Pokrywa grilla jest wyposażona w termometr i pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury. To znacznie przyspiesza grillowanie. (Fot. Pixabay, Thorsten Dahl)
Wybór odpowiedniego modelu grilla to nie wszystko. Do komfortowego grillowania przydatne będą również rozmaite akcesoria, a tych mamy na rynku całe mnóstwo. Najpopularniejsze z nich to szczypce i łopatka do przewracania grillowanych potraw, a także fartuch ochronny i specjalne rękawice (niezbędne, żeby chronić ręce przed wysokimi temperaturami). Zdarza się, że grill jest wyposażony w specjalny uchwyt na przybory kuchenne, dzięki temu będziemy je mieli zawsze pod ręką.
Jeśli w wyposażeniu grilla nie znajdują się reduktor i wąż do podłączenia gazu, to trzeba je dokupić, aby użytkowanie było możliwe. Gdy chcemy zostać prawdziwymi mistrzami grilla, warto wyposażyć się także w termometr do potraw. Przyda się szczególnie do przygotowywania steków. Sondę umieszczamy w kawałku mięsa, żeby wiedzieć, czy temperatura jest odpowiednia. Najbardziej zaawansowane modele termometrów wyposażone są nawet w łączność Bluetooth – dane przesyłają do aplikacji na smartfonie, która wyświetla wskazówki, jakie warunki zapewnić przygotowywanej akurat potrawie.
W praktyce do grilli gazowych jest dostępnych wiele akcesoriów, zależnie od tego, jakie potrawy przygotowujemy. Jeśli np. chcemy urozmaicić smak potraw drzewnymi aromatami, to dostępne są specjalne pojemniki z żeliwa lub stali, w których można umieścić namoczone wiórki drzewne. Wydobywający się z nich dym doda potrawom smaku. Przy pomocy grilla możemy przygotować nawet pizzę. Wystarczy zakupić odpowiedni kamień. Grill z zamkniętą pokrywą może osiągnąć temperaturę nawet ponad 300 °C, więc zadziała niczym piec. Jak widać, możliwości są bardzo duże, a wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na dostępne wyposażenie.
Wygodna obsługa i ekologia to czynniki, które sprawiają, że grille gazowe są coraz popularniejsze. (Fot. Ravanson)
Po zakończeniu grillowania trzeba wyczyścić urządzenie. Do czyszczenia rusztu lub płyty grilla przydadzą się m.in. szczotka z mosiężnym włosiem oraz środek do usuwania tłuszczu. Szczotki do czyszczenia grilla mają różne rozmiary. Niektóre oprócz włosia mają też specjalny skrobak ze stali szlachetnej, który pomoże usunąć najtrudniejsze zabrudzenia. Dobrze jest zaopatrzyć się nie tylko w dużą, ale również w mniejszą szczotkę, która pozwoli na dotarcie do trudno dostępnych miejsc i skuteczne ich doczyszczenie.
Grille gazowe są przeznaczone do użytku na wolnym powietrzu, dlatego wykonane są z trwałych materiałów o dużej odporności, np. stali. Często mogą być użytkowane cały rok, jednak jak dobrze wiemy, późną jesienią lub zimą grillowanie mało komu może sprawiać przyjemność. Dlatego sprzęt należy właściwie przygotować na koniec sezonu. Przede wszystkim musi on zostać dobrze umyty i wyczyszczony. Po tym jego powierzchnię można pokryć niewielką ilością oleju spożywczego, który uchroni go przed korozją.
Urządzenie może być przechowywane na zewnętrz – w takim wypadku należy jednak wyposażyć się w pokrowiec na grill, który uchroni go przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim wilgocią ze śniegu i deszczu. Jeśli grill jest przechowywany na zewnątrz, a zapalarka wykorzystuje baterie, to wymontujmy je z grilla, ponieważ niska temperatura je uszkodzi. Choć nowa bateria to niewielki wydatek, to nie ma potrzeby produkować zbędnych elektroodpadów. Jeśli mamy taką możliwość i odpowiednie pomieszczenie, np. garaż, to poza sezonem warto w nim schować grill gazowy, nie jest to jednak niezbędne.
Na pewno zabezpieczyć należy butlę gazową. Przed zakończeniem sezonu trzeba ją zakręcić i odczepić reduktor ciśnienia gazu. Jeśli grill jest przechowywany na zewnątrz, to gaz może w niej pozostać. Nie powinniśmy jednak przechowywać butli z gazem w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego jeśli grill schowamy np. do pomieszczenia gospodarczego, to należy ją zostawić na zewnątrz.
© 2024 InfoMarket