Intrygujące technicznie, stylowe i praktyczne okapy sufitowe

Intrygujące technicznie,

Obecnie projektowane okapy kuchenne są tak przemyślane konstrukcyjnie i wzorniczo, żeby jak najtrafniej dobrać je do reszty urządzeń lub do klasycznego stylu i neutralności w kuchni. Przykładem takich konstrukcji są np. okapy sufitowe. (Fot. Ciarko Design)

Intrygujace-technicznie-stylowe-i-praktyczne-okapy-sufitowe-1

ASKO CCT1252WC; MIELE DA 2808

Charakterystyka konstrukcji sufitowych

Okapy sufitowe, obok sprzętów wyspowych, są jednymi z najbardziej prestiżowych typów okapów. Cechują je duża efektywność, innowacyjność i niebanalne wzornictwo. Płaska i zwykle dość duża powierzchnia w tego typu urządzeniach wygląda bardzo elegancko, zwłaszcza po włączeniu zintegrowanego oświetlenia.

Okapy sufitowe są szczególnym rodzajem tego sprzętu, ponieważ z jednej strony pełnią funkcję pochłaniacza czy wyciągu, a z drugiej dodatkowego, stylowego oświetlenia przestrzeni kuchennej. Co więcej, doskonale wpisują się w najnowsze trendy projektowe i wzornicze. Wymagają przy tym pewnych przemyśleń i innego spojrzenia na kuchnię, ale za to odwzajemniają się jakością i efektywnością wentylacji, a do tego znakomicie się prezentują.

Intrygujace-technicznie-stylowe-i-praktyczne-okapy-sufitowe-3

Cechą konstrukcyjną okapu sufitowego jest to, że jego część może zostać ukryta w podwieszanym suficie.
Taki zabieg sprawia, że urządzenie pozostaje niemal niewidoczne w kuchennej aranżacji. (Fot. Gaggenau)

Stylowa i elegancka konstrukcja

W aranżacji dużej przestrzeni kuchennej, niezależnie od tego, czy jest ona częścią mieszkania, apartamentu czy domu, model sufitowy będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Sprawdzi się nie tylko podczas gotowania, ale tak naprawdę w codziennym funkcjonowaniu. Okap szybko odświeży powietrze w pomieszczeniu, jest także idealny podczas spotkań z rodziną czy znajomymi, gdy w pomieszczeniu przebywa dużo osób. Dosyć duże gabarytowo okapy sufitowe dobrze radzą sobie z wymianą powietrza nawet w pomieszczeniach o większej kubaturze. Ich stylistyka nawiązuje zwykle do minimalizmu w każdej kwestii. Tego typu modele świetnie się prezentują po zamontowaniu, choć mocno się nie wyróżniają i nie zajmują miejsca w kuchni – dobrze zainstalowany okap sufitowy może być niemal niewidoczny. Urządzenia określane mianem minimalistycznych powinny być gładkie oraz jednolite.

Intrygujace-technicznie-stylowe-i-praktyczne-okapy-sufitowe-5

GAGGENAU AC402181; FALMEC Falmec Vega Circle Tech Isola 115

Przemyślany montaż okapu sufitowego

Montaż okapu sufitowego polega na zabudowie mechanizmu wentylującego w suficie, nierzadko specjalnie do tego podwieszanym, lub zamontowaniu go na nim w sposób widoczny. Sufitowa konstrukcja, oczywiście odpowiednio ukryta pod zabudową, nie zaburza aranżacji i wystroju kuchennego wnętrza, a do tego nie zajmuje cennej przestrzeni w domowej kuchni.

Rozwiązanie to preferują przede wszystkim zwolennicy minimalistycznego wzornictwa i nowoczesnych wnętrz. Ze względu na utrudniony dostęp do urządzenia jego obsługa odbywa się najczęściej za pomocą pilota. Może też być dostępna opcja sterowania z płyty. Na rynku nie brakuje także sufitowych modeli, którymi można sterować z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Intrygujace-technicznie-stylowe-i-praktyczne-okapy-sufitowe-7

Fot. Elica

Jakie tryby pracy oferuje sprzęt?

Większość okapów sufitowych (ale nie wszystkie) może pracować w jednym z dwóch trybów: w obiegu zamkniętym jako pochłaniacz oraz w obiegu otwartym jako wyciąg. Obieg zamknięty, zwany też recyrkulacyjnym, oznacza, że okap pochłania do filtra zanieczyszczone oparami i tłuszczami powietrze, oczyszcza je, a następnie z powrotem wpuszcza do obiegu. Obieg otwarty, zwany wywiewowym, odprowadza zaś powietrze bezpowrotnie na zewnątrz pomieszczenia – zwykle do pionu wentylacyjnego. To, z której opcji skorzystamy, zależy od tego, czy mamy w kuchni specjalny szyb kominowy, czy też nie (należy to sprawdzić, gdyż okapu nie wolno podłączać do tzw. pionu grawitacyjnego!). Jeśli okap pracuje w trybie wyciągu, wykorzystuje zwykle filtry metalowe, które absorbują tłuszcz wydzielający się wraz z parą wodną i charakteryzują się prostym demontażem oraz możliwością mycia zarówno pod bieżącą wodą, jak i w zmywarce. Jeśli okap pracuje jako pochłaniacz (powietrze krąży stale po kuchni) to wymaga on, oprócz filtra metalowego, także filtra pochłaniającego (tzw. absorbującego). W większości okapów jest to filtr węglowy. Zwykle jeden egzemplarz filtra dołączony jest do podstawowego wyposażenia.

Intrygujace-technicznie-stylowe-i-praktyczne-okapy-sufitowe-9

CIARKO DESIGN Su Light 90; GAGGENAU AC250121

Wydajność okapu sufitowego

W okapach, nie tylko zresztą tych sufitowych, bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzenia pod względem wydajności. Jak ją wyznaczyć? Najprostszą metodą jest pomnożenie powierzchni podłogi pomieszczenia (w metrach kwadratowych) przez jego wysokość. Uzyskamy wtedy kubaturę kuchni mierzoną w metrach sześciennych. Następnie wynik trzeba pomnożyć przez 6 (jeśli chcemy dobrać urządzenie pracujące w absolutnym minimum zalecanej skuteczności) lub przez 12 (gdy chcemy uzyskać maksymalną wydajność). Za optymalny uśredniony stan wymiany powietrza w pomieszczeniu można więc przyjąć zakres od 8 do 10 razy w ciągu godziny. Założenie to odnosi się do kuchni zamkniętych. Jeśli natomiast kuchnia otwarta jest na salon lub przedpokój, wówczas trzeba uwzględnić jego powierzchnię w obliczeniach, ale tylko z założeniem, że pod uwagę bierzemy pierwszą, najbliżej sąsiadującą z kuchnią kubaturę. Warto pamiętać, że często im większa wydajność okapu, tym głośniejsza praca silnika (wentylatora). W wypadku mieszkań czy domów wielopoziomowych zbyt duża wydajność okapu może nawet powodować zakłócenia w równowadze wentylacji w całym pomieszczeniu, a w krańcowych sytuacjach np. ściągać w zimie chłód z wyższych kondygnacji.

Intrygujace-technicznie-stylowe-i-praktyczne-okapy-sufitowe-11

Fot. Faber

Stylowe źródło oświetlenia

Dostępne na rynku modele okapów sufitowych w zdecydowanej większości wyposażone są we własne oświetlenie (obecnie najczęściej LED- -owe), dzięki czemu stały się niezwykle efektowne. Przemyślane rozmieszczenie diod daje wyjątkowy nastrój i wpływa na wygląd oraz funkcjonalność całej kuchni. Kiedyś oświetlenie traktowane było jedynie jako praktyczny dodatek, dzięki któremu gotowanie stawało się łatwiejsze. Dzisiaj rola oświetlenia mocno się zmieniła i znacznie wykroczyła poza swój pierwotny kształt. Obecnie, poza funkcjonalnością, nowoczesne oświetlenie wnosi powab, swoistą „magię”, staje się elementem dekoracji i ma istotny wpływ na projektowanie kuchni. Szczególne cechy w zakresie oświetlenia w rozwiązaniach sufitowych zauważalne są także wieczorem, kiedy chcemy włączyć delikatne oświetlenie. Okap może wówczas pełnić funkcję pięknej, estetycznej lampy. Co więcej, w wielu modelach dostępna jest regulacja temperatury barwowej oświetlenia. Umożliwia ona dostosowanie tego parametru do innych elementów oświetleniowych wykorzystywanych w domowej aranżacji.

Intrygujace-technicznie-stylowe-i-praktyczne-okapy-sufitowe-13

FABER Air Hub Heaven Light Pro X 120; FRANKE Maris FCBI 926 XS

Obsługa pilotem zdalnego sterowania

Producenci okapów starają się, żeby wprowadzane przez nich na rynek modele były innowacyjne i dawały większą swobodę obsługi użytkownikowi. Większą niż wciąż popularne sterowanie manualne przy pomocy panelu z przyciskami bezpośredniego wyboru. Na rynku mamy zatem wiele modeli obsługiwanych za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niegdyś opcja ta zaliczana była do tych najbardziej prestiżowych i komfortowych. Dziś stała się standardem. Pilot działa na zasadzie przekazywania fal podczerwieni i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem z odległości od kilku do kilkunastu metrów. Dodawany jest często jako element wyposażenia, choć w wypadku niektórych modeli sprzedawany jest osobno, jako opcja. Pilot jest bardzo chętnie używany przez wielu konsumentów. Warto sprawdzać, jakimi funkcjami okapu można z jego pomocą sterować.

Intrygujace-technicznie-stylowe-i-praktyczne-okapy-sufitowe-15

Okapy sufitowe z jednej strony pełnią funkcję klasycznego pochłaniacza lub wyciągu, a z drugiej sprzętu pełniącego dodatkowo funkcję stylowego oświetlenia przestrzeni kuchennej, zwłaszcza takiej, która jest duża i otwarta na inne pomieszczenia. (Fot. Miele)

Bezprzewodowa komunikacja Bluetooth

Często stosowanym udogodnieniem w codziennej obsłudze okapów jest sterowanie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, nierzadko w ramach całego systemu „inteligentnego” domu. Okapy mogą łączyć się ze smartfonem lub tabletem dzięki modułom komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz Bluetooth. Pozwala to na zdalną obsługę modelu z poziomu telefonu bez wstawania z fotela, a nawet gdy nie ma nikogo w domu! W praktyce jest to bardzo funkcjonalna opcja, która wnosi do pomieszczenia kuchennego kolejne nowoczesne rozwiązanie. Wystarczy jeden dotyk palca na ekranie urządzenia mobilnego, żeby okap rozpoczął pracę. Działanie jest dosyć proste. Należy pobrać kompatybilną, udostępnioną przez producenta aplikację na urządzenie mobilne. Po sparowaniu smartfona lub tabletu z okapem aplikacja wraz z funkcją wydawania poleceń jest gotowa do działania. Modele okapów z modułem komunikacji bezprzewodowej Bluetooth pozwalają z odległości nawet kilkudziesięciu metrów włączyć urządzenie, oświetlenie i regulować moc turbin. Modele korzystające z Wi-Fi, w zależności od modelu, mogą przekazać informacje o stanie aktywności urządzenia (czy jest włączone, czy nie), o statusie poboru energii elektrycznej, pozwalają także na zdalną kontrolę nad oświetleniem, a w niektórych modelach na włączenie i aktywowanie całego mechanizmu okapu.

2024-01-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket