MULTIROOM AUDIO

Bezprzewodowa muzyka w całym domu

Bezprzewodowa muzyka w całym domu

Elastyczność konfiguracji bezprzewodowych systemów multiroom sprawia, że zainteresowanie tego typu rozwiązaniami sukcesywnie rośnie. Dowodem tego jest chociażby coraz większa oferta modeli, w oparciu o które w domowym nagłośnieniu można stworzyć rozmaite strefy i podstrefy. Urządzenia wykorzystywane w poszczególnych pomieszczeniach mogą być zarówno monofoniczne, stereofoniczne, jak i wielokanałowe. 

Co więcej, na rynku dostępne są również urządzenia pozwalające na włączenie do bezprzewodowego systemu multiroom także klasycznego nagłośnienia, pozbawionego multimedialnych funkcji bezprzewodowych (np. zestawów z gramofonem). Możliwości, jakie daje bezprzewodowy multiroom, jest więc naprawdę wiele, a sposób i skala ich wykorzystania leżą już w gestii potencjalnego użytkownika. 

Ile to kosztuje?

Domowy bezprzewodowy system multiroom to bardzo wygodne w obsłudze i uniwersalne rozwiązanie, ale jednocześnie nie należy ono do najtańszych. Koszt instalacji takiego systemu będzie tym większy, im więcej pomieszczeń będziemy chcieli nagłośnić. Z każdą kolejną strefą i podstrefą zwiększa się liczba urządzeń, które będą w nich wykorzystywane. Co ważne, instalacja czy konfiguracja poszczególnych elementów bezprzewodowego nagłośnienia wielostrefowego jest zwykle na tyle prosta, że powinniśmy potrafić wykonać ją we własnym zakresie. Unikamy przy tym skomplikowanych i często pracochłonnych, a także kosztownych przeróbek w domowej instalacji związanych z rozprowadzeniem okablowania do poszczególnych pomieszczeń domu czy mieszkania.

Wykorzystując bezprzewodowe rozwiązanie, nie ponosimy też kosztów związanych z późniejszą modyfikacją instalacji nagłośnieniowej – po prostu dostawiamy kolejne urządzenie w pomieszczeniu, podłączamy je do sieci internetowej i odpowiednio konfigurujemy. 

Ile to kosztuje?

Systemy multiroom audio mogą współpracować z asystentami głosowymi, np. Amaxon Alexa. Dzięki temu ich obsługa może być znacznie wygodniejsza. 

Fot. Denon

Uniwersalność, czyli DTS Play-Fi

Wybierając sprzęt do bezprzewodowego systemu multiroom danego producenta, powinniśmy zorientować się, jakie będą jego możliwości, m.in. pod względem liczby dostępnych urządzeń, ich jakości wykonania i brzmienia oraz konfiguracji i ewentualnej rozbudowy. Ma to swoje konsekwencje związane z obsługą systemu multiroom różnych marek, np. system multiroom złożony z urządzeń marek Definitive Technology i Polk Audio obsłużymy za pomocą tej samej aplikacji mobilnej, ale np. sprzętu Sonosa już nie.

Problemem w bezprzewodowych systemach multiroom audio jest właśnie brak kompatybilności między poszczególnymi urządzeniami różnych producentów, co nie pozwala na wykorzystanie ich w jednym systemie wielostrefowym. Od tej reguły są również wyjątki, jakim jest obsługa standardu DTS Play-Fi. Wśród firm, które mają w ofercie sprzęt obsługujący rozwiązanie firmy DTS Inc., możemy wymienić m.in. takich producentów jak Anthem, Definitive Technology, Polk Audio, Martin Logan, Paradigm, Pioneer oraz Sonus faber.

Standard Play-Fi został opracowany przez firmę Phorus, która w 2012 r. została przejęta przez DTS Inc. Pozwala on na bezprzewodowe, a co najważniejsze – bezstratne odtwarzanie muzyki (z rozdzielczością nawet do 24 bit i częstotliwością próbkowania 192 kHz) i tworzenie wielostrefowych systemów audio z wykorzystaniem domowej sieci internetowej. Do obsługi urządzeń zgodnych z tym standardem wykorzystywana jest aplikacja mobilna.

Urządzenia kompatybilne z DTS Play-Fi mogą być obsługiwane za pomocą jednej aplikacji mobilnej, którą można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub App Store. Aplikacja dostępna jest również w wersji dla systemów Windows. Więcej informacji na temat tego rozwiązania i kompatybilnych z nim urządzeń można znaleźć na stronie internetowej play-fi.com (anglojęzycznej) oraz play-fi.pl (polskojęzycznej). 

Uniwersalność,

W systemie multiroom możemy wykorzystać nie tylko głośniki bezprzewodowe, ale również soundbary, a nawet amplitunery kina domowego. 

Różnorodność funkcji

Funkcjonalność bezprzewodowego systemu multiroom będzie zależała od wykorzystywanych w nim urządzeń i konfiguracji, w jakiej będą one pracowały. Najczęściej obsługiwane są różnorodne internetowe serwisy muzyczne, takie jak Spotify, Deezer, Tidal. Muzykę można również odtwarzać z internetowych programów radiowych. Wykorzystując standard DLNA, system multiroom może również komunikować się z innymi urządzeniami dostępnymi w lokalnej sieci komputerowej, np. komputerami czy dyskami NAS.

Niektóre głośniki do systemów multiroom można łączyć w pary, co pozwala na stworzenie prostego zestawu bezprzewodowego i odtwarzanie dźwięku w trybie stereofonicznym. Wówczas jeden głośnik odtwarza prawy, a drugi lewy kanał audio. W systemach multiroom niektórych producentów można nawet tworzyć wielokanałowe konfiguracje urządzeń, np. przez wykorzystanie do odtwarzania dźwięku 5.1-kanałowego soundbara, subwoofera i dwóch głośników bezprzewodowych. Takie rozwiązanie oferują np. Denon czy Sonos.

Rozwiązaniem, które może być dostępne w bezprzewodowym systemie multiroom, jest Google Cast. Pozwala ono na bezpośrednie i bezprzewodowe odtwarzanie muzyki ze smartfona lub tabletu na urządzeniu kompatybilnym z Google Cast. System taki pozwala ponadto na łączenie określonych urządzeń w grupy i ich wykorzystywanie do odtwarzania muzyki, np. z obsługiwanych serwisów internetowych. 

Współpraca z asystentami głosowymi

W bezprzewodowych systemach multiroom może być stosowane sterowanie głosowe, np. wykorzystujące współpracę z Amazon Alexą – systemem, który zyskuje coraz większa popularność i wykorzystywany jest nie tylko w sprzęcie audio, ale też do sterowania oświetleniem, sprzętem wideo czy AGD. Wśród urządzeń audio Alexę obsługują m.in. urządzenia marki Sonos, która nie ma opracowanego własnego, autorskiego asystenta głosowego, a także niektóre modele Yamahy, funkcjonujące w systemie multiroom MusicCast tego producenta.

Sprzęt Sonosa kompatybilny z systemem sterowania Amazon Alexa może być kompatybilny także z Siri – asystentem głosowym opracowanym przez firmę Apple. Tym samym użytkownik systemu multiroom opartego na niektórych urządzeniach Sonosa będzie miał możliwość wyboru, z jakiego asystenta głosowego chce skorzystać. Oprogramowanie Siri zadebiutowało na rynku w 2011 r. Od tego c zasu jest nieustannie rozwijane i usprawniane. Rozpoznaje mowę użytkownika, odpowiada na jego pytania i wykonuje powierzone zadania. Asystent głosowy z czasem analizuje osobiste preferencje użytkownika w celu zapewnienia bardziej dopasowanych wyników i rekomendacji. Obsługa AirPlay 2, a także asystenta głosowego Siri możliwa jest na urządzeniach takich jak Sonos One, Play:5 i Playbase, a także na nowo wprowadzanych na rynek modelach firmy Sonos, w tym soundbarze Sonos Beam. 

Współpraca

Do obsługi bezprzewodowych systemów multiroom producenci opracowują aplikacje sterujące, które umożliwiają obsługę odtwarzania audio za pośrednictwem urządzeń mobilnych i m.in. dostęp do rozmaitych serwisów streamingowych. 

Kanał IFTTT

Urządzenia w niektórych systemach multiroom obsługują kanał IFTTT (od ang. If This Then That). Służy on do zautomatyzowania różnorodnych działań w ramach „inteligentnych” urządzeń należących do jednego systemu automatyki domowej. Rozwiązanie to umożliwia m.in. współpracę systemu multiroom z wieloma innymi urządzeniami, jakie mogą być wykorzystywane w „inteligentnym” domu, niekoniecznie związanymi z odtwarzaniem muzyki. Przykładem kompatybilnego systemu multiroom jest system opracowany przez firmę Musaic. Wykorzystując aplikację Musaic i model MPL, można np. sterować domowym oświetleniem (kompatybilność z Philips Hue i LightwaveRF). 

Różnorodność urządzeń

Producenci mający w ofercie sprzęt do bezprzewodowych systemów multiroom starają się powiększać ofertę kompatybilnych urządzeń, wprowadzając do sprzedaży rozmaite urządzenia. Dzięki temu domowe nagłośnienie może być nie tylko bezprzewodowe, ale przede wszystkim funkcjonalne i różnorodne. Często więc oprócz przedwzmacniaczy, wzmacniaczy czy głośników bezprzewodowych w ramach tego samego systemu znajdziemy również soundbary, a nawet amplitunery kina domowego. Dzięki temu możemy stworzyć rozmaite konfiguracje w poszczególnych strefach domowego nagłośnienia i wygodnie nimi zarządzać za pomocą aplikacji mobilnych. 

Funkcjonalność i wyjątkowy design

Wzornictwo bezprzewodowych systemów multiroom jest doceniane przez specjalistów ze świata designu, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane tego typu urządzeniom. Prestiżową nagrodą w plebiscycie „Red Dot Design Award” może pochwalić się firma TechniSat za model Audiomaster MR3, który zwyciężył w kategorii „Product Design”.

Urządzenie to, podobnie zresztą jak cała linia bezprzewodowych głośników multiroom TechniSata, powstało we współpracy z firmą Elac.

W skład nowego systemu multiroom „powered by Elac” wchodzą obecnie 4 modele głośników bezprzewodowych: Technisound MR2, Audiomaster MR1, Audiomaster MR2 i Audiomaster MR3. Największy reprezentant nowej serii – model MR3 – został wyposażony w 3 odpowiednio rozmieszczone przetworniki elektroakustyczne i umożliwia przetwarzanie dźwięku w technice 3D-Sound. Podobnie jak w wypadku pozostałych modeli jego obudowa została wykończona eleganckim aluminiowym panelem.

System multiroom firmy TechniSat pozwala na strumieniowe odtwarzanie muzyki z wielu różnorodnych źródeł. Obsługiwane formaty to MP3, AAC/AAC+, WMA oraz FLAC, ALAC i WAV. Dzięki funkcji radia internetowego użytkownik ma dostęp od tysięcy stacji radiowych z całego świata. Obsługa protokołu UPnP pozwala na korzystanie z zasobów innych urządzeń podłączonych do lokalnej sieci internetowej (np. komputerów i dysków NAS). Urządzenia obsługują funkcję Spotify Connect. Mają też wbudowane wejście audio jack 3,5 mm. Dodatkowo głośniki z serii Audiomaster mają zintegrowany moduł Bluetooth oraz złącze Ethernet.

Do sterowania systemem multiroom wykorzystywana jest aplikacja TechniSat Connect, która dostępna jest bezpłatnie w serwisach App Store i Google Play. 

Fot. TechniSat

Funkcjonalność

Kompleksowe rozwiązanie bezprzewodowe

Kompleksowe

Fot. Denon

W ofercie producentów bezprzewodowych systemów multiroom możemy znaleźć całe zestawy urządzeń, które można wykorzystać do zbudowania domowego nagłośnienia w konfiguracji dostosowanej do potrzeb użytkowników. Najnowsza linia Denona, która została opracowana z myślą o bezprzewodowych systemach multiroom, składa się z trzech różnej wielkości głośników. Mamy tutaj na myśli modele: Home 150, Home 250 i Home 350. Stanowią one połączenie industrialnego designu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi i ponad 100-letnim doświadczeniem Denona w branży audio.

Najmniejszy ze wspomnianej trójki model Home 150 został zbudowany w oparciu o 3,5-calowy woofer i 1-calowy tweeter. Mimo swoich niewielkich gabarytów zapewnia zaskakująco mocny dźwięk.

Jeszcze pełniejsze brzmienie oferuje model Home 250, w którym zastosowano parę tweeterów ustawionych pod odpowiednim kątem (w celu uzyskania szerszej sceny dźwiękowej) oraz dwa 4-calowe woofery. Całość zasilana jest przez cztery wzmacniacze pracujące w konfiguracji stereo. Brzmienie niskich tonów w tym modelu wzbogaca duża membrana pasywna (5,25 cala).

Model Home 350, jak łatwo się domyślić, to największa konstrukcja z nowej linii głośników Denona. Ma wbudowane aż 6 wzmacniaczy klasy D i 6 przetworników elektroakustycznych – dwa 6,5-calowe woofery, dwa 2-calowe głośniki średniotonowe i dwa tweetery.

Wybór źródeł muzyki jest niemal nieograniczony dzięki możliwości streamingu audio z serwisów muzycznych przez połączenie Wi-Fi, AirPlay 2 lub Bluetooth. Złącza USB i jack 3,5 mm, dostępne w każdym ze wspomnianych modeli, umożliwiają także przewodowe przesyłanie dźwięku bezpośrednio do systemu Denon Home. Obsługiwane są ponadto pliki ALAC, FLAC i WAV do 192 kHz/24 bit, a także formaty DSD (2,8 MHz oraz 5,6 MHz). Obecni użytkownicy urządzeń kompatybilnych z systemem multiroom Heos, takich jak amplitunery marek Denon lub Marantz, mogą dodać głośniki Denon Home do swoich obecnych konfiguracji. Dwa urządzenia Denon Home sparowane w trybie stereo mogą być bezprzewodowo podłączone do subwoofera Denon DSW-1H, tworząc system 2.1. Entuzjaści kina domowego mogą wykorzystać parę głośników Denon Home do obsługi tylnych kanałów surround w połączeniu z soundbarem Denon DHT-S716H i subwooferem DSW-1H, aby stworzyć kompletny system dźwięku w konfiguracji 5.1-kanałowej.

Możliwe jest również sterowanie głosowe za pośrednictwem asystentów Siri, Google Assistant i Alexa przy wykorzystaniu odpowiednich kompatybilnych urządzeń. Wszystkie trzy głośniki Denon Home mają wbudowane mikrofony umożliwiające korzystanie z funkcji, które zostaną dodane jeszcze w 2020 r. przez aktualizację oprogramowania systemowego.

Głośniki Denon Home wyposażone zostały w panel dotykowy z czujnikiem zbliżeniowym, który sprawia, że aktywne elementy sterujące zostają podświetlone po zbliżeniu dłoni. Trzy lub sześć (w zależności od modelu) przycisków szybkiego wyboru (Quick Select) daje dostęp do zapisanych w pamięci urządzenia ulubionych programów radiowych za jednym naciśnięciem przycisku.

Modele z linii Denon Home dostępne są w kolorze białym lub czarnym. Wodoodporne i plamoodporne maskownice sprawiają, że głośniki można wykorzystać także w kuchni lub nawet w łazience. 

Kompleksowe

Fot. Denon

Kalibracja systemu multiroom

Kalibracja

Fot. Paradigm

Bezprzewodowe systemy multiroom, podobnie jak rozbudowane zestawy kina domowego, można kalibrować z wykorzystaniem odpowiednich mikrofonów i zaawansowanych rozwiązań automatycznej korekcji akustyki. Tego typu rozwiązanie dostępne jest w sprzęcie marki Paradigm z linii Premium Wireless, w skład której wchodzą głośniki PW 800 i PW 600, wzmacniacz PW Amp, przedwzmacniacz PW Link oraz PW Soundbar. Mamy tutaj na myśli ARC, czyli Anthem Room Correction. System ten wykorzystuje filtry o nieskończonej odpowiedzi impulsowej (IIR), co pozwala zminimalizować opóźnienia sygnałów i zredukować zakłócenia i zniekształcenia dźwięku. Proces kalibracji rozpoczyna się wysłaniem sygnału do każdego podłączonego głośnika i odebraniem go przez mikrofon kalibracyjny. Przez każdy głośnik przetwarzane jest pełne pasmo częstotliwości, aby wykryć problematyczne miejsca i wymusić odpowiednie ustawienia.

W ciągu ostatnich lat inżynierowie firmy Anthem nieustannie pracowali nad ulepszeniem istniejącego już rozwiązania, m.in. pod względem komfortu obsługi. Rezultatem jest nowa, rewolucyjna wersja ARC Genesis. Ulepszono w niej nie tylko interfejs użytkownika, ale również algorytmy pracy oprogramowania. Zwiększono też funkcjonalność. W ARC Genesis usprawniono m.in. wykonywanie szybkich pomiarów oraz eksport danych pomiarowych do pliku PDF. Jest też nowy tryb demonstracyjny, a także możliwość wyrównania fazowego głośników i subwooferów wykorzystywanych w systemie audio – zarówno tym stereofonicznym, jak i wielokanałowym.

2020-02-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket