Płyty współpracujące z okapami i okapy zintegrowane z płytą

Płyty współpracujące z okapami i okapy zintegrowane z płytą

Producenci płyt grzejnych widzą potrzebę współpracy tego sprzętu z okapem i wprowadzają do oferty kolejne modele, które są ze sobą kompatybilne. Urządzenia mogą być trwale połączone lub komunikować się na odległość. Podczas wyboru urządzeń warto zwrócić uwagę na tę szczególną cechę. (Fot. Amica)

Płyta i okap to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną przestrzeń kuchenną. „Inteligentne” rozwiązania, współpraca sprzętów i rozmaite funkcje, które ułatwiają codzienne gotowanie, stają się standardem. Płyta z wbudowanym okapem sprawdzi się zarówno w małej, jak i dużej kuchni. To oszczędność przestrzeni, ale również czasu i energii. Zintegrowane urządzenia włączają się synchronicznie dokładnie wtedy, kiedy jest taka potrzeba.

Dwa w jednym czy komunikacja bezprzewodowa?

Płyta z wbudowanym okapem, czyli urządzenie typu dwa w jednym, to dobre rozwiązanie pod względem komfortu obsługi, ponieważ oba sprzęty automatycznie dostosowują swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty, a tym samym skutecznie skracają czas ustawiania parametrów obu urządzeń. Co równie ważne, płyta z wyciągiem jest wyjątkowo efektownym wizualnie elementem wystroju wnętrza kuchni. Przemyślane wzornictwo tego sprzętu oraz montaż na równi z blatem to jedne z częstszych argumentów przy wyborze takiego zestawu.

Coraz częściej producenci sprzętu gospodarstwa domowego widzą potrzebę integracji rozmaitych urządzeń w służbie codziennej pracy. Współpraca płyt kuchennych z okapami staje się standardem i nawet urządzenia, które do tej pory nie miały tej funkcji, na kolejnych etapach produkcji są w nią wyposażane. Czy to odpowiedź na potrzeby klientów? A może nieunikniony postęp techniczny? Bez wątpienia to się dzieje i warto mieć takie rozwiązanie w kuchni, bo jest niebywałym ułatwieniem w codziennym gotowaniu.

Plyty-wspolpracujace-z-okapami-i-okapy-zintegrowane-z-plyta-3

AMICA PIH6541PHTSUN HC 3.0; SIEMENS ED811HQ26E

Dla kogo płyta z wbudowanym okapem?

Płyta z wbudowanym okapem sprawdzi się w każdej kuchni. Będzie idealnym rozwiązaniem do małej przestrzeni, ale też kuchni otwartej na salon. To dlatego, że z jednej strony urządzenie zajmuje niewiele miejsca, a z drugiej – doskonale się prezentuje. W przypadku otwartych kuchni, nierzadko z wyspą oddzielającą część kuchenną od dziennej, jest to szczególnie istotne. Aspekt estetyczny obok funkcjonalnego jest bardzo ważny. Płyta z wbudowanym okapem może być zamontowana w blacie roboczym. Wtedy jest częścią ciągu urządzeń codziennego użytku, rozplanowanych w zabudowie projektowo według funkcjonalności.

Plyty-wspolpracujace-z-okapami-i-okapy-zintegrowane-z-plyta-5

Sprzęty do gotowania i oczyszczania powietrza typu dwa w jednym, a zatem łączące funkcje płyty i okapu, są nie tylko funkcjonalne, ale także niebanalne wzorniczo. (Fot. Siemens)

Jak to działa?

Działanie okapu wbudowanego w płytę jest dokładnie takie samo jak okapu, który montujemy na ścianie czy w suficie. W przypadku montażu nie musimy zwracać uwagi na jeden ważny czynnik, który odróżnia go od pozostałych konstrukcji montażowych. Chodzi o odpowiednią, czy inaczej zwaną minimalną, odległość od płyty grzewczej. Płyta zintegrowana z okapem ma wyciąg zainstalowany bezpośrednio na płycie w postaci listwy lub okrągłego elementu. Co więcej, okap uruchamia się automatycznie po uruchomieniu płyty. Dzięki specjalnym sensorom intuicyjnie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty.

Plyty-wspolpracujace-z-okapami-i-okapy-zintegrowane-z-plyta-7

GAGGENAU CV282101; BOSCH PVS631HB1E

Praktycznie i wielkim skrócie

Upraszczając – dzięki zastosowaniu podstawowej zasady mechaniki gazów wykorzystane zostaje działanie bocznego strumienia powietrza, który ma większą prędkość niż prędkość unoszących się oparów. Pozwala to na efektywne odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z miejsca, w którym powstaje, czyli bezpośrednio na płycie grzewczej – prosto z garnków i patelni. Opary nie unoszą się w górę, dzięki czemu zachowane zostaje przejrzyste pole widzenia, bez wilgotnej pary i bez zapachów. Dzięki temu opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do wyciągu. Z jednej strony jest to skuteczna eliminacja wilgoci i tłuszczu powstającego podczas gotowania, a z drugiej – skrócenie czasu ustawiania parametrów obu urządzeń.

Plyty-wspolpracujace-z-okapami-i-okapy-zintegrowane-z-plyta-9

Fot. Miele

Automatyzacja w działaniu

W większości możliwość sterowania okapem kuchennym z płyty grzejnej możliwa jest dzięki wspólnemu mianownikowi, jakim jest funkcja Bluetooth. To dzięki tej łączności bezprzewodowej będziemy mogli sparować płytę kuchenną z okapem. W zależności od producenta oraz modeli sprzętów dzięki integracji obu urządzeń ustawienia okapu dostosowywane są automatycznie do temperatury i liczby używanych na płycie grzejnej stref.

Plyty-wspolpracujace-z-okapami-i-okapy-zintegrowane-z-plyta-11

CIARKO DESIGN Wizard 2.0; AMICA PIT6542PHTSUN HC 3.0

Sprzęt od tego samego producenta

Ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość integracji płyty z okapem jest ten sam producent obu sprzętów. Urządzenia są wyposażone w te same rozwiązania, dzięki którym proces parowania przebiega wręcz automatycznie. Jeśli wyposażamy kuchnię od nowa lub też wykonujemy remont i wymieniamy sprzęt, już na tym etapie próbujmy wybierać urządzenia tego samego producenta. Nie dosyć, że będziemy mogli je zintegrować, to zyskujemy pewność, że będą współgrały ze sobą stylistycznie. Jeśli jednak wymieniamy lub dokupujemy tylko płytę lub tylko okap, sprawdźmy, które z nowych urządzeń będą pasowały do tego, które mamy w kuchni.

Plyty-wspolpracujace-z-okapami-i-okapy-zintegrowane-z-plyta-13

Fot. Ciarko Design

Integracja dla codziennego komfortu

Połączenie płyty i okapu ma służyć użytkownikowi. To jego podstawowe zadanie. Integracja poprawia komfort użytkowania, które nierzadko odbywa się bez naszej ingerencji. Jednym z takich udogodnień jest automatyczne włączenie okapu, kiedy rozpoczynamy gotowanie. Okap uruchamia się, włącza oświetlenie i rozpoczyna usuwanie oparów z przygotowywanych potraw. Co więcej, sprzęt zacznie pracować w takim trybie, jaki jest wymagany przy ustawieniach płyty. Urządzenie wyłączy się w odpowiednim czasie po tym, gdy przestaniemy gotować. Dzięki opóźnionemu wyłączeniu mamy pewność, że opary i zanieczyszczenia z kuchni zostaną usunięte.

Plyty-wspolpracujace-z-okapami-i-okapy-zintegrowane-z-plyta-15

Fot. Amica

Bezdotykowa obsługa okapu

Udogodnieniem jest sama obsługa okapu. Przy integracji obu sprzętów sterujemy nimi z poziomu płyty. Podczas gotowania często mamy brudne ręce, więc takie rozwiązanie wydaje się bardzo praktyczne. Na płycie możemy zmienić moc i tryb pracy okapu, wyłączyć oświetlenie czy włączyć inne funkcje, których w tym momencie potrzebujemy. Sterowanie urządzeniami z poziomu tylko z jednego z nich oszczędza również czas, który musielibyśmy przeznaczyć na czyszczenie. Jeśli nie dotykamy okapu, nie pozostawiamy na nim śladów palców, zatem nie wymaga on czyszczenia po każdym gotowaniu.

2024-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket