Przecinarki elektryczne nie tylko do glazury

Przecinarki elektryczne

Przecinarki elektryczne są narzędziem najczęściej wykorzystywanym przez profesjonalistów. Przy ich pomocy możemy sprawnie wykonać cięcia, które byłyby trudne do wykonania czy wręcz niemożliwe dla narzędzi ręcznych. (Fot. Rubi)

Glazura, gres i terakota są materiałami wyjątkowo trudnymi w obróbce. Są twarde, a ich szkliwiona powierzchnia może być krucha i łamliwa – trudna do cięcia bez wyszczerbień. Do ich cięcia najlepiej stosować elektryczne przecinarki. Z ich wykorzystaniem nawet najtwardsze materiały mogą zostać skutecznie i precyzyjnie obrobione. Możliwe jest także okazjonalne cięcie kamieni, naturalnego marmuru, granitu czy betonu. Przecinarki elektryczne przenośne wyglądem przypominają pilarki tarczowe do cięcia drewna. Jedną z największych ich zalet jest to, że pozwalają na wykonywanie cięć bezpośrednio w miejscu instalacji. W wersji razem z blatem ze składanymi nogami, tworzą wydajny profesjonalny przenośny warsztat. Mogą być też kółka ułatwiające transport. Demontowane aluminiowe blaty ułatwiają czyszczenie i konserwację przecinarki elektrycznej. Do wyboru mamy dwa rodzaje przecinarek elektrycznych przenośnych:

  • z ruchomym stołem ( z łożyskami do jego przemieszczania), na którym umieszcza się cięty materiał. Charakteryzują się większą szybkością cięcia i możliwością cięcia materiałów o określonej grubości, przede wszystkim dzięki efektowi cięcia wgłębnego. O jakości i precyzji cięcia decyduje stabilność stołu, która zmienia się z czasem użytkowania, co może prowadzić do wibracji i niepożądanych ruchów;
  • ruchomą głowicę tnącą z możliwością cięcia wgłębnego, którą poleca się do płytek ceramicznych i kamienia naturalnego, wymagających precyzyjnego cięcia. Przecinarki z możliwością cięcia wgłębnego umożliwiają wykonywanie różnorodnych cięć, między innymi rowków i cięć pionowych. Jeżeli podstawowym zadaniem jest cięcie proste i ukosowanie, to wystarczą głowica bez cięcia wgłębnego i odpowiednia tarcza. Przesuw głowicy odbywa się na kółkach jezdnych ze smarowanymi i uszczelnionymi łożyskami kulkowymi.

Przecinarki elektryczne

HILTI DCH 230; MAKITA 4101RH; DEDRA DED7711; RAIMONDI ZOE 85 Advanced

Rodzaje cięć przecinarką elektryczną

Maszyna elektryczna umożliwia różnorodne cięcia w zależności od wyposażenia. Podstawowymi są cięcia: proste, prostopadłe i ukośne. Nie sprawi trudności cięcie pod kątem prostym, w kształcie litery L albo U oraz wykonywanie rowków lub cięć pionowych. Jakość cięcia, jaką można uzyskać, jest zbliżona do cięcia przez maszyny fabryczne dzięki odpowiednim tarczom diamentowym i chłodzeniu wodą. Dodatkowym atutem modeli elektrycznych jest fakt, że można wykonywać cięcia materiału zarówno na sucho, jak i na mokro.

Przecinarki elektryczne

Prawie bezpyłowe przecinanie kamienia zapewni specjalna osłona Bosch GDE 125 EA-S Professional do małych szlifierek kątowych. (Fot. Bosch)

Cięcie na mokro – bez kurzu i wydajne

Przy korzystaniu z przecinarki elektrycznej należy zapewnić w miejscu pracy prąd i wodę. Przy cięciu glazury na mokro woda chłodzi tarczę i materiał płytki, przez co ostrze zachowuje swoją trwałość, a linia cięcia jest równa, nie ma odprysków. Należy korzystać z odzieży ochronnej i okularów chroniących przed rozpryskami wody z zawiesiną ceramicznego pyłu. Jednak część pyłu może być wdychana przez operatora przecinarki. Problem ten rozwiązuje system Zero Dust (patent Rubi), który za pomocą specjalnej osłony montowanej do obudowy tarczy zatrzymuje i ogranicza pył, który może być wdychany przez pracownika obsługującego maszynę. System Zero Dust jest dostępny w przecinarkach Rubi z serii DC, DS, DX oraz DR i umożliwia użytkowanie przecinarki w trybie ciągłym przez 3 godziny podczas cięcia płytek ceramicznych i 1 godzinę podczas cięcia płytek z kamienia naturalnego.

Drugi system – Rubi C3 umożliwia regulację punktu chłodzenia i oczyszczania tarczy wodą, co znacząco poprawia wydajność tarcz diamentowych. Dyfuzor chłodzący brzeg tarczy ma możliwość ustawienia strumienia w 5 pozycjach, w zależności od twardości lub ścieralności materiału. Innowacyjna konstrukcja ramy zawiera wydajniejszy system zbierania wody, odzyskujący jej nawet o 50 proc. więcej. Wyjmowany zbiornik o pojemności 8 l ułatwia napełnianie, opróżnianie, transport i czyszczenie. W rezultacie obsługa przecinarki jest prosta i intuicyjna dla użytkownika, a utrzymanie w czystości miejsca pracy nie stanowi żadnego problemu.

Przecinarki elektryczne

Przenośny zestaw Rubi TC-125 do płytek wielkogabarytowych zawiera wszystkie elementy potrzebne do cięcia materiałów na mokro i sucho przy użyciu pilarki tarczowej TC-125. (Fot. Rubi)

Przecinarki elektryczne

GRAPHITE 59G887; BATTIPAV CLASS 670; RUBI DC-250 Python; TRYTON TG18601

Pięć ważnych cech przecinarek elektrycznych

Przy wyborze przecinarki elektrycznej warto zwrócić uwagę na pięć cech. Należą do nich:

  • moc – stosowane silniki elektryczne różnią się mocą. Chociaż wszystkie przecinarki elektryczne nadają się do cięcia gresu, klinkieru naturalnego, to do profesjonalnego cięcia wymagana jest minimalna moc 1,1 kW. Do cięcia granitu wymagana jest zacznie większa moc – 2,2 kW;
  • cięcia wgłębne – niektóre modele umożliwiają regulację wysokości cięcia, nawet przy pracującej maszynie, przez mechanizm podnoszenia i opuszczania tarczy do żądanego poziomu;
  • rozmiar tarczy – każdy model przecinarki elektrycznej jest zaprojektowany do stosowania jednego rozmiaru tarczy. Dostępne są różne rozmiary tarcz – od 115 do 350 mm;
  • maksymalna wysokość cięcia – w przypadku przecinarek elektrycznych z efektem cięcia wgłębnego można wykonać „podwójne przejście” dla wysokości powyżej grubości ostrza w celu odwrócenia płytki ceramicznej i wykonania cięcia od strony przeciwnej. Dzięki temu maksymalna wysokość cięcia zostaje praktycznie podwojona;
  • maksymalna długość cięcia – wielkość przecinarki elektrycznej będzie zależna od długości najdłuższego boku płytki lub jej przekątnej.

Przecinarki elektryczne

Przecinarka akumulatorowa Hilti DSH 600-22 zasilana dwoma akumulatorami wykonuje tę samą pracę, co przecinarka spalinowa. (Fot. Hilti)

Przecinarki elektryczne

Do remontów, lekkich prac wykończeniowych i cięcia płytek ściennych oraz terakoty przydatna będzie przecinarka elektryczna Rubi DU-200 EVO z ruchomą głowicą. (Fot. Rubi)

Jak dokładnie przyciąć płytkę na wymiar?

Służą do tego różne ograniczniki i uchwyty mocujące płytkę do stołu oraz przymiary. Ograniczniki i uchwyty stabilizują położenie płytek i zapewniają powtarzalność cięć. Do określenia potrzebnego wymiaru korzysta się z liniału milimetrowego i kątowego. Regulowany przymiar boczny (od 0° do 45°) ułatwi i usprawni wykonywanie cięć seryjnych. Droższym rozwiązaniem jest laser i zestaw poziomujący. Wskaźnik laserowy służy do wyznaczenia przejścia tarczy i właściwego położenia materiału (moc lasera 2 mW, klasa 2, maszyny Rubi ). Poziomica kołowa z libelkami służy do prawidłowego ustawienia przecinarki na placu budowy. Dokładność poziomowania wynosi 1 mm/m. Funkcję laser& lewel znajdziemy np. w przecinarkach elektrycznych Rubi serii DS i DX.  

2022-07-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket