POLSKA KORPORACJA RECYKLINGU

Innowacyjny recykling to mniejszy ślad węglowy!

Innowacyjny recykling to mniejszy ślad węglowy!

Polska Korporacja Recyklingu z Lublina to nie tylko jeden z największych, ale przede wszystkim najnowocześniejszy w Polsce zakład przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ramach działań związanych z ZSEE firma od lat stawia sobie za główne cele jakość oraz innowacyjność.

Dzięki Centrum Badawczo-Rozwojowemu działającemu w firmie możliwe jest pozyskiwanie niezwykle czystych i wysokojakościowych frakcji metali, takich jak złom stalowy, stal nierdzewna, aluminium czy miedź. Wszystkie te surowce są idealnym materiałem wsadowym do procesów hutniczych i odlewniczych. Celem CBR działającego w Polskiej Korporacji Recyklingu jest zmniejszenie emisji CO2 dla nowo wytwarzanych urządzeń elektrycznych przy zastosowaniu materiałów uzyskanych z recyklingu oraz ekoprojektowanie. Idealnym przykładem jest prowadzony odzysk tworzyw sztucznych, który stale rozwijany sprawił, że wyprodukowanie jednej pralki z materiałów polimerowych wyseparowanych i przetworzonych w zakładach PKR pozwala zredukować emisję CO2 – uwaga – aż o 9,62 kg w stosunku do użycia materiałów pierwotnych. W przypadku kserokopiarki będzie to aż 42 kg(!) redukcji emisji CO2 na 1 urządzenie. Te wyniki stawiają polską firmę w światowej czołówce pod względem osiągnięć badawczych i technologii recyklingu.

Ciekawostką jest fakt, że dzięki zagospodarowaniu frakcji, które do tej pory były składowane lub unieszkodliwiane w procesach energetycznych (po prostu spalane), udało się wyprodukować kilka innowacyjnych produktów. Zaliczyć do nich należy między innymi sorbent poliuretanowy (Re-Absorbent Oil) do pochłaniania substancji ropopochodnych czy Re-Kruszywo Drogowe do produkcji którego wykorzystywane są… obciążniki betonowe występujące w pralce oraz frakcja szkła hartowanego o odpowiednim rozdrobnieniu. Aktualnie Centrum Badawczo-Rozwojowe PKR pracuje nad wykorzystaniem frakcji poliuretanowej odzyskanej z urządzeń chłodniczych jako izolacji termicznej w nowych budynkach mieszkalnych oraz do termomodernizacji budynków już istniejących. Projektowany produkt będzie stanowił alternatywę dla powszechnie stosowanego styropianu.

Innowacyjny-recykling-to-mniejszy-slad-weglowy-2
2024-10-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket