Podstawowe akcesoria gamingowe

Podstawowe

Wymagający gracz nie może obejść się bez odpowiedniego sprzętu. Dlatego na rynku znajdziemy wiele akcesoriów. Do podstawowych należą klawiatury i myszy, niezbędny jest również odpowiedni zestaw słuchawkowy. Zapewni on dobrą komunikację z innymi graczami i spokój domowników.

Charakterystyczna cechą wszystkich urządzeń do gier jest zapewnienie jak najszybszej transmisji sygnału. Ma to znaczenie głównie w zabawie sieciowej. Gdy rywalizujemy z innymi graczami, to minimalizując opóźnienia, zapewniamy sobie jak największą przewagę nad innymi.

Klawiatura gamingowa

Podstawowym akcesorium jest, oczywiście, klawiatura gamingowa. Na rynku znajdziemy modele membranowe oraz z przełącznikami mechanicznymi, które są szczególnie cenione przez graczy, jednak nie zawsze będą lepszym wyborem. Klawiatury membranowe są relatywnie tanie, podstawowe modele do gier zakupimy w kwocie znacznie poniżej 100 zł. Oprócz tego są dosyć wytrzymałe (ok. 10 mln kliknięć), a dzięki funkcji antighostingu klawisze nie blokują się, gdy wciskamy ich kilka jednocześnie lub z dużą szybkością. Klawiatury membranowe występują również z niskim profilem i przełącznikami nożycowymi, które cechują się mniejszą głośnością, dla wielu osób będzie to zaleta.

W grach klawiatury mechaniczne cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na szybkość reakcji oraz możliwość dopasowania typu przełączników do naszych wymagań i upodobań. Na rynku dostępne są przełączniki różnych producentów ze stosownymi oznaczeniami kolorystycznymi, które wskazują na ich typ pracy. Na przykład przełączniki z oznaczeniami Red lub Black uznawane są za stosunkowo ciche, mające liniową charakterystykę, a Blue i Brown mają wyczuwalne kliknięcie, czyli moment aktywacji klawisza. Oprócz głośności różne typy przełączników charakteryzują się odmiennym czasem reakcji, oporem na wciśnięcie czy szybkością działania. Tak duża wszechstronność sprawia, że z łatwością możemy dobrać je do naszych potrzeb i upodobań. Popularne marki przełączników to stosowane w tańszych klawiaturach Outemu i Gateron, Kailh w modelach średniopółkowych oraz Cherry MX, używane w najbardziej zaawansowanych modelach. Klawiatury mechaniczne odznaczają się bardzo dużą trwałością, która wynosi nawet 40 mln kliknięć w przypadku budżetowych modeli, a w tych najdroższych sięga 100 mln. Ich bardziej zaawansowaną wersją są modele z przełącznikami optomechanicznymi, które wykorzystują także wiązkę światła podczerwonego, które pozwala na uzyskanie jeszcze krótszego czasu reakcji.

Klawiatura gamingowa nie może się obyć jeszcze bez kilku innych funkcji. Z pewnością bardzo ważne jest podświetlenie klawiszy. W najprostszych modelach stosuje się jednokolorowe podświetlenie z kilkustopniową regulacją intensywności, podczas gdy w bardziej zaawansowanych dostępne są opcje jego konfiguracji, np. zmiana koloru w określonych strefach. Oprócz tego warto wybrać model odporny na zalanie. Nieraz podczas intensywnej gry w okolicy może nam rozlać się szklanka ulubionego napoju. Czyszczenie takiej klawiatury będzie znacznie łatwiejsze.

Podstawowe

AOC Agon AGK700; HAMA uRage Exodus 900 Mechanical

Mysz dla gracza

Dobra mysz dla gracza nie musi kosztować fortuny. Na rynku już w cenie ok. 100 zł znajdziemy modele, które wyróżniają się bardzo dobrą jakością. Podstawowym wyposażeniem każdej myszy gamingowej jest sensor o dużej rozdzielczości z możliwością jej regulacji. W zależności od modelu tryby rozdzielczości mogą być predefiniowane, bez możliwości zmiany lub w pełni konfigurowalne w bardziej zaawansowanych urządzeniach. Dzięki temu możemy szybko dopasować czułość sensora podczas gry do akurat wykonywanych czynności. Warto zdecydować się na mysz o rozdzielczości przynajmniej 6400 dpi. Ważna jest także obecność dodatkowych przycisków. Oprócz klikanej rolki, na boku powinny znajdować się przynajmniej dwa przyciski funkcyjne, które możemy przypisać do najczęściej użytkowanych czynności. W przypadku myszy obecność podświetlenia to kwestia czysto estetyczna i nie ma ono dużych walorów użytkowych. Jeśli cenimy sobie swobodę i przeszkadza nam przewód, warto zdecydować się na mysz bezprzewodową. W modelach gamingowych opóźnienia są porównywalne ze sprzętami przewodowymi, dlatego nie pogarsza to komfortu rozgrywki. Model bezprzewodowy będzie szczególnie przydatny, jeśli korzystamy z laptopa.

Podstawowe

HyperX Pulsefire Raid; AOC Agon AGM700; Razer Deathadder Essential

Słuchawki do gier

W praktyce dobre słuchawki dla gracza to sprzęt praktycznie niezbędny i podstawowy, zwłaszcza jeśli myślimy o dobrych wynikach w potyczkach sieciowych. Największe znaczenie mają dwa czynniki: jakość mikrofonu oraz pozycjonowanie dźwięku. Oczywiście, możemy wykorzystać dodatkowy mikrofon zewnętrzny, ale znacznie wygodniejszy będzie zestaw słuchawkowy. Mikrofon powinien zapewniać jak najlepszą jakość dźwięku, co ma znaczenie podczas komunikacji z innymi graczami w zespole. Przydatne będą rozwiązania redukujące szum powstały od odgłosów ulicy czy otoczenia stanowiska komputerowego, np. pracującego w upalne dni wentylatora. Pozycjonowanie dźwięku to nic innego jak możliwość ustalenia źródła odgłosu. Wbrew pozorom nie tylko sprzęt wielokanałowy, ale i dobre stereofoniczne słuchawki dla graczy pozwalają uzyskać efekt przestrzenny. Skuteczne pozycjonowanie dźwięku jest niezbędne przede wszystkim w sieciowych strzelaninach. Dzięki niemu usłyszymy np. kroki przeciwnika, skąd dobiegają strzały czy źródła wybuchu. Nic nas więc nie zaskoczy podczas gry.

Ważnym czynnikiem jest także komfort użytkowania. Większość słuchawek dla graczy to modele wokółuszne. Nauszniki powinny być więc wygodne i wykonane z dobrej jakości materiałów, bardzo dobrze, jeśli możliwa jest ich wymiana na nowe, gdy się zużyją. Słuchawki gamingowe mają zazwyczaj konstrukcję zamkniętą. Dlatego zapewniają bardzo dobrą izolację od dźwięków otoczenia. Oczywiście, podczas długich sesji z grami dokuczliwy może być brak wentylacji. Jednak z drugiej strony, nawet od najlepszych gier warto zrobić raz na jakiś czas krótką przerwę.

W kwestii wizualnej słuchawki dla graczy wyróżniają się raczej krzykliwą i nowoczesną stylistyką. Często są także wyposażone w podświetlenie LED ze sterowaniem kolorami, które jeśli nam nie odpowiada, można także wyłączyć.

Podstawowe

Creative Sound BlasterX H3; Logitech G435; Creative SXFI Gamer

Z przewodem czy bez niego?

Opóźnienia to wróg każdego gracza, dlatego w obawie przed nimi wielu rezygnuje z zakupu słuchawek bezprzewodowych, jak się jednak okazuje – niesłusznie. W wypadku sprzętu bezprzewodowego przede wszystkim powinniśmy stawiać na produkty uznanych marek i jak najlepszej jakości. W zestawie zazwyczaj dołączony jest adapter do portu USB, który komunikuje się ze słuchawkami. Nierzadko jest on kompatybilny nie tylko z pecetami, ale i konsolami. Do gier możemy także wykorzystać słuchawki Bluetooth, jednak pamiętajmy, że większość modeli była projektowana przede wszystkim z myślą o słuchaniu muzyki, a w tym nie przeszkadzają niewielkie opóźnienia.

Przewodowe słuchawki dla graczy to świetny wybór zarówno dla osób wymagających, jak i tych z ograniczonym budżetem. Już w kwocie do 200 zł znajdziemy modele, które zapewnią bardzo dobry dźwięk i izolację. Z kolei najdroższe modele spełnią oczekiwania użytkowników wyposażonych w zaawansowane karty dźwiękowe oraz zapewnią bardzo dobre efekty przestrzenne nie tylko w grach, ale i filmach oraz świetną jakość muzyki.

Podstawowe

Coraz większą popularnością cieszą się gamingowe słuchawki bezprzewodowe. (Fot. HyperX)

Karty dźwiękowe Sound BlasterX do gier

Słuchawki do gier, aby pokazać pełnię możliwości, potrzebują dobrej karty dźwiękowej, która będzie stanowić źródło sygnału. W komputerach stacjonarnych możemy zastosować model Sound BlasterX AE-5 Plus, podłączany do portu PCIe. Wyróżnia się ona dobrej jakości przetwornikiem cyfrowo- analogowym marki ESS z serii SABRE32, wyposażonym w zaprojektowany przez producenta wzmacniacz słuchawkowy Xamp, zbudowany na dyskretnych, klasowych układach elektronicznych. Każdy z kanałów dźwiękowych wzmacniany jest indywidualnie, dzięki czemu Sound BlasterX AE-5 Plus zapewnia doskonale odwzorowany dźwięk, bez zniekształceń i opóźnień, spełniając tym samym najbardziej wymagające potrzeby użytkownika. Karta dźwiękowa Sound BlasterX AE-5 Plus ma niezależne tory zbudowane na dyskretnych wzmacniaczach dla sygnału wielokanałowego 5.1. Tryb wielokanałowy 7.1 aktywujemy z wirtualizacją dodatkowych dwóch kanałów. Sound Blaster AE-5 Plus wyposażony jest w najlepszą na rynku technikę wirtualizacji Sound Blaster Surround, którą można w pełni dostosować, dzięki czemu gracze mogą cieszyć się pełnym potencjałem dźwięku przestrzennego.

W laptopach, konsolach i komputerach stacjonarnych możemy zastosować kartę dźwiękową podłączaną do portu USB, jak Sound BlasterX G5. Obsługuje ona wejściowe sygnały audio w standardzie 7.1, co w połączeniu z oprogramowaniem BlasterX Acoustic Engine Pro pozwala uzyskać realistyczną wirtualizację dźwięku w słuchawkach. Przycisk wyboru profilu SBX oraz przyciski wyboru trybu Scout Mode, znajdujące się na obudowie karty G5, są obsługiwane przez wielordzeniowy procesor SB-Axx1 i pozwalają zmienić profil dźwięku w czasie rzeczywistym. Można wybrać odpowiednie ustawienie i zapisać maksymalnie trzy profile dźwiękowe w G5, by użyć ich ponownie. Aby przełączać się między profilami, wystarczy nacisnąć przycisk i ustawić odpowiedni tryb, by dostosować dźwięk do rodzaju rozgrywki. Wyposażona w audiofilskie komponenty karta dźwiękowa G5 zapewnia najlepszy w swojej klasie dźwięk w grach konsolowych dzięki sprzętowej obsłudze dźwięku przez przetwornik DAC (24 bity /192 kHz, 120 dB).

Karty dźwiękowe

Dysk dla gracza

Często bagatelizuje się znaczenie, jakie ma dla gracza wydajny dysk. Owszem, nie zwiększy on liczby klatek animacji, ale może znacznie poprawić komfort użytkowania komputera. Do gier bezwzględnie warto stosować szybkie dyski SSD. Modele w rozmiarze 2,5 cala wykorzystujące interfejs SATA polecamy do starszych komputerów, bez nowego złącza M.2, lub gdy brakuje nam już wolnych portów. Osiągają one wydajność do ok. 550 MB/s przy zapisie i odczycie sekwencyjnym. Znacznie większe możliwości oferują dyski SSD dla portu M.2, wykorzystujące interfejsy NVMe i PCIe. Przede wszystkim ich zaletą są prędkości zapisu i odczytu, wynoszące nawet do 8000 MB/s przy wykorzystaniu interfejsu PCIe 4x4. Zaletą gier na komputerach osobistych jest np. możliwość instalacji tzw. modów, wzbogacających je o dodatkową zawartość. Wielu graczy lubi dodatkowe modyfikacje i to oni przede wszystkim docenią nowoczesne dyski M.2. Dzięki nim czasy ładowania gier rozwiniętych o mody w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD mogą być zredukowane z kilku minut do kilkudziesięciu sekund, co znacznie zwiększa komfort rozgrywki.

Dysk

Wizualny tuning „peceta”

„Pecet” gracza musi także odpowiednio wyglądać, dlatego dużą popularnością cieszą się komponenty wyposażone w podświetlenie LED. Najczęściej są to wentylatory, karty graficzne oraz pamięci RAM. Warto wybierać komponenty kompatybilne ze standardem ARGB, dzięki czemu możliwe jest sterowanie oświetleniem wszystkich podzespołów (także klawiatury czy myszy) za pośrednictwem jednej aplikacji. Konfigurowalne tryby oświetlenia sprawiają, że z łatwością znajdziemy odpowiadający nam efekt wizualny. Oczywiście, aby wszystkie elementy prezentowały się należycie, niezbędne jest również zastosowanie odpowiedniej obudowy z tzw. „oknem”, która da widok na podzespoły.  

Wizualny
2021-10-23
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket