Konserwacja robotów sprzątających

Konserwacja

W wypadku robotów sprzątających wszelkiego rodzaju porady serwisowe tak naprawdę głównie ograniczają się do prawidłowego użytkowania. Roboty nie są tak skomplikowane w eksploatacji i konserwacji – najważniejsza jest właściwa obsługa. (Fot. iRobot)

Ale nie tylko. Sam wybór nastręcza często wielu k łopotów. Nie zawsze wiemy jaki typ robota wybrać i dlaczego. Czasami kłopotliwe jest dostosowanie urządzeń do naszych potrzeb, czyli wielkości i rodzaju powierzchni. Na co warto zwracać uwagę i o czym pamiętać przy zakupie?

Konserwacja

Zaletą jednorazowych nasadek mopujących jest brak konieczności czyszczenia. Po użyciu nie trzeba ich nawet dotykać, wystarczy nacisnąć przycisk, żeby wylądowały w śmietniku. (Fot. iRobot)

Przed zakupem

Decydując się na zakup robota sprzątającego, trzeba przede wszystkim określić swoje możliwości finansowe – w każdym przedziale cenowym można znaleźć coś dla siebie. Najlepsi dystrybutorzy mogą poszczycić się różnego rodzaju wyróżnieniami dla działów obsługi i infolinii np. „Jakość Obsługi”. Urządzenia tego typu to produkty, w które warto zainwestować. Dają wygodę i duży komfort użytkowania, dzięki czemu nie jesteśmy od nich zależni – wręcz przeciwnie, to właśnie one wykonują za nas „brudną robotę”. Po określeniu zasobów portfela kolejnym krokiem jest określenie potrzeb i wybór rodzaju urządzenia.

Na rynku dostępne są różne typy robotów sprzątających – każdy przyporządkowany innemu rodzajowi podłóg i działający na trochę innych zasadach, jednak trzeba podkreślić, że ze względu na przeznaczenie często są to urządzenia komplementarne. Robot mopujący stanowi doskonałe uzupełnienie odkurzającego. Sprawdzi się tam gdzie występują podłogi twarde, czyli parkiety, panele czy terakota. Dzięki tym urządzeniom zetrzemy zabrudzenia, ale także odpowiednio wyczyścimy podłogę za pomocą wilgotnej nakładki mopującej. Nakładka jest nasączona specjalnym środkiem czyszczącym, który aktywowany jest wodą. Dużym ułatwieniem jest możliwość szybkiego ściągnięcia nakładki i duży ich wybór. W zależności od potrzeb dostępne są nakładki jednokrotnego- lub wielokrotnego użytku. Co więcej, modele mopujące są łatwe w czyszczeniu i wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne. Znakomicie sprawdzą się np. w łazience i kuchni.

Tym, którzy mają powierzchnie różnego rodzaju, w tym dywany, parkiety, kafle polecamy właśnie modele odkurzające. Urządzenia te usuwają głównie suche zanieczyszczenia. Przydatną funkcją są specjalne czujniki dostosowujące tryb sprzątania do rodzaju powierzchni. Ważny jest też czujnik zmiany podłoża, dzięki któremu robot automatycznie dostosowuje się do rodzaju sprzątanej powierzchni – z miękkiej na twardą i odwrotnie. Duże znaczenie ma też rodzaj kółek, które muszą radzić sobie z wjechaniem na dywan czy przejechaniem przez próg. Najlepsze modele wyposażone są w koła resorujące niezależnie, dzięki którym pokonywanie nierówności nie jest problemem. W wypadku robotów sprzątających ważną kwestią jest także rodzaj zasilania. Standardem są stacje dokujące, mniej popularne ładowarki, które niektórzy producenci dołączają jako dodatkowe akcesorium. Jeśli kupować robota sprzątającego, to tylko z systemem nawigacji. Wirtualne latarnie, wirtualne ściany, kostki nawigacyjne czy taśmy magnetyczne to tylko niektóre z rozwiązań oferowanych przez producentów. Ich głównym zadaniem jest kontrola i wyznaczanie przestrzeni, po której porusza się urządzenie. Oznacza to, że jesteśmy w stanie ograniczyć zasięg lub ustalić kolejność sprzątanych pomieszczeń. Przy zakupie warto zwrócić uwagę także na rodzaj sterowania. Obecnie standardem jest aplikacja na smartfon. To najwygodniejszy sposób kontroli i programowania pracy. Obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę także na to, czy urządzenie jest wyposażone w filtry. Wiele modeli robotów jest wyposażonych w filtr typu HEPA, uznawany za podstawę w systemach filtracyjnych wielu urządzeń domowych. Ponieważ filtr taki zatrzymuje cząsteczki wielkości poniżej mikrona, roboty sprzątające przeznaczone są także do mieszkań alergików.

Przed

Szczotki robota należy czyścić regularnie, aby zachować jego efektywność działania. (Fot. TechniSat)

Kilka porad użytkowych

W momencie wypakowywania, czy to w sklepie czy w domu, niezmiernie ważnym aspektem jest dokładne sprawdzenie, czy nie doszło do najmniejszych nawet uszkodzeń podczas produkcji, przechowywania lub transportu. Warto sprawdzić też, czy dołączone są wszystkie elementy, które miały być w zestawie. Co więcej, niektóre z akcesoriów można potem dokupić już w trakcie użytkowania. Trzeba pamiętać, że żaden robot sprzątający nie jest przeznaczony do zbierania większych śmieci, np. drobin gruzu – ta czynność należy do użytkownika lub odkurzaczy przemysłowych. Przed rozpoczęciem sprzątania trzeba zrobić urządzeniu „trochę miejsca”. Oznacza to, że konieczne jest usunięcie przeszkód mogących spowolnić jego pracę. Jednak urządzenia wyposażone w system inteligentnej nawigacji zasadniczo radzą sobie z wszelkimi przeszkodami. Robot powinien wykonać przejazdy próbne podczas, których stworzy mapę naszego mieszkania.

Ładowanie urządzenia może odbywać się jedynie za pomocą przystosowanych do tego akcesoriów. Co więcej, gdy robot nie jest długo używany (np. przez trzy tygodnie) zaleca się pełne naładowanie akumulatora, a następnie wyjęcie go z urządzenia. Warto pamiętać, że modeli mopujących i myjących nie wolno podłączać do ładowania, dopóki ściereczki czyszczące są mokre lub zbiorniki napełnione wodą. Aby urządzenie pracowało wydajnie, po pierwszym ładowaniu należy całkowicie rozładować akumulator i ładować robota przez całą noc.

Podczas korzystania z robotów mopujących warto zacząć pracę od trybu na sucho – dzięki temu zostaną usunięte luźne zanieczyszczenia, co z kolei ułatwi samo mopowanie podłogi na mokro. Najczęściej producenci oferujący tego typu urządzenia mają także w ofercie specjalne płyny. Stosowanie innych środków czyszczących może uszkodzić urządzenie, wywołać korozję podzespołów lub spowodować powstawanie zbyt dużej ilości piany. Może też negatywnie wpływać na poruszanie się robota. Po użyciu robota mopującego z roztworem wody i detergentu warto opróżnić i przepłukać zbiornik na wodę. Systematyczne czyszczenie z włosów i brudu dobrze wpływa także na stan kółek, szczotek i ssawek. Dużą wagę trzeba przywiązywać do prawidłowego korzystania z akcesoriów do nawigacji. Wirtualne ściany i stacje dokujące działają dzięki wiązce podczerwieni. Jeżeli są używane w tym samym pomieszczeniu, sygnały te mogą być odbierane w tym samym czasie, co może spowodować, że urządzenie nie będzie chciało współpracować. Wirtualna ściana powinna być ustawiana przy futrynie łączącej dwa pomieszczenia lub w pobliżu przewodów – najlepiej za linią drzwi.

Kilka

Zbiornik na zanieczyszczenia należy systematycznie opróżniać, aby urządzenie pracowało efektywnie. Większość robotów automatycznie powiadomi o pełnym pojemniku. (Fot. Samsung)

Czyszczenie i konserwacja

Roboty sprzątające to urządzenia inteligentne, które samodzielnie radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń. Jednak nawet one wymagają odpowiedniej konserwacji. Dbałość o stan urządzenia zagwarantuje nam satysfakcjonujące efekty jego pracy. I o tym powinien pamiętać każdy właściciel robotów sprzątających. Mimo dużego zaawansowania technicznego urządzenia te wymagają regularnego czyszczenia, które pozwoli utrzymać w dobrym stanie poszczególne elementy urządzenia, m.in. szczotki czy czujniki. W wypadku tych produktów stosuje się kilka rozwiązań. W instrukcji obsługi producent dokładnie określa jak często należy wymieniać lub czyścić elementy eksploatacyjne robota. Elementy, które użytkownik może sam czyścić producenci mogą oznaczać kolorem w celu ułatwienia konserwacji urządzeń. Pomocne mogą być również filmy, które w prosty i przystępny sposób opisują czynności serwisowe. Należy ich szukać na stronie lub kanale YouTube producenta bądź krajowego dystrybutora.

Czyszczenie

Filtry i ich wymiana

Jak we wszystkich urządzeniach usuwających zanieczyszczenia, tak i w robotach dużą rolę odgrywają filtry. To one chronią nie tylko użytkownika, ale i urządzenie. Większość robotów wyposażona jest w filtr lub filtry typu HEPA, który zatrzymuje cząsteczki o wielkości poniżej 1 mikrona i tzw. filtry zaporowe, dzięki którym np. sierść czy włosy są odseparowywane od powietrza i zbierane w szczelnym zbiorniku robota. Filtry typu HEPA znane są ze swojej skuteczności.

Filtry powinno się wymieniać co dwa miesiące lub zgodnie z zaleceniami producenta. W bardziej zaawansowanych urządzeniach zastosowano kontrolki informujące o konieczności ich wymiany. W systemach czyszczących AeroVac oraz AeroForce marki iRobot stosuje się specjalne filtry, które ograniczają przenikanie kurzu, pyłków i innych alergenów. Z kolei w modelu Roomba e5 aby osiągnąć jeszcze większą skuteczność zastosowano system podwójnej filtracji. O czystość powietrza dbają filtr wstępny oraz filtr właściwy.

Filtry

Alergikom polecamy przede wszystkim roboty ze stacją ładująco-czyszczącą. Do minimum ograniczają one kontakt z zabrudzeniami, które są szczelnie zamknięte w worku. (Fot. iRobot)

Pozostałe elementy

To przede wszystkim czujniki i kółka. W wypadku pierwszych wystarczy przetrzeć je ściereczką, która zbierze gromadzący się kurz. Jeśli chodzi o kółka t o u trzymanie i ch w dobrym s tanie m a duże znaczenie dla mobilności urządzenia. Pamiętamy, że część modeli wyposażona jest w specjalne osłonki, w których mogą gromadzić się włosy i zanieczyszczenia. Jeśli nie zostaną usunięte, mogą spowolnić pracę urządzenia. Dlatego tak ważne jest aby utrzymać je w dobrej kondycji. Co więcej, bardzo często cząsteczki brudu, np. piasek, osadzają się na powierzchni bieżnej, co sprawia, że w konsekwencji mogą uszkodzić gładkie powierzchnie podłogi. Dlatego też niektóre roboty mają gumową powłokę na kołach, która praktycznie eliminuje to ryzyko. Elementy te powinny być łatwe w czyszczeniu. Mogą być także oznaczone kolorami co znacznie ułatwia przeprowadzenie procesu ich konserwacji lub wymiany.

Niezbędne akcesoria

Mowa przede wszystkim o specjalnych środkach czyszczących ułatwiających mopowanie podłóg. Jak już wspominaliśmy modele mopujące wymagają zastosowania ściereczek jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Przed zakupem ściereczki warto sprawdzić czy pasuje ona do konkretnego urządzenia. w robotach Braava firmy iRobot stosuje się multifunkcyjne głowice czyszczące oraz głowice dozujące płyn. Pierwszy typ umożliwia czyszczenie podłóg na sucho (tryb zamiatania) lub na mokro (tryb mopowania) przy użyciu odpowiednich ściereczek. W wybranych modelach dostępna jest głowica dozująca służąca do pracy w trybie na mokro z użyciem określonego rodzaju ściereczki. Głowica dozuje płyn aby urządzenie w trybie mopowania mogło sprzątać przez cały czas przy użyciu wilgotnej ściereczki – świeży płyn dozowany jest prosto na ściereczkę. I tu warto zainwestować w płyny polecane przez producentów. Część z nich ma w swojej ofercie specjalne produkty dedykowane do użytkowania z robotem ze względu na formuły pozwalające na skuteczne usuwanie tłuszczu i silnych zabrudzeń, będąc jednocześnie dopuszczone do kontaktu z robotem i jego podzespołami.

Niezbędne

Dużym ułatwieniem jest możliwość mycia pojemnika na zabrudzenia w wodzie. (Fot. iRobot)

Czyszczenie szczotek

Szczotki lub specjalnie profilowane wałki to jeden z najważniejszych elementów robotów sprzątających, które w szczególności powinny być utrzymane w dobrej kondycji. To one mają kontakt z zanieczyszczeniami i dlatego też wymagają systematycznego czyszczenia. Jak już wspominaliśmy szczotki mogą być wykonane z włosia lub gumy, mogą być boczne lub główne. Na szczotkach z włosia osadzają się włosy czy sierść zwierząt, które mogą doprowadzić do zmniejszenia efektywności pracy robota. Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie ich kondycji, czyszczenie i wymiana.

Producenci wykorzystują różne rozwiązania. Jedno z ciekawszych zaproponowała firma iRobot, tworząc AeroForce – unikatowy element zbierający zanieczyszczenia, który jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu. Modele iRobot Roomba z serii 800, 900, e5, i7 oraz s9 wyposażone są w dwie specjalnie profilowane, gumowe szczotki zapobiegające wplątywaniu się frędzli, włosów czy przewodów. Podwójne przeciwbieżnie obracające się szczotki z trwałym gumowym bieżnikiem, chwytają i rozbijają brud oraz zanieczyszczenia z każdego rodzaju podłogi. Materiał, z którego wykonane są te szczotki sprawia, że utrzymanie ich w czystości jest niezwykle proste. Na stan szczotek duży wpływ ma m.in. rozmieszczenie, długość włosia i jego twardość. Z pomocą użytkownikowi przychodzi także odpowiednia konstrukcja sprawiająca, że na szczotce zbiera się mniej zanieczyszczeń. W usuwaniu pozostałości kurzu c zy w łosów przydatne są różnego rodzaju akcesoria, które często dostępne są w zestawie z robotem. Czystość szczotki jest szczególnie ważna w wypadku modeli przeznaczonych do domów, w których mieszkają czworonożni przyjaciele.

Pozostałe włosy czy nici należy już usuwać ręcznie lub przy pomocy dołączonych akcesoriów. W modelach mopujących największe znaczenie mają ściereczki, k tóre w zależności od rodzaju, trzeba wymieniać lub prać. Ich wymiana jest niezwykłe łatwa dzięki czemu sam proces czyszczenia ograniczony jest do minimum. W zbiorniku na wodę robota mopującego powinniśmy stosować detergenty rekomendowane przez producenta.

2020-05-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket