iROBOT

Jak przygotować dom na robota sprzątającego? [promocja]

Jak przygotować dom

Remont mieszkania lub jego urządzanie to świetny moment na dostosowanie wnętrza nie tylko pod względem estetycznym, ale również praktycznym. W trakcie aranżacji przestrzeni warto wziąć pod uwagę nieocenionego pomocnika w nużących obowiązkach – profesjonalnego robota sprzątającego.

Robot sprawdzi się w każdym domu, jednak odpowiednio przygotowane pomieszczenia jeszcze bardziej zwiększą jego efektywność. Na co zwrócić uwagę? Swoimi radami podzieliła się Beata Michalak – projektantka wnętrz, właścicielka Studio Deccor i ekspertka marki iRobot, obecnej na polskim rynku już od 20 lat. Nawet jeśli w tym momencie nie planujemy zakupu robota sprzątającego, warto zastosować się chociaż do kilku z nich, żeby w przyszłości zapewnić sobie więcej wygody i wolnego czasu.

Minimalizm i dbanie o schludność to klucz do funkcjonalności. Aranżując przestrzeń, myślmy o tym, aby była jak najbardziej użytkowa oraz abyśmy czuli się w niej dobrze i komfortowo. Splątane przewody czy ciągnące się pod szafkami przedłużacze wpływają na końcowy efekt wizualny. Przy użyciu uchwytów, rzepów i listew przypodłogowych w prosty sposób możemy je zamaskować. Z kolei wybierając dywany, warto zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane – najlepiej sprawdzają się te odporne na zabrudzenia i łatwe do czyszczenia. Najwyższą skuteczność sprzątania gwarantują jednak gładkie powierzchnie podłóg, takie jak panele, parkiet czy płytki ceramiczne – mówi Beata Michalak ze Studio Deccor, projektantka i ekspertka marki iRobot.

Niskie progi to podstawa

Podłogi to kluczowy element wpływający na skuteczność pracy robota sprzątającego. Najlepsza przestrzeń to taka, po której będzie mógł swobodnie się poruszać, bez przeszkód, zakamarków, wąskich przejść i zatoczek. Jeśli to możliwe, remontując lub aranżując mieszkanie, zrezygnuj w nim z progów i listew o wysokości powyżej 1,6 cm. Gdy podłogi w całym wnętrzu będą znajdowały się na tym samym poziomie, robot swobodnie przemieści się między pokojami, a tym samym nie trzeba będzie samodzielnie go przenosić. – Jednolita powierzchnia podłogi nie tylko ułatwia pracę robota odkurzającego czy odkurzająco-mopującego, ale także nadaje wnętrzu nowoczesny, spójny wygląd. Bez progów taki inteligentny sprzęt oczywiście porusza się płynniej i szybciej, co przekłada się na jego efektywność – mówi Beata Michalak, projektantka wnętrz, właścicielka Studio Deccor, ekspertka marki iRobot. – W aplikacji sterującej robotem możemy wyznaczyć strefy ograniczonego dostępu oraz te, na które sprzęt powinien zwrócić większą uwagę, bo są bardziej narażone na zabrudzenia. Na rynku są dostępne rozwiązania z wbudowaną kamerą z oświetleniem, dzięki której sprzęt jeszcze sprawniej odszukuje takie miejsca. Nie wjedzie też w napotkane po drodze przeszkody, ponieważ posiada inteligentny, stale uczący się system rozpoznający i identyfikujący je – dodaje. Ważne jest również miejsce ładowania robota. Powinno być łatwo dostępne, żeby urządzenie mogło wracać do stacji dokującej bez większych przeszkód.

Jak-przygotowac-dom-na-robota-sprzatajacego-2

Ważny jest design urządzeń, który powinien komponować się z wnętrzem.

Przestrzeń pod meblami

Wybierając wyposażenie wnętrz, powinniśmy zwrócić uwagę na meble, a dokładniej na ich prześwit. Dla wydajnej pracy robota najlepsze będą ich dwa rodzaje: stojące zupełnie płasko na ziemi lub podwieszane. Pierwsze zapobiegają zbieraniu się kurzu i innego typu zabrudzeń w wąskich szczelinach i zapewniają przy okazji więcej powierzchni do przechowywania. Drugi typ mebli pozostawia natomiast swobodną przestrzeń do przemieszczenia się, dzięki czemu taki sprzęt bez problemu wjedzie pod szafki czy łóżko.

Minimalizm kluczem do sukcesu!

Przygotowując przestrzeń do sprzątania, warto zachować minimalizm. Utrudnienia dla niektórych robotów mogą stanowić m.in. luźne kable, ładowarki czy zwisające z kanapy koce. Na rynku są dostępne modele, które świetnie radzą sobie z tego typu przeszkodami, jednak warto ograniczyć je również ze względów estetycznych. Wybierając dywan do wnętrza, dobrze jest poszukiwać takiego z krótkim włosiem. Dzięki zaawansowanym systemom nowoczesne roboty wykrywają dywany i automatycznie zwiększają moc ssącą. „Inteligentne” roboty odkurzająco-mopujące podnoszą z kolei moduł mopujący na samą górę obudowy, żeby nie zamoczyć tekstyliów.

Kompaktowa elegancja

Roboty sprzątające znacznie ewoluowały na przestrzeni lat, by stać się integralnym elementem wystroju mieszkań. Oprócz funkcjonalności równie ważny jest design robota i jego stacji dokującej. Decydując się na zakup, warto postawić na te wykonane z dobrej jakości materiałów, łączące elegancję z nowoczesną stylistyką. Kompaktowe stacje dokujące to idealne rozwiązanie dla osób ceniących zarówno praktyczność, jak i estetykę. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom i nowoczesnemu wyglądowi doskonale wpasują się w każde wnętrze, nie zaburzając jego harmonii. Remont to dobra okazja, żeby przygotować wnętrze na przyjęcie nowego „członka rodziny”. W ten sposób pozwolimy takiemu pomocnikowi działać efektywnie i wykorzystamy w pełni jego możliwości, a sami zyskamy czas na realizowanie pasji, kontakty z bliskimi i odpoczynek.

2024-09-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket