Jakość obrazu z odtwarzacza Blu-ray

Jakość obrazu z odtwarzacza Blu-ray

Odtwarzacze Blu-ray współpracują z różnymi wyświetlaczami, telewizorami, monitorami, projektorami. Każdy z producentów stosuje własne układy poprawy jakości obrazu oraz procesory o różnej mocy obliczeniowej. W odtwarzaczach Blu-ray smart TV, ze względu na realizowanie wielu funkcji równolegle, są stosowane procesory dwurdzeniowe.

Skalowanie do HD i Ultra HD

Rozdzielczość filmu z płyty DVD o standardowej rozdzielczości SD można zwiększyć do HD za pomocą interpolacji realizowanej przez procesor obrazu. Jest to tzw. skalowanie w górę, zwiększające rozdzielczość obrazu do 1080p (HD upscale 1080p). Funkcja ta jest dostępna w lepszych odtwarzaczach DVD na wyjściu HDMI i Blu-ray.Są już produkowane odtwarzacze Blu-ray z funkcją skalowania obrazu do rozdzielczości Ultra HD (3840 × 2160 pikseli). Wtedy obraz może być odtwarzany za pomocą projektora 4K lub telewizora.

Układy poprawy jakości obrazu

Jakość obrazu z odtwarzacza Blu-ray to jego najważniejsza cecha. Każda z przodujących firm ma swój system poprawy jakości obrazu.

Za najlepszy system poprawy jakości obrazu jest uważany System Darbee Visual Presence, stosowany w odtwarzaczach Blu-ray firmy Oppo, który przetwarza obraz na poziomie pikseli za pomocą wyrafinowanych algorytmów i poprawia wrażenie głębi oraz wyrazistość obrazu. Przetwarzane są tylko obszary obrazu wymagające korekcji.

System CinemaPerfect HD firmy Philips, zmniejsza zakłócenia i wyostrza obraz, poprawiając znacznie jakość różnych materiałów wideo. Funkcja redukcji zakłóceń i funkcja skalowania zmniejszają artefakty wytwarzane podczas kompresji filmu do formatu MPEG. Dzięki ulepszonemu przetwarzaniu kolorów wyświetlany obraz jest ostry i głęboki. Dodatkowo obraz może być skalowany do rozdzielczości Ultra HD, cztery razy większej niż Full HD (3840 × 2160 pikseli), i być odtwarzany przez telewizory i projektory 4K.

Obraz najważniejszy – procesory

Odtwarzacz Blu-ray dostarcza obraz nie tylko o największej rozdzielczości, ale także najlepszej jakości kolorów, charakteryzujący się brakiem zakłóceń. W dużej mierze jakość obrazu zależy od procesora przetwarzającego sygnał wideo pochodzący z różnych źródeł: płyt Blu-ray, DVD, filmów z Internetu słabej jakości. Wśród producentów odtwarzaczy Blu-ray uznanie zyskał procesor Qdeo firmy Marvell, który zastosowały firmy Philips (np. w odtwarzaczu BDP9700/12) i Pioneer (np. PDP-450). Większość obrazów charakteryzuje się określonymi zniekształceniami i poziomem szumów, które przeszkadzają w oglądaniu, zwłaszcza w wypadku telewizorów HD. Przetwarzanie sygnałów wejściowych przez procesor Qdeo pozwala uzyskać obraz:

– o mniejszym poziomie różnych rodzajów szumów, np. typu gaussian, mosquito i blokowych;

– o poprawionym kolorze (np. naturalny odcień skóry);

– o większym kontraście, zwiększającym szczegółowość w ciemnym obszarach obrazu;

– o większej czystości i wrażeniu głębi;

– o wygładzonych krawędziach, także linii ukośnych;

– pozbawiony artefaktów Moire’a.

Drugim procesorem uważanym za bardzo dobry jest procesor Silicon Image VRS ClearView firmy Silicon Image, który przetwarza obraz zgodnie z algorytmami systemu Darbee Visuale Presence. Przetwarzanie obrazu DVP poprawia wrażenie głębi i szczegółów w obrazie wideo. Zwiększa również ostrość i naturalny efekt głębi 3D przy obrazach 3D i 2D. System Darbee nie podkreśla szczegółów, lecz zmienia wiele parametrów jednocześnie. Dynamiczny kontrast oraz zróżnicowanie światła i cieni każdej klatki obrazu są analizowane w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem poszczególnych planów obrazu, perspektywy w celu optymalnego przetwarzania.

CD ripping – kopiowanie płyt na zewnętrzny nośnik

Niektóre modele BD/DVD mają funkcję kopiowania płyt CD-Audio na dysk HDD lub zewnętrzną pamięć USB w formacie MP3. Wystarczy włożyć do napędu płytę CD, a funkcja CD ripping w ciągu kilku minut przeprowadzi konwersję utworów zakodowanych w PCM na pliki MP3. Można zgrywać całą płytę lub wybrane utwory. Wybiera się także szybkość zgrywania (szybko lub normalnie) oraz bitrate (128 kbit/s, 192 kbit/s, 256 kbit/s).

 

 

2016-10-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket