Domowe parownice do odzieży

Domowe parownice do odzieży

Ze względu na swoją użyteczność parownice do odzieży są urządzeniami stale zyskującymi na popularności. Nie zajmują dużo miejsca i pozwalają na szybkie odświeżenie ubrań, zwłaszcza lekkich koszul, sukienek czy bluzek. Dzięki temu stanowią doskonałe uzupełnienie żelazek.

Nowoczesne parownice różnią się konstrukcją oraz parametrami. W zależności od ilości miejsca w domu i potrzeb można zdecydować się na model stojący lub ręczny. Podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę, to moc, długość przewodu zasilającego czy pojemność zbiornika na wodę. Na wygodę użytkowania oraz skuteczność wpływ mają także kształt stopy oraz materiał, z jakiego została wykonana.

Rodzaje steamerów

Parownice używane są masowo w sklepach odzieżowych, ponieważ można nimi szybko i skutecznie odświeżyć lub wyprasować wiszącą tkaninę. Modele sklepowe nie różnią się zbytnio od urządzeń do użytku domowego. Zazwyczaj widoczna jest zaledwie jedna różnica – rozmiar sprzętu. W sklepach dostępne są urządzenia gabarytowo większe, a co za tym idzie – z większym pojemnikiem na wodę i większym ciśnieniem wyrzutu pary. Modele „domowe” zazwyczaj występują w formie ręcznej albo stojącej (takiej, jakiej standardowo używa się w typowych „sieciówkach”). Działanie obydwóch rodzajów polega na tym samym. Dzięki pompce elektrycznej urządzenie działa na zasadzie ciągłego wyrzutu pary, która wnika w tkaninę, zmiękcza i rozprostowuje włókna. W ten sposób wygładza ubrania i nadaje im odpowiednią formę.

Domowe parownice

Laurastar Iggi Original Red; Zelmer ZGS1700 Perform; Beldray BEL0932NC-150

Parownice stojące

Steamery stojące są urządzeniami pomagającymi w codziennym prasowaniu bez konieczności wyjmowania deski, co dla wielu bywa uciążliwe. Urządzenie to dobrze sprawdza się przy prasowaniu np. garniturów czy zasłon, czyli rzeczy, które ciężko wyprasować na desce lub jest to wręcz niemożliwe. Steamery powinny rozważyć osoby, które nie zawsze mają czas, by oddawać kłopotliwe części garderoby do pralni. Nadają się do wszystkich rodzajów tkanin. Ich atutem jest wieszak, na którym umieszcza się prasowaną tkaninę. Zajmują więcej miejsca niż modele ręczne, jednak sama dysza parowa jest lżejsza niż cała parownica ręczna, ponieważ zbiornik na wodę jest umieszczony w podstawie.

Domowe parownice

W zestawie z parownicą może być dołączona szczotka, która ułatwi prasowanie grubszych tkanin. (Fot. Zelmer)

Parownice ręczne

Modele ręczne to mniejsze i bardziej kompaktowe wersje parownicy stojącej. Świetnie nadają się do wygładzania zagnieceń i mogą być dobrym uzupełnieniem tradycyjnego żelazka, nie zawsze bowiem ma się ochotę na tradycyjne prasowanie. Steamery ręczne szybko się nagrzewają, dlatego przydadzą się w sytuacjach wymagających szybkiego działania. Para powoduje, że nie ma ryzyka przypalenia czy nieestetycznego wyświecenia tkaniny. Dobrze sprawdzą się przy prasowaniu rzeczy, które ciężko prasować tradycyjnym żelazkiem, czyli baskinek, falban, naszywek etc. Ponadto nadają się do odświeżania ubrań, takich jak marynarki, których nie trzeba prać po jednym czy dwóch założeniach. Plusem jest to, że usunięte zostają nieprzyjemne zapachy, a bakterie zabite. Należy powiesić odzież na wieszaku, naciągnąć materiał i powoli przeciągać w górę i w dół po zagnieceniach.

Domowe parownice

CAMRY CR 5033; CONCEPT NO8000 Perfect Steamer; MPM MZP-02

Główne parametry parownic

Podobnie jak tradycyjne żelazka, tak i parownice mają kilka ważnych parametrów, które wpływają na komfort użytkowania oraz ich skuteczność. Wbrew pozorom podobne modele mogą znacznie się różnić. Dlatego warto wiedzieć, czym się sugerować przy ich zakupie.

  • Moc – świadczy, oczywiście, o poborze energii urządzenia oraz wpływa na szybkość nagrzewania. Typowa parownica ma zazwyczaj moc od 800 do 1000 W. Na rynku znajdziemy modele o większej mocy – ich atutem będzie szybsza gotowość do pracy.
  • Masa – jest istotna w parownicach ręcznych i wynosi zazwyczaj ok. 1 kg. Lżejsze są parownice stojące, ponieważ sam dystrybutor pary ma mniejszą masę, a pozostałe elementy są zintegrowane w stojaku. Może to być ważna cecha dla starszych osób.
  • Wyrzut pary – typowa wartość wyrzutu pary wynosi do ok. 20 g/min. Wystarcza to do odświeżenia i uprasowania lekkiej odzieży.
  • Pojemność zbiornika – w modelach ręcznych pojemność zbiornika wynosi nawet 350 ml. Pamiętajmy jednak, że im jest ona większa i więcej wody w urządzeniu, tym większa masa. Parownice stojące mają zbiorniki o pojemności ponad 1 l.
  • Czas nagrzewania – w zależności od modelu wynosi od kilkudziesięciu sekund do 2 min. O gotowości do pracy zazwyczaj informuje świecąca lampka.
  • Długość przewodu – wpływa na komfort pracy z parownicą, zwłaszcza modelem ręcznym. Zazwyczaj jego długość wynosi od 1,8 do 3 m.

Domowe parownice

Domowe parownice ręczne mają niewielkie rozmiary, sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy szybko odświeżyć odzież. (Fot. Laurastar)

Ważne rozwiązania

Podobnie jak żelazko parownica może być wyposażona w stopę grzewczą. Ułatwia ona usuwanie zagnieceń z odzieży i jest wyposażona w otwory emitujące parę. W zależności od modelu może być wykonana z rożnych materiałów. Najpopularniejszym z nich jest stal, która zapewnia gładki poślizg. Modele z wyższej półki mogą być wyposażone w stopy z powłokami ceramicznymi, podobne do tych stosowanych w żelazkach. W zależności od modelu niektóre wyposażone są w opcję regulacji ilości wyrzucanej pary, co pozwala na dopasowanie jej ilości do odświeżanych tkanin. Dla bezpieczeństwa warto wybrać parownicę z funkcją automatycznego wyłączenia. Urządzenia po określonym czasie bezczynności samo przerywa pracę.

Domowe parownice

Camry CR 5020; Eldom DA100 Stim; Zelmer ZGS1600 Ready2go; Ravanson PU-1400WB

Wyposażenie steamerów

Do części urządzeń dołączone są specjalne końcówki, np. szczotki do grubszych tkanin, które ułatwiają odświeżanie płaszczy, czy szczotki do zbierania nitek i kłaczków lub tzw. miniprasa, służąca do robienia kantów na spodniach i wyrównywania falban, zakładek czy plis. Na wyposażeniu możemy także znaleźć nakładki do tapicerki, które świetnie sprawdzą się, jeśli chcemy odświeżyć np. kanapę czy fotele, a nawet zasłony. Z kolei nakładka do delikatnych tkanin to przydatny gadżet, jeśli mamy dużo odzieży takiej jak koronki czy z jedwabiu. Parownica może także pomóc w usuwaniu sierści zwierząt – wystarczy, że w zestawie znajdzie się specjalna nakładka z frędzlami. W zestawie z urządzeniem zazwyczaj dołączony jest także niewielki pojemnik z wyprofilowanym dziobkiem, który ułatwia wlewanie wody.

Dezynfekcja parą

Para może być wykorzystana również do dezynfekcji odzieży, zabawek czy innych przedmiotów. Badania naukowe przeprowadzone przez niezależne szwajcarskie laboratoria wykazały, że para DMS w parownicy Laurastar Iggi dogłębnie i naturalnie oczyszcza tkaniny, eliminując 99,9 proc. wirusów (w tym koronawirusy), bakterii, grzybów oraz 100 proc. roztoczy. Dzięki temu, że parownica Laurastar Iggi jest bardzo poręczna i niezwykle wydajna, umożliwia oczyszczanie i odświeżanie wszystkich rodzajów tekstyliów, takich jak odzież, pluszowe zabawki, a także poduszki, narzuty czy zasłony. DMS doskonale sprawdzi się również na przedmiotach codziennego użytku: zabawkach, kaskach, klamkach, okularach, portfelach itp. Dodatkową zaletą jest to, że siła i ciśnienie Ultradelikatnej Suchej Pary potrafią rozprostować zagniecenia, „odmłodzić” nawet najdelikatniejsze tkaniny oraz przywrócić ich dawny kształt i wygląd.

2022-07-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket