Klimatyzatory typu split – komfortowe powietrze

Klimatyzatory typu split

Rozpoczyna się sezon letni z upałami. Warto zainstalować klimatyzator typu split, który chętnie jest używany w naszych domach. Opisujemy najciekawsze jego funkcje, które zapewniają najlepszy komfort termiczny. (Fot. Hisense)

W prywatnych domach i mieszkaniach najczęściej montuje się klimatyzatory typu split. Zestaw składa się z dwóch urządzeń jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera skraplacz, sprężarkę i zawór rozprężny oraz wentylator. Sprężarka i wentylator są źródłem największego hałasu. Z tego względu i na duże wymiary jest umieszczana na zewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia. W pomieszczeniu pozostaje jedynie jednostka wewnętrzna, zawierająca parownik i dmuchawę (wentylator), która wymusza przepływ schłodzonego powietrza. Obie jednostki wymagają do swojej pracy zasilania energią elektryczną i są połączone rurową instalacją.

Sprężarka i sterowanie

Jednym z najważniejszych podzespołów jednostki zewnętrznej jest sprężarka służąca do sprężania czynnika chłodniczego w urządzeniach chłodniczych.

W najlepszych urządzeniach jest stosowana podwójna sprężarka rotacyjna DC-inverter. W rezultacie klimatyzatory stały się o wiele cichsze i wydajniejsze. Oszczędność energii można zwiększyć, stosując elektroniczne sterowanie pracą sprężarki. Można nią sterować elektronicznie, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i koszty użytkowania klimatyzatora.

W najtańszych klimatyzatorach typu On/Off w celu utrzymania stałej temperatury pomieszczenia sprężarka włącza się i wyłącza automatycznie. W zależności od zapotrzebowania na energię chłodniczą lub cieplną sprężarka pracuje wtedy ze stałą mocą, co nie jest optymalnym trybem pracy ze względu na duży pobór mocy.

Klimatyzatory typu split

HISENSE QG25XV0EG

Obudowa i wentylatory w jednostkach wewnętrznych

Od konstrukcji obudowy jednostki wewnętrznej, wielkości powierzchni pobierających ciepłe i oddających zimne powietrze zależeć będzie szybkość chłodzenia. Zazwyczaj jednostka wewnętrzna jest płaska, aby zajmowała mało miejsca na podłodze lub ścianie i estetycznie wyglądała. Jedną z wad klimatyzacji jest hałas jednostki wewnętrznej spowodowany obrotami wirnika i pracą silnika jego napędu. Dla przykładu poziom hałasu na ulicy wynosi 70 dB(A), w bibliotece 40 dB(A), szept 20 dB(A). Poziom hałasu na poziomie 30 dB(A) nie zakłóca snu. Zwiększa się w zależności od szybkości obrotów wirnika. Producenci podają wartości dla danych biegów np. 38/44/29/24/16 dB(A). Za najcichsze są uważane klimatyzatory, których poziom hałasu wynosi 16 – 19 dB(A).

Klimatyzatory typu split

Funkcja AI Auto Comfort w klimatyzatorach marki Samsung automatycznie dostosowuje temperaturę

w oparciu o preferencje użytkownika i panującą na zewnątrz. (Fot. Samsung)

Osuszanie powietrza

Podczas chłodzenia klimatyzator osusza powietrze, co daje większe poczucie komfortu. Należy również pamiętać, że właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje wzrost zanieczyszczeń i pleśni, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami. Poczucie komfortu zapewnia wilgotność na poziomie od 40 do 60 proc. Właściwa wilgotność zapewnia również dłuższą trwałość przedmiotów domowych wykonanych np. z drewna. Zbadanie przepływów powietrza w mieszkaniu umożliwia poprawne zaprojektowanie systemu i ograniczenie działania zjawiska przeciągu na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Ważna jest wysokość pomieszczenia. Jako optymalną zakłada się od 2,7 do 3,5 m. Chłodne powietrze o temperaturze 16 °C z klimatyzatora zawieszonego na suficie, opadając miesza się z cieplejszym, co zapobiega uczuciu przeciągu. Na przemieszczanie i mieszanie się powietrza ma wpływ kształt sufitu. Zimne powietrze z klimatyzatora ma tendencje do przyklejania się do sufitu przez pewien czas przed opadnięciem (zjawisko Coanda). Miesza się wtedy z ciepłym powietrzem i w sposób naturalny opada, powodując najkorzystniejszy ruch powietrza dla naszego zdrowia. Przeszkoda taka jak belka na suficie powoduje przerwanie optymalnego procesu mieszania i natychmiastowe opadnięcie powietrza, co stwarza dyskomfort dla osoby siedzącej pod belką.

Klimatyzatory typu split

LG Artcool AC09BK

Funkcja grzania w klimatyzatorach

Warto pomyśleć o klimatyzatorze z funkcją grzania. W tanich rozwiązaniach stosowana jest nagrzewnica elektryczna, w droższych typu split pompa ciepła. Można nimi ogrzewać pomieszczenia, wykorzystując ciepło zawarte w powietrzu. Ciepło jest pobierane nawet przy ujemnej temperaturze, optymalnie do -5 °C, w wypadku niższej temperatury wydajność pompy zmniejsza się. Producenci podają nawet temperaturę pracy w trybie grzania do -25 °C. Sprawność pompy ciepła jest znacznie większa niż zwykłego grzejnika elektrycznego czy instalacji na gaz lub olej.

Filtry w klimatyzatorach

Nowoczesne klimatyzatory oprócz chłodzenia powietrza mogą oczyszczać powietrze za pomocą filtrów tak jak w oczyszczaczach. Nowością jest usuwanie bakterii za pomocą światła lampy UV LED. Przepływające powietrze jest poddawane działaniu światła UV. Według danych producentów usuwane jest nawet 99,99 proc. bakterii określonych w testach. Ważne jest sprawdzenie certyfikatów przeprowadzonych badań potwierdzających skuteczność działania w niszczeniu bakterii i wirusów.

Klimatyzatory typu split

TCL Split T-Smart TAC-12CHSD FPI

Filtry mechaniczne

Coraz częściej są stosowane filtry mechaniczne, jak wstępny zatrzymujący kurz, filtr PM 2,5 wychwytujący pyły zawieszone (smog), pyłki i alergeny, co zapewni komfortowe powietrze także alergikom.

Jonizacja powietrza

Komfort jakości powietrza podnosi także jonizacja powietrza. Zachowuje odpowiednie proporcje między jonami dodatnimi i ujemnymi tak jak jest to w środowisku leśnym oraz usuwa z powietrza nie tylko drobne, mikroskopijne cząstki kurzu, lecz także dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy, bakterie i pyłki.

Klimatyzatory typu split

SAMSUNG AR09AXKAAWKNEU

Funkcje klimatyzatorów

Klimatyzatory mają większość funkcji obsługiwanych klasycznym pilotem. Jednostka wewnętrzna jest wieszana na ścianie na wysokości uniemożliwiającej jego ręczną obsługę. Najczęściej wtedy używa się pilota na podczerwień. Pilot umożliwia wykonywanie funkcji, a przy pomocy prostego wyświetlacza na pilocie lub obudowie klimatyzatora łatwo jest zmieniać wartości temperatury a także analizować komunikaty związane z diagnostyką i pracą klimatyzatora. Popularność zdobywają też aplikacje na smartfony i tablety.

2022-06-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket