Czas na dobrą kawę i wino! Ekspresy do kawy i winiarki

Czas na dobrą kawę i wino! Ekspresy do kawy i winiarki

Dobra kawa i wino w domowym zaciszu, to nie tylko możliwość przygotowywania w domowym zaciszu rozmaitych specjałów kawowych czy też kosztowania dobrze przechowywanych trunków, ale coraz częściej standard wyposażenia kuchni czy pokoju dziennego. (Fot. Amica)

Decydując się na zakup ekspresu do zabudowy czy winiarki, warto przeanalizować kilka ważnych aspektów, związanych z samą zabudową, stylistyką oraz funkcjonalnością. Atutem tego typu urządzeń jest jednolita aranżacja z innymi urządzeniami do zabudowy, a wśród sprzętów nie brakuje też winiarek wolnostojących, które można postawić w naszym domu czy mieszkaniu w każdym czasie, bez konieczności przeprowadzania głębokiego remontu.

Dla kogo chłodziarka do wina?

Winiarki są w stanie zapewnić idealną wilgotność powietrza i stworzyć najlepsze warunki do dojrzewania tego trunku. Wino, zależnie od gatunku, powinno się bowiem spożywać w odpowiednim momencie jego „życia” – jedne lepiej smakują, gdy są młode, a inne dopiero z wiekiem nabierają odpowiedniej szlachetności. Producenci postanowili odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie przechowywaniem i odpowiednim podawaniem tego szlachetnego trunku, dzięki czemu klienci mogą przebierać w ofertach różnych marek i wybrać model, który będzie dopasowany do ich potrzeb.

Czas-na-dobra-kawe-i-wino-Ekspresy-do-kawy-i-winiarki-3

MIELE KWT 7112 iG; AMICA WCB2K60B36.1; FRANKE FMY 24 WCR XS

Rodzaje sprzętów do przechowywania wina

Dostępne na rynku modele winiarek możemy klasyfikować głownie pod kątem aranżacji wnętrza. Wybierać można spośród tych wolnostojących, jak i do zabudowy (w tym również konstrukcji podblatowych). Jednak obok konstrukcyjnego zaplecza należy przyjrzeć się możliwościom technicznym urządzeń. Dostępne na rynku winiarki możemy też dzielić na urządzenia bez wydzielonych stref temperatury oraz te z wydzielonymi strefami. Te drugie mają niezależną regulację temperatury, wilgoci oraz zapewniają winu odpowiednią ilość światła, zależnie od strefy, w której jest przechowywane. Istotnym podziałem dostępnych na rynku winiarek jest ten uwzględniający ich gabaryty. Możemy tutaj wyróżnić modele kompaktowe, standardowe oraz szafy na wino. Te ostatnie wykorzystywane są przez zaawansowanych użytkowników i koneserów wina, a także w hotelach czy restauracjach.

Czas-na-dobra-kawe-i-wino-Ekspresy-do-kawy-i-winiarki-5

Winiarki do zabudowy, podobnie, jak ekspresy do kawy, oprócz spełnienia swojej podstawowej funkcji, czyli chłodzenia wina, mogą być również doskonałym elementem wystroju domowego wnętrza. (Fot. Amica)

Ekspres do kawy coraz bardziej popularny

Ekspresy do kawy dają możliwość przygotowywania w domowym zaciszu rozmaitych specjałów kawowych, których smak i aromat dorównuje tym z najlepszych kawiarni. Do tego wyposażone są w szereg przydatnych funkcji, dzięki którym można dowolnie spersonalizować ulubioną kawę, a nierzadko również kawę dla pozostałych domowników. Możliwość zabudowy to kolejna przydatna cecha, która na dobre zagościła już w tym segmencie.

Sprzęty gospodarstwa domowego do zabudowy cieszą się dużą popularnością. Możemy zabudować nie tylko płytę, piekarnik czy okap, ale również ekspres do kawy. Zabudowany ekspres do kawy sprawia, że nie tylko możemy cieszyć się pyszną kawą, ale w dodatku spójnie zaaranżować kuchnię. W większości dostępne na rynku modele ekspresów do kawy do zabudowy są urządzeniami ciśnieniowymi i w pełni automatycznymi. To dlatego, że zabudowany sprzęt powinien być jak najmniej kłopotliwy z punktu widzenia użytkowania, obsługi, ale też ewentualnego serwisu. Wśród urządzeń z tego segmentu znajdziemy również ekspresy półautomatyczne, kolbowe i na kapsułki. Modele automatyczne, najchętniej wybierane przez użytkowników, zaparzają aromatyczną kawę po naciśnięciu zaledwie jednego przycisku już w kilkadziesiąt sekund. To ich główna i jakże komfortowa zaleta.

Czas-na-dobra-kawe-i-wino-Ekspresy-do-kawy-i-winiarki-7

SIEMENS CT718L1B0; GAGGENAU CMP250112; MIELE CVA 7440

Gdzie umiejscowić „domową kawiarnię”

Montaż ekspresu do kawy do zabudowy to jedna z trudniejszych, ale też ważniejszych czynności podczas użytkowania. Jeśli chcemy, żeby ekspres był zamontowany razem z innymi urządzeniami kuchennymi, takimi jak piekarnik, kuchenka mikrofalowa czy szuflada grzewcza, warto zapoznać się z możliwościami zabudowy pod kątem zestawienia kilku urządzeń. Konfiguracja może być pozioma, w słupku, a nawet w kształcie litery „T”. Możemy również zamontować ekspres jako urządzenie samodzielne, bez sąsiadujących z nim sprzętów. Wszystko zależy od ergonomii kuchni, upodobań stylistycznych użytkownika, możliwości przestrzennych i codziennego użytkowania. W mieszkaniu czy domu idealnym miejscem dla ekspresu do kawy jest, oczywiście, przestrzeń kuchenna. W biurach, przychodniach, salonach samochodowych i innych miejscach, gdzie warto częstować klientów kawą, nie ma żadnego powodu, żeby nie zamontować go np. w poczekalni, jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi podłączeniami.

Czas-na-dobra-kawe-i-wino-Ekspresy-do-kawy-i-winiarki-9

Ekspres do kawy do zabudowy nierzadko jest jednym ze sprzętów linii wzorniczej, co zapewnia spójność aranżacji kuchni, a także możliwość komunikacji bezprzewodowej między urządzeniami. (Fot. Siemens)

Montaż ekspresu do kawy do zabudowy

Przed rozpoczęciem prac należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją montażu, w której znajdziemy wszelkie niezbędne wymiary, które ekspres powinien mieć zagwarantowane do prawidłowej zabudowy, a następnie do sprawnego działania. Wysokość wszystkich standardowych ekspresów do zabudowy wynosi średnio od ok. 45 cm (modele kompaktowe) do 60 cm (modele standardowe). Jeśli podejmiemy decyzję o samodzielnym montażu, warto poprosić o pomoc drugą osobę, z którą wmontujemy ekspres na założonej wysokości. Jego masa zwykle nie przekracza 10 – 15 kg, niemniej jest nieporęczny i nierzadko wyposażony w delikatne, szklane elementy, które mogą utrudniać wygodne umiejscowienie go w niszy przez jedną tylko osobę. Jeśli w tego typu czynnościach nie czujemy się najlepiej, warto zaprosić do montażu wykwalifikowanego fachowca, który ma w tym doświadczenie. Ekspres należy odpowiednio umiejscowić w otworze, następnie podłączyć do wody i prądu, wypoziomować wszystkie elementy, a na koniec zabudować front na tyle, na ile zaleca to producent. Wtedy będziemy mieli pewność, że urządzenie będzie działało sprawnie i prawidłowo.

Czas-na-dobra-kawe-i-wino-Ekspresy-do-kawy-i-winiarki-11

Fot. Bosch

Dlaczego wino należy odpowiednio przechowywać?

Prawidłowe przechowywanie to także takie, w którym zapewniona jest optymalna wilgotność i jakość powietrza. Należy pamiętać o tym, że butelka, leżakując, oddycha. Aby przepływ powietrza przez korek był idealny, nie powinien on być ani zbyt mokry, ani też zbyt suchy. Korkowane wino jest szczególnie narażone na zewnętrzne zapachy. Przez wilgotny korek mogą one z łatwością przedostać się do wnętrza butelki, co z pewnością wpłynie na smak wina. Nie bez powodu w profesjonalnych winnicach olbrzymią wagę przywiązuje się także do konstrukcji samego korka, żeby wino przechowywane w butelce po zakorkowaniu nie traciło na swoich walorach, a wręcz przeciwnie – z czasem nawet zyskało.

2024-08-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket