Na początku roku 2022 Asekol PL, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, nabył w ramach pilotażowego projektu kilkadziesiąt pojemników przeznaczonych do zbierania zużytego sprzętu, baterii oraz żarówek – tzw. e-boxów. Celem było zaproponowanie nie tylko praktycznych i rozpoznawalnych pojemników, ale też wykonanych z dobrej jakości materiałów i przede wszystkim estetycznych.
Asekol PL, wychodząc naprzeciw wysokim oczekiwaniom klientów, już na etapie projektowym przyjął, że pojemniki muszą być zarówno funkcjonalne, łatwe w użytkowaniu, jak i zwyczajnie ładne. W tym wypadku w znalezieniu rozwiązania przyszedł z pomocą czeski oddział spółki Asekol, który podzielił się pomysłem na pojemniki, z których sam już z powodzeniem korzystał.
Przed 2022 r. Asekol PL oferował czerwone kontenery, które służyły głownie mieszkańcom dużych osiedli i stanowiły swoistą wygodniejszą alternatywę dla punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), wyłącznie w zakresie pozbywania się drobnego zużytego sprzętu oraz baterii. Mimo że czerwone kontenery świetnie sprawdzają się jako punkty osiedlowych zbiórek, firma otrzymywała sygnały od kontrahentów, że brakuje na rynku trwałego i estetycznego rozwiązania przeznaczonego do przestrzeni biurowych. Pierwsze e-boxy zostały zaproponowane urzędom administracji publicznej, zaprzyjaźnionym firmom, centrom kultury, bibliotekom, a także administracjom tych osiedli, które z uwagi na bardzo ograniczoną przestrzeń nie mogły pozwolić sobie na ulokowanie na swoim terenie kontenerów zewnętrznych.
Czerwone kontenery na elektroodpady, dostarczane przez organizację odzysku Asekol PL, już na stałe wpisały się w krajobraz Śląska oraz Warszawy.
Firma rozwija ten pomysł i wprowadza do oferty pojemniki typu e-box o mniejszym formacie.
E-boxy są pojemnikami, w których umieszcza się kartonowe wkłady w trzech różnych przegrodach, dostosowanych do zbierania trzech rodzajów odpadów. Od góry wrzuca się baterie i w osobnym kartonie żarówki, zaś największy karton, umiejscowiony z przodu pojemnika, służy do zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Takie rozwiązanie pozwala na wymienianie w 100 proc. zapełnionych wkładów. Co więcej, użytkownicy mają możliwość samodzielnej wymiany, jeśli np. wcześniej nie zgłosili takiego zapotrzebowania do Asekolu, a dysponują otrzymanymi wraz z pojemnikami, kartonami na wymianę. W takim wypadku użytkownicy nadal moją bez przeszkód korzystać z pojemnika, a w międzyczasie logistyka organizuje odbiór zapełnionych kartonów, przechowanych przez klientów.
E-box jest pierwszym tak kompleksowym pojemnikiem w ofercie Asekol PL, który umożliwia jednoczesne zbieranie trzech rodzajów odpadów.
Służy do tego opracowany specjalnie na jego potrzeby system wkładów, które po zapełnieniu są wymieniane na puste.
Asekol PL, otwierając pilotażowy projekt, przyjął założenie, że pojemniki w trakcie realizacji tego pilotażu będą oferowane bezpłatnie. W ten sposób firma chciała zachęcić do współpracy nie tylko swoich długoletnich klientów, ale przede wszystkim takie firmy i instytucje, które do tej pory z nią nie współpracowały. Z jednej strony było to dobrym sposobem na zwiększenie udziału w rynku wśród określonej grupy, a z drugiej – na realizację założeń ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wraz z jego szybkim i celowym recyklingiem. Co więcej, klienci Asekol PL to nie tylko zmuszeni przepisami prawa dostawcy zużytego surowca, ale również świadomi konsumenci, którzy kierują się proekologicznymi postawami i planując działanie, przyjmują ideę zrównoważonego rozwoju.
E-boxy stoją już w wielu budynkach użyteczności publicznej, w którym umiejscowione zostały w reprezentatywnych miejscach w głównych przestrzeniach.
Na zdjęciach e-box w holu głównym nowoczesnego ratusza Dzielnicy Bielany oraz w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Jedną z instytucji, które zdecydowały się na estetyczny i praktyczny e-box firmy Asekol PL, był Urząd Dzielnicy Bielany. Pojemnik zaistniał w nowoczesnej przestrzeni ratusza, znajdując swoje miejsce w głównej sali na parterze. Mieszkańcy dzielnicy, przychodzący załatwiać swoje sprawy, wiedzą już, że pojemnik znajduje się w tym miejscu, i chętnie zostawiają w nim swoje elektrośmieci. E-box znajduje się również w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Grochowskiej 278 w Warszawie. Tam e-box służy pracownikom już od kwietnia br. Pracownicy Lasów Państwowych, którzy wykazują dużą świadomość ekologiczną, bardzo chętnie korzystają z możliwości prawidłowego pozbywania się zużytego sprzętu. Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z pojemników e-box również w prestiżowych przestrzeniach handlowych, takich jak Centrum Handlowe Westfield Arkadia czy Plac Unii City Shopping.
Mirosław Baściuk dyrektor zarządzający, członek Zarządu Asekol pl oraz ENVIROPOL PL
Asekol PL zawsze stara się wyprzedzać konkurencję pod względem systemów zbiórki elektroodpadów. Jako pierwsi w Europie wprowadziliśmy czerwone pojemniki typu „gniazdowego” do zbiórki małych urządzeń. Są one odpowiednikami kolorowych pojemników do zbiórki surowców wtórnych. Z biegiem czasu postanowiliśmy jednak, że punkty zbierania powinny być jeszcze bliżej posiadaczy odpadów. Odpowiedzią na tę potrzebę są właśnie e-boxy, które służą do zbierania sprzętu małogabarytowego w biurach, instytucjach publicznych czy też sklepach.
E-boxy to kolejna inwestycja w praktyczną pomoc w zakresie pozbywania się elektrośmieci. Podsumowując pierwszy okres dostępności e-boxów w Polsce, da się zauważyć coraz większe zainteresowanie tego typu rozwiązaniem coraz szerszej grupy firm, instytucji i organizacji, co z kolei oznacza kolejne projekty służące rozwijaniu sieci zbiórki ZSEE przez Asekol PL.
© 2024 InfoMarket