Telewizja mobilna na wakacje

Telewizja mobilna

Czas wakacji to podróże i wypoczynek. Przy gorszej pogodzie warto mieć możliwość oglądania telewizji. W domkach letniskowych, a nawet namiocie czy łodzi, kamperze polecane są telewizory zasilane napięciem 12 V z akumulatora. Tam gdzie jest zasięg sieci internetowej sprawdzi się smartfon i tablet z odpowiednią aplikacją. (Fot. TechniSat)

Telewizję można odbierać na różne sposoby, także w podróży. Do wyboru mamy telewizję satelitarną DVB-S2, naziemną DVB-T2/HEVC oraz internetową. Rośnie popularność korzystania z telewizji w kamperach czy przyczepach kempingowych, do których potrzebny będzie zestaw antena DVB-S2 lub DVB-T2 i telewizor z odpowiednim dekoderem.

Telewizja mobilna

TECHNISAT Skyrider 65; TECHNISAT TechniVision HD32AO Mobil; TECHNISAT Smartenne 5 HD; POLSAT BOX 4K Lite

Jaki zestaw TV na działce, kempingu czy kamperze?

Na działce i kempingu najlepiej sprawdzi się antena naziemna i telewizor z najmniejszym ekranem Full HD wygodne w transporcie. Do starszych telewizorów potrzebny będzie niewielki dekoder DVB-T2. Większą ofertę programową zapewni telewizja satelitarna i tanie pakiety.

Telewizja mobilna

Przy pomocy aplikacji Canal+ online na możemy oglądać kanały TV informacyjne, sportowe jak i filmy i seriale z tematycznych bibliotek VoD. (Fot. Canal+)

Jaka antena DVB-T2 w podróży?

Większość kraju jest już pokryta nadajnikami DVB-T2 HEVC, co umożliwia odbiór cyfrowego sygnału telewizyjnego bez większych problemów. Do transportu nadają się anteny kompaktowe ze wzmacniaczem w okrągłej obudowie z tworzywa o średnicy od 26 do 50 cm lub płaskie panelowe. Część anten ma na wyposażeniu specjalny wtyk do zasilania z zapalniczki (12 V) lub można go dokupić. W razie konieczności wzmocnienia sygnału antenowego najlepiej wybierać telewizory z możliwością zasilania wzmacniacza anteny bezpośrednio z jego gniazda antenowego 5V (taką opcję trzeba ustawić w menu odbiornika DVB-T2/HEVC). W szybkim ustaleniu kierunku i odległości do najbliższego nadajnika oraz tego, jaką wybrać antenę, pomocna będzie aplikacja Emitela EmiMaps, która wskaże kierunek anteny, a także rodzaj anteny w zależności od najbliższego nadajnika.

Telewizja mobilna

Klienci Polsat Box Go mogą oglądać telewizję na żywo i korzystać z biblioteki VoD oraz systemu rekomendacji. (Fot. Polsat Box)

Zestawy satelitarne na działkę i do karawaningu

Telewizja satelitarna to najpewniejszy sposób oglądania telewizji, nawet tam gdzie zasięg DVB-T2/HEVC wymaga dużej anteny kierunkowej. Wystarczy antena satelitarna zamocowana na dachu lub tarasie domku, odbiornik DVB- -S2 i telewizor. Za małe pieniądze można kupić np. w Media Expert starszy dekoder nc+ telewizji na kartę (teraz Canal+).

Kamper czy przyczepa samochodowa stwarza możliwość korzystania z telewizji DVB-T2/HEVC i DVB-S2. Najnowocześniejsze zestawy są montowane w luksusowych przyczepach kempingowych i samochodach do karawaningu. Wyspecjalizowane firmy montują w nich zestawy antenowe z odbiornikami satelitarnymi i sterownikami umożliwiającymi automatyczne ustawienie anteny względem satelity. Pozycjonowanie anteny względem satelity odbywa się za pomocą obrotnicy i siłownika, umożliwiającego składanie i rozkładanie anteny, oraz systemu GPS, który ustala położenie samochodu. Dzięki automatycznemu sterowaniu za pomocą specjalnego sterownika nie trzeba na każdym postoju ustawiać anteny we właściwej pozycji. Wystarczy wybrać przycisk z nazwą satelity na sterowniku, a antena się rozłoży i ustawi względem niego. Odbiornika satelitarnego, dzięki podwójnemu zasilaniu 12 V i 230 V, można używać jako zestawu mobilnego lub stacjonarnego. Sterownik może być połączony z rozrusznikiem samochodu.

Telewizja mobilna

Antena TechniSat Skyrider Dome ISI w osłonie dopasowuje się automatycznie do zaprogramowanego satelity. (Fot. TechniSat)

Telewizja internetowa bez dekodera i anteny

Popularne stają się aplikacje dla wszystkich, np. Player, WP Pilot, których filmy czy seriale wypełnią czas na kempingu lub w podróży. Niektórzy operatorzy mobilnego internetu i płatnych platform cyfrowych jak Polsat Box czy Canal+ dla swoich abonentów oferują aplikacje VoD. To telewizja bez dekodera i anteny. Można ją oglądać gdzie chcemy i na czym chcemy np. na tablecie, smartfonie czy laptopie. Jedynym warunkiem poprawnego odbioru jest zasięg internetu w miejscu pobytu (najlepiej sprawdzić u operatora Internetu i poniesienie kosztów transmisji, zależnych od posiadanego pakietu. Najlepiej, gdy na kempingu jest dostęp do bezpłatnego internetu i można korzystać z łączności Wi-Fi.

Telewizja mobilna

Dekoder Canal+ DVB-S2 Sagemcom-DSIW74 telewizji na kartę z pakietem Start+ na 12 miesięcy. (Fot. Canal+)

Polsat Box Go – ponad 100 kanałów TV i VoD

Internet coraz częściej jest źródłem programów telewizyjnych na żywo dla komputera, smartfona czy tabletu. Klienci telewizji Polsat Box mogą korzystać z aplikacji Polsat Box Go. Wystarczy pobrać aplikację ze sklepu Google Play lub wejść na stronę WWW polsatboxgo.pl. Poza dekoderem można korzystać z usługi na trzech urządzeniach jednocześnie: komputerze, tablecie i smartfonie. Polsat Box Go to dostęp do treści w formule VoD, czyli „na żądanie”, oryginalnych treści premium, seriali i programów przedpremierowych, 120 kanałów TV na żywo oraz w najlepszej jakości, w tym w 4K (np. najnowszy Disney+). W Polsat Box Go są dostępne np. pakiety bez reklam: Polsat Box Go Sport i Polsat Box Go Premium. Pakiety te można wykupić tylko na miesiąc, bez długich umów i zobowiązań. Polsat Box Go zapewnia dostęp do tysięcy godzin najlepszego sportu, filmów i seriali, bajek dla dzieci, które każdy może oglądać, kiedy i gdzie chce. Z praktycznych funkcji korzystania z kanałów na żywo jest możliwość odtwarzania scen do tyłu lub do przodu scen, co 10 sekund lub pobranie filmu np. do pamięci smartfona, wtedy nie będzie potrzebny Internet. Funkcja Chromecast umożliwia przesyłanie obrazu ze smartfona, tabletu i komputera na telewizor z tą funkcją.

Telewizja mobilna

Dużym ułatwieniem w terenie jest mocowanie anteny DVB-S2 TechniSat Satman 45 na stojaku.

Canal+ online – kanały online i TV na żywo

To usługa platformy Canal+, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VoD. Aplikacja Canal+ online umożliwia korzystanie z kanałów telewizyjnych (linearnych) oraz biblioteki treści na żądanie w jakości HD i 4K Ultra HD.

Można korzystać z kilku funkcji, które sprawiają, że oglądanie telewizji internetowej jest komfortowe. Do najciekawszych należą: Start over oglądanie od początku i Backward EPG odtwarzanie materiałów danego kanału TV do 8 godzin wstecz. Funkcja Multi-live zapewnia oglądania do czterech kanałów jednocześnie. Pobieranie to możliwość zapisania filmu do pamięci smartfona lub tabletu. Będzie on dostępny przez 30 dni do 48 godzin po pierwszym odtworzeniu. Aplikacja może być aktywna na wielu urządzeniach, ale jednocześnie można oglądać na dwóch z nich, np. na telewizorze i smartfonie. Telewizja internetowa konkuruje z DVB-T2/HEVC i DVB-S2. Zyskuje przewagę w miejscach stabilnej sieci internetowej. Do poprawnego odtwarzania płynnego obrazu bez zacięć i buforowania użytkownik powinien mieć dostęp do szerokopasmowego Internetu. Optymalne połączenie to prędkość, co najmniej 8 Mbit/s dla wideo HD oraz co najmniej 25 Mbit/s w jakości Ultra HD. W decyzji wyboru trzeba wziąć pod uwagę koszty pakietów telewizyjnych oferowanych przez głównych graczy na rynku mediów.

Telewizja mobilna

Zestaw antenowy TechniSat DigiDish 45 na przyssawkę umożliwi szybkie mocowanie anteny do karoserii czy szyby w np. w kamperze. (Fot. TechniSat)

Telewizor Telefunken 32HGP7450W na baterie

Zasilanie akumulatorowe (Li-ion 18 V) telewizora Telefunken 32HGP7450W umożliwia oglądanie telewizji lub korzystanie ze streamingu do trzech godzin bez podłączania do źródła zasilania. Można też skorzystać z zasilacza sieciowego DC 24 V. Odbiornik wyposażono w 32-calowy (80 cm) panel DLED HD Ready o rozdzielczości 1366 × 768 px. Nad jakością obrazu czuwa układ Micro Dimming. Dzięki niemu kontrast obrazu ulega zwiększeniu. Obsługiwane są standardy HDR 10 i HLG. System dźwiękowy o mocy 2 × 6 W dekoduje fonię różnych standardów: Dolby Digital Plus (DD+) i Dolby Audio. Można skorzystać z equalizera i funkcji Surround Sound (dźwięku otaczającego). Telewizor 32HGP7450W odbiera programy telewizyjne DVB-S2, DVB-T2/HEVC oraz telewizji kablowej DVB-C. Nagrywanie programów TV umożliwi funkcja PVR. Możliwe jest także strumieniowanie filmów z takich serwisów VoD jak Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, TVP VoD, WP Pilot z wykorzystaniem sieci Wi-Fi. Z telewizorem można również sparować urządzenia Bluetooth, np. słuchawki bezprzewodowe. W zestawie jest dodatkowy pilot Trio Smart TV z łatwym dostępem do przeglądarki WWW i wybranych aplikacji. Z tyłu obudowy znajdziemy następujące złącza: HDMI (× 2), USB (× 1), wyjście audio optyczne, wyjście słuchawkowe, VGA (PC in-D-SUB 15), wejście komponent (YPbPr), wejście kompozytowe, wejście Ethernet (RJ-45), gniazdo CI+. Wbudowany w obudowę stojak z uchwytem zapewnia łatwe przenoszenie oraz stabilne postawienie. Telewizor ma masę ok 6 kg i można go transportować w dołączonej torbie wodoodpornej.  

Telewizor Telefunken 32HGP7450W
2023-06-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket