Stacje pary i żelazka parowe

Stacje pary i żelazka parowe

Obecnie na rynku znajdziemy tradycyjne żelazka parowe oraz modele z generatorem pary, wyróżniające się większą wydajnością, oraz generatory pary i systemy do prasowania, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Warto zdecydować się na dobry sprzęt do prasowania, ponieważ znacząco skróci on czas wykonywania prac. (Fot. Laurastar)

Urządzenia takie jak generatory pary czy systemy prasujące dzięki swojej dużej wydajności bez problemu pozwolą uzyskać dobre efekty na różnych tkaninach i w krótszym czasie. Choć zajmują więcej miejsca niż tradycyjne żelazka parowe, to suma ich zalet sprawia, że coraz częściej je zastępują. Należy także pamiętać, że para wodna nie tylko wspomaga prasowanie, ale również sprawdzi się np. przy odkażaniu odzieży czy przedmiotów codziennego użytku, takich jak pluszowe zabawki. Zaawansowane funkcje automatyczne sprawiają, że obsługa urządzeń jest niezwykle łatwa.

Rodzaje urządzeń

Najpopularniejsza obecnie kategoria to żelazka parowe. Urządzenia z tej grupy różnią się mocą, ilością wytwarzanej pary oraz tym, z jakich materiałów wykonana jest stopa. W tej grupie żelazek parowych są takie, które mają wbudowany pojemnik na wodę (wlewa się ją do niego), mogą zatem pracować z parą, a także zraszać tkaniny. Podgrupę żelazek parowych stanowią modele bezprzewodowe. Wyposażone są w specjalną bazę albo stojak, które służą do ładowania urządzenia i podgrzewania stopy żelazka, choć różni producenci stosują własne rozwiązania. Zaletą modeli bezprzewodowych jest pełna swoboda prasowania, ponieważ nie ogranicza nas kabel elektryczny, wiąże się z tym również wygoda manewrowania urządzeniem. Utrudnieniem jest konieczność odkładania urządzenia na bazę co jakiś czas. Generatory pary pracują pod stałym, wysokim ciśnieniem pary, co ułatwia rozprasowywanie trudnych do usunięcia zagnieceń. Zwykle składają się właśnie ze stacji, w której znajduje się bojler i wytwarzana jest para, połączonej przewodem z żelazkiem, do którego jest przekazywana. W tym wypadku pojemnik na wodę i ilość wytwarzanej pary są zdecydowanie większe niż w żelazku parowym. Trzeba pamiętać, że urządzenia te potrzebują nieco więcej miejsca, ale zapewniają niezrównany komfort pracy i znakomite rezultaty prasowania. Systemy do prasowania są to stacje pary zintegrowane z deskami do prasowania. Różnią się budową i zastosowanymi rozwiązaniami. Do grupy tej należą także stanowiska do prasowania, składające się z deski oraz parownicy z żelazkiem. W wypadku systemów możemy mówić o dużych kosztach. Są jednak doskonałą propozycją dla tych osób, które dużo i często prasują i oczekują najlepszych rezultatów. Potrzebują sporo wolnego miejsca, ale można je składać, dzięki czemu łatwiej jest je przechowywać. Mogą mieć nawet kółka, które ułatwiają ich ustawienie w pomieszczeniu. W porównaniu z klasycznymi żelazkami mają zdecydowanie bardziej rozbudowaną konstrukcję.

Stacje-pary-i-zelazka-parowe-2024-3

CONCEPT ZN8012 Start; GOTIE GZE-2600; CAMRY CR 5036

Zbiornik na wodę

Pojemność zbiornika na wodę ma spory wpływ na sprawne prasowanie, gdyż im więcej mieści wody, tym szybciej można się z prasowaniem uporać, ponieważ nie trzeba za często jej dolewać. Wytwarzana para wydobywa się przez tzw. otwory parowe, umieszczone w stopie żelazka – ich liczba oraz rozmieszczenie zależą już od konkretnego modelu. Do większości urządzeń producenci dołączają pojemniki z miarką i wyprofilowanym dziobkiem, ułatwiającym wlewanie wody do zbiornika. Pojemniki w stacjach pary mają objętość od ok. 0,8 l do nawet 2,5 l. W niektórych modelach zbiornik na wodę jest wyjmowany, dzięki czemu można go łatwiej napełnić. Urządzenie powinno być wyposażone w sygnalizator, który informuje, że pojemnik jest pusty, a czytelna miara wskazuje aktualny poziom wody.

W klasycznych żelazkach parowych zbiornik ma pojemność ok. 120 – 400 ml. Warto dodać, że 160 ml wody wystarcza na ok. 10 min prasowania, a 350 ml – na 20 min. W niektórych modelach bywa wyjmowany, jednak zintegrowany jest częściej spotykany. Wytwarzana w żelazku para wydobywa się przez tzw. otwory parowe, umieszczone w stopie żelazka – ich liczba oraz rozmieszczenie zależą już od konkretnego modelu. Do większości urządzeń producenci dołączają pojemniki z miarką i wyprofilowanym dziobkiem, ułatwiającym wlewanie wody do zbiornika. Żelazka parowe mają funkcję stałej emisji pary oraz tzw. uderzenie parowe.

Stacje-pary-i-zelazka-parowe-2024-5

LAURASTAR Lift Germanier; LAURASTAR Lift Plus Blue Sky

Wyrzut pary i ciśnienie

Wyrzut pary w żelazkach parowych określa liczba do ok. 70 g/min (gramy na minutę), z kolei wartość jednorazowego wyrzutu może wynosić nawet 250 g/min. Funkcja uderzenia pary jest już standardowym rozwiązaniem. Naciśnięcie przycisku powoduje jednorazowy silny wyrzut pary. Ułatwia to rozprostowywanie trwałych zagnieceń, które wymagają zastosowania silniejszego wyrzutu. Oczywiście, im więcej pary, tym prasowanie jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Stały wyrzut pary w generatorach sięga nawet 180 g/min. Standardem jest funkcja uderzenia parowego, która powala zwiększyć tę wartość np. do 600 g/min. Krótko mówiąc: im większy wyrzut pary, tym łatwiejsze, sprawniejsze, a także krótsze prasowanie, co jest bezpośrednio związane ze zużyciem energii elektrycznej. W wypadku stacji pary istotne jest również ciśnienie, pod którym wytwarzana jest para, a podawane jest ono jako liczba barów i może przyjmować wartości od 3,5 do nawet 7,5 bar. Duża wartość ciśnienia pary sprawia, że efektywniej przenika ona przez grube warstwy materiału. To szczególnie istotne, gdy prasujemy np. złożone ręczniki czy pościel. Pamiętajmy jednak, że to niejedyne czynniki, które wpływają na efektywność pracy. Znaczenie mają również konstrukcja stopy i współpraca z aktywnymi deskami prasującymi w przypadku systemów do prasowania. Przy wyborze nie powinniśmy więc sugerować się jedynie specyfikacją techniczną. Zbyt duże ciśnienie pary może być również szkodliwe dla niektórych delikatnych tkanin.

Stacje-pary-i-zelazka-parowe-2024-7

Funkcja prasowania w pionie pozwala szybko odświeżyć odzież. (Fot. MPM)

Moc urządzeń

Im większa moc, tym szybciej urządzenie nagrzewa się, a więc i jest gotowe do pracy. Wystarczającą wartością jest już ok. 2200 W. O gotowości stacji pary do pracy informuje lampka kontrolna, która sygnalizuje osiągnięcie właściwej temperatury, zazwyczaj wystarczą ok. 2 min. Duża moc może rodzić obawy związane ze zużyciem energii. Przed wysokimi rachunkami „chronią” użytkownika funkcje „eko”, które wiele potrafią, pozwalają zmniejszyć ilość generowanej pary, oszczędzając energię i wodę przy jednoczesnym zachowaniu dobrych efektów prasowania.

Stacje-pary-i-zelazka-parowe-2024-9

ZELMER ZIR2620 GoldenGlide; MPM MZE-28; GOTIE GZE-3000

Parametry użytkowe

W stacjach pary ważna jest długość przewodu zasilającego oraz parowego. Ten pierwszy ma, oczywiście, zapewnić dostęp do energii elektrycznej i określa, jak daleko od gniazdka może znajdować się stacja pary, standardem jest ok. 2 m. Przewód parowy odpowiada za dostarczenie gorącej pary do żelazka. Powinien więc zapewniać swobodę pracy oraz być wytrzymały. Zazwyczaj jego długość wynosi przynajmniej ok. 1,5 m.

Jeśli żelazko parowe nie jest bezprzewodowe, to długość przewodu ma znaczenie. Dłuższy sznur (średnio ma od 1,8 do 3 m) pozwala na wygodne podłączenie i nie ogranicza osoby prasującej. Równie istotne jest to, by był to przewód kulkowy, który może się swobodnie obracać nawet o 360°, dzięki czemu nie zagina się i nie plącze, co przy gorącym żelazku ma duże znaczenie.

Ogólna masa generatorów pary czy systemów do prasowania jest znacznie większa niż tradycyjnych żelazek. Składają się na nią wszystkie elementy, jak wytwornica pary, w której przecież znajduje się woda, również mająca swoją masę. W trakcie pracy stoją one na stabilnej powierzchni i używamy jedynie żelazka, do którego para dociera przez przewód. Tym samym taki sprzęt jest znacznie lżejszy niż tradycyjne żelazko parowe, a jego użytkowanie wygodniejsze i mniej męczące. Nowoczesne żelazka parowe, zwłaszcza te, które mają wbudowane (lub wyjmowane) pojemniki na wodę, mogą ważyć od 1,5 do 2 kg i ma na to wpływ także pojemność zbiornika na wodę.

Stacje-pary-i-zelazka-parowe-2024-11

MPM MZE-27; ZELMER ZIS8402 Pro-Compact; ZELMER ZIR2600 GlidePro

Stopa prasująca

To ona bezpośrednio dotyka tkaniny, po której powinna się przesuwać lekko i łatwo. Musi też być trwała na tyle, by jej powierzchnia się nie wycierała, nie ulegała zadrapaniom, a tym bardziej nie zahaczała nitek, niszcząc prasowane rzeczy. Także na stopie, jeśli żelazko pracuje z parą, znajdują się otwory, przez które jest ona „wyrzucana”. Ich odpowiednie rozmieszczenie ma istotne znaczenie dla dobrego nawilżania tkanin, zwłaszcza tak trudnych do prasowania jak czysty len czy gruba bawełna. To, z czego stopy są zrobione lub czym są ewentualnie powlekane, często podawane jest w instrukcji pod nazwą firmową. Jak nietrudno się domyślić, skład jest tajemnicą. Stałym elementem jest baza, czyli płyta wykonana z aluminium (dobrze przewodzi ciepło), która pokrywana jest różnego rodzaju powłokami, różniącymi się trwałością oraz szybkością nagrzewania. Najczęściej stosuje się ceramikę, stal, materiały przypominające teflon oraz szafir. Do tych najtrwalszych trzeba zaliczyć wykonane ze stopów metali, granitowe, szafirowe jak też ceramiczne utwardzone. Ważną kwestią wpływającą na skuteczność prasowania jest rodzaj oraz liczba otworów parowych, która najczęściej wynosi od kilkudziesięciu do nawet powyżej stu otworów. Zwykle są rozmieszczone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach. Takie ustawienie zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny. Znaczenie ma również kształt końcówki stopy, który powinien być spiczasty, dzięki czemu bez problemu poradzimy sobie z prasowaniem trudniej dostępnych miejsc, np. okolic guzików koszuli.

2024-11-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket