ELEKTROEKO

Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego?

Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego?

To już 3. edycja publicznej kampanii edukacyjnej „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci” realizowana przez firmę ElektroEko.

Co zrobić ze zużytą żarówką LED, a co z żarówką tradycyjną? Czy obie powinny trafić do kosza na odpady zmieszane albo szkło, a może do innego specjalnego pojemnika? Wciąż wiele osób nie wie jak właściwie postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowym. W celu edukowania Polaków w temacie prawidłowego postępowania ze zużytym oświetleniem, już po raz trzeci, wystartowała publiczna kampania edukacyjna „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”, której inicjatorem jest ElektroEko, największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Elektrośmieci, a zużyty sprzęt oświetleniowy

Elektrośmieci to specjalna kategoria odpadów, do której zalicza się popsute lub nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne. Do ich właściwego funkcjonowania niezbędne jest podłączenie do prądu czy innego źródła zasilania, np. baterii lub komputera. Można je rozpoznać po symbolu przekreślonego pojemnika na śmieci, który umieszczony jest na produkcie lub na opakowaniu. Urządzenia te, ze względu na różnego rodzaju komponenty wykorzystywane do ich produkcji, wymagają odpowiedniego traktowania po zakończeniu użytkowania.

Zużyty sprzęt oświetleniowy, to właśnie wspomniane elektrośmieci, dlatego nie należy wyrzucać, np. energooszczędnych żarówek do pojemników na odpady zmieszane czy szkło. Żarówki LED, świetlówki energooszczędne (kompaktowe), świetlówki liniowe, oprawy oświetleniowe (m.in żyrandole, kinkiety, oprawy biurkowe) należy przekazać do właściwego punktu. Dzięki temu, mogą one zostać poddane recyklingowi. W procesie przetwarzania zostaną pozyskane surowce, takie jak szkło, aluminium, stal, metale szlachetne czy plastik, które nadają się do ponownego użycia i do wytworzenia nowych produktów. Wyjątek stanowią żarówki tradycyjne i halogenowe, które powinny trafić do odpadów zmieszanych!

Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci

Elektrośmieci należy oddawać w wyznaczonych punktach, aby trafiły do Zakładów Przetwarzania, gdzie zostaną poddane recyklingowi. Istnieje kilka prostych sposobów odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym, które umożliwiają odzyskanie surowców.

  • Jednym z najprostszych sposobów jest oddanie zużytego sprzętu oświetleniowego podczas zakupu nowego, jeśli jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje, co sprzęt kupowany. Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy w momencie, gdy klient kupuje nowy.
  • Kolejnym sposobem jest nieodpłatne oddanie zużytego sprzętu oświetleniowego w sklepach wielkopowierzchniowych (min. 400 m²) bez konieczności zakupu nowego. Należy jednak pamiętać, że żaden z wymiarów zewnętrznych oddawanego sprzętu nie może przekraczać 25 cm.
  • Trzeci sposób to odwiedzenie najbliższego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się w każdej gminie. Tam można bezpłatnie oddać wszystkie zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne (w tym zużyty sprzęt oświetleniowy) bez względu na wymiar i pełnione funkcje.

2021-11-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket