Akumulatorowy sprzęt

Dmuchawa akumulatorowa jest znacznie lżejsza i łatwiejsza w obsłudze niż spalinowa. (Fot. Hikoki)

Akcesoria ogrodowe

Gama ogrodowego sprzętu zasilanego akumulatorami jest naprawdę duża. Oprócz wspominanych urządzeń dostępne są np. pompy do wody, wiertnice, wózki samobieżne czy urządzenia wielofunkcyjne z wymiennymi końcówkami roboczymi. Sprawia to, że sprzęt akumulatorowy pokrywa praktycznie całość zastosowań w ogrodzie. Na wielu mniejszych i średnich działkach stanowi świetną alternatywę dla maszyn spalinowych, gdyż oferuje w pełni wystarczającą moc.

Akumulatorowy sprzęt

Kärcher KHB 5 Battery Set; Kärcher WRE 18-55 Battery Set; Kärcher TLO Battery 18-32

Silniki bezszczotkowe

Coraz większa wydajność urządzeń akumulatorowych to nie tylko zasługa stosowania lepszych źródeł zasilania. Swój udział w tym mają również rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną, a do nich zaliczymy m.in. silniki bezszczotkowe. Konwencjonalny silnik wyposażony jest w szczotki węglowe, które podczas eksploatacji zużywają się. Zastosowanie silnika bezszczotkowego to więc mniejsza awaryjność i szereg innych zalet. Szczotek nie trzeba wymieniać, bo ich po prostu nie ma. Silniki tego typu są mniejsze oraz lżejsze, dzięki czemu same urządzenia mogą mieć mniejsze wymiary. Silniki bezszczotkowe ze względu na energooszczędność sprawdzają się przede wszystkim w narzędziach akumulatorowych. W narzędziach zasilanych sieciowo mniejsze zużycie energii to również zaleta, jednak nie wpływa ona aż tak znacząco na komfort użytkowania. Silnik bezszczotkowy nie traci energii wskutek tarcia wywoływanego przez szczotki. Dzięki temu uzyskiwane jest mniejsze natężenie prądu i zmniejsza się ilość wytwarzanego ciepła podczas pracy. Pozwala to także na dłuższą nieprzerwaną pracę. Jak przekonują producenci, pozwala to na uzyskanie nawet 1,4-krotnie dłuższego czasu pracy na jednym cyklu akumulatora w porównaniu z narzędziem z silnikiem szczotkowym. Najważniejszy element silnika to mikroprocesor, który steruje jego pracą. Dzięki temu możliwa jest także większa precyzja działania, np. dokładniejsza kontrola obrotów.

Akumulatorowy sprzęt

Zaletami pilarek akumulatorowych są niewielkie wymiary oraz łatwość obsługi. (Fot. Makita)

Napięcie zasilające

Elektronarzędzia akumulatorowe zasilane są akumulatorami o określonym napięciu. Popularne standardy to np. 10,8 V, 12 V, 18 V, 36 V, a nawet 80 V w wypadku dużych elektronarzędzi ogrodowych. Przede wszystkim napięcie zasilające wraz z natężeniem prądu wpływają na maksymalną moc i wydajność elektronarzędzi. Dlatego też wybór określonego standardu determinuje niejako zastosowanie narzędzia. Akumulatory o dużej pojemności i dużym napięciu wymagają większej liczby ogniw. Dlatego wyposażone w nie sprzęty mają faktycznie dużą moc i przeznaczone są do ciężkich prac, jednak cechują się również większymi rozmiarami. Do niektórych prac lepiej jednak wybrać narzędzia o mniejszym napięciu zasilającym, które okażą się lżejsze i bardziej poręczne. Do najcięższych prac, gdzie niezbędna jest największa wydajność, wybrać można elektronarzędzia zasilane napięciem np. 36 V lub większym.

Akumulatorowy sprzęt

Klienci wybierają elektronarzędzia akumulatorowe także ze względów ekologicznych. Emitują one mniej hałasu i nie wytwarzają spalin. (Fot. Tryton)

Zaawansowanie systemu

Wybór systemu elektronarzędzi akumulatorowych to wbrew pozorom niełatwa sprawa. Decyzję należy przemyśleć przede wszystkim pod względem tego, jak zaawansowanymi urządzeniami on dysponuje. Podstawowa kwestia to fakt, że akumulatory danego producenta współpracują tylko z jego elektronarzędziami. Jeśli więc zaczynamy budować bazę narzędziową i na początek wybieramy np. 3-4 urządzenia z akumulatorem, to również w przyszłości, gdy dokupywać będziemy dodatkowe narzędzia, rozsądne będzie wybranie modelu z tej samej linii wykorzystującego posiadane już akumulatory. Dzięki temu dysponujemy również większa bazą akumulatorów, co z pewnością pomoże w zapewnieniu ciągłości pracy. Jest to też istotne, ponieważ producenci często sprzedają narzędzia również w wersji „zerowej” – bez akumulatora i ładowarki w zestawie. To oferta dla tych klientów, którzy już dysponują rozbudowaną bazą akumulatorów. Kolejna kwestia to zaawansowanie oferowanych urządzeń. Liderzy rynku stale pracują nad poprawą jakości nie tylko akumulatorów, ale przede wszystkim elektronarzędzi. Rozwiązania takie jak silniki bezszczotkowe pozwalają na zwiększenie wydajności przy redukcji zużycia energii. Ofertę systemu trzeba oczywiście również sprawdzić pod kątem interesujących nas produktów – inny system wybierze osoba zainteresowana narzędziami ogrodniczymi, a inny profesjonalista z branży budowlanej.

Akumulatorowy sprzęt

Akumulator powinien być wyposażony we wskaźnik LED informujący o poziomie naładowania. (Fot. Stiga)

2021-09-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket