Kolorowe serie wzornicze

Kolorowe

Producenci sprzętów gospodarstwa domowego już dawno dostrzegli potrzebę rozmaitego wybarwienia urządzeń. Różnobarwna kolorystyka obejmuje nie tylko pojedyncze sprzęty, które w połączeniu z subtelnymi dodatkami kuchennymi tworzą interesującą, funkcjonalną i personalizowaną całość, ale nierzadko całe serie wzornicze. (Fot. Gorenje)

Kolorystyka kuchni, obok funkcjonalności, jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy zarówno na etapie projektowym, jak i podczas generalnego, a nawet niewielkiego remontu. Klasyczne kolory bieli, czerni i stali szlachetnej to najczęściej spotykane wybarwienie sprzętów gospodarstwa domowego. Określony styl kuchni wyróżniony kolorowym dodatkiem, np. w postaci lodówki, sprawi, że przestrzeń stanie się ciekawsza. Co więcej, wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, producenci coraz częściej oferują całe serie wzornicze, które tworzą nie tylko funkcjonalną, ale przede wszystkim wzorniczą całość.

Kolorowe

CONCEPT Lodówki Retro

Rosnąca popularność serii wzorniczych

Linie wzornicze to element nie tylko AGD dużego czy drobnego, ale również sprzętu elektronicznego audio i wideo. Ich wszechstronne zastosowanie można zaobserwować także w dekoracjach, armaturze kuchennej czy łazienkowej, zastawie stołowej czy nawet ubraniach!

Lubimy tak przygotowane zestawy, ponieważ nie tylko są czegoś częścią, ale przede wszystkim są projektowane w zgodzie z aktualnymi trendami i oczekiwaniami. W pewnym sensie sprzęt ten jest swego rodzaju wizytówką gospodarza. Wyjątkowo sprawdza się tu powiedzenie „pokaż mi swą kuchnię, a powiem ci, kim jesteś”. Wchodząc do kuchni i oglądając sprzęt AGD, wiele możemy stwierdzić o właścicielu. Dowiemy się nie tylko, jaki ma gust, jaki styl preferuje, ale bez problemu odgadniemy, czy jest osobą ceniącą jakość, czy świat nowych rozwiązań technicznych.

Kolorowe

Często jako kolorowy akcent w kuchni umiejscawiana jest lodówka w wersji z górnym zamrażalnikiem. Modele utrzymane w stylu retro idealnie wpisują się w ponadczasowy klimat loftów i wnętrz o industrialnej stylistyce. (Fot. Amica)

Seria wzornicza, czyli co?

Seria czy też linia wzornicza to nic innego jak kilka produktów o tej samej bądź bardzo podobnej stylistyce. Mamy tu na myśli stylistykę elementów wykończeniowych, dodatków, ozdobnych detali, dekoracji, a nawet całych frontów urządzeń. Spójne wzornictwo pozwala stworzyć jednolity efekt. Zwykle spójna linia wzornicza ma swoją nazwę, która jest jednocześnie określeniem handlowym. Nierzadko nazwa nawiązuje bezpośrednio do walorów linii i jej autów czy projektanta, który ją stworzył. Polacy coraz chętniej decydują się na takie zestawienie sprzętów. Z jednej strony jest to wynikiem wciąż rosnącej świadomości w określaniu własnych potrzeb, a z drugiej – dużego wyboru sprzętów na rynku. Chcemy, żeby okap pasował do lodówki, a lodówka do kuchenki mikrofalowej. Wartość estetyczna, ale także użytkowa takiej przestrzeni kuchennej zdecydowanie wzrasta. Co ważne, coraz chętniej wybieramy takie zestawy, ponieważ są efektowne, prestiżowe i niezwykle funkcjonalne. Paradoksalnie, kupujemy je także dlatego, że wybór opcji, funkcji czy konkretnych już modeli jest o wiele łatwiejszy niż w tradycyjnym gąszczu rozproszonych produktów AGD, których – jak wszyscy wiemy – jest na rynku masa. W pewnym sensie w spójnej linii wzorniczej producent podaje nam to, co ma najlepszego i najciekawszego, „na tacy”.

Kolorowe

AMICA Linia Retro

Gotowa oferta do każdej kuchni

Wielu producentów oferuje gotowe linie wzornicze. To, co wybieramy jako użytkownicy, zawęża się w zasadzie do określenia gabarytów, kolorystyki i funkcjonalności. W praktyce, kompletując sprzęt, możemy korzystać z oferty niemal każdego producenta, na przykład kupując płytę jednej marki, okap drugiej, a piekarnik i lodówkę jeszcze trzeciej i czwartej. Tak wyposażona kuchnia może i będzie stylizowana, chociażby ze względu na sam jej projekt czy zastosowane w sprzęcie materiały czy kolory, jednakże spójną linią już nie będzie. Tylko „gotowe”, szyte na miarę serie dają gwarancję, że nie będzie rozbieżności stylistycznych, technicznych czy funkcjonalnych. Co więcej, zastosowanie linii pozwala bez problemów wymienić w przyszłości sprzęt na inny lub uzupełnić linię o nowe, dodatkowe funkcjonalnie urządzenia. To się nazywa gotowa oferta.

Kolorowe

Fot. Samsung

Detale tworzące całość

Każdą linię można uzupełnić o ciekawe wzorniczo detale. Produkty z sektora drobnego AGD to sposób na wzbogacenie kuchennego wnętrza, nadanie mu bardziej oryginalnego lub harmonijnego charakteru. Warto dodać, że ciekawe wzornictwo w zestawieniu z bogatą ofertą funkcjonalną produktów wchodzących w skład konkretnej serii daje naprawdę duże kulinarne możliwości. Nawet w najbogatszej linii wzorniczej może zaistnieć sytuacja, że jakiegoś produktu w niej zabraknie. Nic jednak straconego, bowiem we wzornictwie, podobnie jak w innych dziedzinach, występują, oczywiście, podobne czy powtarzalne materiały czy motywy zdobnicze. Dlatego warto przyjrzeć się często ofercie innych marek pod kątem brył, materiałów, linii, kolorów, ich odmian czy odcieni.

Kolorowe

RAVANSON Lodówki retro

Funkcjonalne elementy dekoracyjne

Dobrym przykładem doboru dodatkowych urządzeń przez pryzmat stylistyki i wykonania są serie śniadaniowe czy ekspresy do kawy. W serii śniadaniowej zazwyczaj znajdziemy czajnik, toster czy ekspres przelewowy. Jeśli cenimy dobre espresso ze świeżo mielonej kawy, możemy wziąć pod uwagę ekspres automatyczny.

Dodatkami uzupełniającymi stylistykę mogą być również drobne elementy dekoracyjne, takie jak stojaki na przyprawy, specjalne kuchenne relingi, słoje z ciekawymi pokrywkami, świeczniki, obrusy, serwety i wiele, wiele innych. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Jeszcze większe pole do spójnej aranżacji mamy w kuchniach połączonych z jadalniami, przestrzenią do spędzania czasu w ciągu dnia, a także otwartych na salon. W takich wypadkach możemy łączyć style i dopełniać je również meblami, oświetleniem, sprzętem audio i wideo, a także dodatkami tekstylnymi, takimi jak koce, poduszki, firany czy zasłony.

Kolorowe

Kolorowa stylistyka to, oprócz urządzeń wolnostojących, coraz częściej sprzęty do zabudowy, których proste, nowoczesne kształty i fronty idealnie wpisują się w stylizację zabudowy kuchennej. (Fot. Amica)

Styl retro wciąż popularny

Jeśli w aranżacji wnętrza preferujemy klasyczne rozwiązania, nic straconego. Wielu producentów oferuje serie utrzymane w stylu retro. Jak pokazuje rynek, retro nie musi jednak oznaczać ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego, „oldskulowego” wyglądu może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń. Linie utrzymane w stylu retro pozwalają stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach, płytach, okapach i kuchenkach mikrofalowych. Ważną rolę odgrywają tutaj miękkie linie i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje na uchwytach stylizowane na stare złoto, srebro lub miedź. W urządzeniach grzewczych mamy do dyspozycji duże zegary analogowe, ergonomiczne, ale widoczne pokrętła oraz żeliwne dodatki. Wszystkie te detale są dodane po to, żeby uzyskać efekt przypominający sprzęty produkowane jeszcze w połowie XX w.

Kolorowe

GORENJE Kolorowe lodówki

Dla kogo styl vintage?

Spójne stylistycznie linie vintage oferuje wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzenia występują w rozmaitych kolorach i kształtach. Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że sprzęty retro doskonale pasują do siebie wzorniczo nawet wtedy, gdy pochodzą od różnych producentów. Mamy tu na myśli połączenie dużego i drobnego AGD. Wystarczy, że wszystkie urządzenia utrzymamy w jednej tonacji kolorystycznej i już mamy efekt w pełni wystylizowanej na styl retro przestrzeni kuchennej. Takie wzornictwo pasuje do każdego domu i każdej kuchni, niemniej wykorzystywane jest najczęściej w nowo remontowanych kamienicach, starych dworkach i pensjonatach, a także w pomieszczeniach loftowych i tych, które są utrzymane w stylu industrialnym.

2023-04-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket