych właściwościach. Pilarka tarczowa stołowa jest obrabiarką z posuwem ręcznym wyposażoną w pojedynczą piłę tarczową i poziomy stół. Tarcza piły wystaje ponad blat stołu roboczego;
  • ukośnica – ten rodzaj pilarki umożliwia cięcie pod kątem. Tarcza z napędem zawieszona jest na uchylnym ramieniu nad blatem roboczym. Tego typu pilarki nadają się zarówno do cięcia poprzecznego, jak i wzdłużnego. Można je stosować do obróbki drewna, listew, forniru, paneli podłogowych lub płyt MDF.

Budowa pilarki stołowej

Typowa pilarka stołowa składa się z kilku podstawowych elementów. Blat osadzony jest na stabilnym, zazwyczaj metalowym stelażu. Często pilarki wyposażone są w dodatkowe składane blaty, zwiększające powierzchnię pracy.

Blat wyposaża się również w gamę prowadnic umożliwiających różnokierunkowe cięcie. Elementem roboczym jest piła tarczowa osadzona na wrzecionie. Dobór odpowiedniej tarczy do rodzaju obrabianego materiału gwarantuje szybkie, dokładne i bezpieczne wykonanie cięcia.

Podstawowe parametry pilarek

Zanim wybierzemy piłę odpowiednią dla siebie, warto zwrócić uwagę na parametry jej pracy oraz, potocznie mówiąc, na to, „co ma w środku”. Warto z wrócić szczególną uwagę na rodzaj silnika zastosowanego w danym urządzeniu.

Silniki

W obecnej chwili dostępne na rynku u rządzenia mogą być wyposażone w silniki szczotkowe 2- lub 4-polowe lub w silniki bezszczotkowe. Warto dokładniej przyjrzeć się tym ostatnim, bo stosowanie ich w elektronarzędziach to naprawdę innowacyjne rozwiązanie. Ten rodzaj silnika, jak wskazuje na to nazwa, nie zawiera w swojej budowie szczotek, a także komutatora, czyli elementów eksploatacyjnych, które się bardzo szybko zużywają. Dzięki temu napędy tego typu pracują długotrwale bezobsługowo. Mogą być więc też stosowane w miejscach, które po montażu są niedostępne. Niestety, zazwyczaj w parze z wygodą idzie wysoka cena. I tak jest również w tym wypadku. Dlatego zanim zdecydujemy się na ten rodzaj silnika, trzeba najpierw zastanowić się, czy rzeczywiście jest nam potrzebny tak innowacyjny napęd i czy będziemy w stanie wykorzystywać zalety zakupionego urządzenia. Niezależnie od decyzji co do rodzaju silnika dobrze, jeśli będzie on wyposażony w zabezpieczenie antyprzeciążeniowe. we oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Dobrze, jeśli maszyna została wyposażona również w ważne funkcje elektroniczne, takie jak regulacja prędkości obrotowej i stabilizacja obrotów pod obciążeniem. Bardzo istotny jest, szczególnie ze względu na bezpieczeństwo dłoni operatora, elektroniczny hamulec tarczy lub system SawStop. Pozostałe parametry maszyny również powinno się dobrać w zależności od potrzeb. W pilarkach warto zwrócić uwagę na:

  • moc użyteczną – im jest większa, tym większa jest wydajność cięcia – tarcza mniej zwalnia podczas zagłębiania się w materiał;
  • maksymalną średnicę piły tarczowej – ta wartość mówi, jak dużą tarczę można zainstalować w urządzeniu;
  • głębokość cięcia – czyli jaka może być maksymalna grubość przecinanego elementu;
  • maksymalną szerokość cięcia poprzecznego, ukośnego i podłużnego – czyli jakiej maksymalnej szerokości może być przecinany element;
  • wymiary;
  • masę urządzenia.

Wbrew pozorom dwa ostatnie parametry są nie mniej ważne od pozostałych, odnosi się to zwłaszcza do tych najpopularniejszych urządzeń, czyli pilarek stołowych. Niewielkie wymiary i masa pilarki stołowej gwarantują możliwość łatwego jej przemieszczania. Jeśli zaś chodzi o pilarkę ręczną, to im mniejsze jej gabaryty, tym łatwiej nią operować bez zmęczenia rąk. Komfort pracy takim urządzeniem zwiększa też pokrycie uchwytu głównego specjalnym tworzywem antywibracyjnym.

2021-03-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket