Klimatyzatory i klimatyzery przenośne

Klimatyzatory i klimatyzery

W warunkach domowych i biurowych najlepiej sprawdzają się klimatyzatory przenośne kompaktowe i klimatyzery, ponieważ nie wymagają skomplikowanej instalacji, jak klimatyzacja ścienna typu split, i są atrakcyjne cenowo.

Przenośne urządzenia do schładzania powietrza są proste w instalacji oraz w obsłudze. Po sezonie letnim można je schować lub wykorzystywać ich inne funkcje.

Klimatyzatory kompaktowe

Nazywane są także monoblokami. Klimatyzatory przenośne w jednej obudowie mają parownik i skraplacz, a obudowa ma kółka do przemieszczania, wobec czego są dużo wygodniejsze w użytkowaniu przy masie kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Warunkiem koniecznym jest odprowadzanie gorącego powietrza z pokoju na zewnątrz za pomocą rury, najczęściej umieszczonej w oknie. Wystarczy doprowadzić zasilanie, aby zaczęły chłodzić. Zaletą klimatyzatorów mobilnych jest prosta instalacja, wadami są głośność pracującego wentylatora i sprężarki oraz konieczność usuwania skroplin.

Klimatyzery i klimatory

Drugi źródłem schłodzonego powietrza może być klimatyzator ewaporacyjny lub wodny, nazywany odpowiednio klimatorem lub klimatyzerem (działające tak samo). Ich wspólną cechą jest chłodzenie powietrza w wyniku parowania wody. Zjawisko to występuje na przykład na ludzkiej skórze w trakcie parowania potu, które powoduje schłodzenie skóry. Proces parowania powietrza wymaga dostarczenia energii, pobieranej w formie ciepła z otaczającego powietrza. Odbieranie energii cieplnej z powietrza oznacza obniżanie jego temperatury o około 4 °C. W procesie chłodzenia nie są wykorzystywane żadne związki chemiczne groźne dla środowiska, a więc jest to rozwiązanie ekologiczne.

Budowa klimatyzera ewaporacyjnego (evaporare – zmieniać w parę) nie jest skomplikowana. W obudowie ze szczelinami znajdują się zbiornik na wodę, wkłady filtrujące i wentylator promieniowy lub osiowy. Klimatyzery ewaporacyjne wykorzystują wkłady nasączane wodą pobieraną ze zbiornika. System dystrybucji wody utrzymuje stałą wilgotność filtra. W niektórych klimatyzerach zainstalowana jest jeszcze pompa wodna, która pozwala na dodatkowe obniżenie temperatury oddawanego powietrza. Wentylator zasysa gorące powietrze z zewnątrz poprzez wilgotny filtr. W wyniku procesu parowania temperatura przepływającego powietrza zostaje obniżona, a samo powietrze jest bardziej nawilżone. Filtr wodny oczyszcza także powietrze, dzięki czemu pozbawione jest kurzu, pyłków i roztoczy.

Ważną funkcją, która zwiększa stopień chłodzenia powietrza, jest możliwość dodania lodu do wody lub wkładów do lodówek turystycznych w celu obniżenia temperatury. W lepiej wyposażonych modelach są specjalne pojemniki na lód. Są to urządzenia o małej wydajności chłodzenia. Obniżenie temperatury odczujemy w bliskości działania wentylatora.

Rzadko stosowanym rozwiązaniem jest jonizator, który wzbogaca powietrze w jony ujemne, korzystne dla naszego zdrowia.

Parametrem technicznym, na które warto zwrócić przy wyborze klimatyzera, jest przepływ powietrza, zazwyczaj jest podawany maksymalny, np. 380 – 400 m3/h. Jest on zależny od szybkości obrotów wentylatora. Odparowywane jest około 1 litra wody na godzinę. Klimatyzery są znacznie cichsze od klimatyzatorów przenośnych, ponieważ nie mają sprężarki, będącej głównym źródłem hałasu. Ważna jest też wielkość pojemnika na wodę, np. 5 – 10 l. Zużywają niewiele mocy (poniżej 100 W), a więc są tanie w eksploatacji. Zalecane są do pomieszczeń o powierzchni od 20 do 40 m2. Ich zaletą jest mobilność, możliwość ustawienia w dowolnym miejscu.

Klimator a klimatyzator kompaktowy – główne różnice

Urządzenia wyglądają podobnie, ale inna zasada działania powoduje, że mają różne cechy:

  • czynnikiem chłodniczym klimatyzatora jest np. R32, a klimatora woda, którą trzeba uzupełniać;
  • klimatyzator pozwala na ustawienie pożądanej temperatury w zakresie np. 16 – 30 °C, a w klimatorze tej możliwości nie ma, powietrze schładza się o kilka stopni, może być zainstalowany termometr pokojowy. Wraz ze wzrostem temperatury moc chłodnicza klimatora rośnie, a klimatyzatora spada;
  • klimatyzator wysusza powietrze, klimator je nawilża, przy czym nadmierny wzrost wilgotności może powodować dyskomfort;
  • klimator najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach otwartych, a klimatyzator w zamkniętych.

 

Klimatyzatory wielofunkcyjne

Podstawową funkcją klimatyzatora jest chłodzenie lub korzystanie tylko z wentylatora. Droższe modele mogą mieć funkcję ogrzewania i osuszania oraz jonizator. Funkcja grzania oznacza, że urządzenie ma wbudowaną grzałkę elektryczną. Przy osuszaniu umożliwiają osuszanie, usuwają 17 – 24 l na dobę.

Funkcje użytkowe klimatyzatorów i klimatyzerów

W rozprowadzaniu schłodzonego powietrza istotne znaczenie mają żaluzje i wentylator. Mogą to być żaluzje pionowe, które kierują powietrze w płaszczyźnie poziomej, lub poziome, które kierują powietrze w płaszczyźnie góra – dół. Można nimi sterować pilotem. Im więcej ustawień żaluzji, tym bardziej precyzyjne jest kierowanie nadmuchem powietrza. Może być stosowany tryb swing, czyli równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu przez oscylacyjny ruch żaluzji.

Istotne są też opóźniony start i timer, umożliwiający włączenie i wyłącznie po określonym czasie (1 – 24 godzin) urządzenia. Szczególnie wygodna jest funkcja opóźnionego startu, która powoduje, że przed powrotem do domu urządzenie zdąży schłodzić pokój.

Warto sprawdzić, ile urządzenie ma trybów pracy (np. automatyczny, nocny, z opóźnionym startem) i prędkości nawiewu (zazwyczaj dwie). Najczęściej urządzenia pamięta ostatni ustawiony tryb pracy, wartość temperatury chłodzenia i prędkość wentylatora.

Przy praktycznym użytkowaniu warto zwrócić uwagę na kółka transportowe i uchwyt, ponieważ przy dużej masie klimatyzatora przenośnego można go swobodnie przestawiać w dowolne miejsce.

2021-05-11
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket