Maszynki do mielenia mięsa

Maszynki do mielenia mięsa

Maszynki do mielenia są kojarzone przede wszystkim z przygotowywaniem mięsa. Współczesne urządzenia są jednak bardzo uniwersalne, a dzięki wymiennym akcesoriom spektrum ich zastosowań jest znacznie szersze. Sprawia, to że maszynka do mielenia może zastąpić np. robot kuchenny czy wyciskarkę.

Oczywiście, dotyczy to tylko określonych zadań, jak np. szatkowanie warzyw do sałatki, jednak pokazuje, jaką ewolucję przeszły te produkty. Dlatego w ofercie tak wielu firm znajdziemy maszynki do mielenia. Oprócz marki czy mocy powinniśmy zwracać uwagę na wyposażenie. Jeśli któregoś z akcesoriów nie ma w zestawie, to dobrze, aby była możliwość dokupienia go. To przydatne, gdy jakiś element zgubimy, ulegnie on awarii lub po czasie stwierdzimy, że przydałby się do realizacji kolejnych kulinarnych fantazji.

Maszynki

Amica MM3011; Zelmer ZMM2851B; Concept MM4300

Dlaczego warto mleć mięso?

Oczywiście, możemy kupić w sklepie gotowe mięso mielone, lecz znacznie lepszym wyborem będzie wybór całych kawałków, które następnie zmielemy w domu. Przede wszystkim dlatego, że możemy zdecydować, jakie konkretnie kawałki mięsa zostaną zmielone, np. mające więcej lub mniej tłuszczu, tak aby były dopasowane do naszych upodobań i oczekiwań. Możemy również dowolnie mieszać proporcje różnego rodzaju mięsa, np. wieprzowinę z wołowiną, drobiem lub dziczyzną. To pozwala uzyskać lepszy smak potraw, np. gdy przygotowujemy kiełbasy czy pasztety. Przed zmieleniem możemy także mięso dokładnie obejrzeć, sprawdzić jego świeżość, mamy też pewność, że nic nie zostało do niego dodane, np. konserwanty czy stabilizatory. Niestety, bardzo często gotowe mielone mięso garmażeryjne jest słabej jakości. Maszynka do mielenia mięsa przyda się również, gdy pozyskujemy je np. bezpośrednio z gospodarstw ekologicznych czy własnej hodowli i uboju gospodarczego. Warto przy tym wspomnieć o ekologii. W supermarketach mięso mielone najczęściej jest pakowane w plastikowe opakowania, które później są wyrzucane. Nie warto więc produkować zbędnych odpadów, skoro zmielenie mięsa w domu maszynką zajmie nam co najwyżej kilka minut, i to włączenie z czyszczeniem urządzenia, a finalny efekt będzie lepszy.

Maszynki

Standardowym wyposażeniem każdej maszynki są taca podawcza oraz popychacz. (Fot. Amica)

Typy maszynek do mielenia mięsa

Maszynki dzielimy na ręczne oraz elektryczne, a więc w pełni automatyczne. Ręczne wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub żeliwa i przymocowuje się je do blatu. Wymagają użycia siły, a korzystając z nich, traci się więcej czasu niż w wypadku maszynek elektrycznych. Maszynki elektryczne są także bardziej wszechstronne ze względu na mnogość końcówek i nakładek do nich dołączanych. Konstrukcja dostępnych na rynku modeli jest bardzo zbliżona. Podstawę stanowi maszyna, w której umieszczony jest silnik elektryczny i znajdują się przyciski sterujące pracą. Najważniejszą częścią urządzenia jest komora mielenia, składająca się z gardzieli i podajnika, które zazwyczaj wykonane są z trwałej stali. W kwestii konstrukcyjnej warto jeszcze zwrócić uwagę, że niektóre maszynki wykorzystują noże z podwójnymi ostrzami, które są dwukrotnie trwalsze. Większość elementów maszynki mających kontakt z żywnością powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, która jest łatwa w czyszczeniu i nie wpływa na smak obrabianych składników. Niektóre elementy można myć w zmywarce, określa to dokładnie instrukcja obsługi.

Maszynki

Adler AD 4803; BEGOOD AMG-35; MPM MMM-05

Maszynki

Eldom M200 NITT; Scarlett SC-MG45S49; Camry CR 4802

Parametry maszynek do mięsa

Wybierając maszynkę, powinniśmy, oczywiście, zapoznać się z jej podstawowymi parametrami technicznymi. Informują one przede wszystkim o możliwościach i wydajności sprzętu. Moc silnika to podstawowy parametr każdej maszynki, który znacząco wpływa na jej wydajność. Wielu producentów podaje faktyczną moc silnika – zazwyczaj to wartość od 400 do 500 W, co dla większości konsumentów będzie wystarczające. Niektóre marki informują także o mocy zablokowania silnika, która jest znacznie większa. Może wynosić nawet 3000 W i oznacza maksymalną moc, jaką może osiągnąć maszynka przy dużym obciążeniu. Wydajność jest podstawowym parametrem, który określa możliwości maszynki do mielenia mięsa. Informuje o tym ile kilogramów mięsa urządzenie jest w stanie przetworzyć w ciągu minuty. W podstawowych modelach maszynek jest to od 1,2 do 1,5 kg. Wydajne urządzenia z segmentu średniego radzą sobie z nawet 2,5 kg, a najwydajniejsze maszynki w ciągu minuty przerobią nawet 3,5 kg mięsa. Oczywiście, im szybsza maszynka, tym lepiej, jednak pamiętajmy, że taka maszynka jest także droższa i większa. Jeśli z maszynki korzystamy okazjonalnie, warto postawić na model ze średniej półki, który można łatwiej przechowywać, a jego wydajność w pełni zaspokoi nasze oczekiwania. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń kuchennych rozmiary maszynki zależą przede wszystkim od jej mocy i wydajności. Urządzenia z silnikami o mniejszej mocy zajmą mniej miejsca, a te o większej zazwyczaj więcej. Ma to znaczenie podczas pracy oraz przechowywania sprzętu. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy zmieści się on w naszych szafkach kuchennych oraz czy wygospodarujemy odpowiednio dużą ilość miejsca na blacie. Gdy sprzęt nie jest użytkowany często, można wybrać mniejszą maszynkę. Łatwiejsze przechowywanie będzie atutem, a ograniczona wydajność w takiej sytuacji nie powinna stanowić problemu.

Maszynki

Jednym z bardziej funkcjonalnych dodatków do maszynki do mielenia jest szatkownica. (Fot. Zelmer)

2021-11-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket