Szatkownice elektryczne do żywności

Szatkownice elektryczne

Ręczne krojenie warto zastąpić elektrycznym. Do tego celu zostały stworzone szatkownice. Służą przede wszystkim do przetwarzania warzyw i owoców. Dzięki nim szybko przygotujemy sałatki i surówki czy ziemniaki na frytki.

Zasada działania urządzeń jest bardzo prosta, a dostępność różnych funkcji zależy od wyposażenia. Szatkownice wyglądem przypominają maszynki do mielenia, jednak różnią się przede wszystkim funkcją – ich główne zadanie polega na szatkowaniu i krojeniu w kostkę czy plasterki różnego rodzaju produktów. Szatkownice standardowo mają mniejsze wymiary i są zdecydowanie lżejsze od klasycznych maszynek. W zależności od rodzaju konstrukcji wyposażone są w bębny lub tarcze tnące, na wzór tych stosowanych w malakserach. Oprócz modeli z silnikami elektrycznymi dostępne są szatkownice ręczne. W tego typu urządzeniach, zamiast silnika dostępna jest korba. Obracając nią, wprawiamy w ruch bęben tnący.

Zasada działania

Aby cieszyć się smakiem idealnie pokrojonych czy posiekanych warzyw i owoców, wystarczy wybrać odpowiednią nasadkę, włożyć składnik do komina i nacisnąć przycisk. Resztę zrobi samo urządzenie. Posiekane lub starte produkty trafią już bezpośrednio do naczynia. Szatkownice mogą mieć np. pięć wymiennych nasadek o różnych funkcjach, które odpowiadają za tarcie na drobno, tarcie na grubo, krojenie w plastry, tarcie twardych składników na wiórki, tarcie ziemniaków na placki. Nasadki można włożyć jedna w drugą, co zdecydowanie ułatwia przechowywanie urządzenia.

Szatkownice elektryczne

Adler AD 4813; MPM MMM-06; Concept ES1010 Fresh Salad; Camry CR 4802

Ważne parametry

Wybierając szatkownicę, powinniśmy zwrócić uwagę na przede wszystkim dwa parametry. Pierwszym z nich są, oczywiście, wymiary zewnętrzne. Szatkownice to raczej kompaktowe urządzenia, które zwłaszcza po złożeniu nie zajmują dużo miejsca w kuchennych szafkach. Podobnie jak w każdym elektrycznym urządzeniu kuchennym znaczenie ma moc silnika. Pod tym względem szatkownice nie mają dużych wymagań. Do pracy z warzywami i owocami z powodzeniem wystarczą silniki o mocy 150 W. Większość dobrej jakości szatkownic jest wyposażona w zabezpieczenie, które eliminuje ryzyko przegrzania podczas pracy. Warto zwrócić uwagę również na jakość obudowy samego urządzenia. Zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego. Materiały powinny być solidne, co ma zapobiec uszkodzeniom w trakcie pracy. Sterowanie jest bardzo proste. Urządzenie jest zazwyczaj wyposażone we włącznik i jedną prędkość pracy.

Wybierając szatkownicę, możemy również zwrócić uwagę na średnicę otworu wlotowego. Im jest większa, tym większe kawałki warzyw i owoców możemy szatkować i tarkować. Zazwyczaj szatkownice nie są wyposażone w pojemnik zbierający. Jest on dostępny tylko w niektórych modelach o konstrukcji pionowej. W takich produktach warto zwrócić uwagę na jego pojemność. W pozostałych urządzeniach składniki trafiają zazwyczaj bezpośrednio np. do misy, w której przygotowujemy potrawę.

Szatkownice elektryczne

O funkcjonalności szatkownicy decyduje liczba dostępnych akcesoriów, czyli tarek tnących. (Fot. Concept)

Szatkownica ręczna czy elektryczna?

Przeglądając rynkową ofertę, z pewnością trafimy nie tylko na szatkownice elektryczne, ale również ręczne. Zazwyczaj mają one postać tarki z wymiennym ostrzem, po której przesuwamy produkty, lub formę misy, w której pokrywie umieszczone są otwór na warzywa oraz korba, którą kręcąc, wprawiamy w ruch ostrze. Zalety szatkownic ręcznych to przede wszystkim mniejsze wymiary oraz to, że nie wymagają zasilania energią elektryczną. W praktyce praca z szatkownicami elektrycznymi będzie znacznie wygodniejsza oraz szybsza, dlatego zalecamy ich wybór, jeśli tylko pozwalają na to warunki.

Szatkownice elektryczne

CONCEPT ES1000 Fresh Salad; BOSCH MFW3X14W CompactPower; ZELMER ZMM9802B

Przeznaczenie szatkownicy

W kuchni szatkownica może zastąpić tarkę oraz ostry nóż. To, jakie produkty będziemy przetwarzać, zależy od akcesoriów. Zazwyczaj sprzęt jest wyposażony w pięć bębnów lub tarczy tnących, zwanych także często tarkami. Wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej i różnią się liczbą oraz rozmiarem oczek trących lub typem ostrza. Mówiąc o szatkownicy, często wspominamy o obróbce warzyw, tymczasem mogą sobie one poradzić z wieloma innymi składnikami kuchennymi. Wśród najpopularniejszych akcesoriów warto wspomnieć krajalnicę do cienkich plastrów. Przy jej pomocy możemy kroić np. ser żółty, ogórki czy inne warzywa do sałatek. W zestawie często znajduje się także gruba krajalnica do plastrów falowanych czy tarcza przeznaczona do przygotowywania frytek. Nasadki z tarką, w zależności od rozmiaru oczek, pozwolą na starcie warzyw oraz sera na grubsze lub cieńsze wiórki. Oprócz tego w zestawie znajdziemy nasadki przeznaczone do ścierania ziemniaków i cukinii na placki. Bardzo często w wyposażeniu dostępna jest również nasadka do twardych produktów, takich jak parmezan czy czekolada. Jak widać, już w podstawowej wersji krajalnica jest dosyć wszechstronnym urządzeniem. Tymczasem to nie koniec listy dodatkowego wyposażenia.

Szatkownice elektryczne

W kuchni za szatkownicę może posłużyć także maszynka do mielenia – wystarczy, że ma odpowiednie akcesoria. (Fot. Zelmer)

Dostępne akcesoria

Popularne modele szatkownic mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, które umożliwiają np. przygotowywanie lodów czy soków. Przystawka do lodów jest wyposażana w popychacz. Owoce przed przygotowaniem lodów należy mrozić od ok. 12 do 24 godzin. Po wyjęciu ich z zamrażarki po ok. 5 min w temp. pokojowej można rozpocząć przygotowywanie domowych lodów. Należy uruchomić urządzenie i powoli dodawać mrożone owoce oraz np. zmrożoną śmietankę, mleko czy czekoladę. Następnie równomiernie wciskamy popychacz i po kilku chwilach wymieszane składniki trafiają wprost do miski. Oprócz tego niektóre modele szatkownic wyposażone są w akcesorium w postaci wyciskarki do soków cytrusowych.

Szatkownica może również pomóc przygotować warzywne spaghetti. Wystarczy, że jest wyposażona w tzw. spiralizer. To tarcza tnąca warzywa i owoce o zwartej strukturze w cienkie nitki. Dzięki temu kształtem przypominają one makaron. W zależności od wyposażenia sprzętu mogą być przygotowywane nitki lub paski o różnej grubości, imitujące różne typy makaronu, np. spaghetti czy tagliatelle.

Szatkownice elektryczne

ZELMER ZMMA086W; AMICA Vege Set; BOSCH MUZ5VL1 VeggieLove; MPM MMM-A/05

Bezpieczeństwo i konserwacja

W większości wypadków podstawowe akcesoria do szatkownicy wykonane są z tworzywa sztucznego oraz stali nierdzewnej. Czyszczenie urządzenia jest zatem proste i szybkie. Wiele elementów, jeśli tylko pozwala na to instrukcja obsługi, może być mytych w zmywarkach. Z kolei obudowę urządzenia wystarczy przetrzeć wilgotną, miękką ściereczką. Jak już wspomnieliśmy, szatkownice są urządzeniami prostymi w obsłudze. Również złożenie maszyny i przygotowanie do pracy nie powinno być problemem pod warunkiem zapoznania się z instrukcją obsługi. Większość szatkownic jest wyposażonych w antypoślizgowe nóżki, które zapewniają stabilną pozycję na blacie. Przydatną funkcją jest również automatyczne wyłączenie silnika, chroniące maszynę przed przeciążeniem.

Szatkownice elektryczne

Akcesoria do szatkowania są również częstym elementem wyposażenia wielofunkcyjnych robotów kuchennych,

np. malakserów czy modeli planetarnych. (Fot. Bosch)

Szatkownica w maszynce do mielenia

W kuchni bardzo popularnym urządzeniem jest również maszynka do mielenia. Klienci, którym zależy na wielofunkcyjności, często wybierają modele mające w zestawie również szatkownicę. Najczęściej dołączonych jest kilka wymiennych bębnów – do cięcia w plastry oraz tarkowania na wiórki o różnym rozmiarze. Bębny powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, która nie wpływa na smak przetwarzanych warzyw i innych produktów oraz jest łatwa w czyszczeniu. Jeśli w zestawie z maszynką nie ma szatkownicy, to pod warunkiem, że jest to sprzęt renomowanej marki, bardzo często taki dodatek można dokupić. W porównaniu do szatkownicy maszynka do mielenia będzie zazwyczaj większa i cięższa. Wynika to ze stosowania silników o dużej mocy, niezbędnej przy np. mieleniu mięsa. Tym samym zalecamy jej wybór wtedy, gdy zależy nam na urządzeniu wielofunkcyjnym, które oprócz szatkowania warzywa sprawdzi się w mieleniu różnych produktów.

Do sałatek i deserów – Kohersen VC05S

Robot do sałatek i deserów Kohersen VC05S jest kompaktowym urządzeniem, które wyposażono w efektywny silnik o mocy 150 W. W zestawie z urządzeniem znajduje się sześć nakładek, które pozwalają w różnym stopniu poszatkować lub zetrzeć warzywa i owoce. Z łatwością pokroimy marchew w plastry, ogórek stanie się pyszną mizerią w zaledwie kilka chwil, a ziemniak zamieni się w idealnie równe frytki. Dodatkowo wśród akcesoriów znajduje się końcówka do lodów, dzięki której można przygotowywać zdrowe desery owocowe.

Do sałatek i deserów
2022-06-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket