Telewizory DVB-T2/HEVC z różnych półek

Telewizory DVB-T2/HEVC

W tym roku wiosna i początek lata to czas przejścia telewizji naziemnej na nowy standard DVB-T2/ HEVC. Wiele marek przygotowało atrakcyjne modele telewizorów dostosowanych do nowego formatu w zróżnicowanych cenach.

Od premiery standardu DVB-T minęło już 9 lat (2013 r.). To dobry moment, żeby kupić telewizor nowej generacji, o znacznie lepszej jakości obrazu i dźwięku oraz atrakcyjnych funkcjach dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji. Wbudowany tuner DVB-T2 z kompresją wideo HEVC nie zajmuje wtedy miejsca (jak oddzielny odbiornik DVB-T2/HEVC), zbędne są kable połączeniowe i drugi pilot oraz nie zużywa energii, a możliwości telewizora są znacznie większe niż przystawki do telewizora.

Co daje telewizja DVB-T2/HEVC?

Przede wszystkim w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC widzowie otrzymają dostęp do nawet 50 kanałów telewizyjnych z lepszą jakością dźwięku i obrazu – HD, a nawet Ultra HD (np. transmisje wydarzeń sportowych), a to dzięki zwiększonej przepustowości z 24,88 Mbit/s (DVB-T) do 40 Mbit/s (DVB- -T2/HEVC) transferu danych w jednym kanale częstotliwości. Największe znaczenie ma bardziej efektywna metoda kompresji HEVC H.265 (High Efficiency Video Coding), poprzednio H.264/MPEG-4 AVC, co skutkuje zwiększoną liczbą kanałów HD w multipleksie dzięki dwukrotnie zwiększonej kompresji danych.

Telewizory DVB-T2/HEVC

LG 32LQ630B6LA; TECHNISAT TechniLine 32 ISI

HbbTV – większe możliwości telewizji naziemnej

Niedocenianą zaletą telewizji naziemnej jest platforma HbbTV, dostarczająca dodatkowe treści wideo i audio, praktycznie niedostępne w przystawkach (dekoderach) DVB-T2/ HEVC. Telewizja hybrydowa HbbTV (Hybrid Broadband Broadcast Television) to połączenie tradycyjnej telewizji z Internetem. Aby móc korzystać z nowych funkcji, należy mieć w domu telewizor odbierający telewizję naziemną przy pomocy tradycyjnej anteny i podłączony do sieci internetowej oraz aktywować w ustawieniach telewizora funkcję HbbTV. Według najnowszych wymagań DVB-T2/HEVC w momencie zakupu odbiornika funkcja HbbTV powinna być aktywna (wersja HbbTV 2.0.1). Wymagane jest, aby użytkownik w ustawieniach telewizora mógł ją łatwo znaleźć, co umożliwi korzystanie z najnowszych aplikacji programowych. Dzięki telewizji hybrydowej programy telewizji naziemnej zyskują nowe możliwości, np. oferowanie usług na żądanie (VoD), a także wzbogacanie programów telewizyjnych o sondy, quizy, ankiety, gry, reklamy itp., co niewątpliwe przyczyni się do tego, że widz jeszcze chętniej będzie spędzał czas przed ekranem telewizora.

Telewizory DVB-T2/HEVC

Kanały telewizyjne grupy Polsat Plus z serwisem Polsat Go i szybkim dostęp do Wydarzeń 24 i wybranych programów – „Farma” czy „Love Island”. (Fot. Polsat)

Serwis TVP Go – VoD i kanały telewizyjne na żywo

Przykładem wykorzystania możliwości HbbTV jest serwis TVP Go, będący nowoczesnym domowym centrum rozrywki. Aplikacja oferuje takie funkcje jak:

  • dostęp do treści 7 dni wstecz (funkcja CatchUp);
  • odtworzenie trwającego programu na kanale od początku jego trwania zgodnie z EPG (funkcja Startover);
  • usługa pozwalająca na zatrzymanie i przewinięcie programu wstecz od aktualnego czasu (funkcja Time Shift).

W usłudze TVP Go dostępne są na żywo kanały telewizji polskiej: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP3, TVP Sport, TVP Kobieta, TVP ABC, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Kultura, Belsat TV, TVP World oraz kanały wirtualne: TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2. Serwis TVP Go oferuje dostęp do bogatej biblioteki treści na życzenie VoD TVP, ponadto w kategorii „sport” dostępne są wszystkie relacje z TVP Sport, a także dodatkowe transmisje, niemieszczące się w ramówce kanału linearnego.

Dostępność kanałów drogą internetową to możliwość korzystania z dobrej jakości obrazu i dźwięku (przy stabilnym Internecie) w miejscach, w których są problemy z odbiorem sygnału naziemnego, np. w miastach z gęstą zabudową.

Z kolei dzięki aplikacji na urządzenia mobilne TVP Go użytkownicy mogą swobodnie korzystać z tych samych funkcji poza domem na żywo, bezpłatnie w dowolnym miejscu i czasie.

Telewizory DVB-T2/HEVC

TCL 43P735; HITACHI 55HAK5350

Serwisy Polsat Go i reklamy w HbbTV

Atrakcyjne funkcje HbbTV znajdziemy także na kanałach grupy Polsat Plus: Polsat, Super Polsat, Wydarzenia 24, TV4, TV6, które wzbogacone są o bezpłatny dostęp do serwisu VoD Polsat Go z ofertą najlepszych programów, seriali, sportu i wielu innych treści. Oprócz VoD dodatkowo ikony kanału Wydarzenia 24 i reklamowanych seriali umożliwiają szybki dostęp do ich treści. Na kanałach Eska TV oraz Polo TV za pośrednictwem HbbTV realizowane są działania autopromocyjne. Na kanale Polsat przy programach „Farma” oraz „Love Island” widzowie mogą korzystać z aplikacji HbbTV, umożliwiającej wybór danego uczestnika w interaktywnych sondach.

Telewizory DVB-T2/HEVC

Aplikacje HbbTV EmiTV i EmiRadio umożliwiają dostęp do EPG kanałów telewizyjnych i słuchanie wybranych stacji radiowych. (Fot. Emitel)

TVN z aplikacją Player i reklamami

Na kanałach grupy Discovery TVN, TTV oraz Metro możliwe jest korzystanie aplikacji VoD Player, także pojawiły się treści dodatkowe, sondy, quizy, np. „Smak Azji. O YA!”, reklamy (np. Vectry) czy możliwość uczestniczenia w akcjach charytatywnych, np. dla Ukrainy.

Telewizory DVB-T2/HEVC

JVC LT-32VH2105; TCL 43P725

Aplikacje Emitela

Na kanałach 99 i 98 można korzystać z serwisów EmiTV i EmiRadio operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce – firmy Emitel, wdrażającej telewizję cyfrową DVB-T2 i obsługującej platformę HbbTV. Pierwsza aplikacja umożliwia wyświetlanie rozszerzonego EPG i podaje dokładny program stacji telewizyjnych. Można w nim znaleźć m.in. opisy filmów, programów czy seriali ze zdjęciami. Dostępne są też krótkie zwiastuny poszczególnych produkcji. Druga aplikacja – EmiRadio umożliwia słuchanie stacji radiowych Polskiego Radia, grupy RMF, Eurozet, rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz portalu radia Wnet.fm. Wejście do aplikacji możliwe jest po podaniu kodu pocztowego. Atrakcyjna szata graficzna, intuicyjna obsługa i szybkość działania zachęcają do korzystania z nich.

Telewizory DVB-T2/HEVC

Na kanałach grupy Discovery TVN, TTV oraz Metro możliwe jest korzystanie z aplikacji VoD Player, pojawiły się także treści dodatkowe, sondy, quizy.

Kupujemy telewizor DVB-T2/HEVC

Wybierając telewizor do DVB-T2/HEVC, mamy do wyboru bardzo tanie telewizory z ekranem Full HD o niedużej przekątnej (do 32 cali) i z funkcjami smart TV oraz Ultra HD. Do wyboru są różne wyświetlacze Ultra HD:

  • zwykłe Ultra HD, które mają ekran o rozdzielczości zwiększonej do 4K, czyli 3840 × 2160 px i podstawowe układy przetwarzania obrazu;
  • ze zwiększoną dynamiką obrazu (HDR);
  • z poszerzonym zakresem kolorów (Wide Color Gamut) i HDR.

Telewizory DVB-T2/HEVC

LG 43UP78003LB; HISENSE 40A4BG

Podstawowe wyświetlacze Ultra HD

W telewizorach klasy podstawowej najczęściej są stosowane dwa rodzaje matryc: VA i IPS. Według testów matryce VA mają lepszy kontrast, poziom czerni, ostrość. Na zakup telewizora z matrycą VA powinny decydować się osoby, które lubią oglądać telewizję tak jak w kinie, w zaciemnionym pokoju oraz transmisje sportowe. W wypadku dynamicznego ruchu obiektu na ekranie jego ostrość (brak smużenia) jest zależna nie tylko od matrycy, ale także skuteczności działania układów eliminujących smużenie.

Zdecydowane większe kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia kontrastu, jasności i barw mają matryce IPS. Najlepsze telewizory IPS z podświetleniem Direct LED (z miejscowym wygaszaniem) będą miały kontrast porównywalny z matrycami VA. W praktyce oznacza to, że warto kupować taki telewizor, jeżeli oglądamy telewizję całą rodziną.

Matryce mogą mieć różną grubość, najcieńsze nazywane są slim (np. OLED o grubości ok. 4 mm), i wąskie ramki (najlepsze nazywane są bezramkowymi). Nie wpływa to na jakość obrazu, jedynie na wygląd telewizora. Jest to wizytówką możliwości technologicznych firmy produkującej wyświetlacze.

2022-04-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket