Zamiatarki – porządki przez cały rok

Zamiatarki

Zamiatarki mechaniczne to najpopularniejsze maszyny do utrzymania porządku wokół domu. Są lekkie, ciche, zwrotne i łatwe w obsłudze. Na większych powierzchniach, placach, parkingach sprawdzą się wydajne urządzenia profesjonalne z napędem elektrycznym i spalinowym.

Popularnymi urządzeniami do czyszczenia posesji z liści są miotła i dmuchawa, jednak powodują dużą ilość wzniecanego kurzu oraz konieczność zebrania i uprzątnięcia nagromadzonych w jednym miejscu śmieci, co wymaga dodatkowego czasu i częstego schylania się. Zamiatarka mechaniczna z koszem pozwala uniknąć tych dodatkowych czynności, minimalizując ilość wzniecanego kurzu.

Zamiatarki mechaniczne ręczne

Zamiatarki ręczne są przydatne w gospodarstwie domowym lub na małych powierzchniach na zewnątrz do czyszczenia chodników, tarasów, podjazdów dróg dojazdowych, a także wewnątrz garażu czy większej piwnicy, a więc na większości niewielkich płaskich powierzchni. To najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób utrzymania porządku. Zamiatarki ręczne nie generują szkodliwych spalin, co więcej, pracują bardzo cicho, nie zakłócając spokoju domownikom ani sąsiadom. Z wyglądu podobne są do kosiarki, a do ich obsługi wystarczy siła mięśni operatora popychającego zamiatarkę. Zasada działania zamiatarki bazuje na ruchu obrotowym szczotek. Napęd z obracających się kół przenoszony jest na szczotki: centralną (walcową) i boczne (tarczowe) za pomocą przekładni. Dzięki odpowiednio dobranym przełożeniom w kołach zębatych nie jest konieczne użycie większej siły do uruchomienia i efektywnej pracy zamiatarki. W zależności od konstrukcji stosowana może być jedna szczotka walcowa, która zgarnia zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni płaskich, ale również zagłębień. Szczotki boczne czyszczą obrzeża narożników czy krawężników wzdłuż dróg. Szczotki są elementami wymiennymi, dzięki czemu raz zakupiona zamiatarka posłuży przez wiele lat. O ich trwałości decyduje ścieralność tworzywa, z jakiego zostały wykonane.

Na przykład w ofercie marki Kärcher najtańsza zamiatarka S4 wyposażona jest w jedną szczotkę walcową oraz boczną, a także nieduży, 20-litrowy pojemnik na odpady, wystarczający na potrzeby porządkowania niewielkich powierzchni. Szczotki skutecznie zbierają żwir, piasek, papierki oraz liście, co sprawia, że może być z powodzeniem użytkowana przez cały rok.

W wydajniejszym modelu, np. Kärcher S 4 Twin, zastosowanie dwóch szczotek bocznych zwiększa szerokość roboczą (z 51 do 68 cm), co przekłada się na wydajność rzędu 2400 m2 (S4 – 1800 m2), jeszcze lepiej zbierają nawet drobne zanieczyszczenia z każdego zakamarka. Warto zaznaczyć, że każda ze szczotek bocznych ma długie, wytrzymałe włosie, które gwarantuje dokładne czyszczenie przy samych krawędziach. Obie zamiatarki marki Kärcher mogą być wygodnie przenoszone dzięki uchwytowi transportowemu, a złożone do kompaktowych rozmiarów, dzięki składanemu uchwytowi prowadzącemu, zajmują mało miejsca.

Zamiatarki

RYOBI R18SW3-0; STIGA SWP 475

Wybieramy zamiatarkę ręczną

Wybierając zamiatarkę ręczną, należy uwzględnić takie czynniki jak rozmiar obszaru, na którym pracujemy. Dzięki temu można wybrać sprzęt wyposażony w odpowiednie funkcje i rozwiązania o optymalnej wydajności. Do najważniejszych parametrów należą:  

  • szerokość robocza, która określa szerokość czyszczonego pasa (od 50 do 75 cm);  
  • średnica szczotki, – im większa, tym szybciej zbiera zanieczyszczenia, może być jedna, dwie lub cztery;  
  • regulacja wysokości szczotki – może być bezstopniowa lub regulowana (trzy-, a nawet ośmiostopniowa);  
  • wydajność – określa wielkość powierzchni, jaką można sprzątnąć w ciągu godziny. Im większa jest szerokość robocza, tym szybciej większą powierzchnię można oczyścić;  
  • pojemność zbiornika, czyli miejsce na zbieranie odpadków. Im większa, tym rzadziej musimy go opróżniać (np. 20 czy 50 l).  
  • średnica kół, od której zależy komfort toczenia, najlepiej, aby były gumowe.

Zamiatarki

Zamiatarka ręczna Kärcher S 4 Twin ze szczotkami bocznymi usunie liście z kostki i przy krawężnikach. (Fot. Kärcher)

Regulacja wysokości szczotek

W zależności od rodzaju zanieczyszczeń (piasek, żwir, pył, liście) i tego, jak dokładnie chcemy oczyścić powierzchnie, korzystamy z regulacji wysokości szczotek. Komfort zmiany wysokości zapewnia mechanizm regulujący położenie szczotek. W zależności od marki ustawień może być np. 8, jak w zamiatarce Stiga SWP 475/577, gdzie poszczególne położenia dobiera się w zależności od wielkości, ilości zanieczyszczeń, rodzaju podłoża (np. kostka brukowa, asfalt). Producent zamiatarki Stiga proponuje:  

  • położenie 1 – 2: do wszystkich równych, twardych powierzchni (np. asfalt, beton, płyty);  
  • położenie 3 – 4: wilgotne liście, piasek, nierówne powierzchnie (np. płyty z betonu płuczkowego);  
  • położenie 5 – 7: s ilne zanieczyszczenia i większe nierówności;  
  • położenie 8: dla ustawień serwisowych, nie nadaje się do zamiatania. W wypadku pracy przy krawężnikach warto zadbać, żeby zamiatarka miała funkcję dociskacza, który ustala odległość szczotki bocznej od krawężnika czy ściany, dzięki czemu mniej się zużywa.

Zamiatarki

W zamiatarkach marki Kärcher szybko zamontujesz szczotkę za pomocą pokrętła. (Fot. Kärcher)

Obudowa zamiatarki

Kolejnym ważnym elementem każdej kosiarki jest obudowa, osłaniająca szczotki i mechanizm napędowy. Korpus wykonuje się zazwyczaj z tworzyw sztucznych (polipropylen) lub stali. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Korpusy z tworzyw są odporne na korozję, jednak bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia i wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV. Zaletami stali są prostota produkcji i duża wytrzymałość mechaniczna. Niestety, okupione jest to większą masą i małą odpornością na rdzę w razie uszkodzenia powłoki lakierniczej.

Zamiatarki

Solidny pojemnik z tworzywa chroni obsługującego przed pyłem i ostrymi zanieczyszczeniami. (Fot. Kärcher)

Pojemnik na śmieci

Większość zamiatarek pchanych wyposażona jest w pojemnik gromadzący odpadki. Pojemniki te mogą być wykonane z plastiku lub materiałów tekstylnych ograniczających pylenie. Pojemność pojemnika jest dopasowana do wydajności sprzętu i może wynosić nawet 50 l. Jest on, oczywiście, odłączany, można zazwyczaj opróżnić go jedną ręką, kontakt z brudem jest ograniczony do minimum.

2021-11-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket