Innowacyjne i nowoczesne szafy suszące

Innowacyjne i nowoczesne

Szafy suszące to obecnie jedne z najnowocześniejszych urządzeń służących do domowego suszenia i odświeżania tkanin. Dzięki nim możemy w zaciszu własnego domu wykonać zabiegi pielęgnacyjne ubrań, które do tej pory dostępne były wyłącznie w profesjonalnych pralniach. (Fot. Samsung)

Sprzęt gospodarstwa domowego powstał po to, by ułatwić życie codzienne. W zakresie domowego suszenia i odświeżania tkanin producenci również odpowiadają nowoczesnym sprzętem. Urządzenia, które szturmem wkraczają do naszych domów i mieszkań, to automatyczne szafy suszące.

Skąd pomysł na takie urządzenie?

Automatyczna suszarka do ubrań powoli, ale skutecznie staje się standardem w naszych gospodarstwach domowych, ale nie tylko ona. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, producenci oferują nowoczesne urządzenia do suszenia i odświeżania tkanin, a są nimi szafy suszące.

Te urządzenia w pierwszej wersji powstały z myślą przemyśle. Pierwsze szafy suszące, które również dezynfekowały urania, wykorzystywane były i są do chwili obecnej w medycynie, budownictwie, straży pożarnej, hotelarstwie i gastronomii, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także kosmetycznym. Zastosowanie komercyjne tego urządzenia jest bardzo szerokie. Z uwagi na szczególne funkcje producenci tych sprzętów, a także sprzętów pralniczych, przełożyli je na zastosowania domowe. Szafy suszące do użytku domowego oferowane są głównie zmyślą o tkaninach i ubraniach, które nie powinny być suszone w zwykłej suszarce automatycznej, nawet tej, która oferuje najdelikatniejsze programy suszenia. Co więcej, szafy oferują też odświeżanie tkanin, a do tego w taki sposób, że ubrania mogą w tym czasie wisieć bezpiecznie na wieszakach, zamiast być zwinięte i umieszczone w bębnie suszarki.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-3

SAMSUNG DF10A9500CG; LG S3MFC; ASKO DC7774V.W; ASKO DC7784V.S

Historia domowej szafy suszącej w Europie

Pierwsze tego typu urządzenia do użytku domowego w Europie zostały wprowadzone w Szwecji w latach osiemdziesiątych XX w. Jeszcze wtedy nie były umieszczane w mieszkaniach, a w spółdzielczych, ogólnodostępnych i samoobsługowych pralniach. Trend pralni społecznych i wykonywania prania oraz suszenia poza domem utrzymywał się w Szwecji przez wiele kolejnych lat. W Polsce nigdy nie mieliśmy z nim do czynienia. Być może dlatego, że w latach osiemdziesiątych nie była jeszcze u nas tak znana nawet automatyczna pralka, nie wspominając już nawet o jej dostępności.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-5

Szczególną zaletą szaf suszących jest możliwość suszenia ubrań na wieszakach, a więc bez składania czy zaginania. (Fot. ASKO)

Pierwsze szafy w Stanach Zjednoczonych

Nieco wcześniej szafy suszące były dostępne w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie druga połowa XX w., która przyniosła trend budowania większych domów wraz z wyposażeniem ich w specjalne pomieszczenia zwane pralniami, skutkowała wymuszeniem na producentach urządzeń pralniczych coraz to nowszych rozwiązań w zakresie funkcjonalności. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na luksusowe urządzenia AGD na amerykańskim rynku mieszkaniowym, w ostatnich latach kilku producentów sprzętu AGD, np. Asko, zaczęło dostarczać automatyczne szafy suszące. Ich wielkość się nie zmieniła do chwili obecnej. Typowa szafa susząca do użytku domowego ma mniej więcej wielkość wąskiej lodówki i stanowi uzupełnienie tradycyjnych suszarek bębnowych.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-7

Fot. Samsung

Od wirówki do suszarki bębnowej

Pierwszym elektrycznym urządzeniem wspomagającym suszenie ubrań była bez wątpienia wirówka. Do tej pory rozmaite rodzaje wirówek są dostępne na rynku i cieszą się niemałym powodzeniem, ponieważ w dalszym ciągu znajdują się użytkownicy, których potrzeby ten sprzęt w zupełności spełnia. Wraz z pojawieniem się na rynku pralek automatycznych wirówki wolnostojące zostały zastąpione programem wirowania, w który wyposażona była pralka.

Kolejnym krokiem technicznym wspomagającym suszenie wypranych ubrań była automatyczna suszarka. Pierwsze sprzęty nazywane były wywiewowymi, ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi, a do ich prawidłowego działania należało je podłączyć do sieci wentylacyjnej. Takie podłączenie nie zawsze było możliwe, więc producenci zaczęli poszukiwać nowych rozwiązań. Tak nastała era suszarek kondensacyjnych, które obecnie są głównym rodzajem tych sprzętów.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-9

Fot. LG

Szybka sława suszarek bębnowych

Kondensacja to inaczej zmiana stanu skupienia z postaci gazowej w ciekłą. Stąd nazwa suszarki, ponieważ pranie suszone jest ciepłym powietrzem, które w połączeniu z wilgocią z tkanin skrapla ją. Urządzenie w ten sposób pozbywa się pary wodnej, a precyzyjnie mówiąc: gorącego powietrza. Nie musimy go podłączać do systemu wentylacji, ponieważ skropliny trafiają do specjalnie do tego przeznaczonego zbiornika. Ich usuwanie następuje w dwojaki sposób i zależy od modelu sprzętu. Pierwszym sposobem jest podłączenie urządzenia do sieci kanalizacyjnej. Opróżnianie zbiornika odbywa się automatycznie, bez jakiejkolwiek ingerencji czy zaangażowania użytkownika. Drugi sposób to manualny, w którym to użytkownik okresowo opróżnia zbiornik. Taki sposób może wydawać się mniej komfortowy, ale za to brak konieczności stosowania specjalnych podłączeń sprawia, że urządzenie może stać w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu, a do sprawnego działania potrzebuje jedynie bliskości gniazdka elektrycznego.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-11

Szafy suszące wyposażone są w intuicyjne panele sterowania, a także możliwość obsługi przy pomocy smartfonu.

Gdzie sprawdzi się szafa susząca?

Domowe sprzęty susząco-odświeżające z pewnością docenią rodzice małych dzieci, a także duże rodziny. Liczba osób w gospodarstwie domowym, jak również niemowlęta czy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to zawsze spora ilość codziennego prania, ale również ubrań, które wymagają tylko odświeżenia. Nie dotyczy to wyłącznie ubrań, ale również ręczników i pościeli. Wysoka temperatura pary generowanej przez nowoczesne urządzenia susząco-odświeżające to przede wszystkim sposób na eliminację z tkanin bakterii i wirusów. Co więcej, urządzenia te docenią alergicy, ponieważ wysoka temperatura pary usuwa z pościeli, ręczników, firan i zasłon większość uciążliwych alergenów. Warto tu wspomnieć, że firany i zasłony są częściami wystroju domu, które w zasadzie nie poddają się większym zabrudzeniom niż osiadanie na nich kurzu. Oznacza to, że zamiast częstego prania możemy je okresowo odświeżać. Bardzo pomocne są przy tym sprzęty odświeżające.

2023-12-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket