Automatyczne odkurzanie i mopowanie – inteligentne roboty sprzątające

Automatyczne odkurzanie i mopowanie

Nie da się ukryć, że roboty sprzątające już dawno przestały być ekstrawaganckim gadżetem. Dziś to w pełni dojrzała kategoria produktowa z funkcjonalnymi urządzeniami, codziennie wyręczającymi nas w żmudnych domowych obowiązkach. Można stwierdzić, że to najbardziej zaawansowane urządzenia smart w naszych domach. (Fot. iRobot)

Wyposażone są w szereg czujników oraz kamer i tworzą dokładne mapy przestrzeni, w której się poruszają. Dodatkowo dzięki zintegrowaniu systemów AI mogą rozpoznawać napotkane przedmioty, wykrywać rodzaj podłogi i dostosowywać tryb pracy do rodzaju zabrudzeń. Co ważne, robot nie tylko odkurzy podłogę, ale i sprzątanie ją na mokro, a dzięki zaawansowanej stacji ładująco-czyszczącej obsługa urządzenia jest ograniczona do minimum.

Rodzaje robotów sprzątających

Najpopularniejszymi urządzeniami są tradycyjne roboty odkurzające. Sprzątają na sucho i mogą pracować na każdej powierzchni, np. na dywanach, parkietach, wykładzinach czy panelach. Dzięki temu są bardzo uniwersalne. Podstawowe wersje wyposażone są w szczotki boczne, które zgarniają zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc i zakamarków, oraz jedną szczotkę główną. Najlepsze roboty sprzątające wyposażone są w dwie gumowe szczotki główne, które dużo efektywniej zbierają wszelkiego rodzaju brud. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele są wyposażone w stację dokującą, do której urządzenie wraca po zakończeniu pracy. Odpowiada ona za ładowanie akumulatorów. Najbardziej zawansowane roboty odkurzające mogą współpracować ze stacją ładująco-czyszczącą, która automatycznie opróżnia ich pojemnik na brud. Zanieczyszczenia są następnie magazynowane, np. w specjalnym worku AllergenLock (iRobot), mieszczącym kurz i brud z ponad 60 dni sprzątania, w których robot zebrał pełny pojemnik brudu.

Dynamicznie rozwija się również kategoria robotów odkurzająco-mopujących. Urządzenie takie, oprócz funkcji odkurzania, wyposażone jest w zbiornik na wodę oraz nakładkę do czyszczenia na mokro. Najbardziej zaawansowane urządzenia rozpoznają typ podłogi i automatycznie unoszą mop po wykryciu dywanu lub wykładziny, aby nie pozostawiać na nich mokrych śladów. Dzięki temu urządzenie w jednym cyklu pracy może sprzątać podłogi na sucho i mokro, co znacznie skraca czas czyszczenia oraz czyni je łatwiejszym. Regulacja ilości dozowanej wody pozwala na dostosowanie jej do typu podłogi. Aby sprzątanie na mokro było efektywne, warto wspomóc się płynem do mycia podłóg – najlepiej oferowanym przez producenta robota. Stacja ładująco-czyszcząca może być wyposażona w dodatkowy zbiornik na wodę służący do uzupełniania pojemnika robota. Dzięki temu jest on zawsze gotowy nie tylko do odkurzania, ale i czyszczenia podłóg na mokro.

Kolejny typ robotów sprzątających to modele gruntownie mopujące. Specjalny precyzyjny spryskiwacz nawilża powierzchnię, po czym jest ona przecierana nakładką czyszczącą – jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Ściereczki w prosty sposób mocowane są na głowicy czyszczącej. Najlepiej nadają się do sprzątania wszelkiego rodzaju powierzchni twardych, np. gresu. Bardzo dobrze spiszą się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.

Automatyczne-odkurzanie-i-mopowanie-inteligentne-roboty-sprzatajace-3

CONCEPT VR2020 Perfect Clean; iROBOT Roomba Combo j5

Zasilanie robotów

We wszystkich współczesnych robotach stosuje się akumulatory litowo-jonowe, charakteryzujące się dużą wydajnością energetyczną. Nie występuje w nich efekt pamięci i leniwej baterii oraz są trwałe i wydajne. To, jak długo urządzenie będzie działało na zasilaniu akumulatorowym, zależy od pojemności zastosowanej baterii, napięcia zasilającego oraz programów pracy. Akumulatory są elementem eksploatacyjnym z możliwością wymiany po zużyciu. Za ładowanie akumulatorów odpowiada stacja dokująca, do której urządzenie wraca samodzielnie po skończeniu cyklu pracy lub gdy poziom baterii jest na tyle niski, że należy ją doładować. Długość ładowania jest zależna od modelu i w niektórych urządzeniach może wynosić kilka godzin. Jeśli robot przerwie sprzątanie ze względu na niski poziom baterii, to po naładowaniu w stacji dokującej wznowi pracę w miejscu, w którym ją zakończył, pod warunkiem że jest wyposażony w funkcję mapowania pomieszczeń. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na wydajność sprzątania. Robot może przecież pracować długo na baterii, ale wolno. W zależności od modelu wydajność podczas jednego cyklu sprzątania może wynosić od ok. 15 – 25 m2 do nawet 80 – 90 m2 w wypadku najlepszej jakości urządzeń.

Automatyczne-odkurzanie-i-mopowanie-inteligentne-roboty-sprzatajace-5

MIELE Scout RX3; HISENSE RVCG144AB

Głośność pracy

Niebagatelne znaczenie, dla niektórych użytkowników, ma również głośność robota odkurzającego. Założeniem producentów tych urządzeń jest ich praca wtedy, gdy domowników nie ma w domu. Większość producentów deklaruje, że urządzenia podczas pracy hałasują na poziomie ok. 60 dB. Jeśli użytkownikowi zależy na cichej pracy, to niektóre modele są wyposażone w tryb cichy, w którym znacznie mniej hałasują, jednak zostaje ograniczona ich wydajność. Atutem jest tzw. tryb cichego przejazdu w urządzeniach tworzących wirtualną mapę mieszkania. W tym przypadku, gdy wskażemy robotowi konkretne pomieszczenia do sprzątania, robot rozpocznie odkurzanie dopiero, kiedy do nich dotrze.

Automatyczne-odkurzanie-i-mopowanie-inteligentne-roboty-sprzatajace-7

Funkcja rozpoznawania obiektów sprawia, że nie musimy oczyszczać podłóg z różnych przedmiotów przed sprzątaniem robota, a urządzenie nawiguje jeszcze precyzyjniej. (Fot. iRobot)

Pojemnik na zanieczyszczenia

Pojemność zbiornika zależy od konkretnego modelu robota, może to być np. 0,4 l, co w zupełności wystarcza na posprzątanie nawet dużego mieszkania. Urządzenie powinno pracować regularnie, nawet codziennie, dzięki czemu nie ma ryzyka zapełnienia zbiornika podczas przejazdu. Warto zaznaczyć, że niektóre stacje dokujące robotów są również wyposażone w pojemniki lub worki na brud o dużej pojemności. Gdy robot podjedzie do stacji, pojemnik jest automatycznie opróżniany. Rozwiązanie to przydaje się np. przy czyszczeniu dużych powierzchni, podłóg miękkich czy w okresie linienia zwierząt, a oprócz tego ogranicza kontakt z kurzem podczas opróżniania. Worek umieszczony w stacji ładująco-czyszczącej szczelnie zamyka wszelkie zabrudzenia i przeznaczony jest do jednorazowego użytku. Komunikat o stopniu zapełnienia pojemnika na brud dostarcza aplikacja na smartfon lub tablet. Marka iRobot stosuje systemy zwiększające przepływ powietrza przez głowicę czyszczącą. W rozwiązaniu tym dwie przeciwbieżne gumowe szczotki podnoszą brud, a kurz i mniejsze zanieczyszczenia zostają wyłapane przez filtr. W pojemniku znajdują się wydajne filtry, wychwytujące drobinki kurzu nawet o wielkości np. 0,3 mikrona.

Automatyczne-odkurzanie-i-mopowanie-inteligentne-roboty-sprzatajace-9

SAMSUNG Jet Bot+ VR30T85513W; iROBOT Roomba j9+

Tworzenie inteligentnych map pomieszczeń

Nowoczesne roboty sprzątające są wyposażone w szereg czujników. Podstawowe z nich odpowiadają za wykrywanie przeszkód, schodów, rodzajów podłoża oraz zabrudzeń i znajdziemy je w większości urządzeń. Wybierając robot sprzątający, warto zdecydować się na model z czujnikami laserowymi lub kamerą. Czujniki laserowe są wykorzystywane przez system nawigacji i pozwalają na stworzenie mapy pomieszczenia. Dokładniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamery typu vSLAM, która rozpoznaje trójwymiarowe obiekty i nanosi je na mapę. Niezależnie od użytej techniki podczas kilku pierwszych przejazdów robot tworzy mapę. W bardziej zaawansowanych modelach, wykorzystujących np. nawigację PrecisionVision, dokładna mapa mieszkania powstaje już po jednym przejeździe. Możemy ją następnie przeglądać i dostosowywać do swoich potrzeb w aplikacji na urządzeniu mobilnym. Dostęp do mapy ma kilka zalet. Przede wszystkim można na niej wyodrębnić pomieszczenia. Dzięki temu łatwo zlecimy sprzątanie konkretnej przestrzeni, np. pokoju dziecięcego czy sypialni, w trakcie przebywania w salonie. Funkcje można także powiązać z harmonogramami, żeby w określonych dniach o stałej porze były czyszczone wybrane pomieszczenia lub obszary. Jeśli w trakcie sprzątania bateria robota rozładuje się, urządzenie wróci do stacji dokującej, naładuje się i dokończy sprzątanie od miejsca, w którym zostało ono przerwane. Robot może także stworzyć niezależne mapy dla nawet 10 pięter domu. Przy pomocy aplikacji możliwe jest wyznaczenie na mapie tzw. stref bez dostępu, czyli obszarów, które robot ma omijać. To idealna funkcja, która może posłużyć do odcięcia dostępu robota od misek z jedzeniem dla zwierząt, dziecięcych zabawek lub innych miejsc mogących utrudniać mu nawigację. W praktyce robot z mapą sprząta po prostu dokładniej i efektywniej. Obecnie jest to więc najlepszy wybór.

Automatyczne-odkurzanie-i-mopowanie-inteligentne-roboty-sprzatajace-11

CONCEPT VR3120 Perfect Clean; TECHNISAT Technimax SR1

Rozpoznawanie obiektów

Wspominany system mapowania pomieszczeń coraz częściej uzupełniany jest funkcją rozpoznawania obiektów. Za jej realizację odpowiada np. kamera 3D, która skanuje otoczenie. Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim w unikaniu problematycznych zdarzeń w czasie rzeczywistym. Urządzenie może np. w trakcie sprzątania natknąć się na ładowarki, buty czy skarpetki. Za pomocą kamery zidentyfikuje taką przeszkodę i ją ominie. W ten sposób uniknie np. zablokowania na przewodzie. To również rozwiązanie idealne dla właścicieli zwierząt domowych. Robot może podczas sprzątania wykryć np. pozostawione przez zwierzęta nieczystości oraz je ominąć.

Przykładem jest system PrecisionVision, zastosowany w wybranych robotach odkurzających iRobot, pozwalający na bieżąco reagować na zdarzenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu robot może identyfikować przeszkody, takie jak przewody, buty czy nieczystości pozostawione przez zwierzęta domowe, oraz je omijać. Jeżeli urządzenie natknie się na upuszczony na podłogę w salonie przewód do ładowania, rozpozna go i ominie. Podobnie postąpi w przypadku pozostawionej przez zwierzę „niespodzianki”, butów czy skarpet. Gdy robot trafi na obiekt, którego nie potrafi zidentyfikować, zrobi mu zdjęcie i za pomocą aplikacji iRobot Home prześle je do użytkownika. Po skończonym cyklu sprzątania zdecydujemy jak taką przeszkodę powinien w przyszłości traktować. Ponieważ robot potrafi identyfikować ściany oraz meble, umie też zwolnić, podjeżdżając do nich, by delikatnie odkurzać wokół obiektów i wzdłuż krawędzi. Dzięki przesyłanym bezprzewodowo aktualizacjom oprogramowania na platformie iRobot OS nawigacja PrecisionVision z czasem staje się coraz bardziej „inteligentna”. W związku z tym urządzenie będzie mogło identyfikować coraz więcej przeszkód i oferować nowe możliwości w zakresie sprzątania.

„Inteligentne” czyszczenie

Rozpoznawanie obiektów to tylko jedno z „inteligentnych” rozwiązań oferowanych przez nowoczesne roboty sprzątające. Gdy korzystamy z urządzeń, zależy nam także na łatwej konfiguracji czy wygodnym użytkowaniu, dlatego współczesne roboty biorą pod uwagę wiele czynników, planując sprzątanie. Na podstawie zwyczajów domowników urządzenie może proponować sugestie sprzątania, np. okolic stołu po skończonym posiłku. Innowacyjnym rozwiązaniem jest funkcja Dirt Detective, oparta na systemie operacyjnym iRobot OS. Na podstawie poprzednich cykli sprzątania automatycznie ustala priorytety dla brudniejszych pomieszczeń i dostosowuje ustawienia, takie jak moc ssąca, szorowanie (Smart- Scrub) i liczba przejazdów robota Roomba.

2024-03-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket