Dekodery DVB-S2, IPTV i OTT – najlepsza oferta programowa

Dekodery DVB-S2, IPTV i OTT

Dekodery satelitarne oraz OTT oferowane są przede wszystkim przez platformy cyfrowe. Możliwość korzystania z największej oferty kanałów telewizyjnych na żywo oraz filmów z największych serwisów, jak Netflix czy Disney+ przyciąga klientów. W tym roku, praktycznie niema nowości sprzętowych, ale aktualizacje oprogramowania wprowadzają nowe funkcje. (Fot. TechniSat)

Największą ofertę kanałów sportowych oferują platformy satelitarne i telewizje kablowe. Telewizja satelitarna DVB-S2 to możliwość odbioru kanałów w rozdzielczości HD i Ultra HD 4K HDR. Największą zaletą odbiorników DVB-S2 jest niezawodność odbioru telewizji na całym terytorium kraju niezależnie od liczby odbiorników. Telewizja satelitarną wymaga zainstalowania anteny (popularnego talerza). Dla odbiorników satelitarnych głównym zagrożeniem przy oglądaniu kanałów telewizyjnych jest używanie za małej anteny (w warunkach polskich minimum to 90 cm). Przy dużych opadach deszczu czy śniegu może to prowadzić do zaniku sygnału, ale pozostaje wtedy dostęp do usług sieciowych.

Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-1

TECHNISAT Digit ISIO S3; TECHNISAT Satman 850 Plus

Dekodery DVB-S2

Abonentom platform cyfrowych Canal+ i Polsat Box, którym zależy na niezawodności i najlepszej ofercie programowej, polecane są dekodery HD lub Ultra HD z telewizją DVB-S2 i internetową z dostępem do kanałów na żywo i aplikacji Canal+ online (platforma Canal+) lub Polsat Box Go (platforma Polsat Box), łączącą zalety obu telewizji. W tych zawansowanych dekoderach przełączenie kanałów telewizji satelitarnej jest znacznie szybsze niż w aplikacjach internetowych.

W dekoderach Polsat Box z funkcją Duo Polsat Box 4K i Polsat Box 4K lite dołączonych do Internetu znajdziemy atrakcyjne funkcje, takie jak Time Shift, Restart i CatchUp. Przy wykorzystaniu funkcji Duo abonent sam decyduje o źródle sygnału telewizyjnego – satelita czy telewizja kablowa IPTV. Może je zmieniać, kiedy chce i tak często, jak chce, w ramach tego samego pakietu TV. IPTV działa z Internetem stacjonarnym Plusa, Netii i Orange o min. prędkości 8 Mbit/s dla kanałów w jakości HD oraz 25 Mbit/s dla kanałów w jakości 4K.

Funkcja Time Shift daje możliwość zatrzymywania i przewijania wybranych programów do 3 godzin (bez podłączonego dysku), a to pozwala jeszcze raz zobaczyć wybraną scenę czy fragment meczu w sytuacji, gdy musimy przerwać oglądanie albo coś przeoczyliśmy. Druga funkcja – Restart pozwala na oglądanie wybranych programów z kanałów linearnych od początku, co oznacza, że nie trzeba się martwić spóźnieniem na ulubiony serial, film czy program rozrywkowy. To także bardzo użyteczna funkcja, gdy przełączając kanały, trafimy na coś interesującego, a program już trwa. Ostatnia funkcja – CatchUP umożliwia oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni wstecz od ich emisji, bez dodatkowych opłat i to bez konieczności nagrywania. Jest to funkcja odpowiednia na sytuacje, gdy emitowane są dwa lub trzy interesujące programy jednocześnie. Wtedy, jeśli są dostępne w opcji CatchUP, możemy do nich wrócić w bardziej dogodnym momencie. Korzystając z pilota (Bluetooth), w przewodniku EPG wybieramy pożądany kanał i cofamy się do konkretnego programu w określonym dniu i godzinie, aby go obejrzeć od początku. Ważne jest, że możemy wtedy przerwać oglądanie i kontynuować od miejsca, w którym zostało przerwane.

Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-3

W serwisie VOD Canal+ online zobaczymy oryginalne produkcje wytwórni filmów Canal+.(Fot. Canal+)

Nagrywanie w chmurze czy na twardym dysku

Uzupełnieniem w dekoderach 4K Polsat Box jest usługa nPVR, umożliwiająca nagrywanie w chmurze bez konieczności posiadania dysku twardego, która pozwoli na przechowywanie nawet do 1500 godzin nagrań przez okres 30 lub 120 dni (zależnie od wykupionego wariantu usługi). Dzięki temu rozwiązaniu na wybranych kanałach, można nagrywać trwający program oraz planować nagrania w przyszłości z poziomu przewodnika EPG.

Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-5

CANAL+ 4K DualBOX+; OPTICUM AX UHD 1500 4K BOX

Twarde dyski do 2TB

Dekodery Canal+ 4K UltraBOX+ i 4K DualBOX+ umożliwiają podłączenie zewnętrznego dysku twardego (oprócz tego, który jest w zestawie) lub pamięci USB (pendriveʼa). Dzięki temu można odtwarzać własną muzykę, zdjęcia lub nagrane filmy. Zalecane jest skorzystanie z dysku z własnym zasilaniem lub dysku o małym poborze prądu (np. dyski 2,5 cala). Aby w pełni wykorzystać funkcje dekodera, np. możliwość nagrywania trzech różnych programów z odpowiednią instalacją antenową (Unicable lub Wide-band) należy korzystać z dysku dołączonego do zestawu. Nagrania będą możliwe do odtworzenia tylko na dekoderze, na którym zostały wykonane. Na przykład dekoder Canal+ 4K UltraBOX+ jest wyposażony w zewnętrzny twardy dysk o pojemności 1 lub 2 TB, dołączany do złącza e-SATA. Powinien mieć też własne zasilanie. Popularne jest też korzystanie z wejścia USB, do którego można dołączyć twardy dysk lub pamięć typu pendrive. Dekoder 4K DualBox+ ma tylko wejście USB, do którego można podłączyć zewnętrzny dysk twardy lub pamięć flash o pojemności 500 GB.

Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-7

Dekoder Canal+ BOX HY4001 jest wyposażony w system operacyjny Android TV 10.0, co zapewnia dostęp do wielu aplikacji Google Play. (Fot. Canal+)

Kanały sportowe i programy TV w HDR HLG

Coraz więcej transmisji sportowych jest realizowanych w standardzie Ultra HD HDR, chociażby przez kanały Canal+, Eleven Sports, Polsat Sport Premium. Najlepszą jakość obrazu zapewniają transmisje sportowe realizowane w standardzie 4K HDR HLG (Hybrid Log Gamma). Z satelity mamy niestety małą ofertę kanałów 4K np. na dekoderach platform cyfrowych możemy oglądać np. NASA UHD, Travelxp 4K, Love 4K nature, My- Zen TV 4K, Museum 4K, Fashion TV UHD, InUltra, Hot Bird 4K1, Eleven Sports 1 4K. W momencie włączenia kanału TV 4K, telewizor powinien automatycznie wykryć sygnał HDR. Na ekranie pojawia się stosowna informacja w rogu ekranu w postaci logo HDR.

2023-08-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket